LU I> SC II li COURANT. 1879, DINGSDAG 4 FEHRUARÏJ. BIlNNEiN LA N DSC 1115 131513IGTEiN M°. 29. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel .jaars 3.franco p.p. f 3.50, met het i'erslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke summers der Courant zyn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. (5 Cents. lie prijs der Advertentiön is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 eeuis. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1—6 der Handelingen van den Gemeenteraad Zittingrerslagen bladz. 5—6 Ingekomen stukken). I LEIDEN, 3 February. Heden had ten raadhuize dezer gemeente de openbare aanbesteding plaats van de levering van bouwmaterialen in zeven perceelen, waarvan als minste inschrijvers aannemers zijn geworden: 1« perceel houtwaren: rubriek s. vurenhout voor ƒ495.95 en rubrieb e. Wijburger planken voor 520 de heeren Gebr. van Mannekus, houtkoopers te Zoelerwoude; rubriek b. koper- wijksgrenen voor ƒ399 en rubriek d. ijpenhout voor 7130 de heeren Gebr. van Hoeken, houtkoopers alhier, en rubriek c. Rijnsch eiken voor 512.67 de heer G. J. Boelen, houtkooper alhier; 2e perceel: spijkers en klein ijzer werk voor ƒ237 39 de heer J. C. Bernard, winkelier alhier; 3e perceel: metselmaterialen voor ƒ163.75 en 4' perceel: metselsteen (Rijnsche) voor ƒ1706 de heer J. C. van der Tas. metselaar alhier; 5' perceel: verfwaren voor ƒ389.90 de heeren H. C. Visser en Zoon, in verfwaren alnier; 6' perceel; kolkrooslers de heeren M. Langezaal en Zoon voor 76.70, smeden alhier, en 7' perceel: bezems en boenders voor ƒ109 59 de heeren P. Fon tein en Zonen. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ34, ƒ17.50. 73.90 en ƒ2.00; de laagste ƒ34, ƒ17.00, 1 3.60 en ƒ1.85. Sieboldia bevat een uitvoerig stuk over den bloei van Strelitzia Nico- lai Reg. et Körn, welke prachtige plant in den hortus alhier in Januarij dezes jaars tot bloeijen kwam. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee: Zalurdag 1 Februarij zjjn er 26 schuiten met matige vangst aangeweest. Men besomde 80 a ƒ180 in vijf dagen. De vangst van tongen was minder dan de vorige week. Besteed voor groote tarbot 7 a 8 per stuk klein soort 3 a 4 per stuk bun schol 0.40 a ƒ0.60 per stuk. kabeljaauw ƒ3 a ƒ3.50 per stuk. levende schol 7 a ƒ8.50 per mand. rog ƒ4 a ƒ5.50 per mand. De helft van de vloot wordt nog terugverwacht. Naar aanleiding van een door al de hoofd commissarissen van policie, behalve die van Maastricht, aan den koning ingediend adres, daarbij ver zoekende dat Z. M. moge uitmaken dat de hoofd commissaris van policie is de superieur van de commissarissen van policie, heeft, naar men verzekert, Z. Exc. de minister van justitie, door tusschenkomst van de heeren procu- coreurs-generaalwaarnemende directeuren van policie aan de adressanten doen te kennen gevendat de superieuren der commissarissen van policie niet zijn de hoofd-commissarissenmaar voor wat betrelt de justiciële of rjjks-policie de officieren van justitie en wat betreft de gemeente-policie de burgemeesters. Het stoomschip Prinses /imalia. van Batavia naar Nieuwe Diep. is op 30 Januarij van Penang vertrokken. Aan 's rijks munt wordt een medaille gereed gemaakt ter herinnering aan wijlen prins Hendrik der Nederlanden. Aan de eene zijde is het por tret van den prins aangebragt, met het randschrift: hexricvs princeps. keerlandiae. natvs. id. jvniis. mdcccxx; aan de keerzijde een graftombe, waarop het wapen van Z. K. H. prins Hendrik is aangebragteen halfom- sluijerde urn staat op de tombe, waarop eene artistiek gedrapeerde vrouw, het bedroefde Nederland voorstellende, een lauwerkrans nederlegteen schild met het Nederlandsche wapen, en een nitgebluschle fakkel staan tegen de tombe; daaronder is gegrift: obiit. id. janvariis. mdccclxxix; als randschrilt is aan deze zijde geplaatst: qvis. desiderio. sit. pvdor. avt. modvs. tam. cari. capitis. (Hoe zou men zich ontzien ol beperken in het betreuren van een zoo dierbaar leven.) Het geheel is smaakvol gegraveerd door den heer J. P. Menger. le° stempelsnijder aan 's rijks munt. Door den minister van marine is aan officieren en ambtenaren bij de Nederlandsche zeemagt de dank van Z M. den koning overgebragt voor dc deelnemingdoor hen bewezen bij het verlies van prins Hendrikwelke deelneming namens bedoeld personeel door' den minister aan Z. M. was overgebragt. Door de commissie van officieren uit het leger tot het voorbereiden ^n een huldeblijk aan Z. M. den koning, is het volgende ontwerp, zamen- gesleld en afgestaan door den majoor der genie 1. J. H. Grjsberli Hodenpijl, voorgesteld. «Een krijgsman uit het Karolingische tijdvak, met hel zwaard nederwaarts gerigt in de reglerhand, en het schild in de linkerhand, uitge strekt over de op een rotsblok liggende kaart van Nederland. De figuur, uit te voeren in zoogenaamd oxydé, staat vóór het in de rots geplant Neder landsche vaandel." Zooals gemeld is, heeft, met het oog op een reorganisatie der comp tabiliteit en van het belastingwezen in Indie, de gouv.