BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. ..scheepsklerk G. Helle, uit 0.-1. teruggekeerdis mede op non-activiteit -•gvsleld. In de zitting van de tweede kamer van heden is, na replieken van verschillende sprekers en nadat de minister nogmaals had betoogd dat deze herziening niets praejndicieert omtrent de verhooging der grondbelasting, welke (|iiaestie echter later onvermijdelijk weer op den voorgroud zal tre den. het algemeen debat over het ontwerp betredende de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen gesloten. Art. 1 is goedgekeurd. De discussie over art. 2 (zuivere huurwaarde, de maatstaf van belastbare opbrengst) met zes daarop voorgestelde amendementen is aangevangen. Voor het geregtshof alhier werd gisteren bepleit het hooger beroep, door de firma Miller Brothers te Glasgow ingesteld tegen een vonnis der Rottcr- damsche regtbank, waarbij haar eene vordering tegen de Zwitsersche Lloyd was ontzegd. De appellante verzond eenigen tijd geleden met het schip ■de Otnmelander eene hoeveelheid jenever van Amsterdam naar New-Calebar, aan ric westkust van Afrika. Door storm moest het schip te Falmouth bin- nenloopen, waar de zeer beschadigde lading werd gelost. Daar de schipper die aan haar lot overlietwerd de lading door de appellante overgescheept in het schip Denijn. hetwelk de jenever naar de bestemde plaats bragt. De kosten van het verblijf te Falmouth die der overscheping en die der vracht van Falmouth naar New-Calebar, werden nu door de appellante van de assurantie-maatschappij de Zwitsersche Lloyd teruggevorderd. Deze weigerde te betalen en de Rotterdamsche regtbank oordeelde die weigering gegrond. Van dit vonnis hooger beroep, hetwelk namens de Schotsche firma werd toegelicht door den advocaat mr. E. N. Rahusen van Amsterdam. Namens de geïntimeerde werd het vonnis der regtbank verdedigd door den advocaat mr. A. M. van Stipriaan Luisgius. Het geregtshof deed gisteren uitspraak in de volgende zaken: 1°. J. v. d. K.A. P. en P. v. Z., uit Meliskerke, beschuldigd van diefstal door meer dan een persoon in een bewoond huis met behulp van binnenbraak. Het hof heeft alle drie schuldig verklaard en veroordeeld: J. v. d. K. tot 8 en A. P. tot 6 jaren tuchthuisstraf en P. v. Z., met aanneming van verzachtende omstandigheden, tot 4 jaren correctionele gevangenisstraf. 2°. J. K., uit Rotterdam, beschuldigd van vier diefstallen op bewoonde vaartuigen, ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. 3°. M. J. B., dienstbode te Rotterdam, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis en hel toebrengen van slagen, vrijgesproken van den diefstal, omdat niet gebleken was dat zij met arglist had gehandeld, maar ter zake van het toebrengen van slagen veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf en f 8 boete. 4°. (ter correctionele teregtzitting) II. J. v. R.uit Amsterdam, door de regtbank te Rotterdam vrijgesproken van bedelarij aldaar met valsche brieven; het hof heeft dat vonnis vernietigd en den bekl. veroordeeld tot 8 maanden gevangenisstraf, met last tol zijne opzending naar een bedelaarsgesticht na het eindigen van zijne straf. Aan het departement van marine had heden de aanbesteding plaats van het maken van een woongebouw voor de dienst van het loodswezen aan de haven van IJmuiden met den aankleve van dien. Minste inschrijvers waren de hh. Gebr. Mohrman, te Helder, voor 13700. ENGELAND. LONDEN 19 Maart. De artikelen van het huwelijkscontract tusschen den hertog van Con- naught en prinses Louise Margaretha zijn openbaar gemaakt. Daaruit blijkt, dat de hertog aan de hertogin een jaargeld geeft van 1500 A'. Zoo hij mogt komen te overlijden, ontvangt zij eene jaarljjksche toelage van 6000 hare bruidsgift bedraagt 15000 waarvan de helft eene bijzondere gift van den Duilschen keizer is. Het koninklijk schip Osborne, dat de prins van Wales ter beschik king van den hertog en de hertogin van Connaught heeft gesteld voor