LEIDSCHE 1870. WOENSDAG 15 JANUARIJ. STADS HKKICUTEN. BINNENLANDSCIIE BERIGTEN. 12, De lourant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaar» f rfranco p. p. i.5ti met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 1-2 der Handelingen van den Gemeenteraad Ingekomen stukken). BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN brengen bij deze ter kennis van de kiesgerechtigden, dat krachtens de arti. 14 en 15 der Wet van den 29sttn Juni 1851 Staatsblad ne. 85), de verkiezing van een lid van den Gemeenteraad, ten gevolge van het overlijden van den heer B. F. KRANTZ, die in 1879 moest aftreden, zal plaats hebben op Dinsdag 11 Fe bruari aanstaande. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaatsing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiben, 13 Januari 1879. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 14 Januarij. Bij kon. besluit van 9 Januarij 11. is, op hun verzoek, wegens verande ring van woonplaats, eervol ontslag verleend aan J. Scheltema en A. J. Lindeman, als ls,e luitenants bij de dienstil. schutterij alhier, en zijn tot Is'1 luitenant bij die schutterij benoemd J. Kim mei en mr. W. D. Bosch, thans 2<le luitenant. Wij vernemen dat in de bestuursvergadering van de afdeeling Leiden en omstreken der Hollandsche maatschappij van landbouw, gehouden op Vrijdag 10 Januarij jl.in plaats van den heer G. van Geer, die als zooda nig bedankt had, tot voorzitter gekozen is de heer mf. L. D. Suringar, lid van dat bestuur. Door burg. en weth. wordt thans, overeenkomstig het advies van de commissie van fabricage aan den gemeenteraad voorgesteld aan de lirma's J. C. Zaalberg en Zoon en Gebr. van Wijk en C". het gebruik van het raamland buiten de voormalige Iloogewoerdspoort nog te vergunnen tot ultimo Jnnij aanst.voor de som van ƒ425 en buiten het genot van het grasgewas. Een gisteren verschenen buitengewoon nommer der Staatscourant be vatte het volgende: "Het heeft den Almagtige behaagd, lieden morgen ten half vijf ure, na eene ziekte van eenige dagen, tot zich te nemen Zijne Ko ninklijke Hoogheid prins Wiilea) Frederik Hendrik der Nederlanden, broe der van Zijne Majesteit den Koning. Zijne Koninklijke Hoogheid overleed op het slot Walferdange bjj Luxemburg. Het Koninklijk Huis, maar bovenal Hare Koninklijke Hoogheid Mevrouw de prinses Hendrik, zijn zwaar ge troffen door dit onherstelbaar verlies." Uit Luxemburg is nader nog gemeld dat de ziekte van Z. K. 11 prins Hendrik Zondag tegen den middag eene ernstige wending nam, daar de kooris met grooter hevigheid terugkeerde. Tegen den avond was de ziekte steeds klimmende en des morgens tegen 5 ure overleed de prins nog onver wacht ten gevolge van een lievigen aanval van hersenheroerte. Z K. H. prins Hendrik der Nederlanden was den 13'''" Junlj 1820 gebo ren en trad den W'" Mei 1853 in het huwelijk met prinses Amalia van Sakseu-Weimar-Eisenach, die hem den 1'" Mei 1872 door den dood ontviel, in datzelfde oord waar hij het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Den 24™ Augustus 1878 werd zjjn nieuwe eehthand gesloten met prinses Maria van Pruissen; een band onvoorzien zoo spoedig geslaakt. Betreflende 's prinsen loopbaan bjj de marine, het gcwigiigste deel van zijn openbaar leven, ontleenen wij aan hel It. v. 