hel daarbij gevoegd adres in liet schrift der blindenvolgens liet stelsel van Toncaud, keurig door den kweckeling O. Dom van Leeuwarden geschreven rn aldus luidende: "De blinde kinderen van het Instituut, die de Konink lijke Majesteiten niet mogen aanschouwen, wenschen des Ie vuriger hunne nederige hulde ie betoonen en bidden God om Zijnen zegen voor hel Konink lijke Huis." Dit zijn dezelfde woorden, welke de kweekelingen van dien lijd lot Z' M' grootvader, koning Willem I, rigllen, loen deze met den loenmaligen kroonprins en Z. K. H. prins Frederik op hun intogt insgelijks aan het inslituul de eer bewezen de hulde der kweekelingen aan te nemen. II M. gaf den blinden haar dank te kennen en de verzekering voornemens ie zijn spordig een bezoek aan het gesticht te brengen. Toen 1111. MM., aan het paleis afgestapt, zich op het balkon aan de juichende menigte vertoonden, verzocht Z. M ook zijne zuster, de groot hertog van Saksen-Weimar-Eisenachnaast hem plaats te nemen. Overal waar de sloet foorbij trok waren stralen en grachten fraai ver sierd en keurige decoration lieten niet na de algemeene aandacht te trekken. Vooral liet gezigt op den Dam was verrukkelijk. Des avonds werd ten paleizc door de hoofdcommissie, beslaande uit de burgemeesters der provinciale hooldsteden, If M. de koningin het nationaal huldeblijk aangeboden, bestaande uil een halssnoer en broche van diamanten. De halsmoer bestaat uit 34 brillanten, waarvan enkele van buitengewone afmeting. Van het midden naar de beide uiteinden zijn de edele steenen symmetrisch in afmeting kleiner, terwijl één groote steen de sluiting vormt. Dit kunstwerk is streng van stijl, hoofdzakelijk door den omvang der stee nen. waarvan de middenste buitengewoon groot en van zeer zuiveren vorm is. Doven dezen middensteen is een ornament, waarin die steen gedeeltelijk is gevat en waaraan de speld van de broche is bevestigd. Om den mid densteen bevinden zich 12 brillanten, die met dat middenpunt één geheel vormen. Drie hangers met pendeloques (langwerpige steenen) sieren dit kostbare kleinood. In het geheel bevinden zich in de broche 180 kleine en groote brillanten. Het kleinood is vervat in een koffertje met onder stuk, die een fraai geheel vormen. Het kollertje, dat een lengte van onge veer 70 bij een breedte van 40 centimeter heeft, is vervaardigd van ebben hout. rondom ingelegd met wit leder en van vergulde handvalsels voorzien. Op de diepsels en verhoogingen van het deksel is een even eigenaardige als smaakvolle versiering aangebragt. In het midden prijkt een groen lede ren bladerkrans met witte bloemknoppen en zachtroode kruislinten, die een rond metalen schild omsluit met de in natuurlijke verwen gekleurde wa pens van Nederland en Waldeck-Pyrmontwaarover een sierlijke gouden E ligt, gedekt door de kon. kroon. Aan de vier hoeken schitteren even zoo vele amethisten, met een aantal kleinere edelstecnen omzet. Langs de zijden slingeren zich gele rozen en zachtgroene bladeren van geperst leder, waat- tusschen op hcmelsblanwen ondergrond vier engelgroepjes zijn geschilderd, landbouw, nijverheid, kunst en zeevaart voorstellende. De overige ruimte is aangevuld door wit en bruin lederen belegstukken, geschakeerd met een gouden lijn- en bladversiering. Het koffertje, van binnen met donkerbruin satijn bekleed, rust op een tafel met kruispoot en hellend vlak. In weerwil van het regenachtige weder heeft de voorgenomen fakkel- optogt plaats gehad. De stoet werd in het Paleis van Volksvlijt georgani seerd. Zflne voorhoede bereikte omstreeks 9 ure den Dam langs het Rokin. De Dam was voor de ontvangst van die tarjjke schare ten 8 ure door rtti- terjj afgezet. Menige fakkel en menige lampion werd door het hemelwater uitgedoofd, en voor hen, die den stoet vormden, behoorde er veel toewij ding toe om onder zulke omstandigheden den langen togt te ondernemen. Ilct eerst deboucheerdc op den Dam een legio fakkeldragers, die zich met een muziekcorps in een halven cirkel vlak voor het paleis schaarden. Ge lijktijdig kwamen uit het Reursgebouw de mannen-zangvereenigingen met