weih. stellen thans aan den raad voor dit verzoek slechts ten decle cn voorwaardelijk in Ie willigen. Zij willen 2,500 beschikbaar stellen voor de (ces!commissie, om haar de onkosten te vergoeden voor het geven van openbare muziekuitvoeringen bij die gelegenheid. Mogt echter na den afloop der feestviering blijken, dat het bedoelde bedrag niet noodig is geweest, dan zal het bestuur der afdeeling gehouden zijn de gelden, indien zij reeds ontvangen zijn, geheel of gedeeltelijk terug te geven. -- Door wijlen mevr. I). M. A. Everard, geb. Smithuysen, is een legaat van 4000 vermaakt aan het St. Aloysius-gesticht en een van gelijk bedrag aan het geslicht de Voorzienigheid te Amsterdam. - Dezer dagen werd nabij Weesp een persoon in zeer verminkten toe stand uit de Kculschc vaart opgehaald. Dientengevolge heeft de justitie een plaatselijk onderzoek ingesteld. Ofschoon het lijk in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, heeft het geneeskundig gercgtelijk onderzoek de waarschijnlijkheid aangewezen, dat ondergaan geweld, en wel verbrijzeling van den schedeloorzaak van den dood is. Te Oldenzaal liep dezer dagen hel gerucht dat er in een land buiten de Bisiciioppenpoort een pasgeboren kind was gevonden, door een hond, die den grond zoodanig had omgewoeld, dat de handjes van den kleine ziglbaar waren. De policie stelde dadelijk een onderzoek in, maar behoefde eelnkkig niet naar de moeder te zoeken, want het bleek spoedig dat het geen kind was, maar een aap, die, zorgvuldig in doeken gewikkeld, aldaar begraven was, waarschijnlijk door een kermisreiziger. De Duitsche in het zwart geklcede dame, die den 17dtn Maart de goud- winkels te Venlo bezocht en een gouden stel van 24 en een paar gouden oorbellen onbetaald medenam, heeft op dezelfde wijze hare kunst beproefd te Gelder, doch werd daar betrapt en is nu te Kleef in hechtenis. De arrond. regthank te Roermond heeft uitspraak gedaan in de zaak van den pastoor van Haren (l'ruissen)die de leider en aanvoerder geweest is van de processie, welke dcor het gewelddadig verzet legen de mare'chaus- ses in September zooveel opspraak verwekt heelt. De pastoor is veroor deeld als gehandeld te hebben in strijd met de weten in de kosten van het proces. De pastoor was niet ter teregtzilting verschenen en heeft ook geen verdediger gesteld. De weger 1'. Kaaskoek te Maastricht werd Vrijdag avond, bij aan komst van den laatslen trein, door den stationchef op hecterdaad betrapt bij de ontvreemding van acht paar glacé handschoenen, llij werd onmid dellijk aangehouden. Volgens regtstreeksche bcriglcn uit Zuid-Afrika tol 11 Maart, had men per telegram kennis ontvangen van het besluit der rijksregering tot uitzending van versterkingen, wat zeer gunstig is opgenomen. Na het besluit der boeren om op 18 Maart in eene groote vergadering bijeen te komen en den gouverneur der Kaapkolonie daarop te noodigen, achtte men de handhaving der orde builen twijfel, ofschoon sommige lieden geruchten verspreidengeschikt om de bedoelingen der boeren verkeerd voor te stel len; deze stellen Sir Barlle Frere niet aansprakelijk voor de aanhechting. De gouverneur heeft maatregelen verordend om de kennis der Hollandsche taal bij de meeste ambtenaren in het Transvaalsch voor onmisbaar té ver klaren. Blijkens het voorloopig verslag van het sectie-onderzoek in de tweede kamer omtrent het ontwerp tot heffing eener belasting op de goederen in dc doode handwaren vele voorstanders van het beginsel, dat van de doode hand meer belasting behoort geheven te worden, toch geenszins ingenomen met de wijze waarop die belasting in het thans ingediende ontwerp wordt geregeld, lloogst drukkend achtte men de belasting voor de provinciën en gemeenten, in aanmerking