één hoofdbezwaar van den raad van state, wegens de omvangrijkheid van het ontwerp der commissie, door le vele onderwerpen op te nemen, niet dadeljjk in hel Wetboek van Strafregt te huis behoorende, is de regering legemoel gekomen. Terwjjl de indeeling der twee eerste boeken onveran derd is behouden en de beginselen, in die boeken vervat, grootendeels onge wijzigd zijn gebleven, heeft het derde boek der staals-commissie, over over tredingen handelende, eene groote besnoeijing ondergaan. Dientengevolge zijn de eerste, vijfde, achtste en elfde titel vervallen. De overtredingen be tredende de veiligheid en verdediging van den staal; openbaar vertrou wen; krankzinnigen; jagt en visscherij komen niet meer in het ont- w erp voor. De voornaamste titel van het derde boek, handelende over de straffen en let strafstelsel, is onveranderd gebleven. Geene onteerendc straffen, geen deportatie, geen verbanning zijn er in opgenomen. De milde bepalingen omtrent de drukpersovertredingen worden er in gehandhaald. lie hoofdbezwaren van den staatsraad Swart gelden hoofdzakelijk exterri torialiteit en overspel, terwijl de hoofdbezwaren van den staatsraad Bachiene betreden het lasterproces en aanmaningen tot betaling van geldboete. Met nadruk houdt de beer Swart legen de regering en den raad van state vol, dal overspel wel gestraft moet blijven, althans voor zoover het is gepleegd door en met eene gehuwde vrouw. In eenen welgeordenden staat moet ieder, zegt de adviseur, zijn regl kunnen zoeken jegens dengeen, die hem aan eer, gezondheid of leven nadeel toebrengt. Waarom zou de wet alleen aan den overspeler een vrijbrief moeten geven? Groot mecningsverschil bestond vooral over de bestraffing der dronken schap. De regering en staatsraad Swart meencn dat het middel om dron kenschap tegen le gaan wel gezocht kan worden in praeventive bepalingen of in policieverordeningen, doch geenszins in hel wijzigen van of inbreuk maken op de algemeene beginselen van strafregt; maar de raad van state is eene andere meening toegedaan en keurt de uitsluiting der strafbaarheid, als misdrijf in een toestand van algeheele bewusteloosheid door dronken schap gepleegdgoed. Be raad van state, met de regering de gewiglige bezwaren tegen dc levenslange vrijheidsberooving erkennende, acht het echter onraadzaam óm reeds nu op hel na rijp beraad genomen besluit van 1870 terug te komen. 'sGRAVENHAGE, 30 April. Door Z M is. als blijk van goedkeuring en tevredenheid, de bronzen medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk ge tuigschrift, toegekend aan den inlandschcn matroos 2' kl. Keljil, behoo rende tol de rol van het wachtschip Gedeh, wegens de redding van den luit. ter zee 2' kl. 11. Nijghter gelegenheid van het omslaan eener sloep bij de opneming van straat Madura. Tot adjunct-commies ter algemeene rekenkamer is benoemd de heer J de Vries, thans eerste kleik. Tot griffier bij het kantongeregt te Eindhoven is benoemd de heer F. II. van Bommel, vroeger griffier bij hel kantongeregt te Edam, thans bur gemeester dier gemeente. - Door Z. M. is eene commissie ingesteld tot voorlichting der regering omtrent de regeling van de in den loop van 1879 te houden algemeene volkstelling, en de herziening van de bestaande voooschriften betreffende de bevolkingsstatistiek; tot leden dier commissie zijn benoemd de hh.mr. C. Fock commissaris des konings iu de provincie Zuidholland, tevens voor zitter; jhr. ror. G. de Bosch Kemper, oud-referendaris bjj het dep. van bin- nenl. zaken; mr. P. F. van Cooth, griffier der staten van Noordbrabaht; mr II. Jacobi, griffier der staten van Noordholland; A. Dupare, commies ter provinciale griffie van Friesland; en tot secretaris, de heer L. J. Brinckman, adjunct-commies bij hel dep. van binnenl. zaken. Door Z. M. is de kolonel W. Roloff, kommandanl van hel 6C reg. in fanterie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. Voorts zijn benoemd: bjj den groolen staf, tot luit.