hare banieren. De zangers, die 1111. MM. eene serenade kwamen brengen, plaatsten zich om de fakkeldragers. Daarop verscheen de fakkeloptogt zelf, met het Amsterdamsche studentencorps aan de spits, elke student een fak kel in de hand dragende. Daarop de verschillende vereenigingen en corpo- ratiën, allen kwistig voorzien van fakkels, lampions en allerlei chassinet- ten. Zoodra de sloet verscheen werd het middenraam aan het balkon van het pdeis geopend. Z. M. de koning en 11. M. de koningin plaatsten zich aan dat geopende raam en groetten de menigte, die hun toejuichte, met minzaamheid. Daarna traden H11. MM. in de zaal terug en werd het raam gesloten, maar zij namen aan het gesloten raam plaats, om zoo getuigen van het schouwspel te zijn. De stoet, met zijne talrijke muziekcorpsen, mar cheerde in goede orde regt voor zich uit van het Rokin naar de Deurs, om daar met een kleinen bogt Ie zwenken en, zoo zich als een slang voort- kronkelende, defileerde het studentencorps reeds voor het perron van het paleis, toen de laatste manschappen van den optogt nog langs het Rokin op den Dam aankwamen. Rij de uitvoering der serenade, tekst van Hof dijk, muziek van Rrandl Boys, geschreven en gecomponeerd ter cere der koningin, \erschenen Hl). MM. op nieuw aan hel geopende venster. De koningin boog vriendelijk naar alle kanten, terwijl de koning langdurig door het wuiven met hand en steek zijne groeten aan die der koningin -paarde. Na de uitvoering van het slotnommer, het volkslied, keerde de stoet weder naar het Paleis voor Volksvlijt terug. De plegtige begroeting van HH. MM. de koning en de koningin had heden in de prachtig versierde Nieuwe kerk plaats. Ilet was eene indrukwekkende plegligheid. Reeds ten 9 ure werden de deuren geopend, om de genoodig- den. in gala-cosluum, Ie ontvangen. In een open rijtuig kwamen ten 11 ure de koning en de koningin met den groothertog en de groothertogin van Saksen-Wcimar voor het kerkgebouw aan. Rij hel binnentreden der vor stelijke personen werd door de muziek het Wilhelmus gespeeld. Z. M. was gekleed als generaal der infanterie en 11. M. w as gt kleed in een blaauw satijnen robe met pensée-zijdc afgezet, zijden fluwcelen jacquet, pensée-hocd met blaauw gegarneerd. Toen de vorstelijke personen huune zitplaatsen hadden ingenomen en hun feit pracht-exemplanr der uit te roeren cantate was aangeboden, gaf de directeur-componist Verhuist het leeken tt uitvoering. Na de uitvoering van het eerste gedeelte der cantate werd een adres hulde van den gemeenteraad bij monde van den burgemeester den kc en de koningin aangeboden. Vervolgens werd door eenige meisjes, j( wit gekleed, aan II. M. de bijbel aangeboden van het bestuur van het Ko, Willcmshuis, en andere meisjes, met de Waldecksche kleuren getooid,,, handigden H. M. het gezangboek van dezelfde inrigting. Door den s zitter der feestcommissie werd daarop aan HH. MM. de medaille aangek bij deze gelegenheid geslagen. Daarop volgde een optogt van weezen, in getal, die bloemen voor den troon strooiden en H. M. een bloemt aanboden. Door het koor werd daarbij een toepasselijk lied aangeheven De plegligheid werd besloten met de uilvoering van het tweede ge| der cantate, waarna HH. MM. opstonden en het kerkgebouw verlieten.! 12 ure was de plegligheid geëindigd. In de cafés, meldt de Amsl. C., heerschte gisteren middagen gekende drukte. Bij Roetemeijer, in die Port van Cleve en bij Krasnapt kon men bijna niet geholpen worden. In het laatste lokaal werdti glazen bier bij dozijnen tegelijk besteld en het is een waar raadsel de massa broodjes van daan zijn gehaalddie daar werden geconsu® jel' Het had er veel van als of brouwers en bakkers weken vooraf voorn schuren hadden aangelegd om hel hongerig Amsterdam aan eten en drii te helpen. Te Amsterdam is gisteren middag een Ijalkschip. liggende bij waarplaats van petroleum, aan de overzijde van het Y, in brand gen Het werd-door twee sleepbooten gesleept tot in het midden van hel! is geheel verbrand. De schipper, zijne vrouw en kinderen zijn met g moeite gered. Voor de tweede serie a f 60000 