lilJTOEGSEL, behoorcnde lol de Lcidsche Courant van Maandag 7 Jpril Ó87!), 1V°. <52. PER TELEGRAAF, »boi 115 irii t - 11! II ntidilelcn beroofd zijn. Op de vraag of Rusland hen niet helpen wilde, ant woordde de minisier, dat zij hun nationaliteit verloren hadden, doch dat i!e Russische regering hen wel weder opnemen wilde, mils er voor ieder liuisgezin althans borg gesteld werd voor een som van 75 roebels, Wilde men de lieden niet van ellende doen omkomen, dan behoorde de Belgische reoering daarvoor le zorgen. Het verlangde crediet werd met bijna alge mene stemmen toegestaan. e m a e l a ar b. LONDEN 4 April. In het lagerhuis deelde de heer Bonrke mede dat de regering ver nomen heeft, dat Frankrijk bezit genomen heeft van het eiland Matacong, aan Afrika's westkust, en dat de «attorney-general" van Sierra Leone daar- tegen protesteerde. De regering heeft daaromtrent terstond vertoogen tot Ret Fransche gouvernement gerigt. Op eenige door den heer Fawcett verlangde inlichtingen gaf sir Northcote len antwoord, dat de onderhandelingen met Jakob Khan voortduren en dat ile regering zich onmogelijk door verklaringen omtrent welligt noodzakelijke bewegingen binden of daaromtrent uitvoerige mededeelingen doen kan. Echter was bijna niets onwaarschijnlijker dan dat de regering vóór de hervatting der zittingen van het parlement van hare lot dusver gevolgde politiek zou afwijken. Voor het geval er cene verandering mogt plaats hebben, zal de regering daarvan zoo spoedig mogelijk me'dedeeling doen. Aan den onder koning lord Lylton is ten stelligste bevolen zonder de ondubbelzinnigsle bevelen der regering het leger niet naar Kabul te laten oprukken. Lord llartington betuigde zijne tevredenheid over deze verklaring der regering. In een berigt uit Djellalabad wordt gemeld dat 50 huzaren en een luitenant zijn verdronken bij het oversteken van de Kabulcene betrekke lijk smalle rivier, die gemakkelijk kan worden doorwaad, wanneer men liet goede punt kiest. Voor de huzaren ging een detachement lanciers, die goed overkwamen. De huzaren schijnen een verkeerde rigting te hebben genomen en werden door den stroom medegcsleept. De inzameling van gelden ten behoeve van de weduwen en weezen der bij Isandula en Rorke's Drift gesneuvelde Eugelsche soldaten heeft tot heden 2600 opgebragt. De hertog en de hertogin van Connaught kwamen in den morgen van den 2"1 April aan boord van het kon. jagt Osborne ter reede van Lissabon aan. Alle leden van de Porlugesche koninklijke familie braglen aan de doorluchtige gasten een bezoek aan boord van het jagt, waarna 1111. KK. HH. aan land gingen. Den volgenden dag werd de reis naar de Middel- landsche Zee voortgezet. In den laatslen lijd zijn te Londen gedurig kleine kinderen vermoord gevonden. De coroner llardwicke had dezer dagen uitspraak te doen over drie gevallen. In het eene was hel kinderlijkje als een pakje in de kleed kamer van eene spoorwegstation gevonden. In het andere was het te York om het leven gebragt en slordig in een stuk zeildoek gepakt naar Londen verzonden. In het derde geval was het eenvoudig op het plein van Bedford- Square neêrgelegd. In alle drie de gevallen luidde de uitspraak«opzettelijk vermoord door c'e'n of meer onbekendeu." Te Liverpool zijn in de vorige week ongeveer 11000 blikken met ge conserveerde zalm, kreeften en beef vernietigd geworden als ongeschikt voor voedsel voor mcnschcn. FRANKRIJK. In de zitting van den senaat van Donderdag deelde de voorzitter mede, dat hjj van den heer Chcsnelong cene aanvraag had ontvangen, om den minister van onderwijs te interpelleren over de vertragingdie het beroep van verscheidene congreganistische onderwijzers bij den raad van state tegen prefectorale besluiten bad ondergaan. De minisier van onderwijs vroeg, met het oog op de vele zaken, die de senaat nog vóór het reces had af te doen, uitstel van interpellatie lot na de wederbijeenkomst van het parlement. De heer Chesnelong verlangde hierop het woord. De voorzitter zeide dat hij volgens het reglementhem het woord niet kon geven. De senaat had een voudig den dag voor de beraadslaging te bepalen. Lttcien Brun en andere clericalc senatoren wilden echter volstrekt het woord hebben. Er volgde een hevig rumoer, waaraan de voorzitter een einde maakte door te zeggen: Ik weet dat men aan de minderheid veel eerbied verschuldigd is, maar zij mag niet in opstand