IEIDSCHE COURANT. 879. y. io«. DINGS DAG 6 MEI. STADS-BEBICHT EN. BINNENLANDSCIIG BEIWGTEN, De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 ml het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 jaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cenls. Vergadering' van den Gemeenteraad van Leidenop Donderdag 8 Mei l, des namiddags te hal/drie. It Benoeming van een Bestuurder van het Stedelijk Werkhuis uit den Gemeenteraad. Verzoek van Jh'. W. I. C. Rammelman Elsevier, om continuatie als gemeente-archivaris. (82) Benoeming van eene hulponderwijzeres in de handwerken. (83) tIdem van een onderwijzer 2d< klasse aan de Tusschenschool. (86) 't, Idem van drie hulponderwijzeressen aan de school n°. 1 voor onvermo- genden. (89) ('.Voordracht betrekkelijk de benaming van straten enz. (52) Verzoekschrift van H. H. Eichman Jansen aan de Gedeputeerde Staten betrekkelijk haren aanslag op het 44e suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1878. (87) '.Verzoek van H. Puf kus om eene stoep te leggen. (88) I, Voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatse lijke directe belasting. (93) Idem betrekkelijk de erfpacht van domeingrond ten behoeve van de duinwaterleiding. (85 en 91) i. Rekening der Stedelijke Gasfabriek over 1878. (94) LEIDEN, 5 Mei. Door de geneeskundige staatscommissie zjjn heden alhier tot arts bevor- (d de heeren Chr. C. Sepp, doctorandus, en A. Faassen, candidaat-arts. tgetuigschrift werd uitgereikt aan den heer E. J. Kühne, candidaat inde ueeskunde. - Gisteren morgen is in de branderij van de hh. Swinkels en C".aan Heerengrachtdoor verbreking van hel slot een kistje ontvreemd, waarin 5 a 30 aan verschillende muntspeciën. De vermoedelijke dader bevindt tl in arrest. - Heden morgen omstreeks 7 ure had zekere W. v. d. M. het ongeluk, lens hjj bezig was met lossen van eiken platen aan de lijn Leiden— Woer- 1, het ongeluk den slinger van de kraanwaarmede hjj aan het takelen en die brak, tegen de borst te krijgen, waardoor het borstbeen werd broken. De man, die onder geneeskundige behandeling is, verkeert in (denkelijke omstandigheden. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen 100, 50, 10 en 5 hectoliters, wareH de hoogste prijzen 37, ƒ18.50, Oen ƒ1.95; de laagste ƒ36, ƒ18.50, f3.70 en 1.85. -Zaturdag II mogt Berdina van den Berg den dag herdenken, waarop ,30 jaren geleden, bjj den heer P. I. de Fremery alhier in dienst trad. meer een zoo langdurig trouw dienstbetoon door den heer de Fremery de zjjnen op prijs werd gesteld, bleek daaruit dat door hunne zorgen avond van dien dag voor haar lot een feestavond werd bestemd en zij te daartoe uitgenoodigde vrienden en bekenden aan een goed voorziene rondom zich vereenigd zag. Het was voor haar zeker een treffend Ifenblik, toen te midden der feestviering de heer de Fremery en familie hunne gelukwenschen kwamen brengen. Verblijdend is het zeker nog dezen tjjd op eene zoodanige verhouding, op wederzijdsche achting frondte kunnen wijzen. -Een sigarenhandelaar te Leiden, die Zaturdag zijn 25-jarige echlver- 'fing herdacht, heeft bij die gelegenheid, dankbaar, dat hij, niettegen- tade de vele reizen, die hij met den Hollandschen ijzeren spoorweg Mhte, zijn zilveren huwelijksfeest nog gezond van lijf en leden mogt "en, aan alle wachters op de lijn Amsterdam—Rotterdam een kistje siga- en twee pond tabak doen toekomen. (IV. R. C.) Bij de acte-examens voor het lager onderwjjs te 's llage werden Zatur- 5 voor de acte in de Fransche taal 7 candidalen geëxamineerd, die allen "den afgewezen. "oor het verkrijgen der acte als hoofdonderwijzer deden 15 candidalen urnen; 8 werden afgewezen en 7 toegelaten, de hh.: B. B. Faber uit lage, W. Fernie uit Ouddorp, M. P. L. G. Hansen uit 'sHage. Ph. J. Mirande uit 'sliage, J. C. Pauplit uit ScheveningcnA. S. Schoevers uit 's llage en J. van de Vijver uit 's Hage. Bij kon. besluit van 25 April jl. zijn de gemeenten Gennep, in Lim burg, en Raamsdonk, in Noordbrabant, aangewezen als standplaatsen voor een postkantoor. Een bij het depart, van koloniën ontvangen telegram van den gouver neur-generaal