n i nding van een aantal kleinoodiëit die hij voorgaf aan een "haut person* nage" te kunnen verkoopen. De heer L'homme zond dadelijk voor ruim 130.000 fe. aan kostbaarheden. In plaats van die aan bedoeld personnage te le.eren, gal N. ze terstond 11a ontvangst in betaling of pand aan de firma Oroogleeur Fortnyn te Rotterdam. Eén voorwerp echter, een collier van biillauitn, ter waarde van 30000 fr.gaf hij aan de firma van der Spil en C". te 's Gravenhage. Weinige dagen nadat de goederen uit Parijs waren aangekomen, werd N. gearresteerd en den volgenden dag werd zijn faillissement uitgesproken. De heer L'homme kwam verschrikt naar den Haag, waar de curators hem nog twee voorwerpen van te zamen ruim 10000 fr. waarde konden terug geven. Hij diende nu tegen N. cenc aanklagt in wegens opligling en dag vaardde de firma van der Spil en C". tot afgilte van het onder haar berus tende collier. Die afgi te werd geweigerd. Namens den eischer werd heden de vordering toegelicht door den advocaat nr. W. Wintgens, en namens de gedaagde, onder welke reeds door den eischer, met vergunning van den president, beslag was gelegd op het collier, werd de vordering tot van w aarde-verklaring van dit beslag en afgifte bestreden door den advocaat tnr. A. M. Stipriaan Luiscius. HU IT EN LA N DSC 111£ BERIGTEN. ENGELAND. LONDEN 25 Maart. In het lagerhuis heeft de heer Dilkc de regering geinterpellecrd over het bezetten van Cyprus. De heer Bonrke heeft, namens de regering, die bezetting verdedigd. Hij geloofde, dat de vreemde gouvernementen zich niet tegen de Engelsche jurisdictie op het eiland zouden verzetten, hetwelk eene sterke wapenplaats en eene fraaije haven zou worden. De heeren Ilarcourt en James twijlelden, of de buitenlandsche gouvernementen er in zouden toestemmen hunne onderdanen onder de Engelsche wetten te stellen. De minister Northcote begreep, dat de buitenlandsche gouverne menten hunne onderdanen door consulaire reglbanken wenschen le doen beschermen, maar hij meende, dat hunne redenen daarvoor zouden ver dwijnen zoodra die onderdanen onder Engelands gezag waren geplaatst. Toen de Porte de administratie over Cyprus aan Engeland overdroeg, had zjj de aan andere volken verleende regten niet ingetrokken. In het hoogerhuis heeft lord Lansdowne het votum van al keuring be treffende* den Zoeloe-oorlog voorgesteld. Engelandzeide hijheeft Cetewayo geprovoceerd, den oorlog te voorschijn geroepen op het meest ongelegen oogenblik en dien daarna niet alleen defensief, maar ook offensief gevoerd; De regering kende de plannen van sir Bartle Frère en had hem vroeger moeten tegenhouden en thans, nu zij zijn gedrag berispt, had zij hem in elk geval terug moeten roepen. Lord Cranbrook stelde de verwerping der motie voor; hij deelde Lansdowne's leedwezen over het feit, dat het ulti matum zondir goedkeuring der regering was overgereikt, maar stelde in het licht, dat Frère alleen daarom berispt was, dat overigens de oorlog onafwendbaar was, en dat, ofschoon de berisping van den gouverneur we gens overijld handelen verdiend was, daarom nog geen afzetting geregl-- vaardigd was. Een dergelijke degradering had sir Bartle Frère niet ver diend die door zijn bekwaamheden en zijn eervol karakter het land herhaaldelijk groote diensten had bewezen. Te New-York is op den 10,len Maart de 25,,f verjaardag van het leg gen van den eersten telegraafkabel door den Oceaan feestelijk gevierd, ten huize van den eersten ontwerper van hel plan. den heer VV. Field. Van de vier personen, die met hem hel plan ten uitvoer bragten, waren er nog drie in leven en bij de gedachtenisviering tegenwoordig. De heer Field deelde mede dat hij dienzelfden dag concessie had gekregen van den koning der Sandwich-eilandenom een kabel te leggen van San Francisco naar Hawaï, van waar hij hem verder naar Japan hoopte te leiden, om zoo doende in hel telegraafuet de gansche wereld te omvatten. FRANKRIJK. In de zitting van den senaat van Maandag deelde de voorzitter mede dat een schrijven ingekomen was van den