komen tegen het reglement." De senaat besliste hierna tie interpellatie over cene maand toe te laten. Ten aanzien van het gerucht, dat Frankrijk van het Britsche eiland Malacong, niet ver van Sierra Leona, bezit zou hebben genomen, dcelen Parijsche bladen het volgende, »H. Quinel" geteekende, schrijven mede: Door de eigenaars van het kleine en even vrije als onafhankelijke grondgebied belast met de onderhandelingen over het slichten van een goederen-depót voor den in- en uitvoerhandel, en dientengevolge met al wat op het eiland voorvalt volkomen vertrouwd, kan ik de verzekering geven, dal het plan van een afstand van dit eiland aan Frankrijk, waarvan eenige jaren gele den sprake was, sedert volkomen is opgegeven. De stichting van een goe deren-depót heeft alleen ten doel de hulpbronnen van het eiland voor de eigenaars vruchtdragender te maken. Donderdag heeft de pleglige opneming van den heer Ernest Renan als lid der Fransche academie, welke geruimen lijd wegens eene ongesteldheid van genoemden heer was verdaagd gewordenplaats gehad. Ilij hield naar gewoonte eene lofrede op zijnen voorganger, Claude Bernard. Zijne rede werd beantwoord door den heer Mézières, die de oorspronklijkheid van den lieer Renan hierin gelegen acblle, dat bij, door liet dogmatisch christendom verloren gegaan, door bet ideale christendom behouden was, hem geluk wenschendc met zijne breede opvatting van alle quaesliën, ofschoon tevens opmerkende, dat somtijds de waarde der gedachte door hem prijsgegeven werd aan de verleiding van den vorm. De verantwoordelijke uitgever van de Ordre is door de reglbank ver oordeeld lol eene gevangenisstraf van acht dagen en tot eene boete van 500 fr., wegens het verspreiden cener valsche tijding, te weten het roepen van «leve de commune" door de uit Calcdonië teruggekeerde communisten. Voor de correctionele regthank te Parijs is het proces tegen den make laar in diamanten Salomon en den koopman in curiositeiten Seligmann be gonnen. De eerste is beschuldigd van diamanten, ter waarde van 900,000 fr. welke hem ten verkoop waren toevertrouwd, le hebben doen beleenen door Jen laatste, die als zijn medepliglige teregl staat. Op de diamanten is een l'alf millioen fr. door de bank van leening geleend. De diamanten behoor den aan de kooplieden van Raalte, Asscher, Oulmann, van Moppes en anderen. BlITICil LIN I). De kon. universiteits- en lands bibliotheek te Straatsburg bezit reeds 470.000 banden, dank zij de talrijke en aanzienlijke geschenken, die zij uit geheel Duitschland ontvangt. Een vrceselijk voorval had op 25 Maart jl. te Altona plaats. De 24- jarige eenige zoon van den boekhouder llinrichsen, een braaf en oppassend man, had een jaar in de gevangenis gezeten wegens diefstal. Ilij was thans weer bij zijne ouders te huis, doch koesterde wrok legen zijn vader, omdat hij meende, dat deze hem voor de ondergane straf had kunnen vrijwaren door in tijds het ontvreemde geld terug le geven. In den avond van even genoemden dag nu zat hij met zijne ouders en twee zusters aan tafel toen hij eensklaps opsprong, een bijl baalde en zijn vader daarmede aan de hand verwondde. De gehecle familie snelde verschrikt uit de kamer en achter het buis, de deur achter zich in het slot trekkende. Doch nu loste de zoon uit een venster op hen vijf revolverschoten, waarvan een zijne moeder in liet" hoofd trof, terwijl ook de vader zwaar werd gekwetst. De dader nam nu de vlugt, doch werd door eenige soldaten achtervolgd en gevat. Toen haalde hij een zakpistool te voorschjjn en verwondde zich daarmede ligt aan het hoofd. Bij zijn vervoer naar de gevangenis had de policie groote moeite hem tc beschermen tegen de woede van het publiek. De vader geeft hoop op herstel, doch de moeder verkeert in zeer bedenkelijke omstandig heden. Der zangeres, frl. Scheftzky te Miinchen, werd dezer dagen de titel van kon. hofzangeres ontnomen. Zij had den koning van Beijeren met Kerstmis een prachtig tapijt gezonden, dat zij volgens haar verklaring zelve had vervaardigd. Het geschenk werd welwillend aangenomenmaar tevens bevolen, dat de prijs, dien het had gekost uit de kas des konings aan de zangeres zou worden terugbetaald. Frl. Scheftzky nam hierin genoegen en leverde eene rekening in van meer dan 15000 mark. Bij onderzoek bleek echter, dat de dame het tapijt niet eens zelve had vervaardigd, maar ge kocht en wel voor