BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. BfJVOEGSELbehooirende tót de Leidsehe Courant van Maandag do April Ó879, JP. 88. LEIDEN, 12 April, lïeden morgen ten 12 ure zijn aan de Marebrug een disselwagen en een kar, beladen met visch, tegen elkander gereden, met het gevolg dat drie daarop gezeten personen over de brugleuning in het water zijn ge vallen. Zij werden echter spoedig door de knechts van den stalhouder Tibboel gered. Het ongeval is ontslaan doordien de een den ander met zijn voertuig wilde voorbijrijden. Dij eene in aanbouw zjjnde fabriek in de Langestraat alhier is heden namiddag een opperman, Z. Smit genaamd, 55 jaren oud, bij het opdragen van steenen, van den ladder, waarmede hij den steiger beklom, afgeslagen. Pe dood volgde onmiddellijk, zoodat men slechts een lijk naar de woning in de Daniels-poort, Levendaal, kon overbrengen. Naar wij vernemen was de ongelukkige een oppassend werkman en een reeks van jaren bij zijnen meester werkzaam. Maandag aanst. zal J. H. de Lange den dag herdenken, waarop hij 35 jaren geleden in dienst trad bij den heer J. P. Driessen Sr., goudsmid op het Rapenburg, zijnde hij nu nog werkzaam bij diens zoon en opvolger, deii heer J. P. Driessen Jr. Moge het hem vergund worden nog jaren met denzclfden ijver en naautkgezetheidals tot hiertoe door hem aan den dag werden gelegd, werkzaam te bljjven. liet gëtal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deZé wéék dagelijks vah 49'tot 69 volwassen personen en 11 tot 12 kinderen. Naar men verneemt zullen de eihd-examens der hoogere burgerscholen dit jaar té 's Hage worden gehouden. De hoofdcommissie voor de viering der Unie te Utrecht heeft in over leg met de plaatselijke commissiën besloten het plan tot monumentale ver eeuwiging dier belangrijke gebeurtenis op te geven, en de gelden aan de inschrijvers terug te geven. "Van dit besluit is aan Z. M. den koning ken nis gegeven. In de vergadering van de vereeniging voor de statistiek in Nederland, te Rotterdam op 19 April te houden, zal het voorstel behandeld worden betreffende de oprigting van een centraal statistiek-bureau. Daarbij wordt de tweeledige vraag gesteld: Is het wenschelijk dat de vereeniging pogingen in het_ werk stelle om tot stand te brengen wat de regering weigert, nl. de oprigting vin èeri cèntraal-bureau voof statistiek, of wel zal de vereeni ging et zich toe bepalen, een wetenschappelijke commissie in het leven te roèpenbesténfd om de (aak te vervullendié in 1859 en 1860 hier te laiide aan de rijkscömmissie was opgedragen, namelijk töezigt te houden op de bewerking der ófficièelè verzamèlingsstatistiek hier te lande, inzonderheid ter bevordering van eenheid, volledigheid en naauwkeurigheid in die be werking? In den boekhandel zelf, zoowel als bij de koopers zijn reeds herhaal delijk klagten gerezen Over de zoogenaamde goedkoope aanbiedingen. Menig kostbaar wérk immers iverd betrekkelijk kort na zijn verschijnen voor aanmerkelijk geringeren prijs aangeboden. De inteekenaren of koopers tegen den eerstgestelden prijs, maar vooral dê boekhandel zelf, die op de oorspronkelijke voorwaarde bij vooruilbestclling een zeker aantal afdrukken nam kregen op die wijzë duchtig rouwkoop. De Haarlemsche boekhande- faarsvereeniging Laurëhs Janszoon Coster, gesteund door een Groningsche zustervereeniging, heeft daarom thans een poging gedaan om die practijk té beteugelen. Zij maakt bekend dat hare leden voortaan alleen bij voor- uitbestelling zullen nemeh vart uitgevers, die zich verbinden om de aange boden uitgave niet binnen drie jaar voor verminderden prijs aan de tweede hand over te doen. Hbl Het transport Hongaarsche reöiörttepaarden is Woensdag 11. te Utrecht, onder geleide vah Hongaarsche voerlieden, uit Weenen aangekomen. Er wéren 84 paarden, 4 voor officiëren, 80 voor den troep. De paarden zagen er over het algemeen goed uit, ofschoon zij een spoortreinreis van bijna 7 dagen hadden gemaakt. Daar de prijs voor de levering van verdere remonte-paarden bij de uitbesteding te hoog was, de laagste inschrijver was de heer Koning voor ƒ640, is van wege het dep. van oorlog aan de commissie van officierendie nog te Buda-Pesth vertoefde, opgedragen een tweede transport van 40 paarden over te zenden. De Hongaarsche paarden kosten ƒ520 per stuk. Er is dan tegenover den aannemingsprijs nog een foordeel over, dat over dé 120 paarded in het geheel natuurlijk geën on belangrijke som uitmaakt. Door den directeur van het cenlraalmagazijn van kleeding, uitrusting enz. te Delft ib aanbesteed d'e levering van: 1« perceel, 8000 paar schoenen voor alle wapens en 900 paar laarzen voor beredeneh; minste inschrijvers waren dé hh. Ziegelaar C°. té Waalwijk, de schoenen a f3.89, de laar zen a ƒ5.74 het paar; 2' perceel, 8000 paar schoenen voor alle wapens en 900 paar laarzen voor beredenenminste inschrijver was de heer I. A. de Booy Jr. te Breda, de schoenen voor ƒ3.89, de laarzen voor 5.74. Het stoomschip Conrad, van Nieuwe Diep naar Batavia, is op 9 April Point de Galle gepasseerd. