LEIDSCHE COURANT. m of. 1S70. WOENSDAG 12 MAART. STADS-BERICHT EN. De Courant verschijnt dadelijks, lm- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Cour aid is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. ƒ3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.80 's jaars, buiten de expeditie hosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents, OM,...!.!..—.!.—I I IJr,n». ..IJL." "■"■■'«"i lili». Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 17—18 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN; Herinneren bij deze den ingezetenen der gemeente aan de bepaling van art. 181 der Algemeene Politieverordening van den 16'° October 1873 (Ge- meenteblad n°. 4), houdende, dat ten minste tweemaal in het jaar, en wel eens in het voor- en eens in het najaar, op kennisgeving van Burgemeester en Wethouders, schoorsteenen en stookplaatsen gereinigd moeten worden. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. RRANDELER, Burgemeester. Leiden 4 Maart 1879. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. s LEIDEN, 11 Maart. Betreffende de geldleening ten behoeve dezer gemeente ad 125,000, waarvoor gisteren werd ingeschreven tot een bedrag van ƒ693,750, stellen burg. en weth., in overleg met de commissie van financiën, aan den ge meenteraad voor de 75000, ingeschreven tegen 100 pCt. en meer, te gun nen en verder 50000 pondspondsgewijze te verdeelen over de inschrijvers ad 99 pCt.t. w. aan de hh. Scheurleer en Zoon, te 'sHage, ƒ46000, aan detih. Reimeringer en Zonen ƒ3000 en aan de hh. Lezwjjnen Eigeman ƒ1000, - Burg. en wetb. hebben, in overleg met de commissie van fabricage, aan den raad voorgesteldten gevolge van bet dempen van sommige grach ten en bet aanleggen van nieuwe straten in de laatste jarendaaraan andere en nieuwe namen te geven, meer overeenkomstig met den nienwen toestand. Zjj stellen voor nieuwe namen te geven aan de volgende straten: Boieotkade aan de straat langs de Singelgracht tusschen de Kaiserstraat en de gedempte Koepoortsgracht. Douzastraat aan de gedempte Koepoortsgracht. Rembrandtstraat aan de gedamde VeslgrachL fan der Werf straat aan de gedempte Marendorpsche Achtergracht. Jan-van-Houtstraat aan de gedempte Volmolengracht. Boerhavestraat aan de gedempte Binnenvestgracht tusschen de Steen- straat en de Galgstraat. Plantage aan de straat langs het Plantsoen hij de voormalige Hooge- woerdspoort. Stationsweg aan den weg buiten de voormalige Rijnsburgcrpoort. De namen te veranderen van De gedempte Korte Langegracht in Lammermarkt. De gedempte Uzerengracht in Nieuwe Beestenmarkt. De Hooigracht, ilooglaudschc Kerkgracbt, Pieterskerkgracht, St. Jacobs- graclit en Minnebroersgracht in Hooistraat, Hooglandsche Kerkstraat, PieterskerkstraatSt. Jacobsstraat en Minnebroersstraat. De Papengracht en Papenstraat in Prins Willé-matraat, op grond dat in die straat eenmaal het Prinsenhof stond en Willem I aldaar menigmaal heeft vertoefd. Het Galgewater in Rijn en de kade er langs aan de zuidzijde, thans be kend onder den naam van Nedergelegde Vestwal, in Gerard-Don-kade ter herinnering aan den grooten schilder, die aldaar woonde. Het Kort-Galgewater van de Blaauwpoortsbrug tot de Stadstimmervverf in Rijnkade. De Galg- of Kleistraat in Morschstraat. De brug builen de voormalige Witlepoort in Boogbrug en die builen de voormalige Rijnsburgerpoort in Rijnsburgerbrugterwijl de overige bruggen buiten de bestaande of voormalige poorten kunnen genoemd worden Marepoortsbrug, HeerenpoortsbrugZijlpoorlsbrugUtrechlsche- brug (brug buiten de voormalige Hoogewoerdspoort), Douzabrug (brug buiten de voormalige Koepoort) en Morschpoortsbrug. Voorts stellen zij voor de Binnenvestgracht, loopeude van de Steenstraat m oostelijke rigting langs de Zijlpoort tot aan de Geeregracht, in vier deelcn te verdeelen en te noemen: 1', 2'. 