LE1DSCHE COURANT, V. 108. 187». DONDERDAG 8 MEI. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. W-é Tr^fiL ffw-m m (i. Kê LJI De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgetonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 net het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'jjaars, builen de expediliekosten. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents. Itc prijs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 7 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie is liet getuigschrift voor het ttrsie gedeelte van het arts-examen uitgereikt aan den heer P. Stolp Jr., (andidaat-arts. -- Bij de gisteren Ie Leiderdorp gehouden verkiezing van een lid van !n raad, kwamen 120 kiezers op van de 132. Gekozen is de heer P. EjjnsDurger met 72 stemmende heer J. van Leeuwen verkreeg 48 stemmen. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten- generaal in het hoofdkiesdistrict Dordrecht (in plaats van wijlen jhr. mr. W.Th. Gevers Deynoot) is gekozeii de heer mr. J. B. van Osenbruggenmet 12 stemmen. De heer G. A. Loeff verkreeg 522 stemmen. Er waren i briefjes van onwaarde. Bij de acte-examens voor het lager onderwijs te 's Hage werden giste ren voor de acte in de Engelsche taal 4 vrouwelijke candidaten geëxami neerd. 3 werden afgewezen en toegelaten mej. Ch. M. Menger uit Rijswijk. Toor het teekenen werd van de 2 candidaten 1 toegelaten, mej. R. Swaab uit 's llage. Ter verkrijging van de hoofdonderwijzersacle deden 15 candidaten examen, werden afgewezen en 7 toegelaten, de hh.P. van den Brand uit Voor burg, C. Kok uit Voorburg, P. de Jong uit Leiden, B. Labruyère uit Lei den, D. Konmatis uit Delft, C. Zeelenberg uit Deltt en A. Zwanenburg uit Katwjjk a/d Rijn. In de regte lijn is gedurende de maanden in 1873, dal de wet in werking is getreden, over eene som van 5,732.889 het regt van 1 pCt. betaald. Ongeveer 2 millioen van die som was belegd in builenlandsche effecten; het overige in vaste goederen, aandeelen in ondernemingen, geld- leeuingenstaatsfondsen enz enz, Te Amsterdam werd gisteren de algemecne jaarvergadering gehouden van aandeelhouders in de stoomvaart-maatschappij Nederland. Nadat het jaarverslag uitgebragt was, de rekening en verantwoording over 1878 goed gekeurd en het dividend voor de aandeelen van ƒ1000 op ƒ25 en voor die tan ƒ500 op 12.50 bepaald, werden directeuren gemagtigd tot het sluiten te zijner lijd eener obligatielening van hoogstens 1 millioen tot den koers ra de voorwaarden als voor het helang der maatschappij het meest gc- wenscht zullen blijken. Op voorstel van een der leden werd de prioriteit tan deelneming in deze obligalielcening voor aandeelhouders bedongen. Door leze leening zal de maatschappij voorbereid zijn, zoowel om zonder ver zwakking van haar rouleerend kapitaal het in aanbouw zijnde stoomschip geheel af te betalen, als op de mogelijkheid, dat hetzij de veerliendaagsche taart of de hervalling der plannen voor de Chinavaart eene vermeerdering tan het getal stoomschepen noodzakelijk mogt maken, of dat voor de krachtige organisatie van de maildienst ecnige kapitaalbesteding in etablis sementen te Amsterdam mogt blijken onmisbaar te zijn. Blijkens het verslag, uitgebragt in de jaarlijksche algemeenc vergade ring van aandeelhouders en leden der Zuidhollandsche credielvereeniging te 'sHagewerden in het afgeloopen jaar 189 aanvragen om crediel behan deld to£ een bedrag van ƒ1,160,300, waarvan werden afgewezen 50 ad ƒ273,400, zoodat aangenomen zijn 139 met een gezamenlijk crediet van ,900. Op het einde des jaars waren ingeschreven 296 leden tot een van ƒ1,910,100, waarvan evenwel in den loop van hel jaar hadden afgerekend 85 ad ƒ599,400, zoodat het nieuwe boekjaar aanvangt met 211 ad ƒ1,310,700, zijnde 28 leden en ƒ165,000 meer dan in het vorig par. De geheele omzet bedraagt f 13,001,642.82tegen 9,541,519.05% in 1877. De leden maakten gemiddeld voor 64.99 pCt. gebruik van het ver kende crediet. De omzet op de deposito-rekening bedroeg in 1871 ƒ1,035,000 iagen ƒ827,000 in 1877. De afdeeling spaarkas toont een sterke vermeer dering aan, daar het daarop ingebragl kapitaal ruim het dubbel bedraagt ran het vorig jaar. De zuivere winst bedraagt 32,091.63%, zoodat thans per aandeel 18.70 kan worden uitgekeerd, makende met het in Januarij jl reeds uitgekeerd bedrag van ƒ50 een totaal van ƒ68.70 of bijna f PCt. liet reserve-londs bedraagt onder ult° December 1878 4339.85%. Door den heer jhr. mr. A. van der Goes van Naters Ie Delft is, bij gelegenheid van zijn 25-jarig huwelijk op 4 Mei den burgemeester dier ge beente 