Duren, J, ran Ovërbeeke, W. H. Kok, G. J. Vrfj, R. C. Velthuizen, P. S. Schrieck en D. Blokland; en lot sluismeesler bij het kanaal van Terneazen naar Gent, A. C. J. Limonard, thans hulpsluismeester. Bij het personeel der militaire administratie zijn benoemd: tot kapitein- kwartiermeester 2' kl. by het 4' rcg. huzaren, de 1« luit.-kwaitiermeester P. G. Asmns. van het reg. grenadiers en jagers; lot lt0 luit.-kwartiermees- tcr bij het 8e reg. infanterie, de 2e luit.-kwartiermeester K. L. Knauf, van het corps; en zijn in hunnen rang overgeplaatst, by het reg. grenadiers en jagers, de le luit.-kwartiermeesters J. II. Mürckelbachvan het 1", en M. II. Kroonenburg., van het 4e reg. infanterie. - De minister van oorlog heeft benoemd: tot voorzitter der commissie, ten overslaan van welke, dit jaar, het toelatingsexamen tot de kon. mili taire akademie zal worden afgenomenden luit.-kolonel A. Pompebelast met de leiding der studiën aan gemelde inrigting; tot leden: de hh. A. S. Kok, R. F. Modderman, J. Leopold en J. C. Koning, leeraren aan de kon. militaire akademie; de 1luitt. N. C. Grotendorst en G. J. W. Koolemans Beynen, mede van die inrigting; de hh. A. J. Nyland, instituteur te Utrecht; dr. P. Zeeman, leeruar aan de h. burgerschool te 's Gravenhage; G. J. Legebeke, leeraar aan de h. burgerschool te Utrecht; dr. B. C. Goudsmit, leeraar aan de burgerschool te Zutphen; tot secretaris: de le luit. J. van den Berg, werkzaam aan de kon. militaire akademie. HH. MM. de koning en de koningin zullen aanstaanden Maandag, des morgens ten 9 u. 45 m. per extra Rijnspoor naar het Loo vertrekken. De nieuw benoemde Japansche gezant aan ons hof is heden voormid dag door Z. D. II. den groothertog van Sakscn-Weimar en ten 3 ure door Z. K. 11. prins Frederik in audiëntie ontvangen. Voor het gercglshof alhier werd gisteren behandeld het hooger beroep, door den heer J., le Rotterdam, ingesteld tegen een vonnis der regtbank aldaar, waarbij eene vordering was toegewezen, die door zyne mede-erlge- namen in de nalatenschap zijner moeder tegen hem was ingesteld. Laatst genoemde was den 6,|<'n Februarij 1876 overleden, nalatende 7 kinderen en 2 kleinkinderen, die te zamen de achtste staak vormden. Van haar vermo gen, dat ruim 8 tonnen gouds bedroeg, liet zy het beschikbaar gedeelte aan hare kleinkinderen. Reeds zes, dagen na haar overiyden werd in groote haast eene notariële scheiding gemaakt. Dit geschiedde, omdat een harer schoonzoons veel kans liep van in staat van faillissement te geraken. Bij die scheiding werden echter slechts enkele goederen aan dien schoonzoon en ook aan den appellant definitief toebebeeld, doch bij eene acte, die wei nige dagen later gepasseerd werd, bepaalden de erfgenamen dat de defini tive scheiding eerst later zou plaats hebben. Ingevolge de taxatie, die by de eetsie scheiding plaats had. was den appellant ongeveer 7000 meer waarde toebedeeld dan zijn erfportie bedroeg. Daarom was men overeenge komen dal dit bedrag zou gevoegd worden bij de onverdeeld gelaten massa. Nadat hierover lusschen den appellant en diens medeerfgenamen vele onaangenaamheden hadden plaats gehad, werd hij in het iaatst van 1877 door hen gedagvaard, om mede te werken tot de scheiding der nog onver deelde massa tusschen de eischcrs. De appellant vroeg daarentegen by reconventie de veroordeeling zijner mede-erfgenamen om met hem mede te werken tot die verderling. De regtbank stelde den appellant ten aanzien van beide actiën in het ongelijk. Het hooger beroep tegen deze beslissing werd namens hem toege licht door den advocaat mr. G. M. van der Linden. Voor de geïntimeerden trad op de advocaat jhr. mr. E. N. de Brauw. De gala voorstelling in den schouwburg op gisteren avond duurde van acht tot tien ure en voldeed in alle opzigten, In de stalles bevonden zich burg. en weth., de leden van den gemeenteraad, de hooge