Tc 'süraveland heeft eenc behoeftige, hoogbejaarde, alleen wonende vrouw op eene ongelukkige wijze den dood gevonden. Toen eene dienst bode deze vrouw 11. Vrijdag, reeds vroeg in den morgen, eenig voedsel wilde brengen, kwam haar, onmiddellijk bij bet binnentreden der woning, eene zware rookwolk tegemoet. Bij onderzoek bleek, dat aan den haard een groot vuur bad gebrand, en dat de oude vrouw daar het offer van was geworden; haar Ijjk lag gedeeltelijk verkoold voor den haard. Van Utrecht is naar Amsterdam overgebragt zekere K. J. L., vroeger draaijer bij de Ned. Rijnspoorwegmaatschappijten einde voor het geregts- hof aldaar teregt te staanL. wordt verdacht de aanrander te zijn van den spoorwegbeambte, die belast was een som gelds te vervoeren en wien op den Amsterdamschen straatweg een zak over het hoofd geworpen werd, waarna men hem van zijn geld beroofde. Te Utrecht heeft zich Zaturdag een 60-tal belangstellenden in het Ge bouw voor kunsten en wetenschappen vereenigd aan een feestmaal, dat, ter herdenking van het 25-jarig bestaan van het koninklijk Nederlandsch Me teorologisch Instituut, den directeur, den hoogleeraar dr. C. H. D. Buys Ballot, werd aangeboden. Te Groningen is overleden de heer VV. F. L. Moltzer, sedert 1854 predikant bij de Ned. herv. gemeente aldaar. Men meldt uit 'sHertogenbosch: Jaarlijks is men hier gewoon in alle rigtingen van deze gemeente, zoover het oog maar reikt, slechts één groote waterplas te zien. die reeds bij meer dan een vreemdeling de vraag deed rijzen of 's Hertogenbosch soms eene zeehaven was. Dit jaar strekt die ontzettende waterplas, die geheel bevroren is, tot groot vermaak der schaatsenrijders en der nieuwsgierigen die den ganschen dag bij vele dui zenden zich op het ijs bewegen. Vrijdag avond is door eenige ingezetenen de geheele baan van hier naar Deutercn met lampions, lantaarns enz. a giorno, prachtig verlicht; het groot aantal kramen op het ijs, mede ver licht, een muziekcorps te Deuteren. dat aanhoudend muziekstukken uit voerde een vuurwerkdat daar mede op het ijs werd afgestokengevoegd bij de vele duizenden wandelaars die zich op en neer bewogen, dit alles leverde een schoon geheel op. In het Limburgsche gehucht Merum is binnen den tijd van 8 dagen driemaal brand uitgebroken. Zaturdag 25 Jan. brandde in den vroegen morgen het huis van zekeren Croonenberg geheel en al af. Daags daarna ontstond in het huis, bewoond door J. en W. Theunissenbrand, doch deze werd nog tijdig gebluscht, doordien de buren het spoedig merkten. Vrijdag middag evenwel is bij laatstgenoemde op nieuw brand ontstaan, wederom op den zolder, zonder dat thans aan blusschen te denken viel, zoodat de geheele inboedel, behalve het vee, een prooi der vlammen is geworden. 'sGRAVENHAGE, 3 February. Bij de benoeming van den heer den Beer Poortugael tot minister van oorlog is tevens de kapt. ten zee jhr. H. 0. Wichers, minister van marine, ontheven van de waarneming van het tijdelijk beheer van het departement van oorlog, met dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten. Aan den heer A. B. Barkey is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als burgemeester van Druten. Aan den portier N. Lussenburg, van de directie der artillerie-stapel en conslructiemagazijnenis eervol ontslag verleend uit 'slands dienst, en de kapitein J. H. Burghgraef, van het 6» reg. infanterie, is op pensioen gesteld. HH. MM. de koning en koningin woonden gisteren ochtend in de Groote kerk, onder het gehoor van dr. van Koetsveld, de godsdienstoefening bij. De hofprediker nam lot tekst de woorden uit Jesaja 49 vs. 3, terwijl hij daarbij de Unie van Utrecht herdacht. II K. H. prinses Hendrik woonde gisteren voormiddag de godsdienstoefe ning bij van de Duitsch-evangelische gemeente. De hooge raad heeft bjj arresten, heden gewezen, verworpen de cas satie-voorzieningen van: 1°. A. W. G., die door het geregtshof te Amsterdam tot 2 maanden celstraf is veroordeeld ter zake van medepligtighcid aan dief stal van een bankbillet van ƒ1000 en 2". H. B.die door hetzelfde regts- collegie is veroordeeld tot 10 jaren tuchthuisstraf, wegens het namaken en in omloop brengen van gangbare zilveren nationale muntspeciën. De arrond.