LEIDSCHE COURANT. 1879. V. 104. ZATURDAG 3 MEI. BliNNENLAiNl)SCHE BKRIGTKiN. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 27--30 der Handelingen van fan Gemeenteraad Ingekomen stukken). De Courant verschijnt dagetyks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.—-, franco p.p. f 3.BO met het Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad /3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag af zonder lijk is verkrijgbaar voor 2.50 'ijaars, buiten de expediliekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Re prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 2 Mei. Boor de geneeskundige staats-commissie is tot arts bevorderd de heer ff, Solenmed. doctorandus. In zake het adres, door mevr. Eichman Jansen aan gedep. staten ter provincie gerigtwaarbij zij in beroep komt van de afwijzende be- idiikking van den gemeenteraad van 3 April, op het adres wegens haren ig in de plaatselijke directe belasting alhier, stellen burg. en weth. tan den raad voor gedep. staten in overweging te geven het beroep van jressante ongegrond te verklaren. In het advies van burg. en weth. wor- «i de opmerkingen van de adressante, in haar adres voorkomende, uit- •erig beantwoord. Burg. en weth. verklaren aan het slot daarvan dat, al »;e men gemoedsbezwaren tegen de onlangs ingevoerde belasting tot op (kere hoogte eerbiedigen, zulks een gemeentebestuur uiet kan weerhouden iet kraeht op te treden tegen pogingen om zich aan eene wettig vastge- Wde belasting te onttrekken. - Tot directeur en directrice van het akademisch ziekenhuis, in de laats van den heer G. J. A. van Tussenbroek en echtgenootc, aan wie, op tin verzoek, een eervol ontslag is verleend, zijn benoemd de heer J. J kiwtcq en echH'enooie, thans huismeester en huismeesteres der natuur-ge- eeskundige stichting Bethesda te Laag-Soeren bij Dieren. Algemeen wordt I Wge lof toegekend aan de aftredende titularissen, voor de wijze waarop J j zich steeds van hunne laak hebben gekweten. - Bij de acle-examens voor liet laser onderwijs te 's Hage werden piste- ten voor de acte in de Hoogduitsclic taal 3 vrouwelijke candidaten geëxa- llneerd. Zij werden allen toegelaten, als: mej. A. M. C. Engelhart, uit «Men; J. M. Giese en C. J. de Ruyter, uit 's Hage. Voor de luilponderwijzersacte werden van de 13 candidaten 7 afgewezen s6 toegelaten, de hh.H. Hilker, J. Jansen, J. Koperberg, Th. A. Bijs- |k, nit RotterdamC. Teunissenuit Berkelen II. J. Verveenuit üpillegersberg. - De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis ge- tagt, dat de eindexamens aan de polytechnische school in de maand Junij s. te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht I te leggen, moet zich daartoe vóór 15 Mei e. k. schriftelijk bij het dep. m binnenlandsche zaken aanmelden, met naauwkcurige opgave lot welke tautens hij verlangt te worden toegelaten. - Volgens eene nadere in de Staatscourant gedane opgave van het be- gscijfcr op 1 Januarij 1879 bedroeg dit 1,972,744 mannen en 2,009.143 fMwen, te zamen 3.981,887 zielen. In den loop van 1878 is de bevolking tetaomen met 57095 zielen. - Blijkens een van den gouverneur-generaal van Nederl. Iiidië ontvan- U berigt werd op ultimo Maart 1879 de gouvernements koffijoogst op Java in 1879 in zijn geheel begroot op 916,200 pikols, en waren in de inkoop- tttuizen geleverd 1700 pikols. - In het tijdperk van 23 Maart tot 19 April 1879 zijnblijkens bij het lp van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigten, door longziekte mgetastin Noordbrabant 2 runderen, in Gelderland 1, in Zuidbolland 25; 1 tarnen 28 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 18 mieren door die ziekte aangetast. Ingevolge het jaarverslag van den hoofdingenieur voor het stoomwe- «i bedroeg het aantal stoomketels hier te lande op 31 December 1878: geplaatst in 2612 fabrieken met stoom werkende832 stoombooten 822 locomobilen. Ter kennis van het toeziend personeel waren vier on- gekomenwaarbij 2 personen gedood en 2 gewond werden. De 94,ts algemeene vergadering der Maatschappij tot Nut van 't Algc- (en zal dit jaar gehouden worden op den 12dtn Augustus, onder voorzit- 'schap van den heer C. ten Brummeler, in het Parklokaal te Amsterdam. _"r liet hoofdbestuur wordt voorgesteld gedurende vijf jaren ieder jaar beschikbaar te stellen om het oprigten van vereenigingen tot uitrei- '8 van planten en zaden ook