diende hel lot voor een paar jaar als parliciilicrc woning. Sedert is het in eigendom overgegaan aan de uit Pruissen overgekomen Zusters van het Goddelijk Kind Jezusdie het geheel gerestaureerd hebben in den oorspron- kelijken stijl der renaissance. De brand brak uit in de daarachter gelegen bakkerij, die moeijeiyk ie genaken was. Het nieuwe garnizoen had al dadelijk gelegenheid om ie toonen, wat manschappen, die met eenheid weten Ie handelen, bij brand vermogen. -- Derigien uil Zuid-Afrikadoor het Hbl. ontvangen, getuigen wel van groole ingenomenheid met het ontzet van Ekowe, maar ontveinzen niet de zware verliezen, nu reeds door de Eugelschen geleden, noch de geduchte magi, waarover de Zoeloevorst nog beschikt. In den Transvaal blijft het op den ouden voel. De gemagligden der boeren hebben een onderhoud met den administrateur gehad en de onafhankelijkheid terugverlangd. De admi- nis'raieur zeide, dat bij die niet zonder den staatssecretaris in Engeland kon hergeven. Dit bad teleurstelling bij de vergaderde boeren verwekt; men wilde nog een onderhoud met den gouverneur en administrateur uit lokken. Tot dusver dreef de bezadigde partij bij de boeren boven. 'sGRAVENHAGE, 5 Mei. Z. M. de koning heeft den heer mr. J. Loudon, oud-gouverneur-gene raal van Ned.-Indië, benoemd tot grootkruis in de orde van den Gouden Leeuw van Nassau. Men verneemt nog dat Z. M. de koning-groothertog benoemd heeft lot kommandeur der orde van de Eikenkroon den heer Muraviefl, secretaris van het Russische gezantschap alhier. blijkens het liecueil Mil. heeft het den koning behaagd bjj vroegere besluiten Ie benoemen tot ridder 2' kl. der orde van den Gouden Leeuw van Nassau, zijne adjudanten de luit.-kolonels C. H. F. graaf Dumonceau en A. 1. M. G. baron de Posson; en tot ridder 4e kl. dierzelfde orde den 1' luit. S. M. S. de Ranitz, ordonnance-officier van Z. M. Tot burgemeester der gemeente Grubbenvorst is benoemd de heer P. H. Everts, in de plaats van den heer P. S. Everts, aan wien, op zijn ver zoek, eervol ontslag is verleend. De lelegrafiist 2' kl. bij den rijks-telegraaf J. VV. Overbosch is benoemd tot onder-directeur bij den rijks-telegraai. Aan den gepensioneerden schout-bij-nacht jh'. F. de Casembroot, adju dant des konings in buitengewone dienst, is de titulaire rang verleend van vice-admiraal. Door Z. M. zijn op pensioen gesteld, op zijn verzoek, de inspecteur van administratie bij de zeemagt H. S. Bosschart, onder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten, en, ter zake van in en door de dienst ontstane ligchaamsgcbrcken de officier van administratie 3« kl. F. C. Clark- son. Voorts zijn bevorderd: lot inspecteur van administratie bij de zeemagt. de officitr van administratie 1' kl. J. A. Waldeck; tot officier van admi nistratie le kl. die der 2' kl. J. A. H. Huart; tot officier van admi nistratie 2« kl. die der 3" kl. J. Vasseur; tot officier van administratie 3e kl.de scheepsklerken J. Langereis en C. C. Hammacher. De 1' luit. jhr. A. J. Boreel de Mauregnault, van het 4e reg. huzqren, en de officier van gezondheid lc kl. J. Meijers, uit O. I. teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. HH. MM. de koning en de koningin verlieten heden morgen ten 9% ure met een extratrein de residentie, ten einde geruimen tyd op het buiten verblijf het Loo te vertoeven. De groothertog en groothertogin van Saksen- Weimar. die morgen-ochtend vertrekken, waren met hun gevolg aan het Rjjnspoorstation aanwezig om HH. MM. den afscheidsgroet le brengen. De schoone versieringen in de stad werden eerst na het vertrek van het echtpaar opgeruimd, zoodat de uitlogt van HH. MM. ook feestelijk mogt hecten. De ministers van oorlog en