LEIÜSCIIE CUE It 1 1ST». k°. ar. I:ONDER DAG 20 MAART. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en feestdagen uitgezonderdie pry« der Courant is per merendeel jaars f3.— franco p.p. f 3.50, Dief het Verslag der Handelingen van den Cemeettteraad 3.3b, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jours, buiten de expeditiekosten. Af zonder lijkt: nmmers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenticn is van 1- 4 regels ƒ1.iedere regel ineer 25 cents. Bij d:ze Courant wordt verzonden bladz. 13—14 der Handelingen van gemeenteraad Zittingverslng STADS-BER ÏCHTEN. JA€HT VIS5CKEEUJ. I [is BURGEMEESTER van LEIDEN herinnert aan hen. die zich voor het inslaande saizoen 1879/80 in het bezit wenschen te zien van Jacht- of "'ïlschakten of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der H iuclierijdat de nlanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis erkrijebaar zijn ter (letneetite-Srcrelariealwaar zij. behoor ijk ingevuld _tn onderleekend. vóór den I5'lrn April dezes jaars moeten terugbezorgd *tjn, ten einde aan den Commissaris des Konings in deze provincie te orden ingezonden. Tevens wordt aan belanghebbenden herinnerd, dat blanco verzoekschrif ten lot het bekomen van buitengewone machtiging tot het verdrijven van Khaielijk gevogelte met pistoolschotenhet schieten ran konijnen en ander ithaielijk gedierte en het visschen ah het water met ijs bedekt is, mede jrslis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Lewis19 Maart 1870. v. n. BRANDELER. BINNËNLANDSCIIË BEBIGTEN. LEIDEN, 19 Maart. Het invitatieconcertgisteren avond door de vereeniging «Sempre Cres- cendo" in de stadszaal gegeven, werd door een talrijk publiek bezocht. Hoewel gewoonl[jk de iovitatieconcerten druk bezocht worden, toch kon men opmerken bjj den aanblik der eivolle zaal dat meer dan gewone bclang- een zoo talrijk publiek had doen zamenkomen. En dit niet zonder len. De aangekondigde soliste tnej. Anna Verhulst zoude zich doen hooren. legoede geruchten, die omtrent de talenten dezer echt Nederlandsche kun- nares van uit de residentie tot ons waren gekomen, hadden de belang- in hooge male opgewekt. Voegt men daarbij dat de heer Fischer li solozanger zoude optreden en dat het programma buitendien eene sym- tonie van Schumann bevatte, dan is zulk eene belangstelling volkomen [crcgtvaardigd. [len kort woord over de uilvoering van liet programma. Het orcliest tent allen lof voor de keurige vertolking van Schumann's symphonie de uitstekende begeleiding der solo-pianiste. De uitvoering van het tlassieke werk van Saint-Saêns door mej. Verhulst is boven onzen lof ver een Zjj behaalde een schitterend sttccès. Algeineene bijvalsbetuigingen ielen haar ten deel toen een der commissarissen haar met eene hartelijke lespraak hel diploma als eerelid overhandigde. Hij uitle den wcnsch dat sttccès van den avond haar ten spoorslag zou strekken het Leidsche "bliek nog menigmaal van haar geniaal spel te doen genieten. En wij en Hier allen, die hare virtuositeit bewonderd hebben, zeggen het hem na. lieer Fischer is voor ons een oude bekende. Zijn stem en voordracht fa mets te wenschen over. Ook hij verwierf welverdiende bjjvalsbelui- "?en. Maar de eerepalm van den avond komt ongetwijfeld toe -aan onze ndgenoote mej. Verhulst. 'Dank zij ten slotte het bestuur van //Sempre" gebragt voor het genotaan tiiens burgerij door dezen avond verschaft. •- Door den boekhandelaar J. SV. van Leeuwen alhier zal Woensdag 26 aart en volgende dagen verkocht worden eene verzameling boeken, plaat teen, platen enz., waarvan de catalogus door hem is verzonden. Op het (bied van godgeleerdheid, kerkelijke geschiedenis, staatswetenschappen, Slsgeleerdheid en geschiedenis komen in die verzameling belangrijke wer- lea voor, waarop wij de aandacht van belangstellenden vestigen. De minister van binnenlandsche zaken, overwegende, dat de heer tanRees, ingevolge art 91 der grondwet, heeft opgehouden lid te zijn van 1 tweede kamer der slaten-generaal en dat derhalve in het hoofdkiestrict '"hem eene verkiezing voor een lid dier kamer behoort plaats tc hebben, til goedgevonden te bepalen: dat die verkiezing zal plaats hebben op ijsdag 8 April e. k., en dat, zoo herstemming noodzakelijk is, die zal Schietlen op Üingsdag 22 April daaraanvolgende. Voor de ontwerpen van medailles en dipoma's schreef het bestuur der tnherasche tentoonstelling een prijsvraag uit, waarby voor beide een geldelijke «mie werd uitgeloofd. Uit de ingekomen antwoorden kende het bestuur de premie toe aan den heer N. van der Waals aldaar, wiens ontwerpen