regterlijke en militaire autoriteitenallen hetzij in costuum hetzij in gala. De eerste rang was bezet door de gezanten met hunne dames en de aristocratie der hof stad. Alle verdere rangen waren meest door genoodigden ingenomen; tot zelfs op den derden rang bevond zich een gedistingueerd publiek. Kort voor acht ure verschenen de vorstelyke personen en namen plaats in het midden van den eersten rang; de toegang was met fraai en jong gebloemlc versierd en luisterrijk gedecoreerd. Bij het binnentreden van koning en koningin, groothertog en groothertogin van SaksenjWeimar en prins Frede rik, verhief zich het gansche publiek van zijne zetels en speelde het orchest het «Wilhelmus". De koning was wederom in generaalsuniformde koningin ditmaal in wit satyn, met een diadeem van diamanten op het hoofd. Onder directie van den heer Verhulst werd door het orchest de Hoch- zcitsmarsch uitgevoerd. Mevrouw Kleine bragt daarna als stedemaagd van 's Gravenhage aan HH. MM. den koning en de koningin met veel nadruk eene welkomstgroet, gedicht door den heer J. Doorman. Een groot kunst genot leverden vooral de scène uit «de Twee Tudors" van Schimmel en het slot der vijfde acte van «Adrienne Lecouvreur" op, welke beide voordragten door de ouverture «Gijsbrecht van Amslel" van Verhulst werden afgewisseld. Mevrouw Kleine als koningin Maria; mej. Josephine de Groot als Elisabeth Tudor oogsten laauweren in. Haar beider spel verrukte alle aanwezigen. Anna's geheim van Joh. Gram bood, vooral na de treurige scène van Adrienne Lecouvreur, eene aangename afwisseling aan. (lp Anna's geheim volgde voor de toeschouwers nog een ander. Wat werd bedoeld met het «nationaal tableau met slotwoord ei> apotheose", waarmede het programma werd besloten, werd spoedig ontsluijerd. Op het tooneel verrezen smaak volle groepen van boeren en boerinnen uil alle provinciën, toegestroomd om 's konings feest te vierenallen met de keurig geschilderde banieren der thans geünieerde provinciën. Daarna werd een achterscherm opgehaald. De grot pen verstrooiden zich, om plaats te maken voor een schoonen en onaf- zienbaren bloemenhof vol van de geurigste en edelste bloemsoorten. In het j midden prijkten de busten van koning en koninginalles door elcctrisch licht beschenen. In een dialoog tusschen een Marker en eene Friezin bragt de kunst haar schatting aan het vorstelyk echtpaar. Ongetwijfeld verlieten zoowel do vorstelijke personen als de overige aanwezigen onder den aange- naamsten indruk den schouwburg, die voor deze gelegenheid ook buiitl fraai met gas was verlicht. Het gemeentebestuur had bovendien de beleefdheid den geheelen avonj het Lange Voorhout, even als jl. Maandag avond, schitterend te verlichten BUITElNLANDSCIlE BERIGTEN. T ENGELAWD. LONDEN 1 Mei. Volgens bcrigten uit de Kaapstad van 8 April waren de Zoeloes moedigd; zy hadden echter Ekowe bezet, nadat het door de Britsche troept ontruimd was. De generaal en zijn staf, benevens de commodore, kwa®, den op Fort Pearson aan. Kolonel Pearson had alles uit Ekowe genomen. Het garnizoen was bijzonder verzwakt toen het ontzet werf er was gebrek aan geneesmiddelen; paardenvleesch en de schors derbooma waren als voedsel gebruikt. De troepen zullen twee of drie weken aan grens blijven om zich te herstellen. Het kamp te Ginginghlovo is om reden van gezondheid niet langer houdbaar en een vooruitgeschoven post zalbijf rivier Inyezani geplaatst worden. Offensive bewegingen zullen eerst on 14 dagen worden ondernomen; een sterke magt zal van de Tugela worii« afgezonden en langs den benedenweg naar de kraal van Ketsjwajo oproUj Het berigt van het overlijden van kolonel Northe, die te Ginginghlovoenuij werd gekwetst, wordt bevestigd. Lord Salisbury heeft op een feestmaal der conservatieve vereenigiiy Middlesex zyne overtuiging uitgesproken, dat alle mogendheden vast sloten zijn het tractaat van