genomen dat de uilkomsten uit de privaatregte- lijke bezittingen van gemeenten tot publiekregtelijke doeleinden worden besteed. Evenmin als de private bezittingen van provinciën en gemeenten, beweerde men verder, mogen de goederen van gestichten van liefdadigheid worden belast. Ook de zoogenaamde pastoraliawaaruit de tractemenlen van predikanten worden voldaan, op de opbrengst waarvan zy beroepen zijn, ril de kostorie-goederenwaaruit de kosters bezoldigd worden, mogen naar veler oordeel geen onderwerp van belasting zijn. Sommigen wilden alle instellingen van liefdadigheid cn openbaar nut zonder onderscheid van belasting vrijstellen. Deze gevoelens bleven niet zonder tegenspraak van de zijde van sommige der absolute voorstanders van het wets-ontwerp. De meeste bezwaren achtte men niet volkomen juist en voor het overige moet I et geneesmiddel niet gezocht worden in uitbreiding van de vrijstellingen maar in meer consequente toepassing van het beginsel der wet. Zij meen den dat de regering met hare vrijstellingen reeds te ver gaat. De bedenking tegen de heffing der belasting van de private eigendommen van gemeenten en provinciën werd beantwoord met de opmerkingdat aan zienlijk privaat-bezit van gemeenten niet veelvuldig voorkomt. Vrij algemeen was men van gevoelen dat het bedrag der belasting te drukkend en met oog op hare aanleiding te zwaar zoude zijn. Andere leden meenden, dat het cijfer der heffing, althans voor het aequivalent der siiecessieregten, eer te laag dan te hoog is. Ook de basis voor de bereke ning van den minister achtte men onjuist en onbillijk. 'sGRAVEXllAGE, 7 April. Rij kon. besluit van 4 April II. is hel besluit van 25 Aug. 1878, waarbij o. a. de kapitein J. 11. van den Broek, van hel Nederl.-Indische leger, destijds met verlof in Europa, voor den tijd van vijfjaren werd ge detacheerd bij hel wapen der infanterie van het leger hier te lande, voor zoovcei dien kapitein 1 eireft, op zijn verzoek, builen werking gesteld, mei bepaling dat hijte rekenen van dienzelfden datuinweder in hel genot zal treden van bovenbedoeld verlof. De luit. ter zee 2' kl. G. H. Thomassen a Thuessink van der Hoop, uit O.-l. teiuggekeerdis op non-activiteit gesteld. De minister van waterstaat enz. zal Donderdag aanst. geen verleenen. Naar men verneemt heeft de ongesteldheid van Z. Exc. den minig van marine een gunstigen keer genomen. De heer Wichers bevond heden reeds in staat den secretaris-generaal en andere hoofdambtenareg zjjnen huize te ontvangentot regeling van de sedert zijne ongesteld onafgedane onderwerpen. Voor den hoogen raad werd heden bepleit het beroep in cassatiedi C. Z., koopman te Westzaan, ingesteld tegen een arrest van het gerejij te Amsterdam, waarbij hij, met bevestiging van een vonnis der regtbi te Haarlem tot een jaar eenzame opsluiting veroordeeld is wegens hd van gestolen goed. De requirant had nameljjk van zekeren S. van B. partij rijst en garst gekocht, die door dezen in den nacht van 15 op Sept. uit een molen te Koog a/d Zaan gestolen was. Advocaat mr. van Eii voerde namens den requirant legen het veroordeelend en door het hof «4 bevestigde vonnis drie cassatiemiddelen aan. Naar het D. v. 