13UITENLANDSCIIE BERIGTEN. PER TELEGRAAF. een voorstel lot afschaffing van die vermakelijkheid. Hoe dit zjjde afschaf fing of beperking van den duur der kermis is een punt van wijziging der betrekkelijke verordening, weshalve de raad, met afwijzing ditmaal van het verzoek om den Zondag builen de kermis te houdenop voorstel van den heer van Geuns, hel collegie van dagelijksch bestuur uitnoodigde de zaak nader te onderzoeken om te dienen van advies of wijziging der verordening voor de toekomst noodig is. Eerstdaags zal een eerste proef met electrisch licht op het terrein van de societeiislent in het bosch worden genomen; bij welslagen zal eeue blij vende e'ectrische verlichting van dat terrein worden aangebragt. In de sloot langs de Oranjclaan, meer bekend onder den naam van Sterkmanslaan, is heden ochtend het lijkje gevonden van een pas gebo ren kind. In de Hoogstraat trad gisteren eene dame een magazijn binnen, op den voet gevolgd door eenen knaap, die in den winkel bleef zonder de argwaan van iemand op te wekken. Men bespeurde eerst wat het doel van zijn gezelschap geweest was toen de dame, die bij het bergen van hare porte- monnaic de mode had gevolgd, welke de geldbeurs een plaats in den zak van achteren in den mantel aanwijst, ontwaarde dat de jongen zich ijlings met haar portemonnaie uit den winkel verwijderde. Moedig zette zij den jeugdigen zakkenroller na, zonder er echter in te slagen hem te vatten, daar hij weldra uit haar gezigt verdween. EltGEIiAlVO, LONDEN 15 April. Volgens nadere berigtendoor Daily News ontvangenmoet eene groote zorgeloosheid den Zoeloe's onder Umbelini het slagten der Engel- schen aan de Intombe-rivier gemakkelijk hebben gemaakt. Het kamp na melijk was ruggelings tegen den stroom gelegenen werd aan alle kanten bestreken door hoogten terwijl het nog bovendien door lang gras omringd was. De wagens stonden los naast elkander; aardwerken ontbraken ge heel; en hoewel men wist dat er vijanden in de buurt waren, vergenoegde nun zich met het uitzetten van ée'n schildwacht. Des ochtends ten half zes werd het kamp overrompeld, en werden de Engelsche soldaten in hunne tenten afgemaakt. Luitenant Ilarwood en 44 man ontsnapten over de rivier. De overige CO gingen over de kling of verdronken. Te Durham is eene poging gedaan tot brandstichting in de Shield-Row- kolcnmijn. Tot ondersteuning van het verzet der Londensche machinewerkers legen de voorgenomen loonvermindering, werd Zaturdag in Hydepark een demonstratie gehouden, waaraan 10000 personen, meerendeels leden van Londensche wcrklieden-vereenigingendeelnamen. Men vereenigde zich aan de Theemskade en trok van daar met banieren eu muziekcorpsen naar Hyde park, waar een meeting werd gehouden onder voorzitterschap van den heer Burnett, secretaris van den bond der machinewerkers. De aangenomen resolution hadden de strekking om de onbillijkheid van de loonvermindering te doen uitkomen en uitdrukking te geven aan het vaste voornemen ;der vergaderden om tol het uiterste tegenstand te bieden. FRANl^RM K. Terstond na het ontvangen van de tijding betreffende den moordaanslag legen den keizer van Rusland heeft de president Grévy een telegram van gelukwensching aan Z M. afgezonden. De minister Waddingion heeft zich, evenals zijne ambtgenootende verschillende gezanten en andere hooggeplaatste personen, terstond naar de Russische ambassade begeven. Men verneemt dat de regering besloten heelt dat in geval Blanqui te Bordeaux gekozen wordt, wat niet onwaarschijnlijk is, zij op geen wijze tnsschenbeide zou komen en aan de kamer de zorg zou overlaten, haar eerbied voor de wet te toonen door de verkiezing van Blanqui niet te be krachtigen, die door het