lagen. he hiug wachter eu nog een ander persoon, die slond le waclilen, zÜn. door in hel water te springen, voor meer ernstige ongelukken belioed. Gisteren kwam de stoomboot Prins van Oranjevan de maatschappij Nederland, de haven van IJtnuidcn binnenzoomenschutte door de sluis en vertrok naar Amsterdam. Naar men verneemt, zal de verplaatsing van den zetel der maatschappij naar Amsterdam de verhuizing van 2100 men- sclien van Nieuwediep naar de hoofdstad ten gevolge hebben. Te Utrecht werd Zaturdag 11. door een broodbakker aan elk, die bij hem een brood haalde, een krentenbroodje present gedaan. Dit lokte koo- pers; eergisteren avond werd hetzelfde herhaald, maar toen was de toe vloed zóó groot, dat de adsistentie der policie moest worden ingeroepen, om den bakker het uitgeven mogelijk te maken. Naar men zegt, geschiedde de uitdeeling op last van een vischkooper, die onlangs een lot van de 100,000 trok. Tegen een horlogiemaker te Zwolle is proces-verbaal opgemaakt, omdat hjj een gouden dameshorlogie. dal hjj ter reparatie had ontvangen, aan een koopman voor /12 had verkocht. Omtrent den moord, te lloornsterzwaag gepleegd, deelt de Pr. Overijss. Cour. nader het volgende mede: In den nacht van Zaturdag op Zondag waren eenige personen aanwezig in de tapperij van den tapper Hulst, o. a. O. L. de Jong, oud 17 jaar, en H. S. Landmeter, landbouwer, bij wien hjj destijds in dienst was. Reeds vroeger had de Jong een avond met de doch ter van dien tapper verkeering gehad, doch zij wilde er later niet meer van weten. Hierdoor verbitterd, duwde de Jong haar legen een kast en een klok aan en ging eindelijk dreigend met een mes voor haar staan, hetgeen zekeren Jan Bergsma aanleiding gaf om hem weg te duwen, zeggende: «niet met het mes". De Jong werd hierdoor zoozeer vertoornd, dat hij niet het mes H. S. Landmeter, die bjj de tafei had gezeten en zich met het voorgevallene hoegenaamd niet had bemoeid, herhaaldelijk in het aangezigt en in den arm heeft gestoken, ten gevolge van welke wonden hjj reeds den volgenden morgen is bezweken. Uit Groningen meldt men dat aldaar door de kiesvereeniging Hunsingo een vergadering is belegd ter bespreking van het budget van oorlog. De bjj- eenkomst was vrij talrijk bezocht en werd o. a. bjjgewoond door het lid dir tweede kamer, den heer Schepel. Algemeen achtte men het oorlogs- budget te hoog: sommigen wenschten afschaffing van de artillerie en cavalerie. Er is een comité benoemd om zich over deze zaak met de kiesvereenigingen in de provincie in verbinding le stellen. Zondag avond is te Kaatsheuvel een in 1877 gebouwd huis geheel afgebrandterwijl de bewoners afwezig en de deuren gesloten waren. Toe vallig was de brandspuit defect en kon zij dus geen dienst doen. Dit huis zou in het openbaar verkocht zjjn geworden, en vermits zoowel huis als inboedel ver boven de waarde tegen brandschade verzekerd zijn, is de jus titie kezig geweest met naar de oorzaak van dezen brand onderzoek te doen. In de stads-gelioorzaal had gisteren avond het tweede buitengewoon con cert (quartet-soirée) plaats van de Maatschappjj voor Toonkunst alhier. Allertreurigst was de opkomst van het publiek bij eene zoo schitterende uitvoering. Het schjjnt dat men hier of geinviteerd moet worden of dat er eene voorstelling moet plaats hebben van een fatsoenljjk café-chantant, waar eenige celebriteiten muziekale toeren doen, om de zaal vol te zien. Gisteren avond moesten nog geen 50 (volgens onze telling) dames en heeren de geheele groote zaal bezetten, die met een groot bassin en »rari nantes" kon vergele ken worden, liet is een treurig gezigt een zoo groot locaal met zoo veei onbezette stoelen te zien; zoo iets moet ontmoedigend werken op ieder artist en het is zeker zeer te prijzen dat de heeren Joseph Cramer, Hof meester, Robert en Appy zich zoo gekweten hebben, dat zjj met een op gepropt volle zaal, die door luiden bijval hare