LEIP8CBE COURANT. V, 82. 1879» MAANDAG 7 APRIL. l« it "SU m HU, rei »SI| :n K liji »f O, <la;i ei itll sfab! 6g3 !S, De Courant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50, mei hel Verslag der Handelingen ran den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, builen de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentiön is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. BU deze Courant belioort een Bijvoegsel. ST A ÜS-BE RICHTEN. rage iel) BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den belanghebbenden datingevolge de verordening van den 9dfD Januari 1868 (Gemeenteblad n°. 1), de Beestenmarkt in plaats van Vrjjdag den lld<» April e, k. zal worden gehouden op Woens dag den 91'" April te voren. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 2 April 1879. E. KIST, Secretaris. De BURGEMEESTER van LEIOEN; Gelet op art. 21 der wet van den 4dcn December 1872 (Staatsblad n». 134); Brengt Ier kennis van de ingezetenen, dat in de algcloopen week 9 per sonen aan Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. Dc Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 April 1879. V. d. BRANDELER. Ter gemeente-secretarie is tegen betaling van 1.10 verkrijgbaar de ontwerp-Algcinecnc Politieverordening voor de gemeente Lelden, met Memorie van Toelichting. BINNEN LA N DSC HE BEli IGÏEN 81 LEIDEN, 5 ApriL ln de op 1 April 11, gehouden algemeene vergadering van vennooten der Hgarlcmsche Bankvereeniging (firma Teding van Berkhout en de Clercq) werd verslag uitgebragt van de bij die instelling verkregen uitkomst over bel jaar 1878. Blijkens dat verslag was de brulo-winst; te Haarlem, aan provisie 19658.87, aan interest 23767.96% te Leiden, aan provisie 9988.12%, aan interest 4369.23, te zamen uitmakende een bedrag van 57784.19, ongeveer 5000 meer dan in het vorige jaar. Dc meerdere winst van dit jaar was het gevolg van den hoogeren rentekoers, die juist in het voorafgaande jaar zoo laag was geweest als sedert den aanvang der inrigting nimmer het geval was. Hel gemiddeld bedrag aan depóts en reke ning-saldo's was voor de beide kantoren te zamen genomen 65000 hooger dan het voorgaande jaar; men had het echter niet gewenscht. geacht veel verhooging in de rentevergoeding te brengen, daar die in jaren van lagen geldkoers, zooals het voorgaande viertal was geweest, niet evenredig laag werd gesteld. De provisierekening leverde weinig verschil op met het voor gaande jaar en wees op een viij gelijken gang van zaken. Het bedrag was te Haarlem ruim 700 minder, te Leiden ruim ƒ100 hooger dan in 1877. Het lager cijfer le Haarlem heeft tot oorzaak minder commissiezakcn in fondsen en geringer vraag naar voorschot op'onderpand van effecten. Te Leiden leverden de commissiezaken een meerdere bale van circa /500. maar waren eveneens genoemde voorschotten geringer. Verliezen werden niet ge leden, dan door enkele verschillen bjj behandeling van commissiezaken en verhandelen van wissels en eenig kasverschil; te Haarlem tot een bedrag van 262,92%, en te Leiden van ƒ129. De netto-winst stelde in staat tot ecne uitkeering van /46 per aandeel van duizend gulden, waarop vijfhonderd gulden gestort is; dit is ƒ4 meer dan over 1877 en een geljjke toename van winstnitkeering als in voorgaand jaar. Het reservefondsweder met 3450 verhoogdbedraagt alsnu ƒ32111.20. Het cirque van George Sanger, waarvan bel personeel enz. beden morgen alhier uit 's Hage aankwam, was binnen enkele uren op het Ruïne- plein opgeslagen. Ten 4 ure werd, even als in de reeds door hem bezochte plaatsen, een optogt gehouden, die prachtig mogt genoemd worden en die natuurlijk eene groote menschen-massa op dc been bragt. Op den sierlijken muziekwagen volgde een trein van paarden, door dames- en heeren bereden, of aan de hand geleid. Voorts trokken de aandacht een vijftal olifanten, ieder een cornac dragende, een aantal billen, gespannen voor wagens van rjjk vergulde groepen voorzien, de wagen met dc leeuwenkooi en niet het Blinst de kolossale triumfwagens, waarmede het geheel werd besloten. Het getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 52 tot 71 volwassen personen en 11 tot 14 kinderen. Op Vrjjdag 18 April zal aan liet gebouw van liet ministerie van water staat enz., te 's Gravenhageworden aanbesteed bet onderbonden van en het doen van eenige herstellingen