belangen der Nedeil. volksvlijt tegemoet ziende, heeft zich hij eerbiedig adres tot Z. SI. den koning gewend, Wel is waar, zegt zij daarin, is nog niet ter algemcene kennis gebragt gelijk in Helaië is geschied, dat Frankrijk en Duitschland (voor hel Tolver- hond) de beslaande handelsverdragen ook aan Nederland zouden hebben opgezegd, en wordt ook de mogelijkheid ondersteld dat dit niet zou ge schied zijn, uit aanmerking dat het Nederl. tarief, een der laagste van eanscli Europa, geen bezwaren aan den invoer van vreemde producten van landbouw of industrie in den weg legt. Maar voor de Nederl. industrie rijst niettemin wel degelijk de vraag of onder de gegeven omstandigheden van de zijde der Nederl. regering en wetgeving geen maatregelen zouden be lmoren te worden genomen, om zooveel mogelijk de gevaren af te wenden, die te dochten zijn, wanneer en Tolverbond èn Frankrijk, om ons slechts tol die rijken te bepalen, hunne invoerregten zouden gaan verhoogen. Immers de verhandelingen in den rijksdag geven grond om te vermoeden dat de bedoelde wijzigingen in de tarief-wetgeving van het Tolverbond niet zullen uitbljjven en dat het evenzeer te verwachten is dat Frankrijk, onder den schijn cener verlaging van zijn algemeen tarief, zijn conventioneel tarief, dal waarnaar zich de handelsverdragen hebben te rigten, aanmerkelijk zal verhoogen. Engeland heeft reeds door zijn vertegenwoordigers in Frankrijk •toen weien dat. zoo dit het geval wordt, er op verhooging der invoerregten van het Vereenigd Koningrijk kan worden gerekend. Wordt nu hier te lande niet tot beperkingen van invoer in tijds besloten, dan zal onze markt en niet minder die van Neêrlands overzeesche bezittin gen met de overproductie der bedoelde vreemde landen worden overstroomd en zullen onze inrigtingen van nijverheid alsdan feitelijk worden genood zaakt haar bedrijf op te geven, waarvan een onberekenbare nood van den werkenden stand het onvermijdelijk gevolg zou zijn. De vereeniging verzoekt mitsdien den koning eerbiedig de vraag in ern stige overweging te willen doen nemen of het oogenblik niet gekomen is om het behond ook van onze nationale en overzeesche markt voor onze producten maatregelen van voorzorg te doen vaststellen en tot dat einde, gebruik makende van de bevoegdheid den koning bij art. 8 der wet van 1850 voorbehouden, en met toepassing van het beginsel voor eene belasting op den invoer van handelswaren, neergelegd in art. 11 der wet van 1821, op den invoer van alle waren, naar hare onderscheiding in grondstof, half-fabrikaat en hecl-fabrikaateen buitengewoon regt te doen kleven, ter vervanging van het thans bestaande Nederl. tarief 1862—77 en Indisch tarief van 1872. in verhouding van 54, 2% en 5 pCt. der waarde, en wel volgens gewigt, inaat of tel. -- Uil Noordwijk meldt men dat Zaturdag aldaar de tentoonstelling heeft plaatsgehad van de teekeningen, in den afgeloopen wintercursus vervaardigd door de leerlingen der ambachtsteekenschool van de afd. Noordwijk der Vereeniging ter bevordering van fabriek- en hanriwerksnijverheid in Neder land. Uit het verslag bleek, dat het aantal leerlingen 29 bedroeg, van welke 18 uit Noordwijk, 10 uit Katwijk en 1 uit Noordwijkerhout, dat er over het algemeen wel weinigmaar daarentegen goede teekeningen waren gemaakt, dat het besluit om het onderwijs in het handteekenen verpligtend te stellen voor alle leerlingen goede vruchten had opgeleverd, en dat, hoe wel de geringe graad van ontwikkeling, die bij de meeste leerlingen werd opgemerkt, maakte dat het onderwijs in het bouwkundig rekenen in de laagste klassen veel bezwaren oplevert, er in de hoogere klassen eenige leerlingen waren, wier vorderingen allen lof verdienden. Te Delft is door de policie aangehouden zekere G. J. M. uit Rotterdam, op wien zij reeds lang het oog had. llij pleegde opligterij met een bedel brief. onderteekend door aanzienlijke ingezetenen van Delft, wier handtee- keningen echter valsch waren. In