voor beide door de commissie van heoordeeling het best gekeurd werden. Te Rotterdam is gisteren op het terrein van het centraal spoorweg station een wisselwachter, die van een in gang zijnde locomotief sprong, met den voet onder een der wielen geraakt, waardoor drie zijner teentn werden verpletterd. Te Amsterdam is gisteren aan de Wittenburgergracht eene stelling gebrokenmet het ongelukkig gevolg dat drie daarop bezig zijnde werklie den op de straat vielen. Twee daarvan zijn daardoor zoodanig verwond, dat men voor het behoud van hun leven vreest. Gebrek aan zorg bij de zamenstelling was ook hier oorzaak van het ongeluk. In liet Paleis voor Volksvlijt had een knaap, die spelende zich langs de leuning van de trap naar beneden wilden laten glijden, het ongeluk van boven neer te vallen. Hij brak beide beenen en eenige ribben in het lijf. Bij den burgemeester van Amsterdam is ingekomen eene gift van ƒ2000, ten behoeve der algemeene armen. Men meldt uit Oosterhout: In Jnlij 1875 werd hier een kasteel met bijbehoorenden grond gekocht, bestemd tot een klooster voor Silezische geestelijke zusters. Het gebouw zal eerstdaags echter weer ontruimd worden, daar die zusters zich in Oostenrijk vestigen. Naar men verneemt is de oor zaak van dit vertrek de ongezonde ligging van het gebouwdaarbij kunnen de zusters zich moeijelijk met de taal en gebruiken dezer streek vereenigen. Het kasteel zal in particuliere handen overgaan. De gemeenteraad te Middelburg heeft tot gemeenle-geneesheer benoemd den heer C. Bolle, arts te Leiden. In de Arabische toespraak, waarvan prof. de Goeje eene vertaling heeft gegeven in den Spectator, eergisteren vermeld, komt liet volgende voor, dat de verbittering schetst, die in Atjeh bij het begin van den oorlog tegen de Nederlanders bestond: «Wij bekeeren ons tot U, o God, de Aller hoogste! wegens hetgeen wij misdaan hebben, en wij roepen Uwe schuld vergeving in voor onze tekortkomingen. Want wij zijn Uwe knechten, de zwakken, en indien Gjj ons niet vergeeft en U over ons erbarmt, dan voor waar zullen wij tot de verlorenen behooren. Op U alleen hopen wij. En help, o God! de vrome strijders en verdedigers, die Uw woord eu Uwen godsdienst trachten omhoog te houden legen de ongeloovige lieden uit Hol land en hunne volgelingen en helpers. Weer van ons af hun kwaad en hun list en bedrog en doe het op hen nederkomen! Want zij hebben ons leed gedaan en ons onregtvaardig behandelden zij zijn onregtvaardig. Wy daarentegen, Uwe knechten, zijn de zwakken, die onregt lijden, en wy hebben geen helper dan U, o uitstekendste Beschermer, o uitstekendste Helper! O Heer van den oordeelsdag, U dienen wij en U roepen wij aan om hulp! Door U en door Uwe heirscharen zullen wij de overwinning be halen op onze vijanden, de Hollanders en hunne volgelingen en helpers. 0 God! doe hun list en hun bedrog en hunne toovenarij op hun hoofd ne derkomen. 0 God! belemmer hen in hunne plannen tegen ons door een, ja door vele bezwaren, die zij niet kunnen opbellen. O onze Heer, ver hoorder der gebeden! Gij weet dat onze vijanden, de Hollanders, slechts een klein getal zijn, verstrooi dan huil vergadering en laat niet een van hen in Atjeh overblijven. Want Gij, Gij alleen zijt het, die blijft in eeu wigheid, o levende, o onvergankelijke! Gij hebt alle dingen geschapen zoo als Gij wilt en aan alles een bepaalden duur gegeven. O God! doe op hen nederdalen melaatsheid en besmetting en pest en watersnood en andere volksrampen, die zij niet kunnen keeren. O God' doe op hunne ligchamen de krankheden en ziekten, de pijnen en kwalen nederkomen, die hun het bloed in de aderen bederven, en hunne gewrichten ontbinden en hunne ledematen doen afvallen. Gij toch zijt het die wonderen doet en alles be stuurt gelijk gij wilt. O bezitter van heerlijkheid en grootheid! O eigenaar van geweldige magt! O wreker! neem wraak van Holland en doe hen met hun volgelingen en helpers ontkomen en verdelg hen zooals Gij de volken Aad en Thamoed verdelgd hebt. Zie, God is magtig over alle dingen. O God! verstrooi hun vereeniging en drijf hun vergadering uiteen, en doe hun plannen verkeerd uitloopcnen verkeer hun voorspoed in tegenspoed. Doe hun voeten wankelenterwijl zij voor ons vlugtenverwoest hun sleden en gebouwenmaak een einde aan hun heerschappij als zij verslagen zijn. Doe hun schepen vergaan, hun kanonnen en geweren barsten, keer hun wapenen en hun bedrog en hun toovenarij tegen henzelveo. O God! maak linn wapenen stomp en sla hen in het gezigt en verstrooi hen over de we-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1