SOUVEREIN ELIXIR. PER TELEGRAAF, 1S2»-18;9. EENE HISTORISCHE STUDIE, LEIDEN BETREFFENDE. ADVERTENTIE IN. Leiden, 17 April 1879. Geen receptie. Leiderdorp17 April 1879. F. A. JACOBS, Weduwe A. v. Itersox. Het door mij in 1835 in algemeen gebntik gestelde Prijs per Flacon f 50 en 30 rents. Leiden, E. HOORDIJK, lireêstrsiat, Den plotseling op nieuw een lawine nedu-vicl en beiden mei zicli in de diepte sleurde. Alleen de knecht kon zich rolden; de wachter werd het Jjgtoffer van zijn dienstpligt. Hij laat een weduwe met verscheiden kin oren onverzorgd achter. RUSLAND. Een Fransch blad deelt den tekst mede van een stuk dut in de nachten tan 31 Maart en 1 en 2 April te St. Petersburg werd aangeplaktmaar door de policie telkens werd verwijderd. Dat stuk was van den volgenden inbond Aan Alexander NicolajewilchDe raadgevingen en waarschuwingen zoo vel als de vonnissen, welke wij, de onzigibare gemagiigden van het tot bloedens toe verdrukte Russische volk. doeu toekomen aan de verschillende ambtenaren van het regeringstelseldal op den huidigen dag in Rusland beslaat, zij vormen te zamen en uitsluitend onze werkzaamheid lol hel loorbereiden van een beteren toestand. Daarom wordt gij. noch ecnig lid #ner familie door onze uitvoerende organen bedreigd. Wij willen allereerst den Augias-slal van liet despoiisme in zijne verborgenste schuilhoeken rei nigen, bet volk bevrijden van de elleudigen, die het onschuldig iu de ge- rangenissen werpen, hel wreedaardig mishandelen, hel er honger en dorst laien lijden, en daarna, om den schijn tc redden, de onschuldige» naar hel schavot of de mijnen in de poolstreken zenden. Wij zitten als vierschaar ói zullen onze roeping vervullen zonder cenige kleinmoedigheid en zonder lenig 'e deinzen voor eenig middel, dat dienstig is lot bereiking van ons j0f| Te vuur en te zwaard zulten wij de helsche handlangers van het tloedige despoiisme vernietigen. Wilt gij ons uw oor niet leenen, luister lm ten minste naar de slem der wettige vertegenwoordigers des volks. .Siolfeljjk is Rusland totaal te gronde gerigt. Onze rijke en onuitputtelijke hulpbronnen zijn nagenoeg geheel uitgeput. Het stelsel van onderwijs in Rusland is een stelsel van aankweeking van domheid en verhierlijking ge worden. Uw leger is weinig meer dan een wreede en onverzadelijke bende ditven. De regtspleging spot met het regt. Uwe gouverneurs, policie-hoof- Rtn en generaals zijn ware satrapen, een Xerxes en Darius waardig. Overal, waarheen men de oogen wendt, ziet men dwaasheid gepaard aan wreed- '"kid, beesligheid, roolzucht en bovenal onverzadelijke knevelarij van het tolk. Alleen het militarisme geniet uwe vaderlijke zorgen en uwe gunst. Bedenk, Alexander Nicolajewilch, waar deze weg henen leidt! Gij snelt den a4ljrond tegemoet, en daarom sparen wij uw leven. »Hel uitvoerend comité." LONDEN, 16 April. Kaapstad, 1 April. Eene colonne, sterk 6000 man oei geschut en bestemd om Ekowe te ontzetten is den 28ste° blaart ver rokken. Den 30®1"1 gaf Pearson door middel van seinen bcrigl dat hij de tiis der colonne in het gezigt had Den 27,lc» had hij gemeld dat 35000 18 orloes de colonne afwachtten. Kolonel Wood heeft den 28il"> een aanval n n de vesting Umbeline gedaan en eene hoeveelheid vee bemagtigd. 20000 'i oeloes hernamen hel vee en tastten den volgenden dag hel kamp van Wood iijan. Na een gevecht van vier uren werden de Zoeloes teruggeslagen. tj. St. PETERSBURG, 16 April. De heer Leonliefl, lid van den senaat, is ui de vóorloopige instructie tegen Alexander SolowiefT belast. Deberigten. olgens welke de misdadiger een porring gedaan zou hebben zich Ie vergif fen, worden niet bevestigd. De bloedbraking, welke zich bij hem open- larde, moet hel gevolg zijn geweest van de mishandelingen, welke hij bij «uijne aanhouding van het publiek ondergaan heeft. Alleen de onmiddellijke M isschenhomsl van de policie kon hem van den dood redden. b St. PETERSBURG, 16 April. De bedrijver van den aanslag op liet leven les keizers is ongeveer 30 jaren oud en was student te St. Petersburg, atstelijk huisonderwijzer te Torapetz, in het gouvernement Pleskov. De oederde zuster en de broeder van den misdadiger bevinden zich reeds lier. De moeder heeft haren zoon herkend. Hij zeidc medepligtigen Ie heb- en, doch gaf hunne namen niet op. Hij verklaart dal lijj hij hel lot tot 8 t volvoering der daad is aangewezen, maar bewaart voor het overige een f iep zwjjgen. 