EIDSCHE COURANT. 1879. !V". 60. WOENSDAG 19 MAART. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. I I De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en feestdagen uitgeionderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f 3.50, nut het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'ijtars, buiten de expeditiekosien. Afzonderlijke nummers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. I>e prjjs der AdvertentiCn is van 1—4 regels fl.iedere regel ineer 25 cenls. 1( Flingen LEIDEN, 18 Maart. te heden avond verschenen Staatscourant bevat de benoeming van den f 'Mtf, A. Tiele alhier, tot bibliothecaris aan de ryks-universiteit te Utrecht. Morgen Woensdag avond zal in het gebouw der Maatschappij lot (a van 't Algemeen, te 8 uur, op de departements-vergadering van de li. Maatschappij Ier bevordering van Nijverheid optreden de heer dr. Brestcr helft en eene voordracht houden over kunstmatige bereiding van natnur- lukten opgehelderd door proeven. Een groote opkomst der leden wordt 'acht, daar de heer Brester bekend staat als een man, die de onderwer- welke hij behandelt, helder en klaar weet uit een te zetten. L De minister van waterstaat enz. heeft ter kennis van belanghebbenden bragt dat ter opleiding tot de betrekking van telegrafist 2e kl. bij den itelegraaf, na vergelijkend onderzoek, in de maand Augustus aanst., kunnen worden toegelaten, aanvankelijk op een daggeld van gulden. Deze leerlingen kunnenna voldoende blijken van geschiki- gegeven te hebben, dingen naar de betrekking van telegrafist 2' kl., aaraan aanvankelijk eene jaarwedde van ƒ900 is verbonden. Zij, die :|i aan het bedoelde onderzoek wenschen te onderwerpenmoeten zich jr of op 31 Julij e. k. bij het dep. van waterstaat daartoe aanmelden j moeten geboren zijn in een der jaren 1854 tot 1861 ingesloten. - Volgens bij de regering ingekomen ambtsberigt. zal van 1 October lot 31 Mei 1881 te Melbourne (Australië) eene internationale tentoon- lling van voortbrengselen van nijverheid, kunst en landbouw gehouden irden. Tot het bekomen van inlichting wordt verwezen naar de hierna de vereenigingen of maatschappijenaan welke het reglement en ramtna voor de tentoonstelling is toegezonden: de yereeniging tot be ering van fabriek- en handwerksnijverheid in Nederlandde Ned. maat- ipij ter bevordering van nijverheid, te Haarlem; de Holl. maatschappij |g landbouw; de Qeldersche maatschappij van landbouw; de maatschappij bevordering van landbouw eu veeteelt iu Zeelandt; de Friesehe magt- ippjj van landbouw en veeteelt, Ie Leeuwarden. - De commissie tot heL besturen van tuinbouw-tentoonstellingen in het js voor Volksvlijt te Amsterdam heeft besloten, de tuinbonw-teiitoon- ling, die van 49 April e. k. gehouden zou zijnuit le stellen. Zjj zal gehouden worden van Donderdag 24 tot Maandag 28 April. Wegens dit Wel zijn wijzigingen in het programma gemaakt. Opgaven van in te en voorwerpen moeten gedaan worden vóór of op 5 April. Inzending voorwerpen op 22 April. De hh. Lippmann, Rosenthal O. te Amsterdam zijn officieel uitge- igd om ten behoeve van de ellende in het Ilongaarsche Comitaat Czon en vooral iu de hoofdstad Szegedin een dringend beroep te doen op erkenden weldadigheidszin van Nederland, llulp, spoedige hulp is noodig. Door wjjlen mej. G. F. Heintzen is een legaat van f 1000 besproken het R. K oude armenkantoor en een legaat van gelijk bedrag aan het lichtst. Jacob, te Amsterdam. Aan het laalstgenoemde gesticht is voorts legaat, groot 3000besproken door wijlen vrouwe D. M. Smithuysen, oote van den lieer F. T. Evetard. - Door wjjlen den heer H. J. Borgers is eene som van ƒ1000 vermaakt, van regtcn, aan de armen der Ned. herv. gemeente te Zwolle. - Te Doorn is dezer dagen door den aldaar gestationneerden brigadier rijksveldwachtL. Koudijs, Evertje Harskamp, huisvrouw van W. Wou- jtëe, betrapt op het vervaardigen, uilgeven en in omloop brengen van halve en kwartguldens. Vaassen is eergisteren een boerenhuis, bewoond door twee ge ien, afgebrand. Eene vrouw van 80 jaar zou in de vlammen zjjn om- Wen, zoo niet een der bewoners haar met levensgevaar had gered. Een gedeelte van den inboedel, alsmede een groote voorraad linnen en is verbrand. Door het gemeentebestuur van Tilburg is den heer W. H. Smulders, s te late oplevering van de door hem aangenomen ijzeren werken ten ve der gasfabriek, eene boete opgelegd van ƒ12000. De heer Smulders i die boete geweigerd le betalen, zoodat die zaak voor de arrond.