LEIDSCHE (01IU\T 110. 187». Ml ?Pj 'RB ZATURDAG lü MEI. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 8, le alinea, der wet van 2 Jttni 1875 Staatsblad N". 95), (regeling van het toezicht bij liet oprichten van inrichtingen, welke ge- nar, schade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kemiis dat door hen op heden vergunning ferlcend aan Joannes Henricus Nicolaas Schimmel en zijne rechtverkrij- iendenlot het oprichten van eene smederij in het perceel aan het Gal- water n". 8. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche lourant. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden 8 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- eu Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.— franco p.p. f 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.3bfranco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, G Cents, De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICHTEN. BINNENLANDSClIli BttHIGTEN, Marianne werd heden door 111 let I LEIDEN, 9 Mei. Aan den verjaardag vau II. K. H. prinses _|et uitsteken van vlaggen gedacht. Wederom zijn alhier door de policie aangehouden en op gisteren door aar Ier beschikking van de justitie gesteld twee personen, alhier niet te nis bekomende, die zich aan bedelarij hadden schuldig gemaakt. -Nabij de Spanjaardsbrug is heden morgen een rijtuig, waarmede een Irielal buitenlieden van de stad huiswaarts reedten gevolge van hèt thrikken van het paard, in den Rijn geraakt. Twee der in het rijtuig ittende personen sprongen er nog tjjdig af. Door de hulp van het terstond «gesnelde personeel van de tegenover liggende scheepmakerij werd de lerde gered en ook het paard en rijtuig op het drooge gebragt. Gisteren avond hield de afdecling Leiden en omstreken der Neder!, laatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene gewone vergadering in de ml der Loge. Een aantal nieuwe leden werd voorgesteld en aangenomen. Onder de ingek>men stukken, waarvan door het bestuur mededeeling werd was eene kennisgeving van de afdeeling Gooiland, betreffende de (rigting van een nArboretum" of monster-tuin voor heesters en boomen, Bussum te vestigen, voor welk plan de ondersteuning der afdecling werd ingeroepen Door den voorzitter, den heer mr. Obreen, en den heer Witte terd over deze zaak in eenige bijzonderheden getreden, om het hooge «lang daarvan in het licht te sMIen. Men zou daardoor toch verkrijgen Mn overzigt van de cultuur van heesters en boomen in haren gcheelen om an?. Behalve door geldelijke bijdragen kon men het plan ook steunen 3por toezending van monsters. Vervolgens werd aan de orde gesteld het houden van zomerbijeenkomslen. bestuur deed. bij monde van den heer Witte, daaromtrent hare meening tennen. Daar gedurende den zomer de natuur het meest actiel is en de lemenlen voor onderzoek bel meest voorhanden zijn, meende men dat de temer geen tjjd van rust moest zijn. Men stelde dus voor te honden: in IJ tanij eene excursie naar eene of andere buitenplaats of kweekerijin Julij «De zomervergadering op Zomerzorg; in Augustus eene tweede excursie; September weder eene zomervergadering, om dan in October weder de We wintervergadering te houden. Wat die excursiën betreft kon men in er Firens en Sieboldia eene uitnoodiging rigten lot eigenaars van «itenplaatsen ol kweekerijen, om opgave te doen aan den secretaris, of en «anneer een zoodanig bezoek hun aangenaam zou zijn. Kweekers en Iief- lebbers zouden op die wjjze lol elkander gebragt worden en beider belang 'arden bevorderd. De deelneming aan die excursiën werd den leden ge ld! lte' 'rij gelaten. Door de leden werd dit voorstel met toejuiching begroet. De voorzitter deelde, wat betreft de invoering van vreemde planten door 61 It afdeeling, mede, dat er een kist uit Japan was ontvangen met een veer bal planten, die bjj de ontpakking in eenen zoo goeden staat waren als 1 ïlden wordt aangetroffen. Van het gezondene was slechts ééne plant gc- Jforven, en ééne bevond zich in slechten toestand. De planten waren aan zorg van den heer J. Mater toevertrouwd en toonden reeds eenige ont- 'ikkeliug. Over den aard der collectie was nog niets met zekerheid te opalen. Hij stelde voor, in afwachting wat er van de planten zou wor- Iffl, aan hel besiuur over te laten, die na eenigen tijd te verkoopen. Of- "boon hel misschien voor sommige dier planten wenscheljjk was het snoei mes Ie gebruiken, zou men dat alleen doen wanneer hel leven der plant er mede gemoeid was, om den schijn te vermijden dat men er stekken had afgenomen. Wal betreft den verkoop had