-gen. uitzending ge vraagd van twee calegoriën van ambtenaren, 1°. hoofdambtenaren, vermoe delijk inspecteurs van financiën, 2'. lagere ambtenaren, meer bijzonder voor de comptabiliteiis-werkzaamheden. Voor de le categorie is aanbod gedaan aan de lilt. Teupken, controleur der in- en uitgaande regten en aceijnsen te Rotterdam, Armand Sassen, leeraar in de staatswetenschappen aan de h. b. school te Tilburg, en Knottenbeltcontroleur te Purmerende; voor de 2' categorie o. a.geljjk reeds is berigt aan den heer C. van Dillen te Leeuwarden. Hbl Men meldt uit Rijnsaterwoude aan de Kerk. C.Zondag 27 Jan. her dacht onze predikant, de heer J. B. Moquette, zijn 50-jarigeambtsbediening alhier, naar aanleiding van Hebr. XIII: 8. Hij mogt echter dc prediking niet ten einde brengen, daar de lijding uit de pastorij kwam, dat zijn echtgenoole stervende was. De talrijk opgekomen gemeente verwijderde zichterwijl zijn echtgenoole des middags overleed. Des avonds te voren t:; d hij uit handen des kerkeraads treffende bewijzen van achting ontvangen. Dezer dagen Werd in de gemeente Leimuidcn hij een hooiberg gevon den een elfjarig- meisje, paars van koude en gebrek, en aangetast door de mazelen Dit kind was door hare ontaarde moeder de deur uitgezonden om eene dienst te zoekenwijl zij met bedelen niet genoeg tehuis bragt. In een der localen der hoogere burgerschool te Haarlem, waren Zatur- dagmiddag vergaderd de heeren burg. en weth., de commissie van toezigt, de gezamenlijke leeraren der school, benevens zeer vele oud-leerlingen en de tegenwoordige leerlingen van den heer dr. van der Ven, die, na van de opiigting af. gedurende 15 jaren aan het hoofd der school gestaan te hebben, deze betrekking verlaat voor die van conservator aan Teylers physisch kabinet. De burgemeester bragt met hartelijke woorden den afgetreden directeur den dank der burgerij voor hel vele, in deze betrekking door hem gedaan. Ook mr. Jacobi, als president der commissie van toezigt, dankte den heer van der Ven voor zijn ijver en zijn toewijding en wees op de schoone, maar moeilijke taak door hem zoo uitnemend vervuld. De heer Jacobi, alsook de burgemeester, begroetten op hartelijke wijze den nieuwen directeur dr. H. Brongersma en heetten hem welkom. Zoowel deze als de heer van der Ven beantwoordden deze toespraken. Burg. en weth. van Amsterdam hebben, met wijziging van vroegere voorstellen te dier zake, den raad in overweging gegeven om de uitbrei ding van het I.iernurstelsel voorloopig alleen te doen plaats hebben in het Vondelkwarticr tusschen de P. C. Hooftstraat en de Vondelkade; in de ver dere nieuwe wijken bij wijze van overgang een tonnenstelsel met valpijpen toe te passenin de wijze van afvoer van faecaliën in het binnengasthuis geene verandering te brengen, en over vijfjaren nader te overwegen, of de tegenwoordige bezwaren tegen het Liernurstelse! (weinige verkoopbaar heid en steeds toenemende hoeveelheid der te verwijderen faecaliën) kunnen worden opgeheven. Uit een hij dit voorstel overgelegden staat blijkt, dat de kosten van aanleg van het Liernurstelsel sedert 1871 hebben bedragen ƒ416.278, die der exploitatie 7221.757. terwijl de opbrengst der verkochte faecaliën sedert 1872 is geweest ƒ17 049. Naar men tilt Amsterdam meldt is door een ingezetene dier gemeente eene gift van ƒ10.000 geschonken, waarvan ƒ5000 te bestemmen voor het nieuw te bouwen weeshuis en ƒ5000 voor de nieuwe kerk der Ned. her vormde gemeente. Twee visschers van DurgerdamG. Prins en J. van Dregt, welke zich Vrijdag ochtend met eene slede op het ijs in de Zuiderzee begaven om te visschen, werden Zaturdag ochtend vermist. Na eenigen tijd gezocht te hebben, vond men hunne slede in een gat op het Pampus, oostwaarts van Uildam, uit welk gat men ook weldra hunne lijken opvischte. De eerstge noemde Iaat eene vrouw en twee jonge kinderen na. Op het Noord-Willems-kanaal is een schaatsenrijder door een ander aangereden, waardoor hjj viel en zulke ernstige wonden bekwam, dal er weinig hoop op herstel heslaat.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1