liet kon. paleis te Amsterdam hebben voor 'skonings komst aldaar groote verfraaijinsen plaats gehad. De vertrekken der koningin prijken met het salon-ameublement van ingelegd hout in ond-llollandschen stijl, dat door Z. M. op de Parijsche wereldtentoonstelling ingezonden was. Ook de ver trekken van den prins van Oranje zijn nieuw gemeubeld. Hij eene gisteren te Amsterdam gehouden schilderijenveiling, bragt een schilderstuk van Bakker Korfl, "Toebereidselen tot de reis" 2200 op"Een gezigt buiten de Koepoort te Leiden", van van de Sande Bakhuyzen, gold ƒ1000; "Een binnenhuis te Ilinlopen", van C. Bisschop1400; "liet Aal moezeniershuis te Amsterdam in de 17Je eeuw", van C. Springer, 1515; »Ee.t sial", van W. Verschuur, ƒ1110. Door wijlen mevr. D. M. A. Smithuyscn, echtgcnoote van den heer F. T. Everard. onlangs te Amsterdam overleden, is een legaat van ƒ20000 vermaakt aan het Gesticht van Liefde St. Bernardus aldaar. Gisteren morgen is te Broek in Waterland in een sloot het lijk ge vonden van de vrouw van een molenmaker. Een kind van 8 of 9 maanden was aan het ligchaam der vrouw vastgebonden. De mandie met vier kinderen achterblijft, vermiste zijne vrouw bij het ontwaken. Uit Barneveld meldt men: Up een paar marktdagen werd op de markt alhier kunstboter te koop aangeboden, in uiterlijk en smaak bjjna niet van de gewone te onderscheiden. De verkooper wist die met het onnoo- zelste gezigt ter wereld voor 1.35 per kilogr. (5 cent minder dan voor gewone boter) van de hand te doen. Daar deze daad onder de strafwet valt. is de policie reeds er mede bekend. Een welgekleed heer is aangehouden, onder verdenking bij een land- houwer, nabij Teriet, ingebroken en aldaar eene portefeuille met waarde ontvreemd te hebben. De rijksweldwachter te Beekbergen, heelt hem aan gehouden en gevankelijk naar Apeldoorn overgebragt. Het vermoeden is gerezen, dat de brand, waardoor de huizinge van de wed. J. R. de Jong, te Jubbega, in de asch is gelegd, aan kwaadwillig- ligheid zou zijn toe te schrijven. De zaak is in handen der justitie. -- De hoofdonderwijzer F. W.te Surhuistcrvecnwordt drie maanden geschorst tnel verlies van tractement. De aanleiding hiertoe is liet feit, dat hiö hij op een avond een stuk of wal lurven uit het schoolgebouw naar woning medegenomen heeft. De veldwachter, die dit zag, heelt proces-verbaal opgemaakt, en daarop volgde het besluit van het gem# bestuur om hem te schorsen en zijne dagvaarding voor den regter-con saris op morgen. Deze strenge toepassing der wet draagt geenszins goedkeuring weg. Men acht het geen oneerlijkheid, wanneer een wijzer die turf gebruikt, opdat hjj 's morgens kooltjes hebbe om del op de school aan te maken; een aantal oud-onderwijzers hebben verli dat zij dit altpd gedaan hebben. De burgemeester der gemeente was ook tegen de schorsingen evenzoo de schoolopziener. De twee wethoi hebben echter de schorsing doorgedreven. [N.v.d. 'sGRAVENHAGE, 12 Maart. Door Z. M. is aan den heer A. de Voys, te Parijs, verlof verleeul het aannemen van het ridderkruis der Christus-orde, hem door den van Portugal geschonken. Aan den heer mr. W. N. J. van Hengst is, op zijn verzoek, ontslag verleend als kantonregter te Doesborgh. Aan de hh. P. J. Laks, adjunct-commies bij het dep. van finait W. F. H. Teuphen en C. F. Knottenbelt, controleurs der directe belast» allen ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Ned.