'sGr. verneemt, is het gerucht omtrent de benoett van den heer C. Coenen tot luitenant-directeur der kon. mil. kapel alleen ongegrond, maar is er zelfs op dit oogenblik nog geen sprake om de vacature-Dunkier te vervullen. l]U IT EN LAN DSC II lil BERIGTEN. ENGEIiAKD. LONDEN 6 April. Aan de laatstelijk van de Kaap per telegraaf ontvangen berigten nog weinig vertrouwen geschonken. De indruk is, volgens de Times, Cetewaijo slechts tijd zoekt te winnen, of ook begint in te zien, dat toch ten slotte het onderspit delven zal en nu gedane zaken ongedaan te maken. In het Mansion House is ten behoeve der noodlijdenden door de slrooming in Hongarije reeds voor een bedrag van 10,160 gestort. Bij den roeiwedstrijd tusschen de universiteiten Oxford en Cambri welke Zalurdag plaats vond, heeft Cambridge met twee bootslengten prijs gewonnen. Duizenden bevonden zich weder aan de oevers vaa Theems, om dien wedstrijd gade te slaan. Door den correspondent van de Daily News te Madeira wordi gerucht bevestigd, dat Fransche troepen bezit hebben genomen van hel Engeland toebehoorende eilandje Malacong, nabjj Sierra Leone. De schen beroepen zich op een verleden jaar met de inlanders gesloten tri De Engelsche regering, wier regten op het eilandje zouden dagleekt van het jaar 1826, heeft geprotesteerd tegen het gebeurde. FRANKRIJ K. De commissie der kamer, die reeds eene andere redactie van van het ontwerp-Ferry had vastgesteld, heeft, volgens den Temps, ml minister gehoord te hebben, het artikel aangenomen in dezen vorm; behoort tot eene niet bij de wet erkende geestelijke orde, wordt niet gelaten tot het besturen van eene bijzondere inrigting van onderwijs, ook, of tot het geven van onderwijs in dergelijke inrigting.' De Marseillaise en andere radicale bladen geven verslag van Genève den 28" Maart gehouden bjjeenkomst van uitgeweken communii Daarop is eene resolutie aangenomen tegen de amnestiewet, omdat dit) verzoek om gratie tot vereischte stelt. Een aantal Japansche ambtenaren, met eene bijzondere zending] zijn te Parijs aangekomen. Het Journ. des Déb. vestigt de aandacht op het steeds toene verbruik van geestrijke dranken in Frankrijk. In 1874 werd belastingl heven van 970,598, in 1878 van 1,102,358 hectoliter; bovendien is dill de geheele verbruikte hoeveelheid. Voorts klaagt het blad over de w sching, met name van den brandewijn, die slechts bij uitzondering uit druiven bereid cn meer en meer door //industriëlen alcohol" verval wordt. De beambte van het bijkantoor der Fransche Bank te Perpignatt, met 41000 fr. op de vlugt ging, is in de nabijheid der Spaansche gr# gevat. Te Parjjs is een meisje van 12 jaren betrapt op het opligten van; dienstige inrigtingen. Zij begon eerst op te lettendoor welke bi# deze werden bediend en meldde zich vervolgens, uit naam van harenpalij om een voorschot op afrekening aan, hetwelk haar by na altijd eH werd. Zij werd eindelijk betrapttoen zij zich aanmeldde uit naail iemand, die juist den vorigen dag was betaald geworden. Het kinif ondanks hare jaren eene ijverige bezoekster van openbare danshuia leidde reeds een losbandig leven. De policie heeft haar echter niet bi vatten, daar zij met hare moeder verdwenen was toen men haar zocht| DU1TICHLAND. Te Berlijn is de op het gebied der natuurkundige wetenschapp«| gunstig bekende hoogleeraar Dove overleden. De Danlziger Zeitung meldtdat de policie aldaar lol de ontdd was gekomendat bij particulieren socialistische geschriften werden gevent. Dit heeft aanleiding gegeven tot het doen van huiszoeking! personen, die men verdacht hield met socialistische beginselen Ie zijn Bij die gelegenheid heeft men niet slechts socialistische geschriften insgelijks de bewijzen gevonden, dat voortdurend geheime bijeenkd hebben plaats gehad en dat de leden der socialistische partij te Danlt# geregeld verkeer onderhouden met de hoofden der partij. Ten gevolji deze ontdekkingen zijn vier personen in verzekerde bewaring genomen Te Frankfort a. d. Main is eene bijeenkomst gehouden door del der centrale commissie van de vereenigingin het vorige jaar bel; in bet van wor de trol ove op wot tlit! C jen in aan bui Hel jet: diet ver jan ing bijt eer ver bel vat [■bit pla gat »f vie vai de bei va re| ze de 'ffi Wi

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2