BIJVOEGSEL, bchoorende lol dc Leidsche Courant van Jtlaandag d°Z Mei dS79, JT9. ddd. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. gewend. Uit vrees van ontdekking was hij gevlugt, maar in Maart jl. werd bij te Rotterdam aangehouden. Hij bekende volmondig het hem ten laste gelegde. Advocaat-generaal mr. Gregory eischte eene veroordeeling tot 5 jaren tuchthuisstraf en 20 boeten van ƒ50. Mr. Tobias droeg de verdedi ging voor en w ees het hof op eenige verzachtende omstandigheden. lieden deed het hof uitspraak en veroordeelde C. J., met aanneming van verzach tende omstandigheden, tot 18 maanden celstraf en twintig geldboeten van 50. EKGEIiAKO. LONDEN 9 Mei. De hertog en de hertogin van Connaught, die zich in Griekenland op houden. hebben zich met koning George naar den Piraeus begeven, om de daar gestationeerde Britsche oorlogschepen in oogenschouw te nemen. In den avond van den 7d!n gaf de hertog aan boord van de Osborne een diner, dat bijgewoond werd door koning George en een aanzienlijk gezelschap ge- noodigden. Des middernachts zeilde hel koninklijk jagl naar Kalimaki. Het hertogelijk paar zal een bezoek brengen aan Corinthe en zich van daar naar Nauplia begeven. Zaturdag zal een bezoek worden gebragt aan Argos en Mycenevan waar de togt over Corfu naar Venetië wordt voortgezet. Door hel lagerhuis is, op voorstel van den heer Ilerschell, met 106 tegen 65 stemmen besloten tot afschaffing van de zonderlinge wetsbepaling op het verbreken van huwelijks-beloften, met uitzondering evenwel van die gevallen, in welke door het welbewezen verbreken der belofte feitelijk een geldelijk verlies mogt toegebragt zijn. Daardoor zal een einde komen aan ergerlijke misbruiken, waardoor die wets-bepaling eene zekere beruchtheid had verkregen. Het zal de vraag zijn of hel hoogerhttis zich met bedoeld besluit zal vereenigen. De Echo meldt: Een vrij groot aantal Russische socialisten is on langs te Londen aangekomen, waaronder velen in schijnbaar gegoede om standigheden. Te gelijker tijd is de policie van de Russische ambassade aanmerkelijk versterkt en tot de Engelsche policie het dringend verzoek gerigt om de handelingen der nihilisten te Londen scherp te bewaken. Jakob-Khan is in het Engelsche kamp te Gandamuk met koninklijke eerbewijzingen ontvangen. Majoor Cavagnari, met een talrijk ercorte, reed hem te gemoet. Langs den weg vormden de Engelsche troepen eene haag en bij zijne aankomst in het kamp werden saluutschoten gelost. Het mili tair gevolg van den Emir bestond uit 120 man infanterie en vele ruiters. Deze echter moesten naar Kabul teruggaan, wegens gebrek aan voeder voor de paarden. Honderd man Engelsche soldaten vormen eene eerewacht. De bijzondere correspondent van de Daily News aan de Kaap schrijft uit Durham: Ilet is onmogelijk zich een ongunstiger toestand voor te stel len dan dien, waarin men thans op de grenzen van het land der Zoeloe's verkeert, liet is gecne overdrijving te zeggen, dat hel Britsche grondge bied. van den mond van de Tugela tot aan de rivier Pongolo, aan de ge nade der Zoeloe's is overgeleverd. Volgens Item heeft Cetawayo de dwaas heid ingezien van zyne troepen te vernielen, door ze op versterkte kampen te laten slormloopen en ze aan het doodelijk vuur der naaldgeweren bloot testellen. Cetawayo zou besloten hebben, zich te bepalen tot invallen en strooptoglen. Dit zou, van hun standpunt gezien, zeer verstandig zijn, want het strategisch plan van lord Chelmsford heeft louter ten doel, zich van het land der Zoeloe's meester te maken en laat Natal ganscli en al zonder be scherming. Er zou, als hij het land der Zoeloe's met zijne troeren binnen rukt, niet meer dan één Europeesch bataillon overblijven om Natal te be schermen. FRANKRIJ K. De staatsraad heeft zich bezig gehouden met de zaak van den aarts bisschop van Aix. door de regering beschuldigd van misbruik van zijn gees telijk gezag. Het was nog slechts de afdeeling binnenlandsche zaken, die er zich mede bezig hield en deze was het denkbeeld toegedaan den prelaat een berisping toe te dienen. De eigenlijke beslissing volgt waarschijnlijk eerst op 5 Mei, daar alle afdeelingen van den staatsraad gezamenlijk uit spraak moeten doen. Men