hel bestuur overlegd of men de planten onder elkander zou verkoopen, of wel met deelncmiug van al de afdeelingen, en of men nog verder zou gaan en er ook het buitenland mede zou bekend maken. Het besiuur, ofschoon op dit punt niet eenstemmig, stelde voor den verkoop onder al de afdeeliugen te doen plaats hebben. Dit voorstel vond terstond bijval en werd met algemeene stemmen aangenomen. Door den voorzitter werd daarna de beraadslaging geopend over een door de Haarlemsche vereeniging voor bloembollencultuur aan de regering aange boden adres, waarvoor zij de adhaesie van de afdeeling had verzocht. Het betrof hier de zaak van den reeds zoo veel besproken Noorder-Lekdjjk. De voorzitter trad in eene beknoptemaar duidelijke uiteenzetting van den tegenwoordigen staat van zaken, van het gevaar, waaraan men, in deze provincie niet het minst, blootgesteld was en van de pogingen, die aange wend waren om daartegen bijtijds maatregelen te doen nemen. De rege ring was sedert 1876 werkzaam om te trachten verbetering in de water wegen te verkrijgen, maar zij had geweigerd zich de bedoelde zaak aan te trekken; het moest volgens haar eene polderzaak bljjven. Na voorlezing van de adressen der Haarlemsche vereeniging stelde de voorzitter voor in dien geest een adres te rigten tot de regering en tol de gedep. staten. De bedoeling was alleen hen toe te roepen: Waakt, opdat wip niet onderloo- pen; de quaestie hoe de geldelijke middelen daartoe te vinden in het mid den latende. De heer Boursse Wils was van meening dal dit niet de zaak was der afdeeling; alleen kon zij het hoofdbestuur op de zaak attent maken. Hij geloofde niet dat de statuten toelieten dat de afdeeliugen zelfstandig optraden. De voorzitter verklaarde hierop dat hij eene vergadering had bijgewoond van het hoofdbestuur, waarin verklaard was dat de aldeelingen hel regl hadden in deze zaak zelfstandig op te treden; het hoofdbestuur meende dit niet te kunnen doen, omdat de zaak niet alle afdeelingen be trof. De heer Boursse Wils meende in dat geval het voorstel van den voor zitter te moeten ondersteunen. Uit de verdere discussie bleek dat vele leden zich niet konden vereenigen met de huns inziens bekrompen zienswijze van hel hoofdbestuurmen achtte het punt te behooren tot de roeping van dat bestuur, daar tiet de vertegenwoordiger was niet van enkele, maar van alle afdeelingen. De slotsom der beraadslagingen was dat, op voorstel van den Voorzitterbesloten werd op den beschrijvingsbrief voor de algemeene ver gadering te brengen: dat de afdeeling bij hel hoofdbestuur krachtig aan dringt tot ondersteuning van het adres der Haarlemsche bloembollenvereeni- ging, en voorts de zuster-afdeelingen in dit rayon uil te noqdigen mede in dien geest werkzaam te zijn. De beantwoording van een viertal vragen, in de bus gevonden, werd, uithoofde de lijd te ver verstreken was, tot eene volgende bijeenkomst uitgesteld. Als herinnering aan de geïmproviseerde avond-tentoonstelling werd aan de leden uitgereikt een exemplaar van de bij die gelegenheid door den heer C. de Vos gehouden rede over de Roos. Door den heer J. Mater werden eenige Indische zaden verstrekt aan lien, die in het bezit van kassen zijn en de ontwikkeling daarvan willen nagaan, Bij kon. besluit van 30 April is de gemeente Gemert, prov. Noordbra bant, aangewezen als standplaats van een poslkantoor, dat in werking zal komen met 1 Julij aanst. De minister van marine brengt ter kennis van artsen, niet ouder dan 36 jaren, gehuwd of ongehuwd, dat er gelegenheid bestaat om als officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt in dienst te tredenonder verpligting den lande acht achtereenvolgende jaren in die betrekking te dienen, en onder genot eener premie van ƒ8000, uit te betalen bij de indiensttreding. Zij, die geneigd mogten zijn op die voorwaarden te worden aangenomen, moeten zich bij gezegeld adres tot het dep. van marine wenden. Bij de acte-examens van het lager onderwijs te 's Hage werden gisteren voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd 6 vrouwelijke candidalen 3 werden afgewezen en 3 toegelaten, mej. A. M. Bebb, uil Voorschoten, M. Rahusen, uit Voorschoten en A. M. J. Perrin, uit Leiden Voor de acte als hoofdonderwijzer deden 16 candidalen examen 9 werden afgewezen en 7 toegelatende hh. P. Diedcrik, uit Hillegersberg, J. II. van der Dusse, uit Overschic, J. C. van der Elburg, M. C. van Keersop, W. Schrevel, allen uit Rotterdam, J. S. Wicneke, uit Belfshaven en J. H. Kloosterhuis, uit Rotterdam.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1