PER TELEGRAAF, uit te noodigen afstand van het bewind te doen ten behoeve van Habim, zoon van wijlen Mehemet-Ali, of ook wel van Tewfik-pacha, zijn zoon. FRA1VKRIJH. Op last van den minister van justitie zullen eenige pastoors vervolgd worden, omdat zij, naar aanleiding van de wetsontwerpen van den minister Ferry, van den kansel zich aanvallen veroorloofd hebben tegen de republiek. Het ministerie, zegt de Univers, zal op die wijs medegesleept worden veel verder dan het wel zou wenschen. De Rép. Fr. zegt dat van het ée'ne einde van Frankrijk tot het an dere de priesterpartij in beweging is als een groote bijenkorf, waarin de minister Ferry heeft geroerd. Petitiën doen de ronde op het geheele gebied der republiek, van pastorie naar pastorie en van wijnhuis naar wijnhuis De vrouwen worden aangehouden om hare handteekcning te zetten, en het verschil van leeftijd is weggevallen: de zuigeling heeft regt op een kruisje, evenals elk ander mensch die niet schrijven kan, om de vrijheid voor de Christelijke huismoeders te vragen. Het is evenwel niet genoeg handtee- keningen onder de petitiën bijeen te brengen; zjj moeten ook gelegaliseerd worden en onderworpen aan de controle der gemeentelijke overheid. In dien geest schrijft men ook uit Parijs aan de Köln. Zeit.: Al mijne berigten uil de provinciën, schrijft de correspondent, komen daarin overeen dat de clericalen toevlugt nemen tot de ellendigste middelen om handteeke- ningen te verkrijgen onder de petitiën tegen de wetsontwerpen van Ferry. Zoo laten zij in hunne scholen de knapen en meisjes teekenen, en wat "de smeekbede der huismoeders" aangaat, eene menigte meisjes van 15 tot20 jaren hebben haren naam op de lijst gezet. Men heeft deze aan het ver stand gebragt, dat zjj gerust konden teekenen, "want, zijn zij op dit oogenblik al geen huismoederszij zullen het later toch kunnen worden." Maar, daar alle petitiën moeten worden gelegaliseerd en de maires weigeren alle onderteekeningendie hun verdacht voorkomen, te legaliseren, zoo heerscht er eene groote spanning in de provinciën. Een deel van de groote fabrikanten reikt den clericalen bij het bijeenverzamelen van handteekenin- gen de behulpzame hand en dreigt de arbeiders, die niet geneigd zijn te teekenen, met ontslag. Den 21en April a. s. zal de aanwijzing plaats hebben van de werken ten behoeve van het op den heuvel van het Trocadero aan te leggen park. In het bestek is bepaald, dat de werken behouden en de openbare wandel wegen, welke voorheen het Trocadero doorkruisten, weder aangelegd zullen worden. De kosten zijn op 372,000 fr. geraamd. De senator graaf Henri de Greffulhe is op 64-jarigen leeltijd overleden. Hjj was zeer rijk en een groot grondeigenaar. Een der straten van Parijs draagt zijn naam. Hij was om zijnen weldadigheidszin zeer geacht. Te Parijs is voor de noodlijdenden te Szegedin ruim 106,000 frs. bijeen- gebragt. ITALIË. Naar gemeld wordt is, wegens de ernstige gebeurtenissen in Egypte, de Italiaansche regering voornemens een buitengewoon gezant naar Cairo te zenden, om de Italiaansche belangen in Egypte te behartigen en verslag daarover te geven. Deze zending zal waarschijnlijk aan een lid van den senaat worden opgedragen. Aan la Stella wordt uit Rome geschreven, dat koning Humbert aan een diner, waartoe al de oud-ministers genoodigd waren, een toespeling ge maakt heeft op de manifestatie der arbeidende klassen en verbetering van haar levenslot. De koning sprak staande woordelijk het volgende: "Ikver lang zeer, dat alle partijen de afschaffing van de belasting op het gemaal zullen ondersteunendie ik op zijn sterfbed aan mijn koninklijken vader heb moeten beloven, nadat hij mij verklaarde, dat deze belasting het eenig verdriet van zijn regering was." DVITICHLAND. De keizer is voornemens zich op 18 April voor eenigen tijd naar Wies- baden te begeven. Door den minister van binnenlandsche zaken is een schrijven uitge vaardigd, waarin strenge controle over en krachtig optreden tegen de cafés chantants wordt voorgeschreven. Op dit gebied, zegt de minister, wordt