LEIDSCBE CBEiAMT. <$3 jjf 1ST». .- - 3^1 ZMUBDAG I FEÜRliAÏUJ. V. 37. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uilgeionderd. lie prijs der Courant is per merendeel /aars 3.franco p.p. 3.50, met het Verslat/ der Handelingen rati den Cemeenteraad ƒ3.33, franco p. p. 3.85. Hel verslat/ afzonderlijk is verkrijgbaar voor i'.SO 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nmtmers der Courant zijn ver krijt/ baar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. [Ie prijs der Advericnticii is vail 1- 4 regels ƒ1.--, iedere regel meer 25 cents. es 3?2ïaöaiC3ïïacass«c neraarwg BINNENLA N DSC HE li IC 1II G T E N LEIDEN. 31 Januarrj. Door de geneeskundige staatscommissie is heden tot arts bevorderd de heer D. Gorter, med. dociorandtis. De minister van binueiilandsche zaken heeft bekend gemaakt, dat het rijks ethnographisc'n museum te Leiden, van 31 Jatiuarij 1879 tot nadere aankondiging, voor het publiek zal zijn gesloten. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon akademie van weten schappen te Amsterdam zal morgen aldaar eene gewone vergadering houden. Het stoomschip Torrington is op 29 Jan, le Batavia aangekomen. De modellen der drie opgeroepen inzenders op de prijsvraag voor de monumentale fonteinen te Soestdijk, uitgevoerd op 1/10 van de ware grootte, zijn thans opgeleverd en slaan in een der zalen van het Museum van der Hoop, te Amsterdam. Naar het blijkt heeft de ontwerper van "Res Dnbia" (Slracké) de ingezonden teekening niet geheel gevolgd. Het voetstuk van de fontein is gewijzigd en de maunen-Qguren, die op de teekening den voet zetten op een dolfijn, hebben thans een paar kronkelende slangen aan de voeten. Ook het ontwerp //Conslantia" is een weinig gewijzigd, Naar het D. v 's Gr. verneemt zyn in de nalatenschap van Z. K. H. prins Hendrik werkzaam, als gemagtigde van Z. M. den koning en van II. K. II. mevrouw de prinses-weduwe, mr. C. Th. baron van Lynden van Saiideiiburg, oud-minister van justitie, en als gemagligde van HH. KR. 1111. den groothertog en de groothertogin van Saksen-Weimar, mr. G. Delpral, advocaat en raad-adviseur bij het departement van financiën. Wijders zijn mede werkzaam nr. J. H. van Wickevoort Crommclin, secretaris-thesaurier van wijlen Z. K. II., en de notaris Eikendal. Nog vernemen wij, zegt dat blad, dat, wegens den aard der onderschei den bezittingen van den prins te Soestdjjk, in Luxemburg, in Posen en elders, en wegens de noodzakelijkheid van een naauwkenrig onderzoek, ook in verband met hel regt van successie, door dcu heer Delprat, namens de Hoogc Erven, ter griffie van de arrond.-regtbank te 's Hage de acte van beraad, vermeld in art. 1070 burg. wetboek, is uitgebragt. De leening, door wijlen prins Hendrik, ten behoeve van de maatschappij 'Zeeland" gegarandeerd, was van persoonlijken aard en aflosbaar in 30 jaren. In twee gevallen hebben de obligaiiehonilers regt dadelijke aflossing te vragen: indien nl. de genoemde maatschappij in liquidatie verkeert, of indien bij overlijden van den prins niet binnen 60 dagen na den dood door de erfgenamen zakelijke zekerheid wordt verstrekt, tot betaling van interest en aflossing. (IV. v. d. D.) Het D. v. 's Gr. verneemt dat in November van het vorige jaar door een voornaam handelshuis te Amsterdam, gesteund door cenige solide Parij- sche en Antwerpsche kapitalisten, aan dc Nederlandsche en Belgische rege ringen concessie is aangevraagd tot den aanleg van een spoorweg van Utrecht langs Vianen, Gorinchem en Breda, naar Antwerpen. Daarmede zon een directe verbinding tusschen Amsterdam en Parijs langs de kortste lijn verkregen worden. De Rijnspoor zou goederen en passagiers brengen van Amsterdam tot Utrecht; de nieuwe lijn zou het vervoer op zich urmen tot in Antwerpen; de Belgische staatsspoor zou het transport verriglen tot de grenzen van Frankrijk, terwjjl de Fransche Noorder-spoorwegmaalschappij alles, zonder overlading, bezorgen zou in Parijs. D'. Ruisch van Dugteren, pred. te Hijnsburg, is beroepen tot predikant te Wemeldinge. Te Vlaardingcn is een wildjager aan het havenhoofd dood in zijn schuitje gevonden; men vermoedt dat zijn geweer toevallig op den kant lagdoor een of ander toeval is afgegaan en hem alzoo een kogel door de borst is gejaagd. Men meldt uit Schiedam aan dc IV. R. C.: Onder de ijsvermaken alhier behoort ook het volgende: Een paal wordt in een ijsveld geslagen en daarop ten Wagenwiel geplaatst; aan het wiel wordt dan een touw bevestigd en aan het einde daarvan een plank of slede, waarop zich een persoon plaatst; daarna wordt het wiel in beweging gebragt, zoodat ten slotte de slede met dengeen, die er in zit, met verbazende