president der kamer, den heer Gambetta, waarbij berigt gegeven werd van het besluit der kamer tot het bijeenroepen van het congres, om den president van den senaat gelegenheid te geven, die maatregelen te nemen, welke hem in deze zaak gepast zou den voorkomen. In den loop der zitting werd door den heer Peyratlid drr Repubtikeinsche Unie, in naam van verschillende leden een voorstel ingediend, luidende aldus: De senaat besluit, dal er reden is, art. 9 der grondwet van 1875 te herzien, en dat hierin volgens artikel 8 der grond wet gehandeld zal worden. Dit art. 8 luidt: »Dc kamers hebben het regt, elk bij afzonderlijk besluit, dut door elk barer met absolute meerderheid van stemmen genomen moet worden, hetzij uit eigen beweging of op ver langen van den president der republiek, te verklaren, dat er grond bestaat ooi bepalingen der grondwet te veranderen." Vier maires zijn i:i verschillende deelen des lands geschorst, omdat zrj geweigerd hebben te voldoen aan den last van den prefect, om de door de kamer aangenomenc motic-Rameau aan het gemeentehuis te laten aan plakken. - Het verkiezings-comité in liet district van Lyon, waar de prefect van policie, de heer Andricux, zich aan eene herkiezing moet onderwerpen, heeft eene vergadering gehouden om te beslissen, of genoemde heer weder candidaat zou worden gesteld. Zooals bekend is, had deze, door in de kamer tegen de algemecne, onvoorwaardelijke amnestie der communisten partij le kiezen, natr men beweerde, zijne radicale kiezers niet weinig tegen zich iu het harnas gejaagd. I11 bovenbedoelde vergadering echter heeft hij eene redevoering gehouden 0111 zijne handelwijze te verdedigen, waan- het comité met 99 stemmen besloot, hem candidaat te stellen, tegenover 27 stemmen die op den heer Banc werden uitgebragt. Uit I'arijs w ordt aan de Jndé/j. lletge gemeld dat de Russische n ring thans werkelijk het voorstel heeft gedaan om Oost-Rumelib door gemengd legercorps le doen bezetten. In een door vorst Gortschakoll de mogendheden verzonden circulaire zou gezegd worden dat het Pei, burgsche kabinet, vreezende dat de Christen-bevolking in Oost-Rumelit eenig gevaar zou zijn blootgesteld na het vertrek der Russische troep aan de mogendheden, die het verdrag van Berlijn ondertcekenden, voorst, de bevoegdheid der gemengde commissie, belast met de voorbereid der organisatie van die provincie, uit te breiden, haar volmagt met jaar na de ontruiming te verlengen en te barer beschikking een gemet legercorps te stellen, waardoor de rust gedurende dat tijdvak zal verzelu kunnen worden. De bemanning van het dezer dagen verongelukte panlserschip gante bestond uit vier officieren, een doctor en 117 minderen. Zes pe, nen werden door de Souverain opgenomen en 74 slaagden er in het te bereiken. Onder de 42 omgekomenen zijn de officieren en de machinist -- Te Rouaan is eene vergadering gehouden van vertegenwoordigers 2000 werklieden in de weverijen en spinnerijen. Na beraadslaging besloten gemagtigden aan de regering te zenden, om haar bekend te msi met den treurigen toestand der arbeiders, ten gevolge van de vermindei van den werktijd en van den geheelen stilstand in sommige fabrieken. In het paleis van justitie te Aix had dezer dagen het volgende pin Een dief was aangehouden en wachtte, onder bewaking van een gendartt totdat hij voor den regler van instructie zou geroepen worden. Plotse] wendt de gevangene een poging aan om te ontsnappen, waarop een m steling ontstond tusschen hem en den gendarme. De dief, met een built gewone kracht bedeeld, opent de deur van het vertrek van den reglers instructie, werpt er den gendarme in, sluit onmiddellijk de deur en dn den sleutel om. De regter, griffier en gendarme waren opgesloten, de bedienden, op het geweld dat deze maakten, toeschoten, vonden z geregt gevangen en den dief ontsnapt. OOSTENRIJ K. Men meldt uit Pesth: Het water te Szegedin valt slechts zeer lang» en groote vrees bestaat voor den gezondheidstoestand in het district, aan; zien de bevolking nog op den rivierdijk