tegen orde en zedelijkheid dikwijls en grootelijks gezondigdwaardoor er gernis gegeven wordt en het volksleven ernstig bedreigd. Fatsoenlijke lie deren en andere voordragten zullen niet belet worden; onzedelijkheid daar entegen met strengheid. RPSLAKD. Met betrekking tot den moordaanslag op generaal Drentelen meldt een der bladen nog een bijzonderheid, welke, zoo zij echt is, duidelijk bewijst, hoe in de onmiddellijke omgeving van den chef der derde afdeeling te St. Petersburg zich medepligligen der zamenzweerders bevonden. Toen generaal Drentelen namelijk den eersten brief van bedreiging ontving, verscheurde hij hem voor de oogen van hen, die zich in het vertrek bevonden, terwijl hij de opmerking maakte: "Deze brief, die met den dood dreigt, is nog niet eens orthografisch juist geschreven; wie zou zich dus om dat schrijven be kommeren?" Na eenige uren ontving hij een tweeden brief, nu zonder spelfouten, waarin o. a. werd geschreven, dat, wijl Jiij den eerste wegens onjuisle spelling verachtelijk verscheurd hadw hem nu een zuiverder ge schreven doodvonnis werd toegezondenhetwelk uit het oogpunt der taal niets te wenschen overliet. OOST-IA»! E. BATAVIA, 8 Maart. Volgens het Alg. Dbl. zijn de eindcijfers der begrooting voor 1880 vastgesteld. liet tekort zal wezen 13 millioen, wanneer geene bijdrage aan Nederland wordt uitgetrokken. Anders, zoo de vasle bijdrage op 6 millioen wordt vastgesleld, zou het tekort 19 millioen beloopcn. Onder de uitgaven moet 10 millioen voor spoorwegen en havenwerken zijn. De inkomsten der koffij moeten voor 1880 laag zijn geraamd. Uit Padang wordt gemeld: Naar ons uit goede bron, doch onder zeker voorbehoud, wordt medegedeeld, zal de Indische regering dezer dagen de door koloniën gestelde vraag behandelen, of en in hoeverre hetwensche- lijk dan wel noodzakelijk is, dat de administrative indeeling van onze be zittingen op Sumatra worde herzien en gewijzigd. Men is niet vreemd aan het vermoeden, dat het denkbeeld van Michiels en vanSwieten, om Sumatra onder een luilenant-gouverneur-gcneraalschap te brengen, kans op verwe zenlijking heeft. Aan den afgetreden resident der Preanger, den heer Pahud de Mor- tanges, is, namens de Europesche ingezetenen, een kostbaar souvenir aan geboden, bestaande in eene collectie van bijna 250 groote en prachtig uit gevoerde photographiën uit de Preanger. De Gedeh wierp dezer dagen asch uit. De Smcroe, aan het andere eind van Java, gloeijende lava, die echter ruimte genoeg vindt om schade loos af te dalen langs de zuidzijde van den berg. Bljjkens het verslag over 1877 omtrent de gouvernements post- en telegraafdienst, brengen de olifanten veel schade toe aau de telegraaflijnen. Vernieling der lijn door olifanten kwam het meest voor op het traject Moeara-Doea of Batoe Radja-Lahat en wel in de maanden Mei, Junij en Julij. Den 25e° Mei werd de lijn over ruim 3 palen lengte letterlijk geheel vernield en draad en isolatoren gedeeltelijk naar de bosschen gesleept. Drie achtereenvolgende nachten werd weder verwoest wat over dag hersteld was en naauwelijks was herstelling op de eene plaats afgeloopen, of op eene andere was de lijn reeds weder vernield. Door onophoudelijk schieten met geweren en het dooden van een olifant werden die dieren eindelijk tijdelijk verdreven. Ook de grootere en kleinere apen, die het oerwoud bevolken, zijn zeer tot nadeel voor eene goede telegraphische gemeenschap, terwijl deze dieren op de lijnen gymnastische toeren doen en die door hun zwaarte doen breken of ook wel de isolatoren stuk slaan. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar Europa, aan den adsisl.-resident van Tjeringin (Bantam) W. Lino; aan den resident van Palembang A. Pruys van der Hoeven; aan den ltn commies bij het depart, van binnenl. bestuur A. F. Barthélemy. Benoemd: tot adsist.