4 BRUSSEL, 17 April Heden heeft in een steenkolenmijn te Frameries MHenegouwen) eene onlplorting plaats gehad, waardoor de gebouwen hebben am gevat en ingestort zijn. Op het oogenblik der ontploffing waren er jlïo werklieden in de mijn. Men vreest dal velen zullen zijn omgekomen. a ST. PETERSBURG17 April. De Nowoje If reza meldt: Eene bijzouderc ommissie is ingesteld om te beraadslagen over de buitengewone maalrege- I ;o die door de reeks van misdadige aanslagen gevorderd worden. II - s INGEZONDEN. XI a. Ambtenaren. Be omvang der laak van het college van dagelijksch bestuur is niet te ijvcn. Behalve hetgeen de gemeentewet daarvan behelstzijn er een Ivan wetten, rijks-, provinciale- en plaatselijke verordeningen, die de idewerking van den burgemeester of van burgemeester en wethouders «clienen hoeveel wordt er dan nog niet van hunne welwillendheid ge- jirderd, wat tusschcnkomstinlichting of bezorging betrefi. De nnderwijs- «lieu en de geneeskundige wetten, de politie- en belastingverordeningen n het vooral in de laatste jaren die zooveel lijd, zorg, toezicht en be- oeiingen medebrengendal reeds lang behoefte moet gevoeld zijn aan een eiden wethouder, gelijk er o. a. Ie Delft, met veel minder bevolking, vier «houders zijn. Wat nu de directeur dér kweekschool voor onderwijzers de commissie van toezicht voor de hnogere burgerschool uit de handen Wen, zou door een lid van het college van dagelijksch bestuur voor de •ken van het ouderwijs wellicht meer in den geest der wet worden be- fligdbewaakt en bestuurd. ten dienste van het gemeentebestuur is een personeel van ambtenaren. in hel raderwerk als zelfstandige en verantwoordelijke helpers ook in •It seyallen de leden van het college van dagelijksch bestuur moeten ver- 'ogen of vertegenwoordigen. Uil dat oogpunt beschouwd komt liet er ook «i slechts op aan niet alleen bekwame werktuigen iu dat personeel Ie l|llenmaar ieder van hen in zijn kring Ie beoordeeien en' lewaardeeren, «i als liet hoofd van een fabriek rekent op de deugdelijkheid van zijn meriëel en personeel, wanneer hij een geoefend oog en een vaste hand •il om alles tc overzien en, zonder in kleinigheden zich te verlagen, te sturenZoo wist prins Hendrik en weet elk bekwaam sclieepscomman- tu, dat zijn bevel om het vaartuig in moeielijke omstandigheden een tlircffende richting tc geven rust op de overtuigingdat ook liet kleinste i'tje en touwtje zoowel als de minste matroos beleekenis en waardij bezit onmisbaar is. Vijftig jaren geleden was er een lal van ambten en bcdiediugrn die door burgemeester en wethouders werden hegeven of vervuld. De afschaffing van de heffing der plaatselijke accijnsen en der poortgelden, de opheffing van beurt- en schuitenveerenen van vcreetiiginge» van werklieden (turfdragers. wijnwerkers enz), en andere redenrn hebben die taak. soms inoeielijk, ook wel eens aangenaam, zeer beperkt, zoodat de bevoegdheid tot benoeming van ambtenaren zich slechts lot enkele huishoudelijke en rechtstreeksclie belangen bepaalt. Het vaststellen der bezoldiging van ambtenaren was steeds aan den Raad verhieven, die thans ook de meeste benoemingen doet, zelfs van een adsislenl-torenwachter. He plaatselijke begrooiing van uitga ven is, wat hel bedrag van amblenaarswedden betrefi. buitensporig ver hoogd door de bezoldiging van liet personeel van openbaar onderwijs. Dat alleen beloopt een som van ongeveer 157,000 'sjaars. Het ambtenaars-personeel, dat rechtstreeks lot bijstand van het collegie van dageljjksch bestuur dient, betreft de plaatselijke secrelarie, het kantoor van den gemeente-ontvanger, de markten. De werkzaamheden der secretarie zijn in de laatste 25 jaren ontlast van de omvangrijke controle op de invordering der plaatselijke accijnsen, lot onderzoek der begrootiugenrekeningen en middelen van bedeelnig van ge subsidieerde armbesturen en godshuizen, dat in de laatste jaren door af- loopende vaste subsidién minder grondig en naauwcezel behoefde te ge schieden; van veelvuldige bemoeijingen betredende schuitenveeren en belast met