«1 van eenige vischbommen eenige mannen-aan boord waren overgegaan, ten einde te iraclilen hel binnen te brengen. Nadat de loods was aan boord genomennam de Uercules bet schip op sleeptouw en was op een geringen afstand van de haven gekomen, toen de kof plotseling in de diepte ronk. IJlings werd de sloep van de sleepboot naar het zinkend schip al gezonden een 12tal mannen kwamen hierdoor behouden op de sleepboot over, doch toen men ten tweedenmale afvoer om de overigen te halen, was het vaartuig reeds met de andere visschers en den loods, P. de Vrij, gezonken. Na de meeste inspanning gelukte het den opvarenden der Her cules nog twee der visschers te redden, doch de loods en drie mannen bleven vermist, zoodat die ongetwijfeld hun graf in de golven vonden; de omgekomcuen zijn (behalve de loods) K. Kolder, gehuwd en vader van 4 kinderen; L. J. Stam, gehuwd en vader van 2 kinderen, en J. Gouda, weduwnaar met 3 kinderen, allen van Egmond a/Zee. Een der geredden verkeert in bedenkeljjken toestand, doch niet zonder hoop op herstel. Het schip heeft ongetwijfeld een zwaar lek gehad, dat de bergers niet hebben begrepen. Uit Zwolle zijn naar Arnhem overgebragt G. Nieuwenhuis, A. Jonk man en K. Nieuwenhuis, om op 1 Mei e. k. voor het geregtshof aldaar leregt te slaanbeschuldigd van alle drie in den nacht van den 16dt° Octo ber 1878 nabij hel Voorsterhek op den Bentdijk, gemeente Ambt-Vollenhove, te zamen en in verceniging de aldaar op surveillance zijnde politie-beambten, (den rijksveldwachterbrigadier-titulair J. J. Bastings en den veldwachter der gemeente Vollenhove J. de Liefde) om het leven te hebben gebragt. Eene weduwe te Dockum had eenigen tjjd geleden hare 4 kinderen te Leeuwarden onverzorgd achtergelaten en was toen spoorloos verdwenen. |)ie kinderen waren toen door het burgerlijk armbestuur aldaar opgenomen en verzorgd. Donderdag II. waren de armvoogden te weten gekomen, dat de moeder zich te Dockum bevond en wel als huishoudster van een beurt schipper, die slechts enkele dagen in de maand zich aldaar ophoudt; zij deden daarop die kinderen onder geleide van een geëmployeerde derwaarts vervoeren en op den wal vóór het schip nederzetten. De moeder is dadelijk uit hare dienst ontslagen. Door jh'. mr. M. A. de Savornin Lobman, oud-raadsheer in het prov. geregtshof te Groningen, onlangs overleden, is o. a. vermaakt aan het doofstommen-instituut /3000, aan het pleeggesticht en toevlugtsoord ƒ2000 en aan de vrouw envereeniging ƒ500, allen te Groningen. De Curac. Cour. meldt: Een zoo ongewoon als betreurenswaardig voorval heeft op het eiland Aruba plaats gehad. Terwijl de protestantsche gemeente aldaar toebereidselen maakte om op den 23»t,-n Februarij jl.op het dorp Canachilo, godsdienst-oefening onder de leiding van d'. F. F. Sonstral van hier, te houden hebben eenigen kwaadwilligen in den nacht van den 17,|,n op den 18,len te voren de kerk op dat dorp opengebroken en alles wat zich daarin bevond, preekstoel, banken en stoelen, kort en klein geslagen. Naar wij vernemen wordt er door het openb. ministerie op dat eiland een streng onderzoek naar de daders van dat vandalisme ingesteld. 'sGRAVENHAGE, 15 April. Door Z. M. zijn benoemd tot notaris: binnen het arrond. Roermond, te Asten de heer A. Rovers, cand.-notaris, thans griffier bij het kantonge- regt te Eindhoven; binnen het arrond. Breda, te Bergen op Zoom de heer L. C. van de Ven, thans notaris te Almkerk: te Ginneken de heer m'. J. A. Vorstman, thans notaris te Rotterdam; te Teteringen de heer R. F. M. A.! de Roy, cand.-notaris, thans burgemeester en kantonregter-plaatsvervanger te Oss; binnen het arrond. 's Hertogenboschte Dinthcr de heer A. M. Boll, cand.-notaris te Vlijmen; te lleusden de heer J. 11. F. Zijnen de Gier, cand.