-reglbank alhier deed heden uitspraak in de zaak van de wed. J.uil Voorschotenbeklaagd van verduistering van goederen uil de nalatenschap van wijlen haren echtgenoot, waarvan haar het beheer was opgedragen. Zij heeft het O. M. niet-ontvankelijk verklaard in de tegen de bekl. ingestelde vervolging. «UITENLANDSCllli BEIUGTEN. EMGELAN». LONDEN, 2 Februarij. Volgens berigt uit de Kaapstad zijn de vijandelijkheden lusschen de Engelsche troepen en de Zoeloe's begonnen. Volgens een te Berlijn ontvangen berigt uit St. Petersburg was de Emir Shere-Ali aan de Russische grens aangekomen. Zijne volgelingen weiden ontwapend en alleen de Emir mogt zijne wapenen behouden. De Russische overheden hebben zich beijverd hem te doen begrijpen, dat het noodeloos zon zijn naar St. Petersburg te gaan. maar de Emir blijft er op aandringen, I en indien bij van zijn voornemen niet kan afgebragt worden, zon hij tegen het einde van Februarij in de Russische hoofdstad kunnen zijn. Alle pogingen zullen echter nog worden aangewend, om hem van zijn voornemen te doen afzien. - liet troepcnschip Europe zeiide Donderdag de haven van Portsmouth uit met versterkingen voor het leger in Afganistan, bestaande uit het 29* "eN af, ze jaren thans infanterie-regimentbenevens artillerie- en genie-troepenin het 1200 man. Het eereburgerschap van de Londensche City zal den heer Rowland I worden aangebodenwegens de goede vruchtendie de aanneming van hei €f||j"e door hem ontworpen stelsel van unilorm briefport van een penny sedert 1841 fat zj voor de maatschappij en den handel gedragen lieert. Te Edinburgh is Zaturdag morgen uitspraak gedaan in het proce „rinse tegen de directeuren der «City of Glasgow-bank". Slronach en Potte ,|0i f werden elk tot 18 maanden, Taylor, Inglis, Wright, Salmond en Stewart elk tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeeld. aj|e p Een groot aantal boerenarbeiders uit Kent, waar eene werkstakij; ïan d ontstaan isheeft zich met hunne huisgezinnen naar Plymouth begeven, van waar zij met het landverhnizersschip Stad Haarlem naar Nieuw-Zet §t Pi land zullen vertrekken. jn ,je Behalve de Mom. Host betoonen alle heden verschenen Londenscht tan I bladen zich ingenomen met de oplossing van de crisis in Frankrijk. Vooral Sp0or met de kalme wijze, waarop dit geschied is, wenscht de Times het Fran. tcr d sche volk geluk. Daarin ziet het blad een bewijs van de stabiliteit der be- nljssj< staande instellingen. Het blad hoopt overigens, dat de heer Grévy zijn femp partij zal terugbrengen van haar plan om hel ministerie de Broglie in staal van beschuldiging te stellen. Naar men verneemt FRANKRIJK. zullen de Europesche mogendheden aan hunne De de h d'esci sciiul verze bank schik verbt gen. dien netm ?erw wort vertegenwoordigers in Frankrijk geen nieuwe geloofsbrieven zenden, maar eenvoudig de kennisgeving van Grévy's verkiezing tot president der repu- bliek beantwoorden; hetzelfde gebruik zal dus hier gevolgd worden, als bij *'er het optreden van een nieuwen staatspresident in Zwitserland en in dt e".. Vereenigde Staten van Noord-Amerika. Zoodra de antwoorden der mogend. heden op de kennisgeving van het optreden van den nieuwen president tt Parijs zijn aangekomen, zal het corps diplomatique de officiële receptie op het Elysée bijwonen. De Pauselijke nuntius heeft de instructie ontvangen zich terstond met den heer Grévy in betrekking te stellen en te verklaren, dat de houding h van het Vaticaan door de verandering van president geenerlei wijziging ïaan heeft ondergaan. - De