in kleinere gemeenten te bevorderen to tl« Noordpool-expeditie een subsidie van ƒ1000 toe te kennen; ain de maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin een subsidie van 500 te verleenentol vestiging van een gesticht in het midden des lands. Verder wordt door het hoofdbestuur voorgesteld een commissie van enquête naar het drinkwater in de verschillende steden van ons land te benoemen, en voor kosten der maatschappij een vjjftiental onbemiddelde jongelieden van 19 tot 23 jaren naar buiten 's lands te zenden om zich in hun vak te bekwamen, dat gedurende vijf jaren een jaarljjksclie uitgaaf van ruim ƒ2700 zou vorderen. Te Utrecht is Woensdag gehouden de vergadering van de Ned. herv. predikanten-vereeniging, die door 200 leden werd bijgewoond. Na beraad slaging over de vraag: Welke houding heeft de Ncd. herv. pred.-vereeniging aan te nemen betreffende de naar aanleiding van art. 38 regl. godsdienst onderwijs gerezen moeijelijkhedenen welke gedragslijn heeft zij verder te volgen? werd hesloten, een adres aan de synode te rigten, waarbjj wordt aangedrongen op wijziging van art. 38, zooals dat nu luidt, en de synode wordt aansprakelijk gesteld voor al de gevolgen, die uit weigering van dit verzoek zouden voort vloeijen. Tot predikant bij de herv. gemeente te Helder is beroepen dr. J. A. Bruins, pred. Ie Aartswoud. Door de policie te Kralingen is een persoon aangehoudendie uit den vestzak van een drenkeling, die II. Dingsdag nit de Maas was opgevischl, een gouden horlogie en ketting heeft ontvreemd. Te Amsterdam herdenkt morgen het wiskundig genootschap «Een onvermoeide arbeid komt alles te boven" ïij:t 100-jarig bestaan, bij welke gelegenheid prof. C. J. Malthes, in het gebouw der maatschappij tot Nut van 't Algemeen aldaar, eene feestrede zal houden. Voor het eerst is gisteren de mailboot tusschen Batavia en Amsterdam de Madura, kapitein C. Jaski. met ongebroken lading en met eigen stoom voor Amsterdam gekomen. Aan boord bevonden zich 98 militairen, 28 onderofficieren, onder bevel van den kapitein Baer, benevens vele 1« klasse passagiers. Het schip had eene reis van 46 dagen. De firma N. Judels Louis Bouwmeester te Amsterdam gaf eergisteren avond hare afschcids-voorstellingna 6 jaren bestaan te hebben. Beide tooneelspelers ontvingen een lauwerkrans, terwjjl den heer Judels, die het tooneel vaarwel zegt, een paar kristallen sehenkkaraffeu met zilver werden vereerd. De burgemeester van Amersfoort heeft tijdens de aldaar Ie geven voor stellingen van George Sanger aan den dierentemmer verboden zich in liet leeuwenhok te begeven. Door het geregtsbof te Arnhem is een aanvang gemaakt met de be handeling der zaak van G. Nieuwen huis, A. Jongman en K. Nieuwcnhois, beschuldigd van moord op twee bedienende beambtenBastings en de Liefde. 41 getuigen moeten in deze zaak gehoord worden. Onder Joure had Woensdag 11. een oppassend arbeider naauweljjks den oliemolen, waaraan hij werkzaam was, met een geladen boot verlaten, toen men liet scheepje zonder den man drijven zag. Spoedig vond men hem niet ver vandaar in het water. Hij was reeds een lijk. Men vermoedt dat hij, door een toeval getroffen, te water geraakt is. Hij laat eene vrouw en drie onverzorgde kinderen achter. Te 's Hcrtogenhosch zjjn door de rijksambtenaren 5 manden mei spi ritus aangehouden, welke onder het voorgeven, dal de inhoud uit cijeren bestond, waren verzonden. 'sGRAVENIIAGE2 Mei. Z. M. beeft den baron de Tornaco, vice-president van den senaat, bui tengewoon gezant van Z. M. den koning der Belgen, benoemd lol grootkruis der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M de koning-groothertog heeft benoemd in de orde van de Eiken kroon. tot kommandenr: ridder F. de Stoers, raad van legatie; tot officier: graaf A. de Berlaymont: baron J. van Zuylen van Nyevelt, officier bij het Is reg. jagers te paard, en baron August de Tornaeo, allen attachés bjj het buitengewoon gezantschap van Z. M. den koning der Belgen. Door Z. M. zijn benoemd: tol havenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven te Rotterdam, J. R. N. J. Bijl; lot onderhavenmees ter voor dezelfde vaari, J. Verberne; tot hulphavenmeester voor dezelfde vaart, A. S. Visser, D. van der Laan, H. RoefTaer, G. BuitenwijkL. Pons, A. W. van OeffelA. J. Joa, .1. F. van der Laan, 11. Bekker, L. C. van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1