verlies van zijn burgerlijke en staatkundige regten niet verkiesbaar is. De Sémaphore van Marseille meldt dat de Engelschcn op het punt zijn van de Groote en de Kleine Skarrie-rivier, benoorden Sierra Leone, in be zit te nemen, welke rivieren tot dusver als onzijdig gebied zijn aan gemerkt en waaraan ettelijke Fransche firma's kantoren hadden opgerigt. Den 25'° Fcbr. gaf de gouverneur van Sierra Leone kennis, dat den 31'" Mei een Eugelsch douanenluiis zou worden gevestigd; de Fransche consul protes teerde en heeft zijne regering gewaarschuwd. Voor een standbeeld van wijlen mgr. Dtipanloup zijn tot nu toe 60000 frs brjeengebragt. Die som is niet voldoende. Het comité heeft echter den beeldhouwer Chapu opgedragen het monument te vervaardigen. Het zal ge plaatst worden in de kathedraal te Orleans. Te Monte-Carlo, waar hij den winter doorbragt, overleed Vrijdag jl. de l eer de Villemcssautde stichter van den Figaro. Hij werd geboren te Ronaan in het jaar 1812. Zijn vader was de kolonel Cartier en tot zijn l44t jaar droeg hij dien naam. Later droeg hij dien zijner ongehuwde moeder, Augustine de Villemessant. Te ArCachon noodigde dezer dagen een visscher eenige vrienden met hun vrouwen, negen in getal, uit een plezierlogtje te maken, welke uit- noodiging aangenomen werd, ondanks den zwaren storm, die de schuimende golven hoog in de lucht zweepte. Op de terugreis bleven dan ook de ge- i volgen van zulk een roekelooze vaart niet uit; door een windvlaag werd het ligte vaartuig op zijde geworpen, schepte water en begon onmiddellijk te zinken. Door een boot werden nog eenige personen gered, doch een drietal vrouwen, die zich in de kajuit bevonden, zonk met het vaartuig in de diepte weg. Zondag-avond werd te Bernay, geddrendc de verlooning in het//Thedtre féérlqné" van Casti, een brandrcuk waargenomen en onmiddellijk hoorde tl men den kreet: brand! brand! De verschrikte aau'wczigen sneden hei dat de tent bedekte, aan stukken en poogden te ontsnappen. R{| werd uitgedoofd en er ontstond een verschrikkelijke verwarring, in tijd geldbeugels, oorbellen en horloges gestolen en talrjjke personen i gewond werden. Van de vrouw, welke zich aan het bureau bevond, men ongeveer 2000 fr. gestolendaarenboven werd de ongelukkige gewond door een hevigen vuistslag. Er bestaal niet de minste twijfel gaande de oorzaak van de ramp: het feit werd gepleegd door eeneb< zakkenrollers. Volgens berigt uit St. Denis heeft een hevige cycloon op 21 Mam het eiland Réunion geteisterd. Verscheidene schepen, welke terreedela; zijn beschadigd, en de oogst van koffij, maïs en vanille zal groots verloren zijn. Üok heelt op 20 Maart een zware orkaan op Mauriii# woed; de schade, aan den oogst toegebragt, wordt op 10 pCt. geschal. DGITgGIILAND. De moordaanslag op den keizer vau Rusland heeft Maandag te J< niet weinig sensatie verwekt. In het hotel der Russische ambassadeg verwijld eene dank-godsdienstoefening gehouden. Het Te Deum werd, halve door den ambassadeur en het personeel der ambassade, int uniform, met hunne dames, ook door vele te Berlijn vertoevende bijgewoond. De keizer heeft keizer Alexander onmiddellijk langs telt. schen weg met zijne redding geluk gewenscht, nadat bij den ambasst reeds zijne deelneming over het voorgevallene had doen betuigen, 1 uur vervoegden zich de leden van het corps-diplomatique en andere|i nen uit de hofkringen bij den ambassadeur, om hem hunne gelukwent aan te bieden, üok te Weimar is een Te Deum in de Russische kerk zongen, hetwelk door den groothertog werd bijgewoond. Naar men zegt zal de kroonprins een bezoek brengen aan kooi Victoria te Baveno en bij die gelegenheid ook Rome bezoeken. Van den hoofdingenieur der