-li is eervol ontslag uit hunne tegenwoordige betrekking verleend. Tot adjunct-commies bij het dep. van financiën is benoemd de klerk H. J. Rinnooy. De officier van gezondheid 2e kl. bij de zeemagt G. P. J. Teun» is bevorderd lol officier van gezondheid der lekl.en de luit. ter zee! J. A. Kloekdienende aan boord van het instructiebrik Zeehond, op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2« kl. K. De nieuwe minister van koloniën, de heer O. van Rees, heeft4 morgen in handen van Z. M. den koning den vereischten eed afgeli daarna zijne betrekking aanvaard. Aan het dep. van waterstaat enz. werd heden o. a. aanbesteed binnenbouw van het nieuw dep. van justitie, op het Plein alhier, inschrijver was de heer W. J. Kolkert, te Deventer, voor ƒ197,800. he ke bel ke Ba, om aai zij' kt het dis var St. tem too ma; eer ml fier lq afdt pen T iifciin geb 002 B UIT E N L A N D S C11E B E U1G T E N oio! der F— opei en aan hei; ENGELAND. LONDEN 11 Maart. Prinses Louise Margarelha, de bruid van den hertog van Connn werd bij haar aankomst te Shecrness met haar familie op feestelijke ontvangen. De schepen van het ter reede liggend eskader waren sit gevlagd en losten saluutschotenter eere van de bruid was een compi van het 5e reg. fuseliers uit Chatham als eerewacht op de kade geposti Een groote menigte, ook van elders toegestroomd, was daar bijeengeku om aan de prinses het eerste welkom op den Britschen grond toe te iwp Met een extra-trein werd de reis naar Windsor voortgezet. 8*' Uit Indië wordt aan de Times gemeld dat het nog onzeker is, oil 1 Engelsche troepen naar Kabul zullen trekken. Aan den dood van Shertp" schijnt niet meer getwijfeld te kunnen worden. De togt naar Kabul wjm'si afgeraden, omdat, zoo Jakob Khan eene vriendschappelijke houdingjes"' Engeland wil aannemen en tot eene schikking geneigd is, een binneoi^tot ken van de Engelsche troepen voor zijn gezag te Kabul schadelijk wezen;fro' Omtrent Birmah wordt aan genoemd blad gemeld, dat de beriglenfw' trent het aantal bloedverwanten, die de koning heeft laten vermoorit overdreven zijn geweest en dal er waarschijnlijk geen tachtig, maar vaL^ zijn omgebragt. Daarentegen schijnt die moord op afschuwelijke wij» Vwe hebben plaats gehad; vrouwen en kinderen werden voor de oogen huojicliii echtgenooten en vaders wreed mishandeld vóór zjj Ier dood gebragt weri Pi Uit Taschkend wordt aan the New-YorkHerald van 8 Maart gemi®^ De Afgaansche gezanten hebben uit Mazari-CherifI de officiële lijding o".™' vangen, dat daar thans weer volkomen rust heerscht. Jakob Khan was Emir uitgeroepen en zjjn broeder, de 11-jarige zoon van Shere-Ali. aat bevolking en de troepen als gouverneur van Mazari-Cheriff voorgesteld!) w door hen aangenomen, liet officiële schrijven deelt verder nog mede,♦aio te Mazari-Cheriff een van 13 Februarij gedagleekende depêche van Ja!uor Khan ontvangen is, meldende dat twee Engelsche bataillons in hel Akostairu0 waar de Engelschcn reeds een eigen bestuur hebben ingevoerddoor Eldji-stammen geslagen en vervolgd werden. r'1 De brand in hel Polytechnicum is later gebleken niet zoo ernstigrlla zijn geweest als eerst gemeld werd. Alleen het kleine40 voet langec" 40 brecde theater, waar in den regel wetenschappelijke voordraglen gerKir den werden, is geheel vernield. Het groote theater en de groote midi zaal met de wetenschappelijke toestellen en de duikerklok bleven gespat'*10' De directie hoopt, het instituut a. s. Maandag weer als gewoonlijk te kt! oen openen. De schade wordt op ƒ24000 geraamd. terd FRANHRMK, De heer Lemoinne laat zich in het Joum. des Deb. omtrent hel staat van beschuldiging stellen van het kabinet van 16 Mei aldus fc Waar zijn de lasibare bewijzen? Men zou alleen kunnen vonnissenjgg wijze van gevolgtrekking; iets verfoeijelijker nu zou niet denkbaar weiipai Bij wie eigenlijk de verantwoordelijkheid schuilt, hebben wij reeds vroegfen, aangewezen. Wij zullen niet herhalen, wat wij deswege in het midl|cl" hebben gebragt. Maar de wezenlijk verantwoordelijke personen wil f ongemoeid laten. Of zon men na het hoofd des staats ook den senaat «fes zijn eigen regtersioei willen dagen? Want ook de senaat was in de enfat. neming betrokken. Wij zullen zeggen waar het op staat. Men wil4 - vroegere ministers vervolgen, om de tegenwoordige te treffen. Het voorslf1" der commissie is een offensief, niet een defensief wapen, liet wapen gediend om den vorigen president der republiek, die de dingen kontend'

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2