leidsche courant. 15179. N°. 89. WOENSDAG 16 AI KIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. pX l)e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'jjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, De prijs der Advertcntiën is van 1- 4 regels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 15 April. Heden middag omstreeks 12 uren ontstond er brand in de stoomgrut- lerjj van den heer A. Das, op de lloogewoerd nabij de Rijnstraat, die, in de werkplaats ontstaan, spoedig van ernsligen aard bleek te zijn. Nadat eenige spuiten en ook de stoomspuit in werking waren gebragt, mogt de brandweer, in betrekkelijk zeer korten tijd, er in slagen den brand tot die werkplaats, die geheel omsloten werd door andere gebouwen, te beperken, zoodat de belendende percelen slechts waterschade bekwamen. De bedoelde werkplaats is geheel uitgebrand. Omtrent de oorzaak van liet ongeval kan men slechts gissingen maken; hoogstwaarschijnlijk eenig onvoorzigtig om gaan met een pjjp of iets dergelijks. De stoomspuit- was ditmaal zeer spoedig op het terrein van den brand aanwezigdank zij de krachtdadige hulp der jeugddie onder gejuich de spuit derwaarts hragt; het aantal helpers nam, zooals te begrijpen is, on derweg gaandeweg toe. Toen de voor de spuit bestemde paardeu aankwa men, was zij reeds by na op de plaats van bestemming. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50. 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ36, ƒ18.50, 3.80 en ƒ1.90; de laagste ƒ35, ƒ18, ƒ3.50 en 1.85. la de gemeente Leiderdorp heeft op den eersten Paaschdag, des mid dags tusschen 3 en 4 ure, een stoute diefstal plaats gehad, zijnde er in twee schepen, liggende in de Zyl by de Spanjaardsbrug, waarvan de bewo ners slechts korten tyd afwezig waren en alles goed hadden gesloten, inge broken. Van den eenen schipper is ontvreemd eene som van ƒ210 aan specie, en van den anderen, die zijn geld bij zich had, slechts een gouden ringetje. Hoewel alles in beide schepen was door elkander geworpen en nagezochtwerd niets van andere zaken van waarde vermist, zelfs eene portefeuille, waarin zich eenig bankpapier bevond, had men geopend laten liggen, liet is opmerkelijk, dal in beide schepen de inbraak op dezelfde wijze heeft plaats gehad, en hier dus te denken valt aan iemand, die met bet inwendige van een schip goed bekend moet zijn. Behalve bet hierboven gemelde vermiste, is door de inbraak nog al schade veroorzaakt. Men schryft ons: De bloeijendc hyacintlien hebben hel kwaad gehad met de strenge nachtvorsten van de vorige weekzoodat verscheidene bed den van dat voorjaars-gebloemle veel van hare geur en frischheid verloren hebben. Als de lente komt met groeizaamheid, die, een paar dagen uitge zonderd, nog altoos bleef ontbreken, zullen de vruchlhoomen weelderig bloeijenwant zjj zijn ruim met bloemknoppen beladen, liet geduld van menigeen zal dit jaar op de proef gesteld worden omtrent de moeskruiden, j want in de bakken zijn de groenten nog veel ten achter en van het veld is nog niets te halen. 's Lands middelen over de drie eerste maanden dezes jaars hebben opgebragt 21,806.697.76% zijnde ƒ115,516.42% minder dan in hetzelfde tijdrak van 1378. 3/12 der raming was 24,727,140.30. Op Maandag 5 Mei zal aan het dep van koloniën Ie 's Hage de aan- j besteding- plaats hebben: ten 12 ure van de levering van waterkranen, waterbakken, gegoten ijzeren pijpen enz., ten dienste der staatsspoorwegen op Java, en ten 2 ure, van de levering van 800 gegoten ijzeren duiker- buizenwegende ongeveer 241,200 kilogram, mede ten dienste der staats spoorwegen op Java. Het stoomschip Madura, van Batavia naar Amsterdam, is op 13 April 'au Port-Saïd vertrokken. Het stoomschip Drenthe is, nadat de gebroken schroefbladen vernieuwd waren op 12 April van Suez naar Batavia vertrokken. In een Zaturdag 11. te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van het Aardrijkskundig Genootschap traden de heeren Th M. Tromp en L. Ser- 'oricr als sprekers op. De eerste sprak over de ZoeloekafTers en de tweede deed etbnologische medcdeelingen over het schip. Uit de mcdedeelingen van den voorzitter, prof. Veth, bleek dat voor het jaar 1878 door 838 leden en 9 donateurs contributie is betaald en dat een batig saldo van ƒ3363 op 1 Januarij van dit jaar in de kas was. De boekerij wordt voortdurend met belangrijke boekwerken vermeerderd. De Sumatra-expeditie is geëindigd. Behalve den heer Cornelissen, die in Indië blijft, zijn de leden der expeditie leruggekeerd of op reis huiswaarts. Een uitvoerige beschrijving met platen. kaarten enz. van de resultaten hunner onderzoekingen, reeds voorloopig in het