-notaris te Berlicum; te Almkerk de lieer C. Sterk; zijnde aan de hit. A. Rovers voornoemd, als griffier bij het kantongeregt Ie Eindhoven, en R F. M. A. de Roy voornoemd, als kantonregter-plaatsvervanger te Oss, eervol ontslag verleend. Tot directeur van het postkantoor te Klunderl is benoemd de heer A. L. E. Sassen, thans brievengaarder te Venray; en tot directeur van het postkantoor te Venray de heer P. J. Kole, thans adsistenl ten postkantore te Waalwjjk. De lieer P. C. van Lenncp. benoemd tot consul-generaal der Nederlan den voor Griekeulandmet standplaats aan den Piraeus bjj Athene, is in die boedanigheid door de Gricksche regering erkend. HH. MM. de koning en koningin hebben Zondag morgen de bediening van hel H. Avondmaal door d». van der Flier in de Kloosterkerk bijgewoond. Z. D. II. de prins van Wied is gisteren middag ten 4 uur 20 min. naar Duitschland vertrokken, waar hij geruimen tijd zal verblijven. Zijne gemalin, die den prins aan het Rrjnspoorwegstation uitgeleide deed, zal zich later derwaarts begeven. Z. Exr. de minister van marine, jh'. Wickers, hersteld van zjjne jongste ongesteldheid heeft lieden zijne werkzaamheden aan het departement hervat. i -- De ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag aanst. geen gehoor verkenen. Aanstaanden Zondag vertrekt het eerste, aangevuld met een gedeelte van liet tweede bataillon van het reg. grenadiers en jagers met vaandel en stafmuziek naar Amsterdam, ten einde aldaar op den dag, bepaald voor de intrede van HII. MM. den koning en de koningin, dienst te doen. De troepen zullen den daaropvolgenden Dingsdag alhier terugkeerenterwijl de kon. militaire kapel tei opluistering van de feesten ten paleize nog eenige dagen in de hoofdstad zal verblijven. De directeur van het gebouw van kunsten en wetenschappen alhier, de heer A van Veen llz.is aan de gevolgen van het ongeval, dat hem onlangs in het lokaal trof, overleden. Omstreeks ell ure is gisteren avond een felle brand uitgebarsten in ecue nette, nog niet lang geleden opgetrokken woning op het Spui, waarin eene modezaak gevestigd was. Het vuur, in liet benedenhuis ontstaan, tel sloeg weldra naar alle vertrekken over, zoodal de vlammen zich ook het dak verhieven en een van verre zigtbaren gloed verspreidden. De wat* en leiding had een groot aandeel in de spoedige blussching. De sclrade,d« den brand veroorzaaktis zeer aanzienlijk. Niet alleen is de winkel den geheelen voorraad mode-artikelen uitgebrand, maar is ook van andere kamers weinig gespaard gebleven. BUITEiNLANDSCllE BEIIIGTEN. ENGELAND. LONDEN 14 April. Te Liverpool heeft het onderzoek van de 1000 zakken rijstmeel geliii tot de ontdekking dat het voor 60 pCt. vermengd was met gestampt mara» De vernietiging is dus bevolen. Te Cheflield hoorde Donderdag morgen mevrouw Fielsend zuchten kreunen in den schoorsteen. Haar echtgenoot hoorde hel ook. Het m werd uitgedoofd, de schoorsteen opengebroken en men zag het hoofdti een man. Met veel moeite werd hij uit den schoorsteen gehaald, wam hjj vastgeklemd zat. Zijn mond was vol roet, wat men wegnam; gaf hem wat cognac, bij keek in het rond, kreunde en stierf. Het* een kleine, magere man. Naar het schijnt was hij een handlanger inbrekers, die hem aan een touw door de schoorsteenen in de huizendeè gl(jden, om voor hen de deur te openen. Deze schoorsteen was Ie naao* of sinds lang niet geveegd, en hij stikte toen het vuur was aangemaakt. F H A X K li IJ JK. De commissie voor de begrooting van eeredienst heeft besloten den van 900,000 fr. ten behoeve van de beurzen aan de seminarian te behoudn doch onder beding, dat aan de seminariën, waar onderwijs gegeven won door niet erkende congregatiënde beurzen zullen worden onthouden, commissie heeft voorts het crediet van 200,000 Ir., ter verhooging van bezoldiging der 2000 kapelaans, die jaarlijks 900 fr. genieten, weer opt begrooting gebragt. Voor de predikanten is eene