Berlijn stipt uit te voeren. Van Oost-Ru®!, sprekende, zeide hij: indien de bevolking opregt het tractaat van Berlijuij. neemt, zal het eene benijdenswaardige vrijheid genietenmaar zoo zij zichit gen de vrijzinnige instellingenwelke het haar schenkt, verzet, danzalonn. mydelyk onderdrukking volgen en het bloed, dat daarbij vloeijen zal,g op hare hoofden neerkomen. De minister prees de krachtige houdingg den verlichten geest van den Sultan. Turkije's val zou voor geheel Eurogi de vreeselijksle gevolgen hebben. FRANKRIJK. De minister Jules Ferry heeft eene circulaire gerigt tot de prefecla waarbij zy worden aangemaand, om disciplinaire maatregelen te ntg; tegen schoolmeesters, die kinderen laten teekenen op verzoekschriftenitt; het ontwerp van wet op het onderwijs, of ook kinderen aanzetten, omi onderteekening hunner ouders te verkrijgen. De raad van het Legioen van Eer had de leden dezer orde, die wegj den commune-opstand van 1871 veroordeeld waren, geschrapt. Sommigj hunner, die thans amnestie hebben ontvangen, hebben vruchteloos op hout weder-opneming in de orde aangedrongen. Volgens de /fee. Franp. bti nu de heer Louis Blanc over deze aangelegenheid een brief geschrevens den grootkanselier der orde. Belgische mijnwerkers, die den arbeid gestaakt hebben, zijn de Fm sche grenzen overgetrokken, om de mynwerkers te Anzin, die voor t meerendeel uit Belgen bestaan, aan te sporen hun voorbeeld te volgen; ma de regering heeft maatregelen genomen om hen het land uit te zetten. In het Nijverheidspaleis, waar weldra de jaarlyksche tentoonstel van schilderijen zal worden geopendworden thans proeven genomen de electrische verlichtingmet het doel omals de proeven goed gelukka de tentoonstelling 's avonds open te houden tot tien a elf ure. Dezer dagen vond mevr. D.des nachts omstreeks 1 ure met br beide dochters in de St. Orien-straat le Parys tehuiskomende, op den tri eene byna geheel naakte oude vrouw liggen. Men deed de ongelukkig naar het policie-bureau overbrengen, waar zij volgens de National alsw llongaarsche gravin herkend werd, vroeger zeer ryk en wier familiett millioenen bezit. Zy was twee dagen te voren uil een kamertje gut waarvan zij de huur niet betalen kon. De noodige stappen worden by hr familie gedaan; intusschcn schynt zij in een krankzinnigen-gestichte pleegd te moeten worden. -- In het Spaansche dorp Veas, provincie Jaen, heeft eene aardstortii plaats gehadwaardoor 5 huizen zijn vernield30 personen werden gedo« en 14 gewond. DUIT8CIIL.A1KD. In het klooster op den St. Gothard werden in het vorige jaar uit minder dan 10601 reizigers verpleegd, waaronder 107 zieken. In hetp heel werden 39470 porliën eten uitgereikt, behalve een aanzienlijk geit' kleedingstukken. De uitgaven bedroegen 12935, de ontvangsten 12395 ft, RUSLAND. Naar men uit St. Petersburg aan de Köln. Zeit. meldt zou het on haast vertrek van den keizer uit de hoofdstad moeten toegeschreven W den aan den tegenzin van den Czaar tegen strenge maatregelen en de du aan onvermijdelyk verbonden executiën. Zijn zachtzinnig karakter kof er tegen in verzet, dat zyne onderdanen aan de strengheid der militiis wel onderworpen moeten worden. Hij bukt voor de noodzakelykheid, nffl wil zelf geen getuige zijn van de strenge maatregelen zyner hoogste ai tenaren. Te St. Petersburg ontploffen nog dagelijks bommen op de openb» straat. Uit Nischni-Novgorod wordt aan de Golos gemeld dat aldaar maa» gelen genomen worden om gedurende den tijdwaarin de scheepvaart nat het noorden open is, vandaar 12,000 personen, die tot deportatie veroof deeld zijn, naar Siberië over te brengen, waarheen zij met hunne huisgr zinnen zullen gaan. I'EB TEL EG HAAF. 's GRAVENHAGE2 Mei. Door Z. M. is de kapitein van der Poelval hel 4* regiment infanterie, op pensioen gesteld, met den rang van majoor

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2