BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leidsche Courant van Maandag 24 Maart d879, iP. 70. BUITENLANDSCIIE BEIUGTEN. Van twee personen, die in het begin dezer week door het breken van een steiger op de Wittenburgergracht, te Amsterdam, van een aanzienlijke hoogte vielen en ernstig verwond werden, is een, de baas van het werk, tbans overleden. De ander verkeert in bevredigenden toestand. Door wijlen mevr. D. M. A. Smithuysen, echtgenoote van den heer F. Th. Everardis aan de vereeniging tot weldadigheid van den Allerheilig sten Verlosser ie Amsterdam een legaat van ƒ3000 vermaakt. Nabij het station te Tilburg is gisteren ochtend een sneltrein, van Utrecht komende, met een goederentrein in botsing gekomen, ten gevolge van verkeerde plaatsing van een wissel. Van den goederentrein werden drie wagens verbrijzeld en twee conducteurs en een machinist-leerling van dien trein gekwetst; van den personen-trein werden de machinist en een leerling gekwetst. Enkele reizigers bekwamen ligte kneuzingen. Te Maastricht heeft men in een tuin, bij het omspitten van den grond, een looden kist ontdekt, inhoudende gouden en zilveren voorwerpen, als: i kandelaarsmessen, lepels, enz. Men veronderstelt, dat die kist tijdens de omwenteling van 1830 verborgen is. 'sGRAVENHAGE, 22 Maart. Z. M. beeft den heer mr. A. L. P. baron de Constant Rebecque, secre taris van legatie bij het gezantschap te Weenen, in dezelfde hoedanigheid overgeplaatst bij dat te Berlijn. Door Z. M. is de kapitein-luit. ter zee C. P. van der Star eervol ont- heven van het bevel over het ramschip Guinea, en vervangen door den kapitein-luit. ter zee W. L. A. Gericke, thans gedetacheerd bij het dep. ja van marine als inspecteur over de artillerie der marine en lid der commissie 1 lot het examineren van zee-officieren enz. Z. M. heeft voorts bepaald dat gedurende het tijdvak dat aan den kapitein-luit. ter zee Gericke het bevel over eenen oorlogsbodem zal zijn opgedragenzijne functiën zullen worden waargenomen door den luit. ter zee le kl. H. J. van der Mandele. De heer H. G. Sörensen, geneesheer te Kopenhagen, is voor den tijd van vijf jaren benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. bij het leger in Nederl.-Indië. I De heer mr. baron van Zuylen van Nyevelt, buitengewoon gezant en gevolmagtigd minister van Z. M. bij de Fransche republiek, is gisteren alhier aangekomen. Heden is het ontwerp van wet tot definitive vaststelling der begroo- ting voor het departement van oorlog aan de tweede kamer der staten- generaal verzonden. Z. D. H. de hertog van Nassau heeft tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau benoemd den heer Kemps, chef van het Rijn- spoorwegstation alhier. BËLtlIE In het kon. museum tej Brussel is een stoute diefstal gepleegd. Men heeft zich meester weten te maken van een schilderij van Jeronimus Bos, «De verzoeking van den II. Antonius" voorstellende. Te Brussel werd Dingsdag avond door spotvogels het gerucht in om loop gebragt, dat de kazerne der Guides te Etterbeek ingestort, 50soldaten omgekomen waren, enz. Een aantal nieuwsgierigen toog naar de plaats des onheils, het gemeentebestuur zond links en regts depêches en eene sterke afdeeling policie-agentcn trok uit om de orde te handhaven, doch het bleek, dat men zich voor niets eene wandeling getroost had. Dezer dagen kwam te Antwerpen een Engelsche boot aan met 542 Russisch-l'oolsche emigranten, die uit Brazilië terugkeerden. Grooler ellende is er naauwelijks ooit ergens aanschouwd. Hun toestand was van dien aard, dat oogenblikkelijke hulp dringend noodzakelijk was. In overleg met het dagelijksch bestuur en de militaire autoriteiten wist de chef der openbare veiligheid, de