LE1DSCUE COIIRAN f3^ 187». V. 103. VRIJDAG 2 MEI. ert De C vuraid verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.fraiim'p. p^ f JÏ8 net het erslay der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.5# 'i/aars, buiten de eapedihekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der AdvertcniiCii is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. ST ADS-BERICÜTEN. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat, ter jdocninj aan de wet van den 11 April 1827 Staats hln°. 17), een aan lig zal worden gemaakt met de inschrijving voor den Schutterlijken dienst, van de- pien welke daartoe dit jaar in de verplichting vallen. Bat dcie inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien imlande, dat de personen, geboren in 1845 tot 1853 ingesloten, welke zich jer ter stedesedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen metterwoon hebben jedergezetwaaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste insebrij- ing hon paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit ijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem- riingenzullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun- ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1854 zullen worden [plaatst in een nieuw register, Ie weten: het eerste van den jarc 1879 en bet ende, of dat der geborenen in 1844, van het vorige jaarzal konten te vervallen. 3 Bal van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al imeende hij tot de vrijgestelden of nitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die ponen, welke reeds hun ontslag uit den Schutterlijken dienst hebben bekomen. Bat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van het Koninklijk besluit van 'tl a21 Maart 1828 [StaatsbladnG) allen worden geopend op Donderdag den 15 Mei 10 nslaandeen op den 1 Juni daaraanvolgende zullen worden gesloten. fat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den len Jnni niet ten doen inschrijven (en dus ook ieder persoon, van elders zijnde komen wonen', de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai- n, welke hun finaal ontslag hebben bekomen en niet weder zijn in dienst getre- p), bij ontdekking, alsnog achter de teebening tot sluiting, door het Hoofd van egeeringaan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, et bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- israaii zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon- |tl r lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dat er, tijdens de luimJc inschrijving, gcene redenen tot vrijstelling of nitsluiting te hunnen aan- s bestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk bun ook geene aanspraak tft om in de tweede klasse gebracht te worden; alles onverminderd zoodanige straf- palingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832 [Staatsblad 67), op hen mochten kunnen worden toegepast. lat een ieder wordt vermaand om, voor zooveel hij niet van een geboortebewijs orzien is, voor hen welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter «larie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van heden af, van des voor- Idags 9 tot 'snamiddags 4 arenterwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat bc- j vóór de inschrijving znllen moeten aanschaffen; zullende een ieder vcrantwoor- lijl zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gernis zijner geboorte-akte, door eene rleerde opgave van het geboortejaar, abusievelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dal zij hij de inschrij- tg levens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het straatnummer 1 »»er woninghun beroep en dat hunner ouderszoo die nog in leven zijn, 1 roede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of jihuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel "ell geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit buwelijksregisler te voorzien, om daarop door den heer der gebuurte, waarin 'oncn, het getal hunner kinderen te doen certificeerenteneinde daarvan bij de I Arijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten I heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke J ld), van des voormiddags 9 tot 's namiddags 4 uren. kt, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen lade, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken het Raadhuisen wel: Op Donderdag den 15 Mei 1879, de bewoneis van Wijk I, II en 111; Op Vrijdag den 16 Mei 1879, de bewoners van Wijk IV en V, Op Zaterdag den 17 Mei 1879, de bewoners van Wijk VI, benevens de bewoners van de buitenwijk; Op Maandag den 19 Mei 1879, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; Si uilnoodigingom op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse It melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het terblijvnn zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter {t zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de wet, vóór den •li aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloupen, nader worden bekend gemaakt. verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit van den 7 September [Staatsbl. n". 