-regt- le 's Hertogenbosch werd gebragt, welke den heer S. de bpete voor heeft kwijtgescholden. Op grond van ingewonnen regtskundige advie- heef! het gemeentebestuur echter gemeend niet in die uitspraak te raad van legatie bjj in dezelfde hoedanigheid moeten berusten, maar heeft het besloten, als daartoe door den raad ge- magtigd, van dit vonnis in hooger beroep te komen. Onder Helmond is Zondag morgen eene boerderij afgebrand, waarbij een paard, 7 koeijen en een varken met 12 jongen omkwamen. Daar de iu de nabijheid wonende lieden meestal naar de kerk waren, kwam de vereischte hulp toen het te laat was. De trein, die eergisteren morgen 10.55m. van Boxtel naar Wezel vertrok, is op ongeveer 114 uur van eerstgenoemd station aan een groot gevaar ontsnapt door de oplettendheid van de vrouw van een wachter. Haar man was gerequireerd om dienst te doen voor een ongestelden wachter nabij het station Schijndel. In de nabijheid van haar wachthuis was de kop van een rail over eene lengte van ongeveer 45 c. M. aan den hals afge broken. Bij nadering van den trein gaf zij ^onveilig," hetgeen door con ducteur en machinist gelukkig spoedig werd opgemerkt, zoodat de trein op omtrent 60 M. van het gevaarlijke punt tot staan kwam. Onmiddeljjk werd een onderzoek ingesteldwaarop dadeljjk naar een nabijgelegen wachthuis werd teruggestoomd om een nieuwen rail te halen, die in een oogenblik was gelegd, zoodat de trein na een oponthoud van p.m. 20 minuten zijn weg kon vervolgen. 'sGRAVENHAGE, 18 Maart. Door Z. M. is jhr. mr. A. L. E. de Sluers, thans het gezantschap te Berlijn, met 1 April aanst., overgeplaatst bij dat te Parijs. -- Z. M. heeft hel aan den heer J. Muller, burgemeester van Valkenburg, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente bekrachtigd; voorts is aan jhr. J. K. Vegelin van Claerbergen op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Westzaan en tot die betrekking be noemd de heer P. B. J. Ferf. secretaris der gemeente Wormerveer; aan den heer A. C. J. F. Bouwmeester is. op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Aduard. De navolgende controleurs der directe belastingen, invoerregten en accijnsen zijn verplaatst, als: B. Hulst van Schiedam naar Rotterdam (invoer regten en accijnsen) en M. Haenijens van Helder naar Schiedam. De luit. ter zee le en 2e kl. F. J. P. M. Mulder en J. Lastdrager, uit Oosl-Indië in Nederland teruggekeerdzjjn op non-activiteit gesteld. 11. K. 11. prinses Hendrik heeft zich heden ochtend naar Breda be geven. ten einde aldaar persoonlijk eenige zaken, in verband met de nalaten schap van wplen haar gemaal, te regelen. In de zitting van de tweede kamer van heden is de beraadslaging over de herziening van de belastbare opbrengst der ongebouwde eigendommen voortgezet. De heer de Bruyn Kops is voor het ontwerp, als het strekt alleen om een billijken grondslag te krijgen voor de latere conversie der mutatieregten. De hh. Mees, GratamaBastert en van Nispen bestrijden de meeniug dat grondbelasting zou zijn grondrente. Zij hebben echter bezwa ren, onder anderen legen art. 37, dat verhooging van grondbelasting moge lijk maakt. Daarover willen zjj nu nicl beslissen. De hh. Vos, Rutgers en Sickesz wenschen juist dat de herziening zal leiden tot verhooging en dat dan de overgangsregien zullen afgeschaft of verminderd worden. De heer van Tienhoven is voor het hoofddoel: herziening. De heer Cremers aarzelt het ontwerp goed te keuren, uit vrees dat peraequatie zal leiden tot bena- deeling der eigenaars. Morgen voortzetting. De hooge raad heeft gisteren behandeld het beroep tegen een arrest van het geregtshof te 'sGravcnhage, ingesteld door den gewezen ontvanger en secretaris der gemeenten Krabbendqke en Rilland v. d. B.waarbjj hjj tot 5 jaren tuchthuisstraf werd veroordeeld wegens het als openbaar amb tenaar verduisteren van hem als zoodanig toevertrouwde gelden. Namens den requiraut werden door advocaat m'. J. van Gtgh twee cassatiemiddelen toegelicht. De conclusie van het O. M. is bepaald op 31 dezer. Nog werd behandeld de voorziening van den schipper H. S.ingesteld tegen een arrest mede van het hof te 'sHage, waarbij hem, ter zake van diefstal met bui- tenbraak op een bewoond vaartuig, eene eenzame opsluiting van 6 maanden werd opgelegd. Door den advocaat mr. van Outeren werd een cassatiemid del voorgedragen. In deze nam het O. M. dadelijk conclusie, welke strekte tot verwerping. De uitspraak is bepaald op 15 April. Burg. en weth. hebben aan den gemeenteraad, ter behandeling in de vergadering van hedeneen praeadvies doen toekomen ten aanzien van het onthouden van goedkeuring door de gedep. staten aan het raadsbe-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1