van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de algemeene beraadsla gingen over de Kanalenwet aangevangen. De hh. Bastert, Schimmelpenninck van der Oye, van Baer, van Naamen, Mackay en Tedingvan Berkhout bestreden het ontwerp, voornamelijk op grond van financiële bezwaren. De hh. Barge, Meyier en Lenting verdedigden het uit het oogpunt van het uitnemend han delsbelang daarbjj betrokken. Morgen voortzetting. Ingekomen zijn de wets ontwerpen tol kosteloozc overbrenging van spaarpenningen naar spaarban ken en de oprigting van rijksspaarbanken. Adv.-gen. Gregory heeft in de heden gehouden civiele tereglzitting van het gereglshof alhier conclusie genomen in de onlangs medegedeelde zaak van de firma Villefort tegen den heer Slootweg. Zij strekt lot vernietiging van het vonnis door de regtbank te Leiden gewezen, en dat het hof zal bevelen voortprocederen ten principale. De uitspraak is bepaald op 16 Junjj. Eenvoudigheidhartelijkheid en opgewektheid waren de kenmerken van den laatslen feestavond ter eere van de echtverbindtcnis van Z. M. den koning, van de hulde door de werklieden aan Hunne Majesteiten gebragt. De feesttooi van de zaal Diligent ia, het goed gekozen en uitstekend uiige- i voerde programma van de Kon. Nationale Zangschoolen niet het minst de I inrigting der zaal, zoodanig dal hel kon. echtpaar, benevens de groothertog en de groothertogin en prins Frederik in waarheid te midden van hun volk zetelden, werkten mede om de stemming van het talrjjk publiek, uit alle rangen en standen zaamgesteldongedwongen vrolijk en levendig te doen zijn. Met belangstelling luisterden de hooge bezoekers naar het gezang der werklieden: twee cantates van 11. G. Marinus en Floris de Vijfde van Ver hulst, door solo's van de Goey en Dekkers voortreffelijk afgewisseld. Vooral de werklieden-cantate werd uitstekend gezongen. Voor den aanvang der feest-cantate overhandigde de president der school, de heer J. J. Schmidt, aan II. M. een fraai gebonden album, tekst en muziek er van bevattende, en sprak toen het koninklijk echtpaar in ongezochte bewoordingen toe. Het album, dat II. M. met ingenomenheid aannam, hoopte spr. dat haar steeds ten teeken zou zijn van de gehechtheid en trouw van den Nederlandschen arbeiderstand. De koning groette herhaaldelijk blijkbaar getroffen ov& kunslelooze taal en toen later de volksliederen waren gezongen o «Wien Neerlandsch bloed" door zangers en hoorders zaam was gezm betuigde Z. M. aan den voorzitter met warmte zijn ingenomenheid hulde hem gebragt en verzekerde hij de trouw en gehechtheid van de; van den arbeid dankbaar op prys te stellen. Gisteren avond werd aan het Gebouw voor Kunsten en Weten» pen alhier, met goed gevolg, eene nieuwe proelneming gehouden aanwending van electrisch licht, door de Electrische Verliclitings-maatsck de firma Wisse Piccaluga en C". Van half negen tot circa 10 uur licht meerendeels constant branden en verspreidde eene helderheid vot bezijden het uitgestrekte gebouw, die schier het daglicht nabjj althans het gemakkelijk lezen van gewoon schrift zonder moeite t de lantaarn-gasvlammen in de onmiddellijke nabijheid of de overzijdi gracht als 't ware eclipseerde. BUITEINLANDSC11E BEUIGTEN. EN 6 Eli AND. LONDEN 4 Mei. De afgevaardigden van Oost-Rumellë zijn door de regering niti gehoore ontvangen. Op 23 April hebben zij lord Salisbury schriftelijk audiëntie gevraagdom de bezwaren van den toestand in Oost-RumeliJi zjjne aandacht te brengen. Daarop moet lord Salisbury hebben geantw de afgevaardigden tot zijn leedwezen niet te kunnen ontvangen, daar land niet het regt had zich in de zaak te mengen nu de staatsregeling Oost-Rumelië was vastgesteld. De afgevaardigden hebben toen aan