een onberekenbaar steeds toenemend lal van schrifturen voor bet open baar onderwijs, de geneeskundige wetten, de handelingen van den gemeen teraad, de kohieren der plaatselijke directe belasting, de uitvoering der politie-verordeningender bevolkings-registers enz., enz. Het kantoor van den gemeente-ontvanger was 30 jaren geleden slechts bestemd tot het ontvangen der stortingen van de ontvangers der belastingen, de invordering van de aanslagen in de beschreven stedelijke middelen en van de overige posten van ontvang, zoowel als met de uitbetaling der uit gaven van de begrooting. Sedert zijn daaraan toegevoegd een zeer omslag- tige boekhouding, en invordering van de schoolgelden der leerlingen, weke lijks en driemaandelijks, zoo noodig met waarschuwing en aanmaning, voorts de invordering der aanslagen van de kohieren der plaatselijke directe belastingen met waarschuwing, aanmaning en dwangbevel, beoordeeling dei- reclames enz. Wijders die der belasting van de honden, voor liet gebruik van openbare gemeentewerken, voorschotten aan rijks gepensioneerden en een tal van bemoeijingenniet voor beschrijving vatbaar. De gemeenleboden zijn op hetzelfde aantal gebleven, niettegenstaande het aantal vergaderingen, zittingen eu bureaux op het raadhuis zeer zjjn vermeerderd, de bezorging van boodschappen, brieven, oproepingen en con- vocatie-billetten is toegenomende diensttjjd eiken dag is verlengd en de werkzaamheden ol drukte tot hijstand van de secretarie een uiterste grens heeft bereikt, zoodat nu en dan de hulp van politie-beamblen vercischt wordt. De turfmarkt, beestenmarkt, en jaarmarkt zjjn zoodanig uitgebreid, dat een vermeerderd toezicht welligt daarvoor kan worden vereischt, terwjjl toch op de Beestenmarkt, sedeit de afschaffing der plaatselijke belasting op het geslagt, de regeling en controle der ambtenaren voor de surveillance van de belasting wordt gemisten de uitbreiding van de jaarmarkt op verschil lende plaatsen, zoowel als de verlenging van de turfmarkt meer toezicht vorderen. Ondertrouwd JEAN CORNEILLE RIJK, Weduwnaar van C. M. Onnekixk, met GEERTRUI VAN DER HENST. Volstrekt cenige kennisgeving. De Ondergcleekcndc betuigtook namens hare kinderen en behuwd-kin- deren, hartelijk dank voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden bij het overlijden van haren geliefden Echtgenootden Heer A VRT VAN 1TERSON. Het voorschrift van dit middel is gevondpu onder de nagelalen papieren van den beroemden Zweedschen Geneesheer YERNET, die in den boogen ouderdom van honderd en vier jaren is overleden, terwijl deszelfs vader en grootvader den leeftijd van honderd twaalf en honderd dertig jaren hebben bereikt. Hel was een familiegeheim, waarover hij zich in dezer voege uit laat: Aan het dagelijksch gebruik van dit Likeur wordt hel lang leven van dit geslacht met regt toegeschreven. Dil middel onderhoudt voortdurend de gezondheid, zonder dat men eenig ander geneesmiddel noch aderlating be hoeft. Het herstelt de kracht, wekt de levensgeesten op, neemt bevinden en aandoeningen der zenuwen weg, benevens alle onreine en slijmachtige stoffen uit de maag. welke oorzaak zijn van slechte spijsvertering, alsook zuur, scheele hoofdpijn en oprispingen; het doel de misselijkheid bedaren doodt de wormen en maden, verlicht de waterzuchtige» en bevordert dé maaridelijksche zuivering der vrouwen, geneest de wille vloed en geeft de gezonde gelaatskleur en bij vermagering het verloren vlecsch weder en pur geert onmerkbaar en dat wel zonder snijding in het lijf, en is alzoo van groot nut voor obstructien of verstopping van den onderbuik. Het neemt alle tusschenpoozende of afwisselende koortsen weg. Alle hoedanigheden van dil middel op te geven is overbodig, want in één woord: het is de herstelling der menschelijke natuur, omdat het tegen alle kwalen meer of min nuttig werkt. Biet gebruiksaanwijzing alleen echt verkrijgbaar: te stJage, SNABILIE, Apotheker, Buitenhof: Gouda, A. WULFF, Drogist. Gioi.temarkt. en meer bekende Dépots in andere steden. J- 1*. G. GllLAt 1 F Geneesheer Corresp. Lid van bet Genootschap Ier bevordering der Genees- Heel-, Verlos-, Schei- en Natuurkunde, te iMenuatr-dtntitl.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3