verhooging voorgestelde 122,800 fr. en voor de rabbijnen eene vermeerdering van 14600 fr. Betreffende de zaak van het eiland Matacong deelt de Iiép. /rang.k volgende mede: Acht Fransche soldaten zijn door den gouverneur van Se# gambie, die echter geen insirucliën had van de Fransche regering, n» het eiland gezonden. In 1826 werd het door een neger-koning algesia aan Engeland, maar van eene bezetting hebben de Engelschen zich sted onthouden: en een andere neger-koning stond liet onlangs aan de Fransd overheid in Senegambië af. De vraag, zegt hel blad, is dus eenvoudigdeti Wie van de beide neger-potentaten had het regt er over te beschikkt Volgens» de XIX Siècle zjjn de acht man, die bet eiland bezet hadda terug ontbodenen zullen Frankrijk en Engeland nu nader elk hunne regit op het eiland bepleiten. Er bestaat wel kans op dat Blanqui, de gevangen zittende communin bjj de herstemming te Bordeaux tot afgevaardigde zal worden gekout Onderscheidene zijner tegen-candidaten hebben zich reeds teruggetrokta (Van onderscheiden zjjden wordt nu aan het kabinet de raad gegeven ut Blanqui gratie te verleenen, omdat zijne eventuële aanwezigheid in de kant veel minder gevaar zou opleveren dan zjjne, inderdaad onwettige, verkil zing als gevangene. Op verlangen van den Parijschen gemeenteraad heeft de regering vt gunning gegeven, het in 1849 door den beeldbouwer Soitoux vervaardigt standbeeld der republiek op een der openbare pleinen der hoofdstad te doe verrijzen. Na den staatsgreep van 2 December werd het naar een It staatsmagazijncn gebragt, waar het tot dusver gebleven is. ITALIË, De Voce delta Verita meldt, dat het consistorie eerst in de eersl helft van Mei zal gehouden worden. Het blad bevestigt, dat mgr. Desprei aartsbisschop van Toulouse; mgr. Pie, bisschop van Poitiers; mgr. Joze Pecci, broeder van den Paus; mgr. Alimonde, bisschop van Albenga; Newmanvan Londenpater Zigliaradominicaanen prof, llergenwellw. tot kardinalen zullen benoemd worden. »U§LAND. De socialistische bladen in Rusland verkondigen de leer dat de ooit wereld onder bare pttinhoopen moet begraven worden. De instelling a het gezin moet vernield, het regt van eigendom afgeschaft, de got weggedaan, zelfs de vrijheid als eene holle quaestie beschouwd wordei Dan, als de groote ure zal gekomen zijn, zullen de socialisten uitrukken met wapens in de handen, om executie te doen aan alle beuls, handelaar! en grondeigenaars; zij zullen schrik verspreiden onder allen, die in meenin; met hen verschillen; zij zullen alles vernielen, personen en zaken om hl even, die hun in den weg staan. Uit Krakau wordt gemeld dat er ook een aanslag is gepleegd op hel leven van generaal Czarlkofl, gouverneur van Kiew. De generaal reed it paard door de hoofdstraat der stad, toen een schot op hem gelost werd dat hem echter niet trof. De moordenaar werd door eenige gendarmen li voel achterhaald, die echter zoo weinig energie daarbij aan den dag legden dat ook deze moordenaar zeker ontkomen zon zijn, indien niet een boer hem met zijn slok een slag op het hoofd had toegebragt, waardoor hij hi wusteloos neerviel Te Pultawa hebben de nihilisten zich op wreedaardige wijze op een geheim agent der politie gewroken. Lawrowsky, een jong en ijverig lenaar, was daarheen gezonden om de organisatie van het revolutionaire comité aldaar op het spoor te komen. Aanvankelijk was hij er met succes werkzaam, doch eene liefde, die hij voor de 17-jarige dochter van den poft Achrislof! opvatte, werd zijn verderf. Eindelijk was bij er in geslaagd, dat zij in een nachtelijk erendez-vous" toestemde, en met bevend hart begaf hij zich naar de afgesproken plaats, alwaar hij in de handen van eenige iel I aan af, naa S kei gro loe! bev tra goe Toe ren gar sch 1 ver gif mii ger too met Ier gaa mei

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2