legert. Een zware stroom over de puinhoopen der stad. De inzamelingen ten behoeve der ongelntj gen worden voortgezet en groote hoeveelheden kleederen zijn toegezoni Het verkieslijkst zou zijn om een fonds te vormen, waaruit de noodlijdi den ondersteuning zouden kunnen ontvangen, wanneer zij zich in een dere streek van het land gingen vestigen, want in verscheidene district van Hongarije is de arbeid schaarschen van terugkeer naar Szegedin zijne omstreken zal in langen tijd geen sprake kunnen zjjn. RUSLAND, Graaf Tolstoï, minister van onderwijs, en generaal Sourow, policiemeester van St. Petersburg, hebben van het comité der nihilisten. bev P.J.I geb. K jaard, C. van laar, g Verbie G. van Zierik GEI OVE geb. B taart nieijer 25 j - 4j -. J. b. i W F. H J F 11. Gri opp motiveerde vonnissen gekregen, waarin hun medegedeeld wordt, dat 1 den loop der maand April gedood zullen worden. Generaal Todtleben is op 24 Maart uit Varna te Odessa aangekomj Uit Moskou verneemt men verontrustende berigten nopens eene niet ramp, die Rusland bedreigt en groote schade kan teweegbrengen, nl. »korenpest," zooals de verwoesting van het koren door een kever wordt genoemd. Reeds in 1878 heeft die kever in de zuidelijke gouvin meuten groote schade aangerigt, met, name in Bessarabie, in de gouveri meuten Charkow, Jekaterinoslaw. Poltawa en Cherson, waar geheele veil verwoest werden en een schade van meer dan een millioen roebels tew gebragt werd. Met het oog op de snelle-vermenigvuldiging van den kei op het gemis van zanienwerking om de plaag te keer te gaan. de mor lijkheid om die te bestrijden, vreest uien met regt voor den oogst in Reeds vóór 10 jaren vertoonde zich de kever in Taurif en in 1876 in Ch kow. Het bestuur aldaar had toen 10 kopeken uitgeloofd voor een zeki maat kevers. Later berekende men, dat het inzamelen een som van millioen roebels zou kosten. I'ER TELEGRAAF. ST. PETERSBURG, 25 Maart. Heden heeft een persoon te paard pistoolschot gelost op den chef der gendarmerie, den heer Drenteln. schol heeft niet getroffen. De misdadiger is onlvlugt. PARIJS, 25 Maart. De stedelijke raad het ft heden zijn besluit gelui haafd om aan het comité, door Louis Blanc en Victor Hugo voor de oni stcuniiig der geamnestieerden gevormd100,000 fr. ter hand te stellen. LONDEN, 25 Maart. In het lagerhuis verklaarde sir Northcote, in z woord aan den heer Campbell, dal de onderhandelingen naar aanleidi der jongste crisis in Egypte nog steeds voortduren, en dat daarom tuft medcdeelingen onmogelijk zjjn, dat overigens met Frankrijk volledige ot ecnsDmming heerscht. VERSAILLES, 25 Maart. De senaat heeft de urgentie aangenomen het voorstel-Peyrat. Donderdag zal de commissie worden benoemd. LONDEN, 25 Maart. Hoogerhuis. Lord Braconsfield zegt dat Dij 0 de politiek der regering niet in beschouwingen wil treden, maar zich palen zal lot de verklaring, dat de regering confederatie, in plaats annexatie, beoogde. Hij voegt er bij, dat sir Bartle Frere de reglet op de regie plaats is, maar eene berisping ontving om geen andere rel dan omdat hij zich eene magl had aangematigd, die aan de hoogstelt riteit toekomt, nl. het sluiten van vrede en het verklaren van oorlog. 156 tegen 61 stemmen wordt de door lord Lansdowne voorgestelde ad ringsmotie verworpen. De regering had dus eene meerderheid van stemmen. ST. PETERSBURG, 26 Maart. Een buitengewoon nommer van de K« ringsbode meldt het volgende: «Toen generaal Drenteln gisteren natril le 1 ure voorbij den zomertuin reed, om zich naar de vergadering van ministerraad te begeven, werd hij ingehaald door een jong rnensch, dit paard zal en een revolverschot op hem loste. De kogel drong door de t' portierglazen van hel rijtuig. De generaal bleef ongedeerdbehield ij tegenwoordigheid van geest, en liet door den koetsier den misdadiger volgen, die echter voorlrcndc en daarbij van het paard viel. Ilij lie staan en ontkwam in een huurrijtuig. 36 180 191 227 239 342 407 427 649 663 812 838 1064 di

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2