n RUlTEiNLANDSCIIE BEUIGTEN. PER TELEGRAAF, Ill Ires ktj in Koi id en t m apt rdti eli U® ion drit di reri ill me tin lei kan. NeJerlandsche fabriek van gouden en zilveren werken van de hceren j )i. van Kempen en Zonente Voorscholen. De eereplaats van het kunstwerk wordt ingenomen door een (raai ge tormde «amphore." Aan de voorzijde van de vaas zijn de vorstelijke mono- «rammen dooreengestrengeld en relief aangebragt in blaauw émail en goud op stillen matten grond, gedekt door dc kon. kroon en van mirtenloof om geven. Aan de tegenovergestelde zijde prijken jaartal en datum van het vorstelijk huwelijk in gouden lettereneveneens in een gekroond medaillon gek «n mirtenloof, terwijl beide medaillons met bloemen worden getooid door iwee kunstig bewerkte geniën, in ligt geoxydeerden tint, wier vleugelen *J Je vaas omvatten. Aan de voorzijde van het met gouden canelures ver sierde voetstuk is in een smaakvol en rjjk georneerd schild hel wapen der stad met tenanten, van massief goud in verschillende kleuren, in gegrai- neerd zilver geïncrusteerd. Aan de keerzijde prijkt de inscriptie: «Aan Uil, MM. koning Willem III en koningin Emma der Nederlanden." Ter regterzijdc van de middengroep verheft zich de Nederlandsche Leeuw ge heel vermeilhoudende hel koninklijk wapen in émail en goudaan de linkerzijde de gouden leeuw van Waldeck-Pyrmont met het geëmailleerd wapenschild der koningin, terwijl beide wapentenanten klassieke pijlenbun dels, met onderscheiden kleuren versierd, omhoog houden, waaruit fraai «evormde lichtkroonen verrijzenelk voor negen lichten bestemd. Aan den voet der wapenschilden prijken de wapenspreuken: «Palma sub pondere erescil" en «Je maintiendrai," in verheven geplatiniscerde letters op den rand van het plateau. Het geheel is naar den lijd van Lodewijk XVI zuiver gestileerd en in alle onderdeden zorgvuldig algewerkt. Het eerste bataillon van het regiment grenadiers en jagers, dat gis teren ter gelegenheid van den inlogt van 11II. MM. den koning en de koningin in de hooldstad heeft dienst gedaan, is heden middag ten 1 ure per Holt spoor in de residentie teruggekeerd. - Een der onlangs aangekochte Hongaarsche paarden heeft Zaturdag 11. )e 1 ja de manége der Alexanderskazerne een huzaar met den bek aangegrepen ea hem een eind voortgesleurd. Vreeselrjk gewond is de man naar het hos pitaal vervoerd. h ll! BELfilE Een proces van grooten omvang hield in de laatste weken Antwerpen ia groote spanning. Zekere Retsin werd beschuldigd zijn grootmoeder te hebben vermoord. De beschuldigde behoorde tot de gegoede burgerklasse en werd gebonden gevonden in het huis waar de moord was geschied. Sleer dan 60 getuigen werden gehoord, waarvan ruim 50 door het open baar ministerie waren gedagvaard. De omstandigheden waren voor den beschuldigde zoo bezwarend, dat vrij algemeen een veroordeeling werd ge wacht. Na een groot aantal zittingen volgde een vrijspraak van de jury, omdat de mogelijkheid overbleef dal de beschuldigde de daad niet heelt oltfgepleegd. Omtrent de mijnontplofïing te Frameries verneemt men dat men er tear Zondag ochtend in geslaagd was vijf werklieden, drie mannen en twee wouwen, boven te brengen. Reeds den vorigen middag kon men met hen na gemeenschap houdenmaar de aardstortingen belemmerden het reddings- reUwerk zeer. Uit de dieper gelegen gangen steeg reeds lijklucht op; ook iip schijnt, volgens de mededeelingen der geredden, water in de mijn geloopen te zijn, zoodat alle hoop vervlogen was om de meer dan honderd werklie den, die nog bedolven waren, te behouden. ESIGELiLNO. LONDEN 21 April. Koningin Victoria en prinses Beatrix hebben Vrijdag II. te Monza eene lamenkomst gehad met den koning van Itaiie en zijne gemalin. Laatstge noemden waren reeds vroeger aldaar aangekomen en hebben met den minis- j ter-president, Deprelis, en andere