waardering van hun prachtig spel uitdrukte, niet beter hadden kunnen spelen. Het kleine uitgelezen en dankbare publiek heeft dan ook ten volle kun nen genieten van de heerlijke gaven dezer vier uitstekende artisten. Was de uilvoering overschoon, het programma zelf was ook prachtig; twee quar tet ten, van Cherubini en van Schumann, en Serenade voor viool, alt en violoncel van Beethoven. Uitbundige lof zij dns gebragt aan de heeren, die zoo meesterlijk deze heerlijke kunstwerken vertolkten. Eere aan het bestuur der Maatschappij voor Toonkunst, die de inwoners van Leiden in staat stelde iels schoons te genieten, al was de opkomst schraal en bleven de raeeslen liever te huis. En toch was hier in de laatste dagen weinig te doen geweest, als men het beestenspel van Sanger niet mederekent. Doch /'absit comparatio." 'sGRAVENHAGE, 17 April. Aan den heer D. Post is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commies-titulair bij het dep. van waterstaat enz. De 2' luit. G. Blaauw, van het le reg. inlanterie, is voor den lijd van vijf jaren gedetacheerd bij het wapen der infanterie van het leger in -Nederl.-Indie, en bij het personeel van de geneeskundige dienst van het leger in fkost-Indiö is benoemd tol officier van gezondheid 2«kl. de student voor genoemde dienst (arts) F. G. A. Iluber. Ruim een maand geleden werden voor het geregtshof, burgerlijke kamer, alhier de pleidoojjcn gevoerd in de zaak van de Pachter tegen Qua- decker. De eerste, die zich als rempla^ant voor de nationale militie had verbonden, werd ijjdens zijn dienstvervulling uit de dienst verwijderd, op grond dal hij wegens een nietig vergrijp, door hem als knaap begaaneen veroor- deelend vonnis ten zfjnen laste had; daar hij echter voor zjjn indiensttreding den remplagantenbaas daarvan mededeeling had gedaan en deze daarin geen bezwaar had gezien hem aan te nemeneischle de Pachter nu het hem toekomende remplagantculoon. Quadcckcr stelde daarentegen een eiscli tot ontbinding van het contract met schadeloosstelling in legen de Pachter, op grond van niet volbrag.tcn diensttijd. Wees de regtbank te Middelburg aan beiden hun eisch toe. gisteren besliste het hof dat door die regtbank teregt aan de Pachter diens eisch was toegewezen'maar vernietigde het vonnis ten aanzien van de reconvenlionele vordering van Quadecker'en ontzegdt dezen zjjn eischop grond dat de remplagant alleen door overmagt verhin. derd was geworden de volle vjjf jaren in dienst te bljjvcn. Dingsdag 11. heeft de arrond.-regtbank alhier vonnis gewezen in fa zaak van den Parjjschen fabriekant L. en de Haagschc firma v. d. s. waarbij het betreft eene vordering tot terugbekoming van juweelen, die de bekende N. van den fabriekant had weten te verkrijgen en bij de firtm v. d. S. gedeponeerd. De regtbank heeft het beslag, dal door den eischtt op de juweelen was gelegd, nietig en van onwaarde verklaard en hem vet oordeeld om aan de gedaagde firma te vergoeden alle kostenschaden o interessen, door en ten gevolge van het beslag geleden en nog te lijden. D( regtbank overwoog o. a. dat al waren de bedriegelijke handelingen, waaroji de eischer zich heeft beroepenvolkomen bewezen en die als opligtin; it qualificerenhem toch zijn eisch niet kon volgen en het ten bewijze fa bedriegelijke handelingen aangeboden getuigenbewijs, niet was ter zaki dienende en afdoende. BUITENLANDSCIIE BERIGTE.N. EXGELAAD. LONDEN 16 April. De Times bevat eene correspondentie lusschen den prins van Walesa lord Beaconsfieldwaarin eerstgenoemde zeer ernstig er op aandringt, fa de regering zich de zaak van het goede drinkwater aantrekt, en de minis, ter de verzekering geelt, dat hij de zaak heeft onderworpen aan "the Boarl of Tresury," het bestuur van 's rijks geldmiddelen. De warmte en zaakkei nis van het schrijven van den prins-troonopvolger worden door de blada geroemd. De Times, van den aanslag op het leven van den keizer