3* en 4' Binnenvestgracht, en daar voor <je Singels, uitgezonderd den Witten Singel, geene namen zijn vastgesteld, 'ie te noemen: de Singel tusschen de Morsch- en voorm. Rijnsburgerpoort "orschsingeldie tusschen de voorm. Rijnsburger- en Marepoorten Rijns- burgersingel, die tusschen de voorm. Mare- en Heerenpoorten Maresingel, die tusschen de voorm. Ileerenpoort en de Zijlpoort Heerensingel, die tus schen de Zijlpoort en de voorm. Hoogewoerdspoort Zijlsingel en die tus schen de voorm. Hoogewoerds- en Koepoorten Zuidsingel. Burg. en weth. vestigen er tevens de aandacht op dat in tal van straat benamingen het woord steeg voorkomt, niettegenstaande die zoogenaamde stegen aanspraak kunnen maken op den naam van straat, ais b. v. Maars- manssteeg, Donkersteeg, Vrouwcnsteeg enz. Het meest kenmerkend onder scheid tusschen straten en stegen is huns inziens gelegen in de vraag of ze al of niet met rij- en voertuigen kunnen worden bereden en zij stellen mitsdien voor al die stegen ten aanzien van welke zulks het geval is, te herdoopen in straten Aangezien de Nieuwsteeg zal moeten worden ge noemd Nieuwstraatstellen zjj voor aan de tegenwoordige Nieuwstraat den naam te geven van Burgstraat. Naar men verneemt zal in de laatste vergadering met dames der Hol- landsclie maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen, op Dingsdag 18 Maart e. k., de hoogleeraar A. Pierson, van Amsterdam, als spreker optreden. De heer Petrus Essetva, te Freiburg in Zwitserland, reeds eenige malen door de kon. akademie van wetenschappen bekroond voor Latijnsche gedich ten. door hem ingezonden als antwoorden op de prijsvraag legaat-Hoeuflt is thans weder die eer waardig gekeurd boven zeven mededingers. In de vergadering der aid. letterkunde van de akademie, waarin die bekrooning plaats had, werd tevens besloten, hel gedicht Homo Simia op te nemen in de werken der akademie, en het gedicht Museum Vaticanum eveneens, als de schrijver er eenige wijzigingen in brengt. De naambriefjes, bij deze gedichten behoorende, worden eerst geopend als de schrijvers daartoe ver gunning vcrleenen. Voor rekening van het gouvernement van Ned.-Indië zjjn van Amster dam naar Nieuwe Diep vervoerd honderd vaatjes rijksdaalders, elk inhou dende 8000 stuks, alzoo een kapitaal van twee millioen vertegenwoordi gende, dat met de eerste gelegenheid naar Indië verscheept wordt. Reeds sedert geruimen tijd ligt voor een belangrijk kapitaal aan bronzen 2% cent stukken in de kelders van de Bank. N.v.d. D Door den heer G. G. Boonenkamp, te Rotterdam overleden, i$ gelega teerd, vrij van successieregtaan het Sophia-kinderziekenhuis en Pleegzus- ter-verceniging aldaar 1000, aan de inrigiing voor doolstommen-onderwjjs aldaar ƒ1000. De Maasb. meldt: De knecht van den persoon, die Ie Capelle ver moord is, gevankelijk naar Rotterdam overgebragt, was de oudste knecht van den verslagene. Reeds is hij meermalen in verhoor genomen, maar blijft zijn schuld ontkennen. Men heelt eene som van ƒ1000 bjj hem ge vonden, waarvan hij de herkomst niet kan aangeven. Naar men ons meldt, wordt aangenomen, dat hij den moord niet heelt gepleegd, maar zich liet omkoopen door anderenvoor wie hij de gruweldaad mogelijk maakte. Op welke wijze de moord is gepleegd, weten wjjj nog niet; slechts vernemen wij, dat hei achterhoofd vermoedelijk met een hamer is verbrijzeld. In den laatsten tijd werden door eenige dames, die te Haarlem ter kerk waren geweest, portemonnaies met geld vermist. 37an de mode .om dergelijke voorwerpen ;in den achterzak van mantels te dragen had een 10- jarig meisje gebruik gemaakt otn zich daarvan meester te maken. Zondag 11. is zij op heeter daad betrapt. Te Amsterdam heeft zich weder een kantoorbediende aan oneerlijk heid schuldig gemaakt. Hij heeft zich met eene som van ongeveer ƒ800, het bedrag van een voor zijn patroon gcincasseerden wissel, uit de voeten gemaakt. Mej. A. H. Jacobs heeft, zooals gemeld is, Zaturdag II., door hare promotie bjj de Groningsche universiteit, den doctorstitel verworven. Zij is de eerste vrouw in ons vaderland, die, na hare studiën aan eene rijks universiteit volbragt te hebben, dien titel heeft verkregen. Prof. F. W. B. van Belldie als oudste assessor bij afwezigheid van den rector-magnificus diens fiincliöti waarnamwees bij het uitspreken van het judicium op -dit feit. Daarop werd de candidaat op de gewone wijze door haren promotor, prof. Kooyker, gepromoveerd die haar ook den gehruikelijken eed afnam. Zondag ontstond aan het spoorweg station te Ter-Neuzen dopr eene onbekende oorzaak brand in eenige balen vlasafvalgeborgen in eene opens

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1