een prijs van slechts 150 mark. OOST ENRIJH. Voor de noodlijdende bevolking van Szegedin is tot nu toe aan giften ingekomen het bedrag van 696,000 fl. De veepest iu Bohemen heeft zich thans over een honderdtal dorpen verspreid; deze zijn door een millitair cordon omgeven. RUSLAND. De minister van binnenlandsche zaken heeft, blijkens het officiële blad, van den gouverneur van Cherson het berigt ontvangen dat de land man Tchernenko op 18 Maart in hel dorp Kourtovka, district Odessa, dooi de Siberische ziekte aangetast werd. Op 24 Maart overleed de patiënt. Bij de begrafenis zijn alle mogelijke voorzorgsmaalregelen genomen, zijne kleederen zijn verbrand, zijne woning is gedesinfecteerd en door een sani- teits-cordon omgeven. Sedert zijn nieuwe gevallen dezer ziekte daar niet voorgekomen. Naar gemeld wordt heeft dezer dagen te Moskou het volgende plaats gehad. Een edelman, zekere Borlynsky, gaf eene soire'c. Onder de genoo- digden bevond zich een jongmensch, Bayraschewsky, twee-en-lwinlig jaar oud. Tegen ongeveer negen ure deed een jong meisje van negentien jaren zekere Prascovia Kalchka, uit St. Petersburg komende, hare intrede in de zaal. begroette den gastheer en diens gade, wendde zich daarna bedaard tot den heer Bayraschewsky, trok een revolver uit den zak en schoot hem dood. De kogel had hem in de slaap getroffen. Prascovia Katchka liet zich daarop zonder eenigen tegenstand te bieden in hechtenis nemen, gaf haar wapen af, doch weigerde elke inlichting omtrent hare daad. Zij ver haalde slechts haar slagtoffer sedert een jaar te kennen -en het plan gehad te hebben hem te vermoorden. Het station van den Kursk-Charkow-Azow-spoorweg te Kursk, met magazijnen en loodsen benevens het zich daar bevindende materieel, is een prooi der vlammen geworden. De schade wordt op 60000 roebels begroot. BERLIJN, 4 April. De Nat. Zeit. meldt dat van de gisteren in den bondsraad voorgestelde veranderingen in het ontwerp-tarief, behalve eenige weinig bcteekenende wijzigingen, deze de belangrijkste is, dat tegenover die stalenwelke den invoer van Duitsche artikelen aan ongunstiger bepa lingen onderwerpen dan die van andere landen, een additioneel invoerregt ten bedrage van bet verschil geheven zal kunnen worden. LONDEN, 5 April. Een buitengewoon bijvoegsel van de officiële Lond. Gaz. bevat een depeche van den Britschen agent op de grens van het Zoeloe- land, dd. 1 Maart, meldende het volgende: Gezanten van Cetewayo zijn aangekomen en hebben verklaard, dat Cetewayo nooit oorlog met Engeland verlangde te voeren, en zelfs trachtte aan de eischen van sir Bartle Frere te voldoen, toen de vijandelijkheden een aanvang hadden genomen. De koning was nooit voornemens de Engelschen aan te vallen. Het gevecht bij Isandula werd veroorzaakt door een aanval van de Engelsche cavalerie op de voor posten der Zoeloes. De generaal, die de Zoeloe-troepen bij die gelegenheid aanvoerde, is afgezet, omdat hij de soldaten niet belet heeft deel te nemen aan het gevecht. Eindelijk verzoekt Cetewayo eene schorsing der vijande lijkheden, ten einde de onderhandelingen kunnen hervat worden. LONDEN, 5 April. De groote mogendheden hebben in beginsel besloten tusschen beiden le treden in het belang van Griekenland. DJELLALABAD, 3 April. Gisteren is een belangrijk gevecht geleverd, drie mijlen voorbij Fulteabad, door de kolonne onder generaal Gough, tegen den stam der Khugianis, waarvan 5000 man ten strijde waren opgetrokken. De vijand werd uit zijne stellingen gelokt en door de huzaren en guides, na cene schitterende charge, op de vlugt gedreven en uiteengejaagd. Aan de zijde van den vijand sneuvelden 400 man. Het verlies der Engelschen bedroeg: drie officieren en drie man gesneuveld, drie officieren en 28 man gewond. De stam der Khugianis werd getuchtigd, omdat geschoten was op troepenafdeelingendie ter verkenning uitgezonden waren. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE UNIVERSITEIT. Den 5<"° April de heer C. W. Vollgraff, geb. te 's Hage, in de rechtswe tenschap, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: Art. 409 Code Pénal. Denzelfden dag de heer H. P. J. Stenfert Kroese, geb. te Spanbroek, in i de wis- en natuurkunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: 1 De leer van de botsingen van lichamengeschiedkundig ontwikkeld en toegelicht. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5