leidsche c# li courant. u f STADS- BERICHTEN. Zuii 29i rde :ich erlre Bure ■gan 1870. 14, mwmtL, 'Wik JLiSm VRIJDAG 17 JAVLAiUJ. >te ?rin- leefi he- ond' oed •aat, EN hem Wj 'etji tam tam ter [)e Courant verschijnt dagelijksZon- en feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. ƒ3.30, met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslap afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 's jaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents.a De prijs der AdverlcnliCn is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bjj deze ter kennis van de kiesgerechtigdendat krachtens de artt. 14 en 15 der Wet van den 29»"0 Juni 1851 Staatsblad ne. 85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraadten gevolge van het overlijden van den heer B. F. KRANTZ, die in 1879 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 11 Fe bruari aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Lïideh, 13 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Zaterdag 18 Januari 1879, des namiddags te half vier. Voordracht tot het indienen van adressen van rouwbeklag aan Z. M. den Koning en H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. BINNENLANDS™IK BKBIGTIvN. 7* 19 I Alk '831 13 >2% 6% 434 431 2K 614 4 l 1% Stt 334 )8 dito LEIDEN, 16 Januarij. De directeur van het kabinet des konings heeft voldaan aan den last van Z M. om door middel van de Staatscourant aan autoriteiten, collegien en particulieren die aan Z. M. adressen van gelnkwensching en hulde heb ben aangeboden ter gelegenheid van Hoogstdeszells verloving en echtver- bindtenis, Zijner Majesteits hartelijken dank te betuigen en daarbij de ver zekering te voegen van Zijner Majesteits diep gevoelde erkentelijkheid voor de daarin uitgedrukte gevoelens. De minister van finaneien heeft bekend gemaakt, dat in de tweede helft der maand April e. k. het, bjj art. 2 van het kon. besluit van 7 Jttnij 1856, bepaalde vergelijkend examen zal worden gehouden voor de betrek king van surnumerair der registratie en domeinen, waarvoor tien plaatsen ter vervulling worden opengesteld. Zij die tot dat examen wenschen te worden toegelaten, moeten vóór of uiterljjk op den 10d,D Maart e. k. het bjj art. 4 van voormeld besluit bedoelde verzoekschrift indienen, met over legging van de bij dat artikel gevorderde stukken. Te Oegstgeest had eergisteren de aanbesteding plaats van het bouwen van twee schoollocalen, waarvan een met onderwjjzerswoning. Voor n*. 1, school met onderwijzerswoning, was de hoogste inschrijver F. de Rooy aldaar voor 20970; de laagste J. J. van Det. te Zwantmerdain, voor ƒ15990. Voor n". 2, een schoollocaalwas de hoogste J. Krel, te Leiden, voor ƒ17275, de laagste J. J. van Det voornoemd, voor ƒ13800. Door bemiddeling van de hh. van Leuvelingh Willink C". is hij den directeur der Maatschappij tot bevordering der nijverheid ten behoeve dier instelling eene gift van ƒ4000 ontvangen. Jacob Wolff, gewezen directeur van de gefailleerde Overijsselsche bank, die veroordeeld was tot 5 jaren gevangenisstraf, heeft van den koning een jaar gratie ontvangen. Door den gemeenteraad van Amsterdam is gisteren aangenomen eene voordragt van burg. en weth. om den stadsschouwburg ter exploitatie te gunnen aan de hh. J. II. Albrecht, D. 11. N. van Ollelen, L. B. J. Moor en L. J. Veltman, tegen betaling van een jaarlijksche pachtsom van 8000. Te Amsterdam zijn proeven genomen met de eleclrische verlichting van den Dam. Dat uitgestrekte plein kon men even als bij zwak zonlicht geheel overzien. Sedert Maandag avond wordt aan de Handelskade aldaar van het invallen der duisternis tot 9 ure des avonds gearbeid bij het licht van vier Jablochkoflsche kaarsen. De toestellen worden verplaatst, naar mate het werk dit vereischt. -- Gisteren avond stond in de Amsterdamsche bladen een advertentie omtrent gestolen effecten. Deze waren vervat in pakketten, die bij van Gend Loos ter bezorging waren gegeven. Eersisteren in den namiddag vervoegden zich daar ten kantore vier heeren, die den chef der firma te spreken vroegen. Een jongentje, die in het lokaal, waar de heeren kwa men, alleen (zooals men ons mededeelt) aanwezig was, riep den