de reis van het echtpaar naar de Middellandschc Zee, zal den 24'"» voor de reis gereed liggen. De reis zal negen weken duren. De uilrusting van het schip voor dit doel kostte J 240,000. Voor de noodlijdenden te Szegcdiu is in de hoofdstad reeds meer dan 1300 bijeengebragt. Het /'East London Theatre" (e Whitechapel. in East-end. is geheel afgebrand. De schouwburg werd in de laatste twee weken niet bespeeld. Te South Shields is de Russische schroefboot Prima uit Pilau in qua rantaine gelegd. liet schip wss reeds in hel Tyne-dok, toen de »Privy Council" vernam dat het schip met katoenen- en linnenlompen geladen was. Onmiddelijk werd geseindhet schip uit het dok te slepen en vast te meeren te Yarrow Slake in de rivier de Tyne. Wat met de lading geschie den zal is nog niet bekend. Volgens de bladen uit de Vereenigde Staten is de aartsbisschop van Cincinnati, die jaren lang eene spaarbank hield, waar lersche en Duitsche arbeiders hunne spaarpenningen in bewaring gaven bankroet. De schuld zou enkele milioenen bedragen en het getal schuldeischers wel 11000. FRANKRIJ K. Dezer dagen is gemeld dat de nieuwe prefect van policie, de heer Andrieux, de brigade, welke met het doen van nasporingen van politieken aard belast was, had ontbonden. Volgens de Figaro bestond die brigade niet uit gewone beambten, maar uit bijzondere personen, meest tot de hooge standen der maatschappij behoorende. Hunne namen waren uitsluitend aan den chef der brigade, den heer Lombard, bekend. Zelfs voor den prefect moesten zij stipt geheim blijven. De naamlijst, in handen van den chef, was uit letters en cijfers zamengesteld, waarvan deze alleen de sleutel had. Nu werd hij ontslagen, doch weigerde het geheim mede te deelen, zoodat den heer Andrieux wel niets anders overschoot dan de brigade te ontbinden. De lieer Saint-Martin, afgevaardigde van Vaucluse, heeft bij de kan een ontwerp ingediendwaarbij het regt van den priester formeel w0t J, erkend, om een burgerlijk huweljjk aan te gaan. In deze zaak wordt j( p de burgerlijke overheid willekeurig gehandeld, daar de zaak niet behoorlj geregeld is. Zondag gaven de Bonapartisten in Parijs een feest ter eere van J te verjaardag van den ex-keizerlijken prins. Ongeveer 1200 personen «u (t den het feest bij. Jolibois, voormalig keizerlpk slaatsraad, die als voorzin |,e fungeerde, hield een redevoering, waarin hij betoogde dat de republike» het tegenwoordig zoo dol maken, dat Frankrijk spoedig Napoleon IV, redder in den nood tot zich roepen zal. De vergadering was goedsmoti vooral omdat men elkander in het oor fluisterde, dat koningin Vicii (jj den zoon van Napoleon III de hand harer dochter, prinses Beatrix, beloc e heeft, als hjj in den veldtogt tegen de Zoeloes zich lauweren verwen 'c mogt. De policie liet de vergadering stil begaan, zelfs toen er luide kret en van: leve Napoleon IV! gehoord werden. De academie heeft dit jaar haar grooten prijs in het vak "dichtki» toegekend aan den heer Jules Renard. voor zijn «la Poésie de la Sciena De academie wist niet, dat de door haar bekroonde dichter, thans h«,,, leeraar in de letterkunde te Lausanne, bij verstek tot deportatie naar Niet Caledonië was veroordeeld, wegens deelneming aan de Parijsche coma® en zal daarom bij den minister van oorlog de noodige stappen doeui gratie voor hem te erlangen. Een groot weldadigheidsfeest, dat door de geheele officiële wereld; bezocht worden, zal door den Oostenrijkschen gezant, graaf von Beust.i voordeele der overstroomden van Szegedin georganiseerd worden Uit Vichy wordt gemeld, dat het dorp Vernet, bij die badplaats legenin minder dan 3 uren tijds door brand vernield is. Meer dan huizen en schuren zijn eene prooi der vlammen geworden. ITALIË. Passanante speelt in de gevangenis steeds den staatkundigen dweep len Hoewel hij in zijne cel alleen is, declameert hij telkens hardop allol - brokstukken uit zijne zoogenaamde vpolitiek-sociale verhandelingen." Tijia de kanselier