van de geldleening der get* j, Leeuwarden van ƒ180,000 a 4% pCt.voor de stichting van een bet® waaggebouw, is ingeschreven voor ƒ220,700 al pari of daarboven. Te Groningen is op het Boterdiep eene stoomboot gezonken. De ji sagiers werden allen gered. De oorzaak van het ongeluk was dat de li een te zwaren bovenlast had en dus spoedig gevaar liep om te slaan. Te Merum, gemeente Herten, in Limburg, ontstond voor eenige in de schuur of stalling van den londbouwer J. van Eel een begin brand, doch daar spoedig hulp bij de hand was, werd deze gebluscht, gisteren evenwel brak op dezelfde plaats op nieuw, juist terwijl de be ners een oogenblik afwezig waren, brand uit, en, door den wind aai wakkerd, viel er aan geen blusschen te denken, zoodat het geheele met schuur en stalling eene prooi der vlammen werd. Het vee en eti huismeubelen heeft men kunnen redden. kei J. I tor «ra op get vor tan nvt de siet stai nee BH reg bee linl wa] dek «et toe crei ran 1 alle teri in spoi in en pita 1*==-- |U 1 'sGRAVENHAGE, 22 April. en liet iesi wa< omi Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: binnen het arrond. Groning bi te Warffum, de heer mr. A. Jansenius de Vries, thans notaris te Veendi binnen het arrond. Winschoten: te Veendam, de heer J. W. Koch, eat notaris te Groningen; te Muntendam, de heer H. Zeven, cand.-nottjgi te Olst. Door Z. M. is bepaalddat in dit jaar de commissie tot het afnei van het eindexamen aan de adelborsten 2' kl. zal bestaan uit: den gept vice-admiraal F. A. A. Gregory, voorzitter der commissie tot het examinei van zee-officieren enz., als president; de kapiteins ter zee J. A. Vandevell W. K. van Gennep en K. C. Bunnik, kommandant van het wachtschip Willemsoord, den luit. ter zee le kl. J. A. Waldeck, lid der commissiei het examineren van zee-officieren enz.en den luit.-kolonel bij het coijdei mariniers J. A. IJ. van Es, als leden. Bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt isl noemd tol officier van gezondheid 2' kl., die der 3' kl. F. Daniels, vani personeel, tijdelijk gedetacheerd bij de zeemagt. De benoemde officier-machinist 2e kl. C. A. Brandt, behoorende tot rol van het wachtschip te Amsterdam en gedetacheerd bij 's rijks werft daar, wordt overgeplaatst naar de directie der marine te Hellevoetsiuis eerstaanwezend officier-machinist. Z. K. II. prins Alexander is hedenochtend ten 9.30 per Holl. spo uit de residentie naar Parijs vertrokken. De minister van koloniën zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de heden gehouden vergadering van den raad van state, afdeel voor de geschillen van bestuur, is o. a. ingekomen een kon. besluit h dende beschikking op het beroep van J. van Gent, tegen een besluit van biif en weth. van Leiden, waarbij aan de firma van llartrop en Zoon vergunnim verleend voor de uitbreiding harer fabriek. Het besluit van burg. en wei is gehandhaafd en bepaald dat de nieuwe inrigting gereed en in werkit zal moeten zijn binnen drie maanden na de dagtcekening van het kot nu besluit. De toebereidselen ter opluistering van den feestelijken intogt van MM. den koning en de koningin in de residentie, op aanstaanden Maandiiil: nemen al meer en meer toe. Zoo heeft men heden van wege de Hollaiil Irnl sche Maatschappij van Landbouw, afdeeling Westland, een aanvang g email Boi met de oprigting van eene decoratie aan den ingang van den Langen ïj jen verberg tegenover de Plaats, bestaande in een aantal masten, die, met slil |m gers van groen onderling verbondenaan beide zijden opklimmen tot eereboog. Deze zal worden gedekt met een koninklijke kroon; aan I voor- en achterzijde zullen de wapens van het hoogc echtpaar prijken Ut schen vlechtwerk en getooid met de Nederlandsche, de Oranje- en Waldect Pyrmonlsche vlaggen. Ook voor de algemeene illuminatie is men reeds dril werkzaam. Het geschenk van de gemeente 'sGravenhage aan II11. MM. den koniifiot en de koningin, bestaat uit een massief zilveren plateau met «pièce tri milieu" en twee candelabres; het werd ontworpen cn vervaardigd in i |i t

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2