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of Wduwenaar met kind of kinderen, in nel afgeloopen jaar in de termen zijn 1st, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij "orden gebracht, doch sedert dien lijd, door liet overlijden van luinne vrouwen "Meren, de bevoegdheid hebben verloren om in die klasse te verblijven, en alsnti m ge eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Scbuttcrs- rol geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan tc meldSn des voorinid- dags tnsschen 9 en 1 uur, vóór den lijd van aanvang der inschrijvingen-dus uiterlijk lolden 14 Mei aanstaandezullende, wanneer deze kennisgeving door deft belang hebbende mocht zijn verzuimden hij dientengevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders procesverbaal legen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Rechtbank ingezonden, ten einde op de nalaligen loc te passen de strafbepaling van art. 1 der wet van den 6 Maart 1818 [Staatsbl. i n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ100, en eene gevangenisstraf van ten lungste veertien dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide straffen te zamèn genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BR AN DELER, Burgemeester. Leiden. 1 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER cn WETHOUDERS van LEIDEN; Gezien het adres van Hekdaik Buitendijk, beeldhouwer alhier, houdende verzoek om in hel perceel aan den Middelweg n°. 23 eene smidsvuring te mogen plaatsen Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n». 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat. op Donderdag den 15d"> Mei aanst.. 's voormiddags Ie elf uren, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRANDELER, Burgemeester. J.eiden, 1 Mei 1879. E. KIST, Secretaris. a «INNENLANDSCIIli HERIGTEN LEIDEN, 1 Mei. Bij kon. besluit van 29 April jl. is benoemd lot hoogheemraad van Rijnland de heer mr. D. Visser van Hazerswoude. De heer J. A. van Dijkhoofdonderwijzer aan de openbare school voor voorbereidend lager onderwijs en directeur der vormschool voor onderwijzers alhier, vierde heden de 25-jarige vervulling zijner betrekking als hoofdonder wijzer alhier. Op den 8'° December 1853 door den gemeenteraad benoemd lot onderwijzer aan eene der stads-scholen, aanvaardde hij die betrekking op 1 Mei 1854. Ambtsbroeders, oud-leerlingen en vrienden hebben dezen dag voor hem tot eene waren feestdag gemaakt. Door den jubilaris was op Zomerzorg de gelegenheid gegeven hem te ontmoeten, en dientengevolge had zich daar eene talrijke schaar vercenigd om den man te begroeten, die zich door zijne verdiensten op het gebied van het onderwijs eene zoo hoogst eervolle reputatie mogt verwerven en wien men algemeen eeiie meer dan gewone hoogachting toedraagt. Even na 1 ure werd de jubilaris met zijne familie plegtig de voor deze gelegenheid uiterst fraai gedecoreerde zaal, onder het spelen van den IIocli- zeitmarsch, door een orchest onder directie van den lieer A. J. Wetrens, binnengeleid door eene commissie uit de onderwijzers van het 3de school district, die als feestcommissie fungeerde. Die commissie bestond uit de hb. A. van der Harst, voortitter, J. G. Enders, secretaris, J. D. van Wijk. penningmeester. J P. Lancel, J. A. llueber, P. Dikshoorn, G. Mulder, L.L. Veetieudaal (llillegom) en M. Struick (Voorschoten). Bij het binnentreden werden den heer van Dijk en zijne echtgenoote bouquetten aangeboden doqr de dames Iloogehoom, hulponderwijzeres, en Blanken, kweekelinge, aan de onder zijne leiding staande school. Toen de muziek zweeg, nam de voorzitter der commissie het woord op, om den heer van Dijk, namens zijne ambtsbroeders, geluk te wenschen met dezen voor liern zoo heugelykeu dag. Hij deed dit op eene welsprekende wijze en zijne woorden vonden weer klank in aller gemoed. Ook de lieer van Dijk was daardoor getroffen blijkbaar uil de gevoelvolle woorden, waarmede hij die toespraak beantwoordde. Namens de ambtsbroeders werd hem tevens als blijk hunner hoogachting een keurig geschenk, een salon-ameublement, aangeboden. Nadat door een koor, uit een 80-tal leden beslaande, een voor deze gele genheid door den heer S. P. Perdijk vervaardigd zangstukje was uitgevoerd, was de heer dr. M. J. de Goeje de woordvoerder eener commissie uit de ingezetenen, in welke commissie waren vertegenwoordigd het gemeentebe stuur, de plaatselijke schoolcommissie, liet middelbaar onderwijs hier ter stede en liet genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix. Door deze com missie werd tcens den jubilaris een prachtig aandenken aangeboden, na-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1