-kolonel, Z'. M». adjudant, de majoor F. M. B. Ah wijn, van dien staf; bij het wapen der artillerie: bij den staf van het wapen, tot inspecteur der artillerie, de generaal-majoor K. H. van Diepen- brugge, kommandant der bereden artillerie; tot kommandant der bereden artillerie, Zr. M". adjudant in buitengewone dienst, de kolonel F. F. Steen- berghe, kommandant van het reg. rijdende artillerie; bij het le reg. veld- artillerie, lot majoor, de kapitein H. M. Sieenbcrghe, adjudant bij het 2' reg veld-artilleriebij de I' afdeeling vesting-artillerie, tot kapitein 2'kl. tijde jjk a la suite van die afdeeling, de le luit. jhr. C. van der Wijckvan de ll« afdeeling vesting-artillerie; bij de IIP afdeeling vesting-artillerie, tot 1" luit., de 2' luit. P. van Lanteren, van die afdeeling; bij de VP afdee ling vesting-artillerie, tol majoor, de kapitein jhr. W. A. Ailing von Geusau, van den staf van het wapen, adjudant van den bevelhebber in de 5* mili taire afdeeling; bij het reg. rijdende artillerie, tot kommandant van het corps, de luit.-kolonel J. J. C. baron Taets van Amerongen, van het le reg. veld artillerie. - De officier van gpzondheid 1' kl. J. J. Borst, behoorende lol de rol van het wachtschip le llellevoetsluis en gedetacheerd te Rotterdamwordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den officier van gezondheid le k'. P. 0. Buyze. Voorts wordt geplaatst in de rol van het opleidingsschip Admn-nnl ran ff assenaer, de officier van gezondheid 2' kl. van de land- ma. I. tijdelijk gedetacheerd bij de zeemagt, dr. F. Daniels. Door den minister van waterstaat enz. is aan den eersten klerk bij zijn departement L. van Schaik Martinet eervol ontslag verleend. De minister van koloniën zal Vtijdag aanst. geen gehoor verleenen. De hooge raad beeft bij arrest van gisteren verworpen de cassatievoor- zieiiiug van den gewezen ontvanger en secretaris der gemeenten Krabben- dijke en Rilland, die door het geregtshof le 'sGravenhage ter zake van verduistering van gelden tot 5 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Tc dezer stede is aangekomen Aoki Spisso, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Japan laatstelijk komende uit Berlijn. Heden ochtend begaf zich van hier naar Bergen op Zoom lietp, escadron van het 3de regiment huzaren, kommandant ritmeester WjjnstriK dat met het 3e escadron van dat corps van garnizoen zal verwisselen, vertrekkende troep werd met muziek uitgeleid. Ook de compagnie vesij artillerie te dezer stede is heden door eene uit een ander garnizoen afgel Onderscheidene der officierenonderofficieren en manschappen van de igj terie-corpsen en cavalerie-regementen, die aangewezen zijn den cursus de normaal-schietschool bij te wonen, zijn heden alhier in garnizreg komen. UUITElNLANDSClItë BERIGTE.N. BELGIE. De werkzaamheden te Frameries worden langzaam voorlgezet. Vat tot tijd worden er lijken opgehaald, die, herkend of niet, onmiddellijk het kerkhof gebragl en begraven worden, daar zij in zulk een gevorfc slaat van ontbinding verkeeren, dat men die niet lang in de open luchll laten. Een dertigtal werklieden, die elkander om de twee uren aflos werken aan het opzoeken der lijken, op 520 meters diepte. Zondag avond ontstond te Antwerpen een twist tusschen Engd matrozen nabij het Verbindingsdok. De matroos VV. Marshal, 23 jaari van de Engelsche stoomboot Alfgar, heeft den matroos A. Ilals, ooi jaar, van de Duilsche brik Franceskamet een mes omgebragt. De4 is aangehouden. EHGEIiAND. LONDEN 29 April. De hertog en de hertogin van Connaught verlieten den 27" 's mi nachts Malta en begaven zich aan boord van het koninklijk jagt Smyrna. De reede was door electrisch licht, dat van de pantserscl Minotaur, Agincourt en Monarch ontstoken werd, als met