van het geregtshof hem kwam uitnoodiaen tot het ondem iel; kenen van de voorziening in cassatie, sprong hij als een kat tegen t - venster op, heesch zich aan de ijzeren bouten naar boven, en brulde kdoo vreeselijke stem naar buiten: »De dood aan Ferri! de dood aan La Fti - cesca! jde dood aan het volk!" Ferri is de voorzitter van het geregtsbdvlie dat hem vonnisde, La Francesca de procureur-generaal. Toch is al i mei onverschi ligheid maar komedie-spel. Wanneer hij echter meent dat niemamet hem bespiedt, breekt hij soms in krampachtig snikken los. En toen ijsapi advocaat hem op het denkbeeld bragt dat de koning hem nog het lenttii kon schenken, riep hij herhaaldelijk, als door eene nieuwe hoop beziet net »Ja, ja, de koning kan mij gratie verleenen!" hu Orsolini, de internationalist, die te Pisa, bij gelegenheid eenerlI- monstratie tegen Passanante's moordaanslag, eene bom wierp onderAb menigte op straat, is door het geregthof te Siena tot 19 jaren dwangarl veroordeeld. lm OOSTENRIJK. Betreffende de ramp te Szegedin komen voortdurend nog berigten:^ die het vreeselijke daarvan al meer en meer in het licht stellen. Ongerc 40000 menschen zijn reeds op verschillende wijzen uit die stad naar eld« IB''> overgebragt. De gemeenteraad heeft zich uit eigen beweging ontbond: en de regterlijke magt, zoowel als de geestelijkheid en de militaire ku mandant, bevinden zich in Neu-Szegedinallen opeengehoopt in een vertri'!l' van het geregtsgebouw. Dit gebouw wordt door duizenden vlugtelingen i 1 legerd, die bij hoopjes worden binnengelaten om brood en spek te ontvii "S gen. Velen van die ongelukkigen. die vóór weinige dagen nog in weistar11 vetkeerden, nemen nu weenende en snikkende de bete broods in ontvang! M'( om niet van gebrek om te komen. Terwijl in den eenen hoek van het vt fls' trek de justitie haar ambt uitoefent, geschieden in een anderen hoek aangiften van geboorten en overljjden. Nu eens komt eene moeder m haar zuigeling op den armmededeclende, dat zij het lijk van haar eel genoot ontdekt heeft, dan weer ziet men een soldaat binnentreden,I een voerman betrapt heeft op afzetterij; te midden van al die bewegii worden pasgeboren kinderen door den geestelijke gedooptdie daarna het kerkhof wordt geroepen om de gebeden bij de begrafenis der veronfi lukten te verrigten. Voor het gebouw staan geheele rijen doodkisten omringd door bloedverwanten, om te onderzoeken of onder de l(j ken, well 1™ it rl 111 v' ..m ..tnn I II 1 I..L l.l „...1 n .,',L I1 two i 1 lil ■l; erk daarin gelegd worden, vrienden of bloedverwanten zich bevinden. In den rijksdag heeft de heer Bakay, algevaardigde uit Szegedin, ait getoond dat de zorg voor en het onderhoud van de Theiss-dijken, wek een uitgestrektheid van 18000 nieter hebben, de krachten van de boven gaan. Reeds 14 a 15 jaren geleden had men de regering er op? wezen, dat als er niet meer ringdijken gemaakt werden, de stad teeengi tijd verloren zou gaan. De schade aan roerend en onroerend goed wei door hem op 15 millioen geschat. Eene leening ten bedrage van 5 a 6 lioen werd door hem noodig geacht om de stad weder op te bouwen. Voorl diende hij eene motie in tot benoeming eener parlementaire commissie, lt einde de oorzaken van de ramp te onderzoeken en de middelen tot her# aan te geven. TVRKIJE. De heer Schmidt, directeur-generaal van financiën in Oost-Riimeli! heeft eene mocijelijkc taak te vervullen, als hij den last uitvoert, hem do« de Europeschc commissie in die Turksche provincie opgedragen. Dezer dage moest hij een inspectiereis doenen hoewel de Russische autoriteit! vooraf zijne komst aan de bevolking van Ilaskeni bekendmaakten, werd b: daar alles behalve vriendelijk ontvangen. Het lokaal, waarin hjj arbeidde werd door een volkshoop omringd, en de opgekomenen raasden-en tierde over het tractaat van Berlijn; bovendien werd het personeel van den lit'""' Hst lef in m ei d ei sta;

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2