heer Berden, van de bouwmaatschappij /'du Sud" voor hen een onderkomen te vinden in het oude arsenaal op den vroegeren vesting- grond, terwijl de minister van oorlog onmiddellijk bevel gaf voor iederen laodverhuizer een raatras en twee dekens uit 's rijks dépots af te staan. De minister van justitie nam maatregelen om in de voeding dezer ongeluk- kigen te voorzien, terwijl de minister van builenlandsche zaken zich met de üuitsche en Russische gezanten in verbinding stelde, opdat België zoo spoedig mogelijk van deze gasten, voor wier welzijn bijna alle ministers werkzaam zijn, bevrijd worde. Woensdag werden zij op soep, aardappelen j en vleesch onthaald en velen verklaarden in geen jaren zulk een kostelijk tuaal genoten te hebben. Een koopman van Luik was onlangs failliet verklaard. De ongeluk kige stond alles af aan zijne schuldeischers en ging met zijne vrouw wonen in een soort van hut, op eenigen afstand der stad. Ondanks die zelfver loochening, waarop de man zich beroemde, vermoedde men dat hij koop waren ontvreemd had. Dit gerucht won meer en meer veld, en dezer dagen begaven zich de vrederegter en de curator naar de woning van den 11 gefailleerde. "Maar mijne goede heeren", zeide deze, «wij kunnen nog I zelfs geen brood koopen. Ziet maar, onderzoektAlles werd ouder- I zocht: laden, kasten, bedden, doch men vond niets verdachts dan een oud opgerold jak. Tot geruststelling wilden de regters het pak openen, toen J de vrouw verschrikt uitriep: «Dat moogt gij niet zien"! Het pak werd onderzocht en men vond er 24000 fr. in, in bankbiiletten! ENGELAN». LONDEN 21 Maart. Het Court-journal meldt, dat de koningin in streng incognito onder den naam van gravin van Balmoral zal reizen. Het voorname doel van de reis is, in een ander klimaat herstel te zoeken voor haar door het. over lijden van prinses Alice geschokt zenuwgestel. -1- Volgens sommige berigten schijnt de generaal Roberts in Afganistan vrij wat huis te houden. De correspondent van de Western Morning IVeivs schrijft: «Wij hebben verleden week 2800 van die bergbewoners vernietigd en elf dorpen geplunderd en verbrand. Generaal Roberts heeft den heer Macpherson, correspondent van den Standard, uit het leger gejaagdomdat hij aan zijn blad mededeelde wat plaats had. De generaal heeft eenige van zijn stafofficieren aangesteld om de dagbladen op de hoogte te houden. De Standard is natuurlijk zeer ontevreden over de ergerlijke wijze, waarop zijn verslaggever bejegend is. Het blad wil geen officieel nieuws, dal de generaal zijn adjudant laat schrijven, opnemen, en vergelijkt het gedrag van den Britschen generaal met dat van een Rus. Te New-York overleed dezer dagen in de diepste armoede graaf Vinego Serafino de Brisbent, wiens vader een der voornaamste hovelingen van Frans II, koning van Napels, is geweest. Hij had in Amerika gediend als loopknecht in eene kruidenierszaak en vervolgens als bediende in eene res tauratie, tot hij eindelijk aan eene slepende ziekte bezweek. Slechts zeer kort na zijn overlijden kwam er een brief van zijn grootvader van moe derszijde met wien hij vroeger in onmin had geleefd en die hem nu schreef dat hij bij den Italiaanschen consul te Liverpool eene aanzienlijke som ter zijner beschikking had gesteld, onder voorwaarde dat hij dadelijk naar Italië zou terugkomen. FRAYKRIJ K. Door eenige afgevaardigden zijn bij den president Grévy pogingen aangewend om de invrijheidstelling te verkrijgen van Blanqui, die zich in de gevangenis te Clairvaux bevindt. Die pogingen zijn niet geslaagd. Zjj hebben zich nu tot het kiescomité te Roanne gewend, met aandrang om Blanqui aldaar candidaat te stellen bij de verkiezing op 6 April. In eene kiezersvergadering