zitting der kamers is verdaagd tot Donderdag e. k. Men verwacht dan het programma van den president en het optreden van een nieuw minis- 'sze' terie. Denkelijk zal het bestaande gedeeltelijk worden behouden. Men zegt dat de heeren Waddington, Teisserenc de Bort en Bardoux zullen aftreden. Dienaangaande echter is nog weinig met zekerheid te zeggen. De heer Dufaure blijft niet aan het bewind. Oordeelende dat de nieuwtp- toestand nieuwe mannen eischt, heeft hij het vaste besluit genomen tot het ambtelooze leven terug te keeren en tot dusverre heeft niemand den hoog bejaarden staatsman van dit besluit kunnen terugbrengen. Schriftelijk heelt s hij aan Grévy kennis er van gegeven, en verliet hij den ministerraad om er ,cm' niet weder te verschijnen. sle'fi Aan de Kiiln. Zeit. wordt uit Parijs gemeld dat Mac Mahon 's voor- va[1 middags van 31 Januarij hel bezoek kreeg van bijna alle leger-kommandan- VI ten, die hem met drang aanspoorden, niet toe te geven en op het leger te sluit steunen. Mac Mahon gaf hun echter een afwijzend bescheid en maande de sche generaals aan hun kommandement te behouden totdat zij ontslagen zouden sche worden. Ook moet er eene bijeenkomst van clericalen gehouden zijn ten V. huize van den kardinaal-aartsbisschop van Parijs, waarin besloten was stap-(geve pen te doen bjj de gemalin van Mac Mahon, om haar echtgenoot tot tegen-|We< stand aan te moedigen. van Toen Mac Mahon zijn brief met het ontslag aan de ministers gaf, moet ving hij gezegd hebben: Ik zal nu eindelijk weer vry kunnen ademhalen. Maar ten in de laatste twee jarengeloof mij, is mijn leven een marteling geweest, lijk Toen wendde hij zich in het bijzonder tot den heer Dufaure en zeide: Ik Duit ben misschien nu en dan wat haastig geweest, maar gij moet niet het ergste tuss van mij denken. Ik deed altijd wat ik meende het beste te zjjn. sclii De Semaphore van Marseille berigt, dat daar tcr plaatse de krachtig- L sle maatregelen zijn genomen tot toepassing van de gezondheidsmaatregelen'Ce', op de schepen, die uil de Russische wateren komen, ten einde te beletten, Viet dat de pest, die in Husland heerscht, lot Europa doordringe. op De Patria van Madrid bevat een brief uit Tanger, meldende dat de on1' Engelsche officieren te Gibraltar ijverig werken aan het opwerpen van ge- ,ro( pantserde batterijen, met stukken van 38 ton gewapend en bestemd om de I zeeëngte tot Tanger te bestrijken. De Engelsche autoriteiten verzetten er van zich tegen, dat de Spanjaarden bij Cetila, overeenkomstig hel tractaat van wa; Vadraz, batterijen oprigten, welker vuur zich met de andere te Ceuta en Te te Algesira geplaatste batterijen zou kruissen. mei Dl'ITNCIl LAN». De Kreuzzeil. verneemt, dat het besluit van den Pruissisehen minister- toe raad ten gunste van eene belasting op de tabak naar het gewigt niet ge- f nomen is in strijd met de bedoelingen van prins Bismarck, maar in over- bljj eenslemming met hem en op grond van voorafgaand vertrouwelijk overleg. W; Het is derhalve, volgens genoemd blad, buiten twijfel, dat een wetsontwerp eer tot heffing eener belasting op de tabak naar het gewigt weldra aan den j rijksdag zal worden voorgelegd. Van het tabaksmonopolie zou prins Bis- dat marek voor goed hebben afgezien. (er Naar men uit Leipzig meldt is de veepest plotseling te Lutzen, in i Saksen, uitgebarsten. Terstond heeft de regering de noodige maatregelen we genomen tot beteugeling van de ziekte. De stad is door militairen algezet vót en zoo doortastend zal worden gehandeld, dat de hoop op een spoedige be- ka teugeling van de kwaal mag worden gekoesterd. Cp Het Perl. Fremdenblatt meldt »uit goede bron" het volgende: /'Her haaldelijk was er bij den pas overleden prins Hendrik der Nederlanden op ll« aangedrongen zijn testament te maken. Hij wees dat echter steeds lagchend

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2