I oosi-i n i e. PER TELEGRAAF, brengen met een voor schepen van een aanmerkelijken diepgang bevaarbaar kanaal. Men beschouwt te Frankfort de verwezenlijking van dit plan als een levensquaestic voor de stad, het verkrijgen van een waterweg van zoodanigen aard, dat schepen met ongebroken lading uit Nederlandsche havens Frankfort zullen kunnen bereiken. Tot hendie in de eerste plaats daartoe met alle krachten werkzaam zijn, behoort gerekend te worden de kamer van koophandel te Frankfort. - ln den avond van Woen4dag is te Frankfort brand ontstaan in den stadsschouwburg bij gelegenheid van de voorstelling, en wel in het maga zijn waar een groot gedeelte der decoratiën wordt geborgen. De bijzondere brandweer van den schouwburg, ondersteund door de stedelijke brandweer, heeft de vlammen gebluscht, alvorens zij grootc schade hadden aangerigt. Hel publiek, dat in grooten getale was opgekomen tot bijwoning van de opvoering van "Nathan der Weise", hield zich kalm, zoodat allen zich hebben kunnen verwijderen en niemand eenig letsel heeft bekomen. Te Ziirich is de vergulder Vögeli, die twee werksters uit zijne dienst had ontslagendoor deze in zijn werkplaats vermoord. Toen zij deze daad hadden bedreven, hebben zij zich beiden door middel van revolverschoten om het leven gebragt. oostenrijk. Te Szegedin begint thans eenige orde in den staat van zaken te komen. De meeste vlugtelingen zijn in de naburige plaatsen onder dak gebragt, zoo dat de burgemeester Talsy dezer dagen verzocht de zending van levensmid delen voorloopig te staken. Sporadisch komen er reeds gevlugten terug om onderzoek te doen naar betrekkingen, die zij achterlieten en die zij niet weten of gered dan wel omgekomen zijn. Bij den burgemeester komen dagelijks duizenden telegrammen met aanvragen van dien aard,', waarop in den regel niet kan geantwoord worden. Ten gevolge der van hen gevor derde inspanning is bijna het geheele personeel der telegraphie ongesteld geworden en een telegraphist werd krankzinnig. In Nieuw-Szegedin heb ben de pontonniers 267 lijkeu begraven, en dagelijks komen er weder van onder de puinhoopen te voorschijn. turkije. Te Slivno heeft de volksmenigte het huis belegerd, waar de heer Schmidt, directeur-generaal voor de financien, en de heer de Coutouly, de Fransche commissaris, hun intrek hadden genomen. De Bulgaarsche militie, wier houding steeds uitmuntend is, beeft de opstandelingen uiteengejaagd. Twee miliciens zijn door steenworpen in het gelaat gewond. De heer de Coutouly vertoonde zich aan de menigte en werd luide toegejuicht; de menigte heeft slechts vijandigheid getoond tegen den heer Schmidt. Hij moet thans de kassen van het geldelijk beheer gaan onderzoeken. De generaal Stolipine heeft maatregelen genomen om hem te beschermen. BATAVIA, 14 Februarij. In berigten uit Atjeh, zegt het Alg. Dbl., trekken de aandacht degroote getallen Atjehers, dife uit de XXII Moekims voorbij den post Auagaloèeng naar Oleh-leh en Marassa gaan. Het zijn bijna uitsluitend mannen. Als zij zich op ons gebied willen vestigen, wordt gevraagd, waarom brengen zij dan hunne vrouwen en kinderen niet mede. Opheldering zou niet onwel kom zijn. Het verzoek om gratie van den heer van Daalen is afgewezen; gelijk men weet is hij tot 2 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Men heeft krachtige maatregelen genomen tegen de veeziekte. Er is reeds veel vee afgemaakt, te Batavia, Meester-Cornelis en Buitenzorg 1022 beesten, die gemiddeld eene vergoeding van ƒ80 vereischende (ƒ120 voor de gezonde en ƒ60 voor de aangetaste), het land ƒ81760 moeten gekost hebben. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschik.! kingen genomen Civiel departement. Verleend: een tweejarig verlof naar 'Europa, aat den controleur 2e kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura J. F. J van Ooslerzee; aan den hoofdcommies bij het depart, van financiën Winckel. Ontslagen: eervol, de advocaat-generaal bij het hoog geregts van Ned.-Indië m. F. B. van Leeuwen; de adsist.-resident van Japara W. Dinger; de ambtenaar op non-activiteit G. Fabcr, laatstelijk leeraar aan he gymnasium Willem III te Batavia. Benoemd: tot advocaat-generaal bij hg hoog geregtsliof van Ned.-Indië, de ambtenaar op non activiteit m'. J. ft F. Filz; bij het depart, van binnenl. bestuur, tot referendaris, de commies G. J. G. van de Poel; tot hoofdcommies, de le commies J. W. Alix; tot len commies, de 2' commies C. J. M. Welter; tot 2en commi^ de ambtenaar voor de burg. dienst A. van Sendenbij de algem. rek» kamer, tot len commies, de ambtenaar op non-activiteit H. E. A. Redeki tot 2tn commies, de 3e commies F. J. Florenlinus; tot 3en commies, de klerk L. Peltzer; tot resident der Preanger-Regentschappen, de adsist.-res, dent van Tjilaljap (Banjoemas) J. M. van Vleuten; tot secretaris van de raad van Ned.-Indië, de referendaris bij het depart, van binnenl. bestun A. Mijer. Departement van oorlog. Verleend: een tweejarig verlof naar Neder land, aan den majoor der inf. W. J. Thieme. Ontslagen: op verzoek, eerj vol, de kapt. der inf. R. H. Ilarbord en de onder-intendant 2' kl. bij milit. administr. If. W. J. Valois. mt LONDEN, 21 Maart. In het lagerhuis kondigde de heer Stanhope zjt— voornemen aan Dingsdag een bill in te dienenhoudende magtiging tot li sluiten eencr leening in Engeland ten behoeve van de Indische dienst. Si Northcote gaf op eene vraag van Dobson ten antwoord, dat de Porte Februarij-coupon der leening van 1855 van dit en van het vorige jat schuldig bleef 106,204 doch de laatste Augustus-coupon vol uitbetaalii de khedive had haar 81000 moeten betalen, doch deed dit niet. Daan® weinig vooruitzigt op eene spoedige betaling bestond, had de regering het Fransche gouvernement overeenkomstig het tractaat de betaling helft gevraagd. De minister geloofde, dat den khedive de rente der deelen van het Suez-kanaal uitbetaald was. De minister kondigde in de zitting van heden zijn voornemen aan dek grooling den 3deo April a. s. in te dienen. LONDEN, 21 Maart. In het huis der lords zeide de markies van Sal bury, dat het op Cyprus in zwang zijnde stelsel niet den naam van dwaa: arbeid verdient. De haven van Famagosta wordt op kosten van Engel» aangelegd ter grootte, dat zij 14 groote schepen bevatten kan. Daari hoopt dat het vredesverdrag van Berlijn den vrede in het Oosten wat r borgt, achtte hij de bespoediging dezer havenwerken geen dringende zakelijkheid. WEENEN, 21 Maart. In het Hongaarsehe parlement is beslola onmiddellijk over te gaan tot de beraadslaging over de middelen om Szegtf te herbouwen en den loop van den Theiss te verbeteren. De heer Tit bragt in herinnering, dat de regering in het jaar 1876 hare bekrachtig» had verleend aan het plan tot het aanleggen van een zwaren dijk roniAde Szegedin. doch de bevolking was tegen dat plan. Ware het ten uitvn»gi gelegd, Szegedin zou thans niet verwoest zijn. Men verneemt dat graaf Palffy, van Presburg, voor 50,000 fl. heeft ing schreven, ter leniging van den nood der hulpbehoevenden. De overheid te Pesth heeft 3000 ontvangen van den lord-mayor van Londi PARIJS, 21 Maart. Aan den aartsbisschop van Parijs is door de Frfai sche prelaten opgedragen het opstellen en indienen van een protest de ontwerpen van wet, welke de minister Ferry betreffende het hooger w; fo» bi tested. MD n Wgst - I «n 1< «50 tamp POIK t dit Evei sla ten i •3g Ier gen derwijs heeft ingediend. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. ÜRABBE. iel 1 igra -■C ■erde

Leydse Courant | 1879 | | pagina 6