van Ruslail sprekende, zegt: Ieder, die zich kan verheffen boven voorbjjgaanden najjis en verschil van inzigten, kan niet anders dan harteljjke sympathie gevoeld voor dezen met zorgen overladen sterveling, die sinds den dood van Cavo» in geheel Europa zijns geljjke niet heeft gehad, wat betreft de verpersooi lijking van het streven eener natie. Omtrent den staal van zaken in Birmah leest men in de Englishm* van Calcutta: Volgens hen, die het best over den slaat van zaken kunnti oordeelen, wordt de veiligheid van de Brilsche onderdanen en van de Etm peanen in het algemeen bedreigden loopt onze resident zelfs gevaar. Vfa geus de laatste berigten is de regering van Birmah geraakt onder den ii vloed van eene partjjdie van vriendschappelijke betrekkingen met de Bril sche regering niet gediend is en tol geweldige maatregelen ligt genego zou zjjn. Oproeren of bewegingen te Mandalay zouden invloed oefenenii Britsch Birmah, en het is meer dan noodzakelijk onze grenzen te dekken die in tijden van regeringloosheid altijd bedreigd worden. Daarom besloo de regering het garnizoen van Britsch Birmah le versterken, zoowel dmios het oog op de handhaving der rust in dat gewestals met hel oog op li positie van den resident te Mandalay. FRANKRIJK. In een op het Elysée gehouden ministerraad is over het Egyptisch vraagstuk beraadslaagd. Een besluit is echter niet genomen. Frankrjjk Engeland zijn het eens geworden over eene verlenging van hel op 31 Det jf afloopende handelsverdrag met 6 maanden Dit is geschied, om aan ft Fransche kamers tjjd te geven voor de beraadslaging over hel algemeti li tarief. Eene uit Rumelische Bulgaren bestaande deputatie is door den minister president Waddington ontvangen. Zij ontvouwde de bezwaren der Bulgara en verklaarde, dat de spanning zou bedaren, zoodra de bevolking de zeker heid verkreeg, dal de Turken niet weder op het grondgebied van RumeR zouden verschijnen. De heer Waddington antwoordde, dat de regering oor niet kon leenen aan bezwaren, welke tegen de bepalingen van het Be lijnsche verdrag indruischen. De commandant van St. Malo is ter beschikking gesteld, omdat hjjett kapitein had berispt, die de Marseillaise door de kapel had laten spelen. Ett ander generaal, de la Faille, wacht hetzelfde lot. De aalmoezenier van het garnizoen had zich bij hem beklaagd over de weinige kerkschheid der offi cieren waarop de generaal deze heeren voor het geheele regiment openlijl esi berispte en een kapitein met 14 dagen streng arrest beslralle, toen den vroeg of de generaal hem sóms bedoelde. Het wegruimen van de sneeuw in de straten van Parijs gedurendedtt K afgeloopen winter heeft 884,000 fr. gekost. Tot dezen arbeid deden lOOOt (1 menschen en 2000 karren dienst. ZWIT8ERLA1V D. Het hof van assisses te Nenfchêtel heeft Brousse, Fransch uitgewt kene, lid der internationale en redacteur van Avaniqardeschuldig vtt- klaard aan opwekking tot vorstenmoord tegen de monarchen, die bondge nooten van Zwitserland zijnen hem deswege veroordeeld lot 2 maanda gevangenisstraf en 10 jaren verbanning. Uit Bern meldt men dat voor eenige dagen op den Simplon een treurit ie ongeval plaats greep. Een aantal ltaliaansche en Waalsche arbeiders p» je seerden den berg, toen, in dc nabijheid van het wachthuis n°. 6, een lawit* hen bereikte en bedolf. Drie hunner werden door haar medegesleept in dn afgrond. De overige kwamen eerst des avonds laat in hel klooster-logetne» aan. Van de drie verdwenenen kon slechts één gered worden. Deze man die eenige uren in de sneeuw begraven lag, wist dc opmerkzaamheid den wachter in wachthuis n°. 5 tot zich te trekken, aan wien het dan ooi gelukte, hem. met hulp van den knecht uil het klooster-logement, uil dei afgrond op te halen. De geredde vervolgde zijn logt naar hel logement; de wachter en de knecht keerden daarentegen naar het wachthuis terit?

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2