is niet zeker of dit wel ten gunste der regering zijn zal. Volgens den Mon. univ. is de meerderheid van het kabinet tegen het voorstel om de geamnestieerden wegens misdaden, tijdens de Commune be dreven op nieuw op de lijsten der ridders van hel Legioen van Eer te plaatsen, waarvan zy na hun veroordeeling regtens geschrapt waren. De heer Grévy zou als de meerderheid der ministers denken en de raad der kanselarij in zoover eenstemmig zjjn op dit punt. De regering maakt er echter geen kabinets-quaestie van. De heer Gambetta wordt Maandag te Parijs terugverwacht. De minister van handel en nijverheid heeft een werk het licht doen zien over den economischen en commerciëlen toestand van Frankrijk van 1863 tot 1877, waaruit blijkt het voor de hangende quaestie der handels verdragen allerbelangrijkst feit, dal Frankrijk van het handelsverdrag met Engeland meer voordeel heeft gehad dan Engeland. De invoer uit Engeland in Frankrijk bedroeg in 1871 838 millioen fr.in 1877 slechts 576 mil- lioen fr., terwijl omgekeerd de uitvoer van Frankrijk naar Engeland in 1877 een cijfer van 1063 millioen aanwijst. Merkwaardig vooral is het verschil bij fabrikaten: de invoer in Frankrijk bedroeg 242 millioen, de uitvoer uit Frankrijk 491 millioen. JOK In het Théatre des Gaités wordt ter bezigtiging gesteld eene schilderij van 3000 vierkante nieter, die gaandeweg ontrold zal worden en degeheele tentoonstelling van 1878 te aanschouwen geeft. Deze schilderij zal ook in de voornaamste steden van Europa ter bezigtiging worden gesteld. DriTICIILAND. De rijksdag heeft, na de sluiting der algemeene beschouwingen over P het onlwerp-tarief, hel voorstel van dr. I.öwe, betreflende het commissoriaal onderzoek, aangenomen. Diensvolgens zal een gedeelte van het tarief wor den verzonden aan tene commissie van 28 leden en het overig gedeelte regt- streeks door den rijksdag in behandeling worden genomen. Omtrent de wijze van behandeling der tabaks- en der bierbelasting zal in een volgende zitting een besluit worden genomen. - In de jongsle vergadering van het bestuur der Afrikaansche maat schappij in Duitschland, gehouden te Berlijn, kwam het aanbod in van den koning van België, om uit de fondsen van de Internationale associatie aan de Afrikaansche maatschappij de som van 40000 fr. te verstrekken, bijal dien deze tusschen de Oostkust van Afrika en het Tanganikameer een Duilsch station wilde vestigen. De vergadering besloot het aanbod aan te nemen en ter stichting van het station uit de fondsen der maatschappij 16000 mark toe te staan. Onlangs werd het gerucht verspreid, dat dr. Döllinger weder in den schoot der r. k kerk zou zijn teruggekeerd. In de Duitsche dagbladen vindt men nu een brief van dr. Döllinger aan dr. Nevin, waarin hij o. a. zegt: "Ik heb niets gezegd of gedaan, waarin grond zou kunnen worden gevonden voor zulk een berigt. Al de omstandigheden, die men verhaalt, zijn niet dan verzinsels. - Te Augsburg is onlangs overleden de bankier baron von Beck-Pecocz. Naar luid van zijn testament bekomen zjjn zoon, baron Eugenius, en zijne beide schoonzoons, de graaf von Gatterburg, gewezen ridmeesler, en baron von Hertling, vleugeladjudant van den koning, ieder 25 millioen gulden. Te Munchen zal van 20 Julij tot uit. October eene internationale kunst tentoonstelling plaats hebben in het koninklijk glazen paleis. Genoemd ge bouw, dat geheel uit ijzer en glas bestaat, zal eenigzins worden ingerigt voor het aangewezen doel, onder toezigt van een bekwaam architect, ter wijl eenige voorname kunstenaars door decoraliën enz. aan de zalen en vestibules een feestelijk aanzien zullen geven. Voor genoegzame ruimte zal worden zorg gedragen, om zoodoende smakelooze overlading der wanden met tentoongestelde kunstwerken te kunnen vei mijden. RViLAND. Het Joum. de St. Pe't. spreekt bepaald de ongunstige berigten tegen omtrent den toestand te Petersburg. Het blad noemt die berigten een zamen- raapsel van al de onzinnigheden, welke door de dagbladen zijn medegedeeld. Van kamperen van troepen op de pleinen is geene sprake. Het is volstrekt niet verboden, wapenen te bezitten, maar alleen gelast, dat elk, die vuur wapenen in zijn bezit heeft, daarvan