van Nederl. Indië, van den 2Je» dezer, bevat het berigt, dat in Aljeh de weèrsgesteldheid nog altijd zeer ongunstig is, zoodat de troe pen zich hebben moeten bepalen tot opnemingen en verkenningen, waarbjj echter den vijand veel afbreuk werd gedaan met weinig verliezen onzer zijds. Bij den vijand viel geen toenadering waar te nemen. Bij kon. besluit is bepaald, dat de kommanderende officieren van de regimenten cavalerie en die van het bataillon mineurs en sappeurs bij het corps onder hun bevel zooveel jongelingen, tusschen 16 en 18 jaar oud, als vrijwilliger kunnen aannemen, als hun in het belang van de dienst geraden zal voorkomen, mits het getal vrijwilligers, in het algemeen voor ieder corps vaslgesleld, door zoodanige toelating niet worde overschreden. Het stoomschip Koning der Nederlanden is op 22 Maart te Batavia aangekomen; de Prinses Amalia, op weg naar Batavia, vertrok op 3 Mei van Port-Saïd. De commissaris des konings in Noord-Holland heeft bepaald, dat voor de verloting van tentoongestelde voorwerpen, verbonden aan de in de maan den September en October e. k. door de Hollandsche maatschappij van land bouw te Haarlem te houden tentoonstelling, mogen worden uitgegeven 25,000 loten a ƒ1 het lot, en dat de verloting zal plaats hebben op 3 Oc tober e. k. Te Amsterdam werden in de vorige week eenige beschonken lieden door de policie opgepakt, terwijl zij bezig waren in een café chantant op den Zeedijk twist te maken. In het policie-bureau gebragt, bleken de hee ren kellners te zijn uit een der voornaamste hotels daar ter stede en hunne zakken gevuld te hebben met cognac en fijne wijn. Den volgenden morgen bekenden de kellners, dat die verschillende dranken in de kelders van het hotel en niet in hunne zakken te huis behoorden. Toen de policie den be zitter van het hotel van haar ontdekking op de hoogte stelde, bleek ver der, dat groote hoeveelheden wijn, en liefst van de beste soorten, uit de kelders verdwenen waren. De kellners bleven daarom op verdenking van diefstal in voorloopige bewaring. De heeren waren allen buitenlanders. Door den heer Louis Splilgerber, onlangs te Amsterdam overleden, is aan de gemeente ten behoeve van het Museum Fodor vermaakt eene som van ƒ6000 4 pet. inschrijving op het grootboek, onder voorwaarde, dat van de rente jaarlijks ƒ200 moet worden uitbetaald aan den bewaarder van dat museum, voor zijne zorgen ten behoeve van de reeds vroeger door dien heer geschonken "Atlas van Amsterdam", terwijl het overige gedeelte der rente voor onderhoud van die verzameling dienen moet. Door hel overwaaijen van vonken uit een kalkoven is er te Uilgeest brand ontstaan in eene schuur, die geheel vol turf was en een prooi der vlammen werd. Zoowel de schuur als de turf waren tegen brandschade verzekerd. Bij het geregtshof te Arnhem werd Zaturdag door den procureur- generaal requisitoir genomen in de Vollenhovensche zaak, strekkende tot eene veroordeeling lot levenslange tuchthuisstraf van alle drie beschuldigden. Daarna voerde mr. L. J. van Gelein Vitringa de verdediging van G. Nieu- wenhuizen; de pleiter wees op de zwakheid der aanwijzingen, die men, bij ontkentcnis van dezen beschuldigde, ten bewijze van zijn schuld aan voerde. Mr. Scheidius, de verdediger der beide andere beschuldigden, die bekend hadden, betoogde het onbewezene van voorbedachten rade. Na replieken werd de uitspraak bepaald op 10 Mei ten 2 ure. Onder de gemeente Ernst bij Vaassen is de dysenterie uitgebroken. In één huisgezin zijn reeds 5 personen aan die ziekte bezweken. Nabij Anjum sneed dezer dagen een broodventer zijn hond de tong uit, ten gevolge waarvan het beest stierf. De veldwachter Slot, te Morra, bragt den woestaard tot bekentenis. Men meldt uit RoermondVrijdag namiddag verkeerde een der merk waardigste gebouwen dezer stad een oogenblik in gevaar van eene prooi der vlammen te worden, namelijk de «Steenen Trappen", in de Neerstraat gelegen. Uit de tweede helft der zeventiende eeuw daterende, opgetrokken in rooden baksteen met steenen kruisramen, met uitspringend bordes,

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1