snelheid ronddraait. Heden werd alhier deze liefhebberij uitgevoerd door eenige mannen. De persoon, die op de slede zat, was een jongeling van ongeveer 20 jaar. Door de snelle rond- draaijing vloog hij van de slede af en kwam met het hoofd legen een schut ting aan, met het gevolg, dat zijn hoofd werd verbrijzeld en hij op de plaats dood bleef. liet bedrag der tot dusver bij den burgemeester van Amsterdam inge komen giften voor de extra bedeeling aan de behoeftigen in die gemeente bedraagt reeds meer dan ƒ20000. Uit Hoorn wordt gemeld dat men Zondag 11. aldaar met paard en slede op de zee reed, iels dat men in jaren niet gezien had. Het ijs in zee was buitengewoon dik. - Men meldt uit Harderwijk aan bel Hbl.Dezer dagen ontscheepte te Vlissingen een detachement koloniale militairen, komende van Java, dat tevens gediend had, om gedurende de reis veroordeelde militairen te bewa ken. Eenige van die bewakings-manschappen hebben echter getoond, zich zeiven nog niet goed te kunnen bewaken. Althans twee hunner werden, ten gevolge van een telegram van de Vlissingsche policie, bij aankomst alhier, op hel perron van het station, onmiddellijk ingerekend, als verdacht van diefstal onder verzwarende omstandigheden, in hun laatste, ol liever eerste nachtkwartier te Vlissingen bedreven, liet bewijsstuk, i. c. een bos sleu tels, werd nog in hun bezit gevonden. Zij zouden des andereu daags hun soldij ontvangen. Naar men uit Leeuwarden meldt wordt thans in Friesland bijna alles ondergeschikt gemaakt aan het ijsvermaak. Het is schering en inslag van de gesprekken bij jongen en ouden, rijken en armen, burgers en boeren, mannen en vrouwen, jongelingen en meisjes. Op de scholen wordt vacantic gegeven, en, als er eene hardrijderij wordt gehouden, is er geen houden aan de schooljeugd, en dikwijls ook aan de onderwijzers en leeraren. De ijswedslrijden zelve zijn van den meest verschillenden aard: mannen, man nen en vrouwen, jongens, schoolkinderen, ringrijderijen enz. enz. De keerzijde is dat er. ten gevolge van hel aanhoudend stroomen utt de zee sluizen vele wakken zijn, dat. als het volkje 'savonds over het \js naar huis terugkeert, aan menigeen het leven kost. Volgens een communiqué, voorkomende in de Indép. Lux., zijn aan de armen der si ad Luxemburg verleden week 2555 ponden brood, 520 pon den vleesch650 ponden rijst en een evenredige hoeveelheid cokes uitge reikt. welke namens den onbekenden gever door het gemeentebestuur onder 530 gezinnen zijn verdeeld. De minister van financiën heeft zijne memorie van antwoord op het voorloopig verslag over het ontwerp betrekkelijk de herziening der belast bare opbrengst van de ongebouwde eigendommen aan de tweede kamer in gezonden. Hij handhaaft het ontwerp als noodig om de bestaande onbil lijkheden weg te nemen. Eerst nadat bepaald zal zijn het gezamenlijk bedrag der werkelijk belastbare opbrengst van alle eigendommen, kan eene beslissing worden genomen omtrent belasting- en percentage-cijfer. Met wijziging van het oorspronkelijk ontwerp wordt dan nok nu voor gesteld. dat het belastingcijfer in verband met de uitkomsten der herzie ning op nieuw bij de wet zal worden vastgesteld en omgeslagen over het gezamenlijk brdrag der belastbare opbrengst. Dus zoowel om de onbillijkheden bij de helling der grondbelasting weg te nemen als met het oog op eene mogelijke verhooging dier belasting, is deze herziening noodzakelijk. Hetzij de plaats die de grondbelasting in het zamenstet onzer belasting intieme, ongewijzigd blijvehetzij ze veranderd, in heide gevallen is deze herziening aan de orde. Daarmede zal geruimenj tijd verloopen. Omdat zij te gelijk onvermijdelijk is en niets prejudicieert, komt het raadzaam voor, aan haar allereerst dc hand te slaan. Mogt de wetge vende raagt zich genoodzaakt vinden de grondbelasting le verlioogen, dan zou de op te leggen nieuwe last, nit een oogpunt van regt en billijkheid, dubbel drukken indien zij zich daarbij had te rigten naar dc tegenwoordige door het kadaster aangewezen belastbare opbrengst. In eene hij deze memorie gevoegde nota van wijziging zijn overigens ver schillende wijzigingen aangehragt in de artikelen van liet ontwerp, doch zonder de hoofdbeginselen daarvan aan te tasten. 'sGRAVENHAGE, 31 January. Bij de posterijen zijn benoemd: lot commies 1' klasse J. T. Canter Cremers, thans commies 2* klasse; tot commies 2Cklasse 11. J. Mahieu, thans commies 3® klasse; tot commies 3e klasse P. H. L. Verwey, thans commies 4® klasse; tot commies 4e klasse II. M. Greven, thans surnumerair. Blijkens een hij hel dep. van marine ontvangen telegram is het

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1