kennis moet geven. De vrijheid van beweging en verkeer is in de stad volstrekt niet gestoord. Dat men de schouwburgen niet zonder vergunning der overheid zou mogen bezoeken en dat men des avonds na tien ure geen licht zou mogen branden, noemt het blad belagchelijke verzinsels. Het leven te Petersburg gaat, zegt dat blad, over het geheel genomen zijnen gewonen gang. TURKIJE. Door de Bulgaren is het volgende adres "aan prins Battenberg gerigt: //De vertegenwoordigers van de Bulgaarsche natie, uwe edele hoedanigheden waarderende, en vast er van overtuigd, dat gij de belangen van Bulgarije ter harte nemen en die met alle magt verdedigen zult, gelijk gy reeds in den vrijheidsoorlog gedaan hebt, hebben aan uwe wijsheid en uw edel hart het toekomstig lot van hun vaderland toevertrouwd, en u uitvrjje beweging en eenparig tot vorst van Bulgarije gekozen. Eene deputatie is u gezonden met de acte van verkiezing, daar onze tijdelijke regering ons gemeld heeft, dat gij ons de eer zult aandoen de deputatie te ontvangen. Wij verzekeren tl van onze toewijding en bidden God, dat wij spoedig het geluk zullen hebben, u in dit land te zien, dat zich zeer verheugt wegens de gedane keuze." LONDEN, 9 Mei. In het hoogerhuis heeft lord Salisbury verklaard, dat de conventie van Checfoo nog niet is geratificeerd en er nog nadere onder handelingen met de mogendheden noodig zijn, ook met China, betreffende zekere tolregten. Wegens den onrustigen toestand in de naburige districten is er geen commissie tot het doen van nasporingen naar Thibet gezonden. In het lagerhuis werd gevraagd, of er bij overeenkomst een datum was vastgesteld voor de ontruiming van Oost-Rumelië. Dc heer Bourke ant woordde, dat de ontruiming zal plaats hebben zoo spoedig de omstandighe den het toelaten. In antwoord op eene andere vraag verklaarde hjj, dat Engeland heeft toegestemd in eene bemiddeling in de Griekschc quaestie door tusschenkomst van gezanten te Konstantinopel. Daarop werd eene interpel latie aangekondigd, om te vernemen of de gezanten afzonderlijk dan wel gemeenschappelijk zullen handelen. Voorts werd medegedeeld, dat Engeland op verlangen van Frankrijk het handelstractaat zes maanden heeft verlengd.' LONDEN, 10 Mei. Aan den Standard wordt uit Lahore van 9 dezer gemeld: "Jakob-Khan heeft de gezamenlijke vredesvoorwaarden aangenomen. Zij bestaan uit de volgende: 1°. uitbreiding der grenzen van Candahar tot aan Kojakamaran, met inbegrip van den Kojak-pas en het Pïshin-dal 2°. afstand van het Kurum-dal tot aan Shalurgardanden Khyber-pas tot aan Loargi. Majoor Cavagnari keert als Britsch gezant met den Emir naar Kabul terug. Engeland wordt gemagtigd een agent te Candahar aan te stellen." BERLIJN. 9 Mei. De rijkskanselier heeft bij den bondsraad een wets ontwerp ingediend betrefTende de voorloopige veranderingen van het toltarief. Volgens dit ontwerp kunnen, bij eene verordening van den rijkskanselier, invoerregten op tot dusver vrij van regten ingevoerde voorwerpen en ver hooging van bestaande regten, met toestemming ven den bondsraad en den rijksdagvoorloopig geheven worden. De rijksdag zal het desbetreffende voorstel slechts aan ééne enkele beraadslaging en stemming behoeven te onderwerpen. De verordening van den rijkskanselier wordt onmiddellijk van kracht cn vervalt naar gelang van de besluiten van den rijksdag over het tarief, uiterlijk met den vijftienden dag na de sluiting der zitting. PARIJS, 9 Mei. De prefect van het dep. Eure et Loire heeft het katho lieke comité, dat in 1875 te Chartres werd gevestigd, ontbonden. AHADEMIE-IflEUWS. PROMOTIEN AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 10d'° Mei de heer 11. J.K. Dijckmeester, geb. te Utrecht, in de regls- wetenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: lets over compensatie bij faillissement. Dcnzelfden dag de heer B. If. P. van der Zwaan, geb. te Soerabaija, in de reglswelenschap, na verdediging van zyn akademisch proefschrift: Over stuiting van de verjaring in strafzaken. Denzelfden dag de heer W. J. Kolff, geb. te Odijk, in de geneeskunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Over placenta praevia. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5