LEIDSCHE COURANT. VRIJDAG 21 MAART. BINNENEANDSCME BEfUGTEN. W, «8, ])e Courant verschijnt dagelijks, Zen- en eestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.— franco p.p. f 3.50, met hei Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaars, huilen de expeditiekosteu. Afzonderlijke twmmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. Üe prijs der Advertentidn is van 1—4 regels iedere regel meer 25 cenls. LEIDEN. 20 Maart. Zooals bij herhaling gebleken is wordt de gunstige bepaling, onlangs door den minister van oorlog gemaakt ten opzigte van het verleencn van toeslemming lot het aangaan van een huwelijk aan verlofgangers van de militie te land, niet goed begrepen. Het gevoig hiervan is dat de belang hebbende. die zoodanige toestemming verzoekt, in zijne verwachting wordt teleurgesteld en hem de vereischte toestemming niet kan worden verleend. Het is daarom niet ondienslig onzen lezers mede te deelen dat de com manderende officieren der corpsen gemagtigd zijn op de daartoe strekkende aanvrage de toestemming tot het aangaan van een huwelijk Ie verieenen aan ieder verlofganger van de militie te land. die zijn eerste dienstjaar heeft voibragt, gerekend van den dag zijner inlijving, mits vooraf door of ten behoeve van dezen aan den chef van het corps worde overgelegd eene schriftelijke verklaring, waaruit deugdelijk blijkt, dat, bij eventuele opkomst onder de wapenen van den verlofganger, in het onderhoud van het door dezen achter te laten gezin, zonder zorg van 's rijkswege, naar behooren zal kunnen worden voorzien. Wijders zal voor de waarheid van het daarin vermelde door het gemeentebestuur der woonplaats van den verlofganger moeien worden ingestaan. Door dus zóódanige verklaring bij de aanvrage over te leggen zal men zich de teleurstelling, die in eene weigering is gelegen, besparen. Wanneer de aanvrage schrilteljjk geschiedt, is het aan te raden daarbij een postzegel van 5 cent te voegen, waardoor hem de vergunning franco lean worden toegezondendie hem anders 10 cent aan vracht kost. Blijkens de opgaven omtrent den loop der bevolking des rijks in 1878, door de Staatscourant medegedeeld, bedroeg de bevolking der provincie Zuidholland op 1 Jannarij 1879 384,304 mannen, 411,805 vrouwen, te zaaien 796.109. In den loop van het jaar 1878 was de bevolking toegeno men met 7543 mannen, 7910 vrouwen, te zamen met 15453 zielen. De bevolking der gemeente Leiden bedroeg op 1 Jan. 1879 41240 zielen, die van Leiderdorp 2957 z.die van Zoeterwoude 3694 z.die van Voorscho ten 2182 z.die van Oegstgeest 2611 z.die van Rijnsburg 2092 z.die van Valkenburg 430 z., die van Voorhout 1173 z.die van Warmond 1401 z. die van Katwijk 5680 z., die van Noordwijk 3630 z., die van Noordwijker- hout 1516 z,die van Sassenheim 1214 z.die van Koudekerk 1367 z., die van Hazerswoude 3128 z.die van Boskoop 2738 z., die van Benthui zen 644 z. - Als eene zeldzaamheid wordt ons medegedeeld dat bjj den landbouwer A.van Nood bjj de Naakte Sluis, onder Zoeterwoude, een hond, vijf weken geleden, elf jongen heeft ter wereld gebragt, welke allen nu nog in leven «n dagelijks te bezigtigen zjjn. Men schrijft ons uit Lekkerkerk, dd. 20 Maart: Op den 141"0 dezer had, in tegenwoordigheid van het bestuur en gecommitteerde ingelanden Wit den polder »Hoek en Schuwagl", onder deze gemeente, de beproeving plaats van het voor dezen polder gestichte stoomgemaal. Heeft dit dubbel werkend stoomgemaal, gedurende den afgeloopen winter, reeds tot groote tevredenheid gewerkt en den polder, groot p. m. 2300 hectaren, droog ge houden, de uitkomst van de beproeving overtrof nog verre de verwachting. Immers door beide werktuigen met hevel-centrifugaalpompen werden per minuut 198 kubieke meters water, ter hoogte van 3.60 meters, uitgewerkt, terwijl daarvoor in het bestek 144 kubieke meters waren bepaald; ook de werking der machines voldeed aan alle eischen. Het geheele werk is ont worpen en uitgevoerd door den heer J. Paul, architect te Zevenhuizen, en 'trekt hem en de heeren aannemers C. Bok, te 'sGravenhage, W. van Goeiliem, J. Reallier Ca.te Brussel, en C. van der Wiel, te Dubbeldam, tot roem en aanbeveling. - Volgens het Hbl. hebben van de bemanning van de Barents zoo goed allen zich weder aangeboden om den tweeden togt mede te maken, loer groot -is echter het aantal flinke zeelieden, welke zulk een togt ter er va" 't vaderland eu tot vermeerdering van kennis en zeemanschap rillen medemakenen lettende op het doel dezer togtenwil dc commissie aarom liever een nieuwe bemanning aanwerven. Op deze wijze vermeer- rt het aantal Hollandsche