500_ toegezondenmet verzoek die som onder de algemeene armen Ie Terdeelen. Maandag 11. heeft te Strijen, even builen de kom van het dorp, een hevige brand gewoed. De herberg van II. van Lintburg en drie aangren zende woningen onder een dak zijn geheel uitgebrand. De inboedels der bewoners van de drie aangrenzende woningen zijn geheel, die van den her bergier is voor het grootste gedeelte verbrand. -- De 17-jarige kantoorbediende der firma Orobio de Castro te Amster damdie met ƒ900 op den loop was, is te Venlo aangehouden. Het geld was grootendeels nog in zijn bezit. In den nacht van Zondag op Maandag is te Sloten de boerderij van den heer Bronkhot stin de nabijheid van het dorptot den grond afge brand. liet vee heeft men met moeite kunnen redden, doch voor het overige is nagenoeg alles eene prooi der vlammen geworden. De regtbank te Zwolle heeft de volgende alphabetisch gestelde voor- dragt voor kantonregter te Kampen opgemaakt: mr. J. C. du Pui, griffier bij het kantongeregl te Gouda; mr. Th. Ruys, advocaat en plaatsvervangend kantonregter te Kampen; mr. P. Roetert Tak, substituut-griffier bij de arrond.- reglbank te Middelburg. Uit een onderzoek, door de policie ingesteld, is gebleken, dal de brand, die te IJssclmuiden heeft plaats gehad, aan jeugdige baldadigheid is toe te schrijven. Een knaap van 12 jaar, die met zijn makkers langs de trekvaart wandelde, beging nl. de onverklaarbare roekeloosheid een rieten schutting met lucifers in brand te steken Toen hel droogc riet terstond in volle vlam vloog, hebben zijn makkers getracht door het scherm ineen te trappen het vuur te blusschen. Zij konden de vlam echter niet meester worden, zijn daarop op de vlugt gegaan en zagen weldra de vlammen achter hen hoog uit het bij de schutting staand perceel in de lucht verrijzen. Door de policie is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. - Zondag-morgen is brand ontslaan in een eikenbosch, gelegen niet ver van den grindweg van Steenwijk naar Oldcmarkt en toebehoorende aan de herv. kerk te Paaslo. Ondanks het spoedig aanrukken der brandspuit en het door vele nabijwonende landlieden werpen van zand op de vlammende takken, is het bosch over een uilgestrektheid van ruim 2 bunder afgebrand. Men meldt uit Woudrichcm: Maandag was ons nederig stadje in feest gewaad. Van schier alle huizen wapperde de vlag. De verdienstelijke en hooggeachte hoofdonderwijzer, de heer K. J. van Tussenbroek, vierde zijne 40-jarige ambtsvervulling. Zeer talrijk waren de bewijzen van deelneming. Een aantal prachtige geschenken werden den jubilaris aangeboden. Begeleid door het muziekcorps der schutterij van 's Hertogenbosch werd door de feestcommissie een optogt door de stad gemaakt. Des avonds was er muziek en daarna uitvoering der rederijkerskamer //Altena". In de gemeente Zwittbroek, even over de Pruissische grenzen, is een 85-jarige vrouw, die ondanks haar hulpbehoevenden toestand alleen tehuis gelaten was, door het in brand geraken van hare kleederen omgekomen. Hare nabestaanden vonden slechts een verkoold lijk. 'sGRAVENHAGE, 7 Mei. Tot kantonrcgter-plaatsvervanger tc Venlo is benoemd de heer M. J. Jansen notaris aldaar. Tol tijdelijk ambtenaar bij de oude rijksarchieven in Utrecht is benoemd de heer mr. F. A. L. ridder van Rappard. Door Z M. zijn op pensioen gesteldde luit. ter zee le k!.. G. J. W. Hooghwiukel, de luit. ter zee lc kl. A. W. Vinkhuyzende luit. ter zee 2' kl. J. D. A. Ncderburgh, en de officier van gezondheid le tL dr. F. M. Cowan; beide eerstgenoemden op hun verzoek. Voorts zijn bevorderd: lot luit. ter zee le kl.de luitt. ter zee 2« kl. P. D. A. Frankamp en W. C. P. E. de Klopper, en lot officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagtde officieren van gezondheid 2' kl. IJ. Bakker en G. Franken. Met 6 Jiitiij aanst. wordt in dienst gesteld het ramschip Stier, lig gende te Willemsoord, en de monitors Krokodil en Adder, liggende te llellevoelsluis, respectivelijk onder bevel van den kapitein-luit. Ier zee jh'. J. H. P. von Schmidt auf Altenstadt en de luitt. Ier zee lc kl. J. II. Coin- mijs en C. Ten Bosch. -- In de ziiling van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over de kanalenwet voortgezet. De minister van waterstaat verdedigde haar, als strekkende tot bevordering van het algemeen belang en noodig om met het buitenland te kunnen concurreren. De heer van Houten be streed de noodzakelijkheid der verschillende werkenonder anderen het kanaal door de Geldersche vallei, en hel financieel beleid der regering, die

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1