aldaar werd de heer Audiflret, die meer tot de geavan ceerde dan tot de gematigde republikeinen behoort, tot candidaat gekozen, maar spoedig daarop werd in eene andere vergadering, die door meer dan 300 personen bezocht werd, Blanqui tot candidaat der democratie uitge roepen. De minister van koophandel heeft aan de gedelegeerden der kamers van koophandel uit verscheidene groote sleden verklaard dat het stelsel der handelstractaten gehandhaafd zal blijven. De nieuwe vaandels zullen aan de regimenten worden uitgereikt bij de wapenschouwing, die in de maand Junij in Longchamps of in het bosch van Vincennes gehouden zal worden. De vaandels worden vervaardigd te Lyon, uit zware zijde. Aan den éénen kant staan de woorden: «République franchise. Honneur et Patrie"; aan den anderen kant de namen der veld- slagen, waarbij het regiment zich bijzonder onderscheiden beeft. Volgens de laatste opgaven zijn sedert Januarij 1873 in de provinciën Algerie, Oran en Constantine 16542 roofdieren gedood, namelijk 53 leeu wen 49 leeuwinnen9 welpen575 panthers1072 hyena's en 14784 jakhalzen. De meeste roofdieren worden in Constantine gevonden, welke i provincie meer bosch heeft. Te Chaux-de-Fondsin Zwitserland, heeft een Franschman, Devret genaamd, bediende op een kantoor, zijnen patroon vermoord om de kas le berooven. De dader is in hechtenis genomen, nadat hij eerst kalm met zijne bruid eene soiree had bijgewoond. Hij heeft eerst ontkend en daarna getracht zich van het leven te beroovendoor zich met eene glasscherf de aderen te doorsnijden. Hij heeft zich echter niet ernstig gekwetst en in het hospitaal eene volledige bekentenis afgelegd. DtriTSCHLAIKD. In den rijksdag heeft prins Bismarck, bij de behandeling van het voorstel van den heer Schnecgans tot vestiging eener zelfstandige regering van het rijksland Elzas-Lotharingen met haren zetel in het rijksland zelf, verklaarddat hij bereid was het voorstel bij den bondsraad in zoover aan te bevelen, dat aan Elzas-Lotharingen die zelfstandigheid verleend worde, welke met de veiligheid van het land uit een militair oogpunt vereenighaar is. Al te gunstig moest men zich echter de toestanden aldaar niet voor stellen, en uit dit oogpunt wees de rijkskanselier op de talrijke leden der protest-partij, welke in den rijksdag gekozen werden, en op de houding der geestelijhheid. Elke concessie, welke gedaan werd, moest echter ter wille van de veiligheid des lands telkens herroepbaar zijn. De rijkskanselier heeft thans eenige beperkende bepalingen op het be drijf van tapper, herbergier, enz. aan het oordeel van den bondsraad onder worpen. Hij stelt voor aan de regeringen der bondsstaten de bevoegdheid toe te kennen om voor de uitoefening van sommige bedrijven geen vergun ning te verleenen, wanneer het blijkt dat ter plaatse, waar iemand zulk een zaak wil uitoefenen, daaraan geen behoefte bestaat. Met die bedrijven wordt bedoeld: het tappen of schenken van brandewijn, de kleinhandel in brandewijn of andere sterke dranken, het bedrijf van herbergier, alsook het tappen of schenken van wijn en bier in kroegen, tapperijen, enz. Omtrent dit een en ander worden bepalingen voorgesteldvolgens welke in steden van minder dan 15000 inwoners zekere bedrijven, in bovengenoemde termen vallende, regtstrceks door de regering en in grootere sleden krach tens plaatselijke verordening zullen kunnen worden toegelaten of geweigerd. Volgens de memorie van toelichting is in Druissen het aantal herbergen en tapperijen sedert 1869 met 31 pCt. toegenomen. Weldra zal bij den rijksdag een voorstel worden ingediend, betreffende het Rijn-Mainkanaal, ten einde Frankfort in regtstreeksche verbinding te

Leydse Courant | 1879 | | pagina 5