chci, en in dien tijd verdwenen de heeren, de pakketten en een zakje met specie medenemende. (Mbl.) Bjj de te Zaandijk gehouden tentoonstelling van schaatsen zijn door de jury, bestaande uit drie uitstekende rijders van de Zaanstreek, de volgende bekrooningen toegekend; gouden medaille aan G. J. Leeuwenberg, te Delft; zilveren medaille aan A. Korver, te Vinkeveen, en bronzen medaille aan K. F. Bakker, te Amsterdam. Tevens heeft zij eene zilveren medaille toe gekend aan K. F. Bakker voor de sierlijkste inzending. Verder zijn er een zestal getuigschriften uitgereikt. Bij de beoordeeling stond de practische bruikbaarheid op den voorgrond, voor de Hoilandschc wijze van schaatsen- i'jjden, welke bestaat in het met vasten gang sierlijk rjjdeneene schaats dus, die goed en gemakkelijk loopt, het builen-overzwaaijen zonder lig- cltaamsgevaar mogelijk maakt en goed vastgebonden kan worden zonder den bloedsomloop in den voet le belemmeren. Uit Wolvega meldt men: Als een bijzonderheid kan van hier gemeld worden, dat Dirk Jans Kuipers, oud 96 jaren, wonende alhier, op Zondaa II. zijn jongeren broeder Rouwke, oud 92 jaren, te Echten, p. m. 3% uur van hier, op schaatsen een bezoek heeft gebrattl. Door wijlen C. Vermeulen Wzn.bouwman te Oosterhout, is aan hel gast- of ziekenhuis aldaar een legaat van t 1000 en aan het parochiaal armbestuur van den H. Joannes den Dooper aldaar een legaat van 500 besproken. Uit Maastricht meldt men dat de hoeve niet de stallingen en schuren, toebehoorende aan de wed. D., te Berg ter Blijt, eene prooi der vlammen is geworden. 54 stuks hoornvee. 12 trekpaarden benevens eeltige schapen en varkens, kwamen in de vlammen om. Ook liet graait en eene hoeveel heid gedroogd varkensvleesch werden door bet vuur vernield. Naar men aan de Lux. Zeil. mededeelt verklaren personen die het stoffelijk overschot van prins Hendrik gezien hebben, dat er in de uitdruk king van het gelaat niets veranderd is en men zou nieeneu een slapende le zien. De leden der Luxembiirgsche regering zijn Maandag een groot gedeelte van den dag te Walferdange geweest en hebben vervolgens tot na middernacht in het kabinet van den regerings-presi.lent eene vergadering gehouden. Den- zelfden dag heeft de vrederegteringevolge de wetin liet paleis de deuren der vertrekken van den prins verzegeld. Naar men toen vernam, was de groothertogin Sophia van Saksen-Weimar, zuster van den overledene, door ongesteldheid verhinderd naar Luxemburg op reis te gaan. Maandag was de volgende, door al de leden der regering geteekende, proclamatie verschenen «Luxemburgers Eene ontzaggelijke ramp treft het groothertogdom. Prins Hendrik is deren ochtend plotseling overleden. Van deze noodlottige gebeurtenis slaat het gansche land verplet. Z. M. de koning-groothertog, onze welbeminde sou- verein, die. ter belooning van uitstekende diensten en als blijk zijner innige toegenegenheid, voor nog slechts weinige dagen hem de hoogste waardig heden verleend had, verliest in hem den getrouwsten, den regtschapensten onderdaan, hel land den onvermoeidstenden ijverigsten beschermer. Mo gen de welsprekende blijken van de smart eens volks voor het gansche koninklijke huis eene vertroosting zijn! Moge de doorluchtige, rampspoe dige vorstin, door een mecdoogenloos noodlot zoo zwaar getroffen, in de uiting eener diep gevoelde, maar eerbiedige deelneming, welke uit alle Luxembiirgsche harten tot haar komt. eene geringe verzachting vinden van hare onmetelijke smart. Moge eindelijk de onvergankelijke heugenis der groote deugden van een vereerden vorst, immer, als een beschermende geest, zweven over het groothertogdom, dal hij zoozeer heelt liefgehad!" In het antwoord der regering op de sectieverslagen over de siaatsbegroo- ting voor 1879 komt, wat betreft de algemeene beschouwingen, het vol gende voor: De regering betuigt hare erkentelijk!» id voor de bemoedigende woorden tot haar gerigt. Zij acht het eene riir heilzaamste eigenschappen van onzen vrijen regeringsvorm, dat al hare daden blootstaan aan voortdurende onbe lemmerde, gestrenge critiek. Zij rekent het pligl mei die critiek haar voor-

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1