da? overstroomd. De Senegal brengt een tijding, die de mededeeling bevestigt van Fransch kolonist, dat de Engelschen van plan waren, ten gevolge ta Fransche bezetting van Matacong, zich meester te maken van het Scarcies. Een Britsche kanonneerboot werd naar het eiland gezonden bevel, de Engelsche vlag aldaar te planten. Daar tal van zandbaukei naderen van het eiland door een groot schip zeer bemoeijelijken, zoo onmogelijk maken, werd een boot afgezonden onder bevel van kap Addington. De inlanders, die van het plan der Britsche overheid ki thai gekregen hadden, verzamelden zich in grooten getale aan het stram ben: verhinderden de bemanning van de boot aan land te komen. De t ma; dige manifestatiën van de inlanders bepaalden zich echter tot bet we kei; van slijk naar de Engelsche mariniers, waarop deze onverrigterzake dagi de kanonneerboot terugroeiden. De Engelschen zouden nu van plan hel met een schip van minder diepgang terug te keeren, om met een grollen magl te trachten van het eiland bezit te nemen. FRANKRIJK. hec niei ver gen ge» klei 11 kw mal was wet wel dat en er Irac Irei Prins Alexander der Nederlanden heeft Parijs verlaten om, naar verneemt, zich naar Algiers le begeven. Het monumentaal standbeeld van de republiekdat op het plein het Chateau d'eau zal opgerigt worden, zal, volgens het programma den daartoe uitgeschreven wedstrijd, eene hoogte hebben van zeven dii^, zonder de plint, en het voetstuk moet van allegorische figuren voor kunnen worden. De kunstenaar, wiens model door de jury bekroond wo |ai zal met de uitvoering van hel werk worden belast en een prijs ontvat van 25000 fr.terwijl hem voor elke allegorische figuur op hel voel lal eene som van 4000 a 6000 fr.naar gelang van de afmetingen, zal wm ,a( toegekend. De beide kunstenaars, wier modellen na dat van den bekrot Dl de meeste stemmen hebben verworven, zullen eene premie ontvangen 4500 en 4000 fr. De modellen moeten vóór 6 October 1879 ingeli4el worden. Zij zullen dan openlijk gedurende acht dagen ten loon wo t0B gesteld. Alleen Fransche beeldhouwers worden ter mededinging loegelii Het groote liefdadigheidsbal, te Parjjs in het Hotel continental i ven ten vooodeele van de noodlijdenden van Szcgedin, heeff 60000 fr gehragt. De kosten, die 35000 fr. bedroegen, werden door eenige aam lijke Parijzenaars en vreemdelingen bestreden. De beul van Parjjs en geheel Frankrijk (behalve Algeric en de kolop J. N. Roch is le Parjjs aan een beroerte overleden. Hij was 55 jaar en heeft in de 8 jaar, dat hij 'monsieur de Paris" was, 54 doodvonni|j door middel van de guillotine ten uitvoer gebragt. IT AI. I E. In met het Vaticaan bekende kringen wordt verzekerd, dat er tusschen den Paus en den koning van België eene briefwisseling is gen doch niet nu onlangs, maar reeds tegen het einde van December jl. toen gevoerde briefwisseling had tot onderwerp de handhaving der j betrekkingen, waarop de Paus zich beriep, toen bijl meende dat de Belgi gezanlschapsposl bij den H. Stoel zou worden ingetrokken. Sedert Rome dc hoofdstad van Italië werd, mogt in het Quirinaal mis gelezen worden, zoodat de koning en de koningin verpligt warei B regeld naar een in de nabijheid gelegen kerk te gaan. Thans echter, dc hiiln. Ztg heeft de Paus dit verbod opgeheven, zoodat er nun een kapel voor het gebruik der koninklijke familie zal ingerigt worden. -- Te Milaan is onlangs een persoon in hechtenis genomen, die l)j Italiaansche policie als een Zw itserse!) zendeling der internationale was gegeven, betrokken in eene zamenzwering om koning Humbert en koni Victoria van Enseland te vermoorden, lie man werd, zoodra hij op liaanschen grond kwam, gevat en wacht in de gevangenis de behaudi van zijne zaak af. Ilij schijnt intusschen niemand anders le zijn dal ben zijn 'an lau it tss i P an; eii C

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2