LEIDSCHE JSP COURANT. de 1879. r-tidiïÊü! 'i: JU vie '.■*•- N\ 13. rech **Sshö^8 Kife <r BOIYLERDAG 10 JANUARIJ. De I ourant verschijnt dagelijksZen- en Feestdagen uitgezonderd, lie prijs der Courant is per merendeel jaaJrs 3.franco p. p. f -3.50 m- me< Aéf Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35, franco p. p. f 3.85. Hel verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nortmers der Courant sijii verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. J>e prjjs der Advertcntiën is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. ie k trai li 92 05; 08 811 15 m 21 Ï5* 28Ü STA l)S BERICHT EN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN roepen bij deze op alle leveranciers, werkbazen enz., welke over het afgeloopen jaar 1878 ten laste der gemeente eenige vordering hebben, om hunne rekeningen ten spoedigste, uiterlijk voor uit0 Januari e. k., ter Gemeente-Secre tarie (afdeeling financien) in te leveren. Rurgemeester en Wethouders voornoemd V. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leiden, 9 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de Honden ieder houder van een of meer hondendie aan die belasting onderhevig zijn, verplicht is. daarvan jaarlijks vóór of op den 31"M Januari a. s. bij den Gemeente-Ontvanger aangifte te doen, door inle vering van een behoorlijk ingevuld en door den aangever onderteekend biljet en dat bedoelde inschrijvingsbiljetten voor het dienstjaar 1879 koste loos ten kantore van den Ontvanger verkrijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 9 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. BUNNEN LAN DSC tl E BEU IG TEN LEIDEN, 15 Janttarij. In eene bnitengewone vergadering van de afdeeling Leiden der Neder!, maatschappij voor tuinbouw én plantkunde trad gisteren avond de heer W. Boomkamp, van Noordwijk, als spreker óp, tot hel doen van eenige mededeelingen over de plantkunde van den tuinier. Voordat de spreker tot de behandeling van zijn onderwerp overging, dchlte hij het ook hier gepast een woord' te wijden aan het verlies, dal Nederland had geleden door het afsterven van Z. K. H. prins Hendrik, die altijd aan de spits stond waar het gold de bevordering onzer nationale be langen en die ook zod veel voor onzen tuinbouw had gedaan. Het doel van den spreker was eene bladzijde van het groote boek der natuur open te slaan, om daaruit leering te trekken en hij most daarin ten volle slagen. Uitvoerig stond hij stil bij den bodem waarin men wilde planten, waarvan de kennis zoo hoog noodzakelijk was, bij de stoffen die daarin aanwezig moesten zijn en de wijze van behandeling die gevolgd moest worden om het ontbrekende aan te vullen. Hij wees daarbij ook op de wilde planten, die etne zoo gróole leerschool Warén om tót de kennis van den bodem te geraken, en waarop te weinig werd gelet1. Vervolgens sprak hij over de behandeling van de zaïfen, waarbij hij wees op hetgeen de natuur zelve daarvoor verrigt, waaróp mede te weinig werd gelet. Onderscheidene gewassen werden in den loop zijner rede in het bijzonder besproken. Voorts gaf despreker nog menigen behartigenswaardieen wenkten opzigte van het plhnveii van hoornen, liet kweeken van kamerplanten enz. De voorzitter der afdeeling. de heer ml H. L. A. Obreenbragt den spreker dank voor zijne boeijende en leerrijke rede, waarmede de vergadering hare instemming betuigde. Hij wees tevens op de nuttige strekking van bet optreden van sprekers van elders, dat heden dok gebleken was. De band tiisschen de afdeelingen der maatschappij werd daardoor versterkt. Bij den boekhandelaar A. J. A. Rensink is verschenen: "Oranje en Neerland in rouw, trenriooiien aangeheven na liet onverwacht afkferven van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlandenop 13 Januarij' 1879', door I'. J Baale." Het is eene eenvoudige hartelijke ontboezeming, een getitigenis van> des schrijvers innig leedgevoel over de ramp, die liet kou. huis en liet vaderland heeft getroffen. Na opgemaakt proces-verbaal is gisteren door de pulicic alhier naar de gevangenis te 's GravenHage overgebragt M. v. van beroep naaister, die zich ten nadeele van dames, alwaar zij iu dienst was, moet liëbheti schuldig gemaakt aan diefstal van coupons en klecdnen. Gisteren namiddag ten 3'fc ure is zekere L. aan liét Rapenburg nabij de Doelensteeg door bet ijs gezakt en gered door van den Hóek, wonende in