-resident van Tjeringin, de ambtenaar op non-activiteit C. W. L. Fleur; tot 1" commies bij het depart, van financiën, de le commies bij het depart, van onderwjjs, eeredienst en nijverheid D. van Slijpe; tot griffier bij den raad van justitie te Batavia, de vice-president van dat collegie jhr. mr. H. L. Wichers; tot griffier bij de landraden te Toeloeng-Agoeng en Trengalek (Kediri), de klerk ter algem. secretarie P. J. Lapré; tot controleur 1' kl. bij het binnenl. be stuur op Java en Madura, A. C. Schepper; tot onderw. 2e kl. bij het lager onderwijs, de ambtenaar op non-activiteit C. G. Wemmerslager; bij het depart, van binnenl. bestuur, lot ltn commies, de 2e commies C. P. Doeve; tot 2" commies, de ambtenaar op non-activiteit C. St. Nicolaas; bij het binnenl. bestuur buiten Java en Madura, tot controleur le kl.G. A. Schou ten; tot controleur 2e kl.de adspir.-controleur A. C. Ivamp; bij het depart, van onderwijs, eeredienst en nijverheid, tot 2t0 commies, de 3e commies J. W. M. Huygens; tot 3eD commies, de klerk F. D. Meister. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan de officieren van gezondh. 2e kl. W. Hamaker en F. N. Kramer; aan den kapt. der inf. H. A. Wijnmalen. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbragten diensttijd, de majoors der inf. W. E. Berkholst en M. T. H. Perelaer. BRUSSEL11 April. De Ind. Beige bevat een telegram uit Berlijn van heden, dat men ten gevolge van nieuwe voorstellen van Turkije, door Rus land aangenomen, verdaging van de gemengde bezetting van Oost-Rumelië verwacht tot het oogenblik, dat de noodzakelijkheid daarvan door de ge beurtenissen zal zijn aangetoond. Intusschen wordt de beslissing der mogend heden nog afgewacht. Bijzondere berigten verzekeren, dat Rusland voorstelt Oost-Rumelië door Italië te laten bezetten. LONDEN, 12 April. De Times verneemt, dat de Sultan een telegram aan lord Salisbury heeft gezonden, waarin de gebeurtenissen in Egypte ten strengste worden afgekeurd en het aanbod wordt gedaanom Ismaël-pacha, door intrekking van den firman van 1866, af te zetten. Verder stelt de Sultan voor, om Halim-pacha aan boord van een Turksch oorlogschip, als opvolger van Ismaël-pacha, near Alexandrië le zenden. Over dit voorstel zal heden in den ministerraad te Londen en Parijs beraadslaagd worden. PARIJS, 11 April. Tegenover de bewering van buitenlandsche bladen, dat in het Egyptische vraagstuk verschil van gevoelen tusschen Engeland en Frankrijk bestaat, wordt van eene goed onderrigte zijde gemeld, dat geen grond hoegenaamd voor zulk een bewering aanwezig is. Integendeel is bij de gedachtenwisseling gebleken, dat beide mogendheden het volkomen eens zijn om gemeenschappelijk te handelen. Het berigt, dat Henri Rochefort hier is teruggekeerd of zal terugkeeren, is gebleken ongegrond te zijn. Ook moet Rochefort niet behooren tot degenen, die onder de amnestie begrepen worden. 299'11 Staats-EoterlJ. Vijfde Klasse. Trekking van 12 April. Prijs van 200: N°. 9625. 4562 niet met premie van 3000. Prijzen van f 70. 311 3814 5059 9848 14650 14671 15738 17019 17037 17131 18277 19056 3023 4774 6209 14277 Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 12 April 1879. Kantonrechter mr. W. van der Kaay. Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak ia strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. P. N. te Alkemade T. II. te Warmond, W. S. te Katwijk, G. v. V. te Oegstgeest, G. d. B. to Leiden J. S.idem W. M.idem A. L., idem, P. M. te Katwijk A. v. D.idem C. D. te Valkenburg, Aard van het misdrijf. schieten van waterwild meer dan een half uur voor zonsopgang verwekken van geraas bin nen denafgepaalden kring eener geregistreerde een denkooi, dronkenschap op straat, Katwijk vervoer van meststof, in strijd met de voorschrif ten Katwijk baggeren zonder vergun ning, Leiderdorp, rijden in verkeerde rich ting, Leiden, zitten op een hondenkar, Leiderdorp idem, Leiderdorp, idem, Katwijk, idem met een ongemuil- korfden hond, Katwijk, zitten op een hondenkar, Katwijk Gevallen uitspraak. 10 of 3 dagen en verbeurte van de eendvogels. 10 of 3 dagen 5 of 2 dagen. verdere behandeling verdaagd. f 10 of 3 dagen, vrijspraak. 3 of 1 dagdriemaal. 3 of 1 dag. idem. 3 of 1 dag en J 5 of 1 dag. ƒ3 of 1 dag. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6