dei ring een memorandum gezonden, waarin hunne bezwaren worden eengezet. De London tramway company heeft uit Spanje 40 muilezels oil gen, welke gebruikt zullen worden voor de tramwagens, loopenden Blackfriars en de Westminsterbrug naar plaatsen, gelegen in hetzi van London. Men deelt nog het volgende mede omtrent de reis der vier pers# die vechtende met de stoomboot Princess Mice van Dundee naar Lira vertrokken. Na het van wal steken der boot gaven deze passagiers bun voortdurend vechten zoo veel aanstoot, dat de kapitein der bo# beide heeren in de boeijen sloot en het was alleen op verzoek der v vlugtige jonge vrouw, dat men hen weder bevrijdde. Onmiddellijk da werd de worsteling hervat en nam de beleedigde echtgenoot met geweli zijne ontrouwe vrouw eene beurs af, waarin zich ongeveer 14 be doch bij eene poging van den minnaar der dame om de beurs weder mi te worden, viel de schat over boord en verdween in zee. De boot Donderdagochtend ten 6 uur Aberdeen aan, waar de vier lastige passu haar verlieten en, voor zooverre men zien kon, in de beste verstandhoi de kade opwandelden. FR ANK RIJK. De heer de- Cassagnac heeft er in eene te Condom gehouden rede t op gedragen dat hy de Bonapartistische kiezers had aangezet voor Bin te stemmen, wiens verkiezing, naar hy zeide, een slag was in het at zigt der republiek. Hij zou ook de verkiezing bevorderen van Henri R# fort en Félix Pyat, ten einde op die wys de republiek hare natuorl vruchten te doen dragen. Hij gaf verder le kennendat hij de regter in de kamer zal aanraden voor de geldigheid van Blanqui's verkiezim stemmen. De leden der protectionistische kamers van koophandel hebben heer Tirard het adres overhandigddat in eene gehouden bijeenkomst aangenomen. Wat de zaak in beginsel betrof, toonde de minister zicbi terughoudend. Hy verklaarde dat het aan de protectionistische kamers koophandel vrij stond bij de senatoren en afgevaardigden aan te dril op eene stemming, welke zjj overeenkomstig achtten met de behoeften nijverheid. Wat hem betreft, hij verklaarde zich terug te zullen trek! omdat hy voorstander is van de handelsverdragen. Ook de heer Grévy heeft de leden der protectionistische kamers van kt handel ten gehoore ontvangen. De regering, zeide hy, heeft naauwletl het oog op deu toestand des handels gevestigd. De nijverheid zal nieto) offerd worden. Zoowel de regering als de kamer willen letten op de meene behoeften des lands en trachten aller belangen te bevredigen. Bij den algemeenen raad van het Seinc-departement is een raff ingediend over een voorstel tot uitschrijving van een wedstrijd voor de rigling van een allegorisch standbeeld te Courbevoie, ter herinnering! de verdediging van Parijs. Op 28 April beliep het getal der nog overblijvende pryzen mi tenioonstellings-ioterij nog 9800waarvan de waarde op ongeveer 350,Od geschat wordt. Onder die prijzen lelt men 1468 manden en vaien' of likeuren. Een aantal schilderijen en eenige rijtuigen van aanzie»! waarde zijn insgelijks nog niet afgehaald. D U I T8CIILAND. In den rijksdag worden de beraadslagingen over het ontwerp-tï van in- en uitgaande regten voortgezet. Naar het schijnt zullen Bismard plannen door het centrum worden ondersteund. OOSTENRIJK. In een onder voorzitting des keizers gehouden ministerraad is besl# dat Bosnië, Herzegowina, Dalmatië en Istrië zoo mogelijk met 1°. Jan»» j 1880 in het gemeenschappelijk tolgebied der monarchie zullen opgenoU worden. Ten gevolge van den jongsten storm is er in den toestand te Szegel nog weinig verbetering gekomen. De heimachines zijn omgeworpen, devli ten gebroken, de schuiten met materieel gezonken of door den vloed

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2