aanzienlijke personen 11. M. aan het sta- lion ontvangen. De vorstelijke personen reden te zamen door de met vlag- gen rijk getooide stad naar het kasteel, waar men zich met elkander onder hield; vervolgens is de koningin, door koning Humbert en koningin Mar- jaretha naar het slation begeleid, met hare dochter en verder gevolg naar Baveno teruggekeerd. - Uit New-York wordt gemeld dal te EHreka in Nevada een groote lKbnd is uitgebroken, ten gevolge waarvan 'iOOO personen zonder dak zijn to een millioen dollar schade is geleden. FKAXKR IJ K. Nu Blanqui te Bordeaux gekozen is, vraagt men zich af, welk besluit nu omtrent deze verkiezing zal nemen. Blanqui is als gevangene niet 'erkiesbaar en de amnestie-wet is niet op hem van toepassing. Het is eene Ifoaestie waarvan dc oplossing uiterst moeijelijk is, ofschoon de radicale meenen, dal noch de regering noch de kamer zich tegen den uit- nikkelQken wil des volks mogen verzetten. Opmerkeljjk is hel dat de toapartistcn en de legitimisten de verkiezing van Blanqui krachtig hebben Mrderdzeker met het doel otn het de regering moeijelijk te maken. De «r de Cassagnac verklaarde zelfs opentlijk dal hij voor de verkiezing van pitqui ijverde, omdat hij de republiek verachtelijk wilde maken. - Eerstdaags zal op nieuw, uil kracht der auinestie-wet, aan een 800- M veroordeelden ter zake van de commune algeheele ontheffing van straf tfleend worden. - In de derde vergadering van de katholieke comités werd voorgelezen telegram van kardinaal Nina, waarin dc Paus haar zijnen zegen geeft. ®t de onderwerpen, waarover de vergadering beraadslaagde, behooren: de 'igling van katholieke ambachtsscholen, het tegengaan van de burgerlijke 'fffafenissende afneming van de plattelandsbevolking en de stichting te Parijs van een hospitaal, ten einde aan de katholieke universiteit aldaar een medische faculteit toe Ie voegen. Tot dus verre heeft slechts één van de vijf katholieke universiteiten, nl. die Ie Rijssel, een medische faculteit. Het zal 250 bedden bevatten en 1,200,000 fr kosten. Behalve de openbare vergadering houden de katholieke comités ook geheime zittingen. De Vnivers deelt bet overlijden mede van «zuster Marie Bernard" te Nevers. Hiermede wordt bedoeld Bernadette Soubirous, het meisje, aan het welk volgens haar zeggen te Lourdes de 11. Maagd verscheen. DUITSCIILAND. Voor zjjn vertrek naar Wiesbaden heeft de keizer verschillende be schikkingen genomen betrekkelijk hel personeel der hooge militaire betrek kingen. De gewigligste daaronder is die, waarbij generaal von VVerder ontheven wordt van het bevel over het 14e legercorps. Keizer Wilhelm, die slechts noode beproefde legerhoofden ziet aftreden, wilde ook dien legerchel eerst niet ontslaan. Onlangs kwam de heer von Werder echter herwaarts, om persoonlijk den keizer dringend te verzoeken, hem zijn verzoek toe te staan. Eindelijk bewilligde de keizer in de gedane aan vraag, en dat wel op een hoogst vereerende wijze voor den generaal, daar hjjals bewijs van waardering van zijne schitterende diensten, in den gra venstand is verheven. Een koopman te Leipzig is veroordeeld tot de hoogste boete, die naar 263 van het Duitsche strafwetboek kon worden uitgesprokennamelijk 3000 mark, omdat hij aan het staats-hospitaal te Bolditz, in plaats van de bestelde en ook op de rekening vermelde gewone boter, had geleverd kunst boter, tot een bedrag van 2682 mark. Wegens het aannemen van verzach tende omstandigheden kwam hij met de geldboete vrij. FRANKFORT, 21 April. De alhier geopende vergadering van het «Verein fiir Social-politik" werd door ongeveer 250 personen uit alle oorden van Duitschland bezocht. Professor Nasse, uit Bonn, werd benoemd tot voor zitter. Het cenig onderwerp van behandeling was het ontwerp-larief van in- en uitgaande reglen. De vergadering heeft zich met 52 tegen 50 