aan het postkantoor alhier, gedurende de jaren 1879, 1880 en 1881. Het voorloopig verslag van het afdeelingsonderzoek van het den 5,|,B Febr. jl. aan de tweede kamer ingediende wetsontwerp tot heffing eener belasting op dc goederen in de doode hand, is reeds verschenen. Over de wenschelijkheid dezer belasting waren de gevoelens zeer verdeeld, even als over de uitzonderingen, die sommigen wilden uitgebreid, anderen ingekort wilden hebben. Vrij algemeen was men van gevoelen dat het bedrag der belasting te drukkend zon zijn. Bij kon. besluit van 8 Maart 11. is, betrekkelijk de muziek bij liet reg. grenadiers cn jagers en bij de overige regimenten infanterie, bepaald: 1". bij het reg. grenadiers en jagers en bij elk der acht overige regimenten infanterie zal zijn een onder kapelmeester; 2*. de betrekking van onder- kapelmeester wordt opgedragen aan den statmuziekant, die het meest ge schikt is om, zoo noodig, den kapelmeester in zijne diensten te vervangen, en 3'. de onder-kapelmeesters behouden de soldij van statmuziekant, doch wordenook met opzigt tot bet bedrag van hun pensioengelijk gesteld met den graad van sergeant-majoor, en dragen als distinctief liet zinnebeeld der toonkunst (lier) in zilver, ter weerszijden van den kraag van den kor ten jas. De commissie van onderofficieren voor het geschenk aan Htl. MM. den koning en de koningin, namens het Nederlandsche leger aan te bieden, bestaal uit C. 11. J. Muller, opzigter van fortificatiën, F. J. van üijk,.serg.- majoor 6de reg. infanterieen A. A. van Ameyden, sergeant der 5de aid. vesting-artillerie. Bij gelegenheid van het bezoek van den koning en de koningin aan de hoofdstad zal de Holl. ijzeren spoorwegmaatschappij buitengewone treinen laten loopen op Maandag 21 en Dingsdag 22 April des avonds omstreeks 11 uren van Amsterdam naar Rotterdam, den Haag, Helder. Utrecht en Amers foort, ten einde het publiek in de gelegenheid te stellen de verschillende feesten in de hoofdstad bij te wonen. Men schrijft ons uit Gouda; Den lstf° April vierde de heer J.D. Emeis te Gouda zijn 25-jarig jubilé als hulponderwijzer. Die da; ging dan ook niet onopgemerkt voorbij. In de tussclienschool, waar de heer Emeis werk zaam is, werd hij op hartelijke wijze toegesproken door den' commissaris der schoolcommissie, den heer mr. van Mierop, die hem hulde bragt voor zijnen onvermoeiden ijver in zake bet onderwijs. Ondervond de geachte jubilaris den geheelen dag vele bewijzen van belangstelling, ook de avond gaf hem de verzekering, dat zijn werk gewaardeerd wordt. Eene com missie, afgevaardigd door de onderwijzers uit het 7de district van Zuidhol land, wensclile den waardigen man geluk met het voorregt, dat hem ten deel was gevallen. Hoewel met de bekwaamheden van hoofdonderwijzer begaafd, doch «onder nederigen titel arbeidende", (zoo sprak de heer J. W Kramers o. a., die tot den jubilaris het woord rigtte) «mag de heer Emeis trots nederzien op dc vruchten van zijn werk." De spreker bood hem uit naam der onderwijzers van ^ijn district een prachtig gouden remontoir aan met de inscriptie: De onderwijzers uit liet 7de district van Zuidholland aan J. D. Emeis 1854—1 April1879. De heer Kramers besloot met het verlan gen der onderwijzers kenbaar te maken, dat vriend Emeis het geschenk eiken dag zou dragen, opdat, als hij het aan liet hart voelde tikken, hij er gedurig aan zou herinnerd worden, hoe ook de harten zijner mede onderwijzers onophoudelijk voor hem klopten. Hoewel de lieer Emeis door huiselijke omstandigheden verhinderd was geworden vrienden en bekenden uit te noodigen, was den geheelen dag zijne woning als het ware opgevuld met belangstellenden, die, hem als onderwijzer en menscli waarderende, hem met lal van cadeattx overlaadden. Moge het den waardigen man gegeven zijn. nog lang aan liet heil der jeugd te arbeiden! Men schrijft ons uit Stolwijk: Sedert 14 dagen is de kaas erg da lende. Voor de nieuwmelksche hooikaas kunnen de Stolksclie opkoopers niet meer dan ƒ40 voor de 100 kilog. besteden 14 dagen gelc.len werd dezelfde kaas opgekocht voor 47. Die daling moet worden toegeschreven aan den uitvoer van kaas uit Amerika naar Engeland. De Amerikaansche kaas gaal voor 30 en 32 van de hand. - Een sergeant, die dezer da?en, ten gevolge van de milde bepaling van

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1