stad Brunswijk, den heer Mitgau,# berigt aan den magistraat van genoemde stad verschenen, betreffende bevindingen te Amsterdam, Leiden en Dordrecht, ten aanzien van hei; nurslelsel, zoowel technisch als uit een geldelijk oogpunt. Het resulic dit: technisch is het stelsel zeer aanbevelenswaardig, maar uit eent cieel oogpunt kan het aan Brunswijk niet worden aanbevolen. De Liernur zal tegen deze laatste meening opkomen. Dezer dagen heelt het hof te Bcuthenin de provincie Posen gewezen in de zaak Pelka, wien op 2 Nov. jl. een brief werd toegezoii welke een ontplofbare stof bevatten; zijn echtgenoot opende den britl ontploffing volgde, welke haar derwjjze verwondde, dat zij gedurenilt ruimen tijd in levensgevaar verkeerde Den vtrmoedelijken dader, zet: Proske,- die vroeger als spoorwegbeambte onder Pelka had gestaan en on zondere redenen uit de dienst was verwijderd nam de justitie, benevens vrouw, in verzekerde bewaring, dewijl er grond voor het vermoeden wezig was, dat hjj, in overleg met zjjn vrouw, dien brief aan Pelka toegezonden, om zich te wreken wegens vermeende grieven. Beiilt schuldigden zijn echter vrijgesproken. TURKIJE. Berigten uit Konstantinopel melden dat te Khoniah en Angora tatiên hebben plaats gehad wegens de weigering om caimés in betaling te nemen. Volgens eene nieuwe schikking aangaande de Grieksche ge regeling zou Preveza aan Griekenland worden afgestaan, maar Janina Turkije bljjven. De Sultan heeft nog geen besluit genomen ten opzigle van den kliti De ministers, zegt men, zijn voor de instelling eener voorloopige regtii tot vergemakkelijking der herziening van hel keizerlijk besluit betrefle de erfopvolging in de familie van den khedive. RUSLAND. Betreffende den moordaanslag op den keizer zijn geene nadere bijl derheden bekend geworden. In den beginne waren er allerlei verbalet omloop, die echter spoedig bleken ongegrond te zijn. Vermoedelijk het is nog niet zeker, staat de euveldaad in verband met de woelingen nihilisten, die reeds zoo menig ambtenaar door sluipmoord uit den hebben geruimd. Verkrjjgt men later daarvan de zekerheid, dan mag krasse maatregelen van wege de policie tegen hen verwachten. De hot stad intusschen gaf hare blijdschap over de redding des keizers op uith dige wijze te kennen. Duizenden menschen te voet, te paard en in r| gen, verdrongen zich den geheelen ochtend voor het winterpaleis onbeschrijfelijk was de geestdrift toen de Czaar zich op het balkon toonde. De menigte wuifde met hoeden en zakdoeken en hief het volksl aan en toen de Czaar in een open rijtuig een loer door de stad scheen er aan het gejubel geen einde te zullen komen. De Czaar zich naar de Kazan-kerk, waar de metropolilaan een dankdienst hield 's Hemels zegen over den keizer afsmeekte. Op verschillende plaatseni stad werden toebereidselen gemaakt om 's avonds door verlichting, enz.de redding des keizers leestelijk te vieren. Nabij Moskou is dezer dagen een sneltrein uit het spoor geraakt het ongelukkig gevolg, dat 9 personen omkwamen en 25 zwaar geM werden. tert mal hen De laa n ten: D en wat tam ten strt sclv S van stel II te1 CAIRO, 15 April. Alhier is van de Porte geen enkele mededeeling vangen betreffende den tegenwoordigen toestand. ST.-PETERSBURG, 15 April. Over den moordaanslag op den keizer neemt men nog de volgende bijzonderheden: De keizer, die eiken mor? ten 9 ure geregeld alleen in de nabijheid van het winterpaleis eene wani ling doet, nam gisteren bij uitzondering zijn weg lusschen het landboo' kundig museum en het gebouw van den generalen staf. Plotseling trad et persoon hem tegen en haalde een revolver te voorschijn. De keizer W

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2