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Voorhout is benoemd de heer J. van Dobbelen, hulponderwijzer te Lisse. Door den kantonregter te Alphen is uitspraak gedaan in de zaak van kerkvoogden der herv. gemeente van Aarlanderveencischende partij, tegen den hoofdonderwijzer L. aldaar, ter zake van het weigeren van betaling van zijn kerkelijken omslag. Op de reeds meermalen aangevoerde gronden werd ook nu aan kerkvoogden hun eiscb ontzegd en werden zij veroordeeld in de kosten van het geding, als zijnde zij een niet wettig zamengesteld noch wettig benoemd of gekozen college, en alzoo onbevoegd, zich als zoodanig te gedragen, en mitsdién hun reglementen en besluiten van gecnerlei wettige of verbindende kracht. Eergisteren avond, toén trein n°. 23 van den Rijnspoorweg uit Rotter dam te Woerden aankwam, werd de helft van den trein vermist. Door het breken van de kettingen was dat deel van den trein digi bij het station Oudewater blijven staan. If. K. H. prinses Hendrik heeft gisteren namiddag ten 3 ure, verge zeld door de grootmeesteres van haar huis en verder gevolg, den vorstelijken grafkelder in de Nieuwe Kerk te Delft bezocht en aldaar op de kist van prins Hendrik en op die van Z. K. Hs. eerste gemalin een krans neergelegd. Te Rotterdam zijn gisteren nacht aan de Nienwehaven een schipper en zijne vrouw, die van eene huwelijksparlij terugkwamen, van de loop plank van hun vaartuig te water geraakt, met het ongelukkig gevolg dal de vrouw eenige oogenblikken later levenloos is opgehaald. De schipper werd gered. Te Amsterdam zal op den dag van den intOgt van Z. M. dén koning en H. M. de koningin geen beurs worden gehouden. Tegen een jong mensch te Amsterdam die 's nachts uit het raam zij ner woning op de Ileerengraebt op een kinderlrompet het alarmsignaal dor policie zóó bedriegelijk wist na te bootsen, dat, wanneer dit hem ter af-» wisseling van zijn medische studiën in den zin kwam, hij in een oogwenk alle policiedienaren uit den omtrek op de gracht nabij zijn huis in draf liet bijeenkomen, is proces-verbaal gemaakt wegens rustverstoring en het na bootsen van alarmsignalen. Men meldt van den Helder: Het linieschip Kortenaer, dat om zijne antieke constructie immer de bewondering wekte van vreemdelingen, die de gemeente Helder bezochten en dat een zeker sieraad was in de buiten haven aldaar, wordt, na 22 jaren dienst te hebben gedaan als wachtschip, met de helft dezer maand buiten dienst gesteld en aan den bijl prijs gege ven. Men is gisteren met het aftuigen aangevangen. Het schip werd in 1825 op stapel gezet en in 1833 te water gelaten. Bij den eersten proeftogtt, dien men met dit kolossale schip ondernam, bleek echter zeer spoedig, dat het veel beter geschikt was om aan de kade gemeerd te liggen, dan om zee te bouwen. Thans wordt het als afgeleefd buiten dienst gesteld en gesloopt. Het fregat Adolj Hertog van Nassau, een fregat met stoom- vermogen, zal de Kortenaer vervangen, na belangrijke vertimmeringen te hebben ondergaan, om aan het doel van een geschikt wachtschip te kun nen beantwoorden. Nog meldt men van daar dat na het vertrek van het laatste stoomschip der maatschappij Nederland uit de haven van Nienwediep, op Zaterdag 12 dezer, ongeveer 150 huisgezinnen, die tot deze maatschappij in eenigerlei betrekking staan, de gemeente HelderNieuwediep zullen verlaten. In< hoever de welwaart en het vertier te dier plaatse reeds zijn verminderd», kan hieruit blijken, dat in de eerste maanden van dit jaar de opbrengst der belasting voor slagtvee niet meer dan een vijfde bedraagt van die in< dezelfde maanden van het vorige jaar. Uit Arnhem meldt men dat de hh. A. v. d. Broek, hótel Neuf te Utrecht, en Breemaat van Rotterdam pachters zijn geworden van de groote buffetten en restauraties op de aanstaande tentoonstelling aldaar. Voor liet geregtshof