de Doelensteeg. Heden morgen omstreeks 10 ure kwam een man met een handwagen, beladen met kisten, de spoorbrug al den weg in volle vaart opiijdeo, en kwam, doordien hij den wagen niet in lijds kon tegenhouden, met den wagen tegen de borst van een aldaar staand paard mei vigilante aan, met het ongelukkig gevolg dat de bestuurder vau den handwagen den boom tegen liet hoofd kreeg, waardoor hij zoodanig verwond werd dat hij naar het akademisch ziekenhuis is overgebragt, alwaar hem onmiddellijk heel kundige hulp werd verleend. De minister van justitie heeft de aandacht van belanghebbenden geves tigd op de bjj de wet van 5 Jttnij 1878 voorgeschrevene vernieuwing van alle op 1 Januarij 1879 bestaande hypothecaire inschrijvingen. De aanvraag tot vernieuwing moet geschieden door den hypothecairen schnldeischer of door een derde namens hem. De bevoegdheid tot vernieuwing staat gedu rende twee jaren open, en alleen voor de iu het jaar 1879 aangevraagde vernieuwingen wordt het door den schuldeischer te betalen salaris van den hypotheekbewaarder met de hellt verminderd. Bij gebreke van tijdige ver nieuwing houdt de hypothecaire inschrijving op van kracht te zijn. Voor de burgerlijke dienst in Nederl.-Indië worden verlangd drie amb tenaren voor de beoefening der Indische talen, met name écu voor liet Javaansch, één voor het Maleisch en één voor het Makassaaarsch en Boegineesch. Doctoren in de taal- en letterkunde van den Oost-lndischen Archipel of ook zij die geneigd zijn voor eene door den minister van kolo niën te benoemen commissie examen af te leggen overeenkomstig het bjj art. 1, lit. b, van liet kon. besluit van 13 Febr. 1878, vastgestelde pro gramma, kunnen zich, ter mededinging, uiterlijk tol en met 15 Februarij aanst,,. bij gezegeld request aanmelden bij liet departement van koloniën. Het vertrek der Fransebe pakketbooten van Bordeaux naar Colon- Aspinwall zal in bet vervolg den 25tn in plaats van den 22'" van elke maand plaats vinden. Eene nieuwe dienst van pakketbooten is voorts in werking gekomen van Marseille naar Havana. Het vertrek uil ecrstgcmelde haven is bepaald op den 10,le» van elke maand. De verzending der corres pondentie met de laatstgenoemde pakkeibooten geschiedt alleen op uitdruk kelijk verlangen der afzenders De minister van binnenlandsche zaken beeft thans aan den waarnee menden voorzitter der rijks-commissie van adviseurs zijn voornemen te ken nen gegeven, om aan den koning de opheffing der commissie «oor te dragen. De voorzitter is uitgenoodigd daarvan kennis te geven aan de binnen- en buitenlandsche correspondenten. Het ministerie van oorlog, in aanmerking nemende dat de indertijd verhoogde aanbrengpremie er niet toe geleid heeft, het aantal vrijwilligers bij het leger te doen toenemen, heeft bepaald, dat voortaan voor bet aan brengen van een recruut slechts zes gulden zal worden vergoed. Op liet verzoek van de Vondel-commissie om den 5'1"1 Februarij e. k. toegang te verkrijgen tot de Nieuwe Kerk te Amsterdam, ten einde inge volge de opdragl van het taal- en letterkundig congres, te Kampen gehou den, een krans neer te leggen op zijn graf. heeft "de commissie tol het bestuur over de kerkgebouwen, goederen, fondsen en inkomsten der Ned. Iierv. gemeente" aldaar geantwoord, de eer te hebben te berigten, dat zij geene termen heeft gevondenom aan het gedane verzoek te voldoen." A'.v.d.D De lieer dr. J. M. J. Valeton aanvaardde gisteren zijn professoraat in de oude geschiedenis en Romeinsche oudheden, aan de universiteit van Am sterdam met eene openbare redevoering in de groote gehoorzaal van Felix Meritis, over: "de Romeinsche historicgraphie in haar verband met het Ro meinsche karakter." Te Rotterdam is tot hoofdambtenaar bij den burgerlijken stand en het bevolkingsregister ter secretarie aldaar benoemd de beer A. R. Barkey, thans burgemeester der gemeente Drillen. Te Rotterdam is eergisteren op verzoek van de Belgische regering door de policie aangehouden een persoon, die in zijne betrekking van onder wijzer zich had schuldig gemaakt aan vergrijp legen de zeden met geweld pleging. llij is naar het huis van arrest overgebragt in afwachting van de aanvraag tot uitlevering. Te Amsterdam heeft dezer dagen een persoon die failliet was ver klaard en bij wien ambtenaren der justitie onderzoek kwamen doen naar plppS! IglSlip

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1