slem- men tegen de reglen op landbouwproducten verklaard. LONDEN, 21 April. Lord Salisbury en sir Northcote hebben heden eene deputatie ten gehoore ontvangen, beslaande uit invloedrijke suikerraffina deurgezind ten gunste der afschaffing van het premiestelsel. Lord Salis bury erkende, dat de klagten der raffinadeur gegrond waren, maar ves tigde hunne aandacht op het feit, dat er bjj de quaestie zoo vele particuliere en elkander rakende belangen betrokken zijn, dat het er op aankomt met alle voorzigtigheid te werk te gaan. Hij eindigde met in overweging te geven, door het lagerhuis eene commissie te doen benoemen, die de quaestie in haar geheel zon moeten bestuderen. Zulk eene commissie zou veel nut kunnen opleveren voor de onderhandelingen met de andere staten. Sir Northcote meende ook daarin veel nut te zien, maar kon nog niet beloven, ten deze een voorstel te zullen doen. Hij hoopte evenwel, dat dit punt binnen kort bij het parlement ter sprake zou komen. In het lagerhuis heeft sir Northcote verklaard, dat het berigt, volgens hetwelk de heer Rivers Wilson zijn ontslag zou hebben afgewezen, totdat hij daaromtrent instructie van de regering had ontvangen onjuist was. Voorts verklaarde hij, geen berigt te hebben ontvangen, aangaande een besluit van den Sultan om de quaestie met Griekenland aan het oordeel der mogendheden te onderwerpen. Lord Stanhope deelde mede dat er niets bekend was van een voorwaartschen marsch in Afganistan. Mogelijk heeft die plaats gehad, maar de regering had daaromtrent geen bevelen gegeven. MOSKOU, 21 April. De Moskowa is buiten hare oevers getreden. De aan grenzende plaatsen zijn overstroomd. Een gedeelte van de tuinen bij het Kremlin en twee stadswijken zijn ondergeloopen. Het water staat er bo ven de onderste verdieping. Uit eenige huizen zijn de bewoners met moeite gered. De verwoesting is groot Het water blijft rijzen. ST. PETERSBURG, 21 April. Op de hoeken der stralen is heden bier aangeplakt eene verordening van den voorloopigen gouverneur-generaal, Gurko, bevattende de volgende bepalingen: Voor de deur van elk huis in St. Peters burg moeten, zoowel bij dag als bij nacht, bewakers dienst doen, die in last hebben te zorgen, dat nergens plakkaten worden aangelicht, zonder dat daartoe vergunning is verleend; als ook dat niet verspreid worden op de straten voorwerpen, die schade of nadeel kunnen berokkenen. Personen die het een of ander doen, moeten door de huisbewakers in hechtenis wor den genomen. Huisbewakers, die dezen hun opgelcgden pligt niet nakomen, worden de eerste maal met eene boete van vijf-en twintig roebels of zeven dagen opsluiting, en de tweede maal met verwijdering uit de stad getroffen. Eigenaren van huizen, die geen wachters by de deuren hunner perceelen dienst laten doen, beloopen eene boete van 500 roebels. BERGEN (Henegouwen) 22 April. In de Borinage (steenkoolmijndistrict) is eene werkstaking ontslaan, welke in omvang toeneemt, 400 werklieden, die niet willen arbeiden, zijn hier gekomen; acht hunner werden bij den gouverneur der provincie toegelaten. MADRID, 21 April. Uitslag der verkiezingen. Gekozen zijn 275 ministc- riëlen, 32 conslitutionclen en 38 van andere partijen. Tol de gekozenen behooren Canovas en Romero. KAAPSTAD. 8 April. O.) 1100 Zoeloes hebben in den morgen van den 3 het kamp van lord Chelmsford aangetast, maar zij werden met groot verlies teruggeslagen. Lord Chelmsford heeft Ekowe ontzet in den nacht van den 4"tn. Hel gehcele verlies der Engelschen bedraagt 220 aan dooden en gekwetsten. Het verlies der Zotlocs beloopt 2500 man. Ekowe is verlaten geworden. De Boeren in den Transvaal zouden dreigen met het belegeren van Pretoria en het aanhouden van sir Bartle als gijzelaar, bijal dien hunne eischen niet werden toegestaan.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3