te Arnhem werd Woensdag 11. een aanvang ge maakt met de zaak van Teunis van Brakel, oud 25 jaren, arbeider te Haaften, beschuldigd van moord, gepleegd op Klaas van Loopik, steenoven arbeider, wiens lijk op 24 Aug. 11. aan de binnenzijde van den regter- Waaldijk, niet verre van de herberg van van Weelden te Haaften, werd gevonden. De verslagene was blijkbaar met een stomp werktuig aan het hoofd getroffen. De beschuldigde was reeds ten gevolge van de vermoedens, die op hem gevallen waren twee uren na het gebeurde in hechtenis, In weerwil van de sterkst sprekende getuigenissen bleef de beschuldigde zijne schuld ontkennen. Er deed zich bij de behandeling dezer zaak een belang rijk incident voor door de inhechtenisneming, naar aanleiding van art. 195 wetb. van strafv., van den 20-jarigen getuige Aldus, door wien al het vroe ger door hem verklaarde finaal ingetrokken werd, en die dus van valschheid verdacht moest worden gehouden. Zoowel de voorzitter als het op. min. trachtten eerst nog, doch vruchteloos, met onbegrijpelijk geduld dezen ge tuige op verschillende wijzen te overreden hier toch der waarheid gestand té doen door niet zijne vroeger bereids tan elders bevestigde verklaringen zoo finaal in te trekken. Vrees of sympathie voor den beschuldigde, met wien hij door de betrekking van wederzijdsche ouders onder één dak woon de bleken hier de drijfveeren voor de misdaad van dezen getuige te zijn. Bij zijne inhechtenisneming sprak het hof tevens eene onbepaalde schorsing van deze strafzaak tegen den beschuldigde tot na afloop van deze inciden tele zaak uit. Het geregtshof te Leeuwarden heeft arrest gewezen in de zaak tegen M. M. te Winschoten, en daarbij overwogen, dat de eerste regter op juiste gronden heeft geoordeeld en beslist, dat het aan beklaagde ten laste gelegd feit (afbreken van eene godsdienstoefening) niet wettig en overtuigend be wezen is en de regtbank hem alzoo teregt heeft vrijgesproken. Het vonnis der regtbank werd dus bevestigd. Tot gemeente-ontvanger te Veere is benoemd de heer C. A. van Rand wijk, gepensionneerd Indisch kapitein te Leiderdorp. 'sGRAVENHAGE, 12 April. Bij kon. besluit van 11 April zijn verplaatst de volgende controleurs der directe balasttngen, invoerregten en accijnsen, als: S. W. Hoek, van Delfzijl naar Helder; F. W. Thorbeckc, van Harderwjjk naar Delfzjjl; P. F. A. Roozeboom, van Ommen naar Harderwijk; D. van Nievelt, van Bedum naar Purmerenden is benoemd tot controleur der directe belastin geninvoerregten en accijnsen te Ommen, C. L. Blaauboer, thans adjunct- controleur dcrzelfde middelen te Schiedam. De minister van justitie zal Dingsdag aanst. geen gehoor verleenen. E KT O E Ij A MT WINDEN 11 April. H. M. de koningin wordt tegen 19 April van haar Italiaansche reis op het slot te Windsor terug gewacht. Van het oorlogstooneel aan de Kaap wordt berigt, dat Cetewayo in den omtrek van Ulundi een leger van 40000 man zamentrekt. Onder zijn leger moet groote ontevredenheid heerschen, die slechts bedwongen wordt door de vrees voor de Britsche magl. De colonne, die Ekowe moet ont zetten, zal niet door generaal Chelmsford, maar door generaal-inajoor Crea- lock worden gekommandeerd. Den 28eD Maart zou de colonne bij het fort Pearson de Tugela-rixjer overtrekken. De troepen zullen op hun marsch met groote moeijelijkheden te kampen hebben. Naar men verzekert, bezit het garnizoen van Ekowe proviand tot 6 April. Volgens berigten uit Rangoon, door de Daily News ontvangen, ver langt de regering van Birmah naar vrede. De toestand aan de grenzen is bedroevend. De landbouwers verlaten de streek en geene toebereidselen hoegenaamd worden gemaakt voor het bezaaijen der velden. Men vreest dat deze toestand ernstige gevolgen zal hebben, en meent dat onmiddellijk voorzorgsmaatregelen moeten genomen worden. De Standard meldt omtrent de stappen, welke Engeland en Frank rijk vooreerst in de Egyptische quaestic denken te doen, dat den khedive op vriendschappelijke, maar krachtige wijze zijn gedrag onder het oog ge- bragt zal wordenten einde hem in de gelegenheid te stellen den be- treurensvvaardigen misstap, dien hij gedaan heeft, weder goed te maken. Laat hij deze kans ongebruikt voorbijgaan, dan zal de Porte ernstig uitge- noodigd worden om de zaak onverwijld ter harte te nemen. De Sultan zou, als Suzercin van Ismaël-pacha, volkomen geregtigd zjjn, den onder-koning

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5