zeelieden, die met ijsvaart vertrouwd zijn, en 'au men later een groot schip bemannen met ervaren matrozen. Opmcr- «'ïk, en ter eere der jonge Hollandsche geleerden is bet, dat zich voor deze en ook reeds voor een volgende reis zoölogen hebben aangeboden, die door het voorbeeld van d'. Sluiter gezien hebben, hoe veel er in de IJszeeën nog ie leeren en te ontdekken is. lie heer Grant, de Engelsche grondeigenaar, die zijn fraai landgoed in Devonshire verleden jaar verliet, om als vrijwilliger mede te gaanten einde in het Noorden te photogra- pheren, gaat weder als vrijwilliger der nieuwe beeldende kunst mede. Bij het kantongeregt te Gouda kwam het geval voor, dat een veld wachter van eene naburige gemeente, die gedagvaard was om in verschil lende zaken, waarin hjj proces-verbaal had opgemaakt, als getuige op te tredenhet zwaarst van allen gestraft werdhjj kwam namelijk bijna een half uur te laat, nadat in de zitting reeds een paai zaken, waarin hij ge tuige moest zijnbehandeld warenen werd in zijne afwezigheid door den kanionregter, op requisitoir van den ambtenaar van het openb. min., dade lijk veroordeeld tot eene boete van 12 of gevangenisstraf van 3 dagen lerwjjl de redenen, die hij voor zijne late verschijning aangaf, als niet ge grond beschouwd werden. De beklaagden zeiven kwamen er met veel min dere boeten af. Te Haarlem had gisteren de opening plaats van inschrijvingen voor de geldleening ten laste dier gemeente, groot ƒ77000, rentende 4% pCt. Ingeschreven is voor ƒ128,000; voor ƒ108.000 ad pari en het overige daar boven. Door den raad dier gemeente is aan J. L. J. Jansen, te llillegom, con cessie verleend voor den aanleg en de exploitatie van een tramweg Itisschen Haarlem en Leiden, voor zooveel betrek het grondgebied te Haarlem en met vergunning om rails te leggen in aan de gemeente toebehoorendc gronden en wegen onder Heemstede. Door den gemeenteraad van Amsterdam is oinirent het voorstel van burg. en weth. om, behoudens goedkeuring van de bevoegde magt, te zijner tijd eene gemeentelijke lichtfabriek op te rigten, besloten de concession aan C. de Bruyn en Zoon en aan de Amsterdamsche Pijpgas-Compagnie op een nader te bepalen tijdstip in te trekken, met uitnoodiging aan burg. en weth. deze zaak nader te onderzoeken en deswege te rapporteren. Tot prosector bij het onderwijs in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam is benoemd de heer dr. Max Weber, te Bonn. Te Amsterdam is het aan de policie gelukt de hand te leggen op twee doortrapte opligters, die sedert geruimen tijd misbruik maaklen van de lief dadigheid der aanzienlijke ingezetenen aldaar. Naar men uit Amsterdam meldt zal de firma A. E. dc Wit en Zonen, suikermakelaars, worden ontbonden en de zaken worden voortgezet, onder de firma Gebr. Ledeboer, door twee zonen van den firmant van dien naam. Op de botermarkt ie Alkmaar zijn onlangs door de policie in beslag genomen eenige koppen boter, die bij scheikundig onderzoek in hel geheel geen boter bleken te bevatten, zelfs niet de zuiver bereide kunstboter of oleo-margarine, maar slechts een geel gekleurd vel. waarschijnlijk varkens vet, waarmede hoogstens 3 pCt. werkelijke boter gemengd kan zijn. Uit Breda meldt men dat hel verblijf van H. K. H. prinses Hendrik aldaar alleen ten doel had het ontmoeten van hare familie, die, bjj hare terugkomst uit Engeland, aldaar ruim twee uren heeft doorgebragt. 'sGRAVENHAGE, 20 Maart. Tot procureur hij het geregtshof te 's Hertogenbosch is benoemd de heer mr. H. J. van Leeuwen, procureur bij de arrond.-regtbankeii ie 's Her togenbosch en Roermond. De benoeming van den heer dr. Max Fiirbringer tot gewoon hoog leeraar in de ontleedkunde aan de universiteit te Amsterdam is bij kon. besluit bekrachtigd. Aan den heer J. van Drnncn, vice-consul der Nederlanden te Londen, is de persoonlijke tilel van consul verleend. Tot kapitein 2e kl. bij het 2C reg. infanterie is benoemd de le luit. C. L. Beekvan het corps. De officier van gezondheid le kl II. C. Steenbergen is bevorderd tot dirigerend officier van gezondheid hij de zeemagt, en de officier van ge zondheid 2e kl. J van Deventer, van bet personeel van de geneeskundige dienst der landmagt, is, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld. De officieren van administratie 1' kl. W. F. E. Le Riitle en F. E. A. Canneel, dienende respectivelijk aan boord van de wachtschepen te Helle- voetsluis en Amsterdam, worden op non-activiteit gesteld en vervangen door de officieren van administratie le kl. F. Hora Adema en J. Reijer; de

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1