Tijdschrift vermeldwordt voorbereid. s De omstandigheid, dat een aantal burgemeesters geweigerd hebben te voldoen aan eene beschikking van het ministerie van oorlog, waarbjj was bepaald, dat aan de verlofgangers, die bun eersten diensttijd hebben vol- bragt, de vergunning zal worden gegeven om te huwen, wanneer zij zou den overleggen eene deugdelijke verklaringdat bij evenluële opkomst onder de wapenen in het onderhoud van het achtergelaten gezin zonder zorg van rijkswege naar behooren zal kunnen worden voorzien, voor de waarheid van welke verklaring door de burgemeesters moest worden ingestaan, schijnt er toe te hebben geleid om die aanschrijving in dier voege te wijzi gen, dat thans, ingevolge eene nadere beschikking van den 8s,en April jl. als onderschik onder eene dergelijke verklaring moet worden gesteld: »De burgemeester vanis van gevoelen, dat de inhoud van bovenstaande verklaring, naar het hem voor het tegenwoordige toeschijnt, volkomen vertrouwen verdient." HC.) De algemeene vereeniging voor bloembollen-cultuur te Haarlem heeft zich gewend tot den minister van waterstaat, handel en nijverheid en de gedep. staten van Noord- en Zuid-Holland. In de vergadering, op 17 Maart II. door deze vereeniging te Haarlem gehouden, is de toestand, waarin de Noorder-Lekdijk verkeert, op uitdrukkelijk verlangen van cenige leden der vereeniging ter sprake gebragt. Onopgemerkt is niet gebleven dat die toe stand bij de betrokken autoriteiten in overweging is, maar daartegen werd aangevoerd, dat die overweging reeds geruimen tijd duurt, zonder dat er :enige uitkomst schynt verkregen te worden. Uil hetgeen door deskundigen betrekkelijk de gevaren van eene doorbraak van den Noorder-Lekdjjk is bekend gemaakt, is gebleken dat het grootste gedeelte der kostbare gronden, waar de bloembollenteelt wordt uitgeoefendbij zoodanige doorbraak gevaar loopt van overstroomd te worden. Dientengevolge wijst het bestuur op het gevaar dat er ook voor het bloembollenvak bestaat, op de vernietiging die dezen belangrijken tak van handel bedreigt, en verzoekt het dringend, dat met alle daartoe dienstige middelen, krachtig en zonder uitstel, aan het werk worde gelogen, tot voorkoming van de ellende, die uil eene doorbraak van den Noorder-Lekdijk zoude kunnen ontstaan. Te Rotterdam zijn Zaturdag morgen, bij het opgraven der fundering van huizen in de Boomgaardstraat, gevonden eenige flesschen wijn, naar gissing. wegens merk en vorm der flesschen, een paar honderd jaar oud. In een der eerste hotels te Amsterdam heeft Zaturdag morgen een vreemdeling, een Franschman, getracht een juwelier op te ligten. Deze was door hem uitgenoodigd om in het hotel te komen met eene party diamanten van groote waarde. De vreemdeling bekeek ze aandachtig «n nam er eindelijk een paar, ter waarde van ongeveer 8000, om die aan zijne moeder, die, naar het heette, in een aangrenzende kamer logeerde, te laten zien. De juwelier liet hem gaan, maar naauwelijks was de Fransch man de kamerdeur uit of hij holde de trap af en de straatdeur uit. Die snelle gang en zjjn verwilderd gelaat wekten achterdocht by een commis sionair van het hotel, die hem nazette, een paar policie-agenten wenkte, en met hem den voortrennenden dief aanhield. Men vond op zijn bloote ligchaam nog een klein zakje met diamanten, die waarschijnlijk op even weinig eerlijke wijze in zijn bezit waren gekomen. Wij waren, meldt het llbl.in de gelegenheid een prachtig horlogie te zien, dat de heer Paul Miche, de bekende fabriekant en verkooper van Zwitsersche horloges op den Dam, zich voorstelt aan Z. M. aan te bieden. Het horloge is groot, van argent niellé in goud gemaakt en de wijzerplaat is omzoomd met eiken-klimop en oranjebladeren. De twaalf letters «Oranjc- Nassau" toonen de uren aandie buitendien nog in goud zijn aangeduid. De gouden wijzers zijn meesterstukjes van'handwerk; de kleine wijzer toont het Nederl. wapen, waarop men zelfs bet //Je Maintiendrai" kan lezen, en de groote wijzer draagt de koningskroon. De portretten van den koning en de koningin prijken binnen in den deksel en het horlogie wjjst den da tum en de maand aan. Het is een fraai kunstwerk. Over de zeeramp, met het schip Louise Gerardina, inde nabijheid van IJmuiden voorgevallenwordt nader gemeld: Ongeveer 8 ure des ochtends seinde een kolschip om hulp met de Nederlandsche vlagbij dit schip bevond zich een Egmonder visschersbommede de Ilollandsche vlag toonende; de sleepboot Hercules stoomde uit en de kapitein vernam al spoedig dat het kofschip des ochtends vroeg, ter hoogte van Kamperduin, verlaten was gevonden

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1