's Gr. het volgende: Den 13-"° Jnnij 1830 werd hij benoemd tot adelborst l' kl.den 16'1'" Januarij 1836 tot luitenant ter zee 2' kl.11 Maart 1838 tot luitenant ter zee le kl., den 12Jt0 Junij 1839 tot kapitein-luitenant ter zee. den 28,ten November 1840 tot kapitein ter zee, deu 18'"" December 1847 tut schout bij-nacht, den lsl"° Januarij 1851 tot vice-admiraal. den 18diD February 1852 tot luitenant-admiraal, opperbevelhebber der vloot, terwijl de dagbladen ons meldden, dat Z. M. de koning, onlangs toevende le Arolsen, te midden zijner eigen levensvreugde, hem een laatst bewijs van broederliefde en vorstenwaardering schonk, door hem te verhellen lot admiraal van de vloot en tevens tot veldmaarschalk bij het leger, waarin hij mede van rang tot rang was opgeklommen. Nog grooter bewijs van vereering verleende hem Z. M., door aan zijn broeder le vergunnen, dm maarschalksstaf ie voeren, door koning Willem II op het slagveld uiet zooveel cere gezwaaid. De zee was zijn element. Hij heerschle op het schip door zijn gaven en zijn edel hart. De bemanning gehoorzaamde hem meer nog uil liefde dan uit lucht. Achtereenvolgens werd hem, na op de vaarluigen Nehalennia, de Zeeuw, de Maas, Bellona en de Bijn te hebben gediend, bet bevei op gedragen'over de Bijn (1841) en het expeditie-escaderbeste nd naar de Middellandsche zee, als komuiandanl van de Dijn (1844): over de Prins van Oranje (1846); over een divisie lot oefening in de Noordzee (1847); terwijl hij in 1870 door Z. M. werd aangewezen, om, indien het vaderland in den Fransch-Duitschen oorlog mogt worden betrokken, als opperbevel hebber van de vloot op te treden en meer bepaald in de stelling den Helder en haar geheelen omvang. Op de lijst zijner bewezen diensten staat geboekt: een reis naar den At- lantischen Oceaan (naar Ferrol en Cormina) van 3 Junij tot 19 Julij 1833; een togt naar de Oostzee, van 21 Mei tot 27 September 1834; een reis naar West-Indië, van 22 Junij tol 5 Augustus 1835; een reis in de Noordzee, van 29 Mei tot 20 Julij 1836; een reis naar Oost-Indië, waar de herinne ring aan zijn verbliji door zigtbare teekciien wordt levendig gehouden, van 9 Februari) lot 20 September 1837; een togt in de Middellandsche zee, van 28 September 1839 tot 26 October J840; in den Atlaitlisehen Oceaan, van 17 Junjj tot 14 Augustus 1841; naar Ruslandvan 1 Jung tot 24 Augustus 1842; in de Middellandsche zee. van 2 November 1842 tot 13 Mei 1843. en van 3 Augustus 1843 lol. 14 October 1843; verder in diezelfde wateren van 5 Junij lol 11 November 1844 en van 4 Julij 1846 tot 28 Januarij 1847, en in de Noordzee, van 10 Augustus tol 10 September 1847. Door Z. M. den keizer van Rusland werd hij benoemd tot chef van de 12e equipage en hem te gelijk (fpgedragm het kommandement over hel linieschip dzof, dat, vereerd met de St. Gcorge-orde in de vlag, als het uilsiekcndste der Russische keizerlijke vloot te beschouwen is Op al die logteu, in ai die rangenhij al die gelegenheden loonde zich prins Hendrik een zeeman met verstand en hart: trouwhartig, gemoedelijk, eenvoudig, hartelijk jegens meerderen en minderen, kloek bevelhebber bovenal, die wist wat bij wilde en werwaarts hij moest. Zijn beeld als scheepsbevelhebber en vlootvoogd zal den Nederlandschen zeeman steeds voor ooreu blijven slaan, als de aan- irekkelijkc type eener vereeniging van die oud-Nederlandsche zeedeugden, welke iq onze zeehelden zoo treffend hebben uitgeblonken. In de gisteren te Amsterdam gehouden vergadering van de taal- en letterkundige afdeeling der kon. akndemie van wetenschappen, waar het doodsberigl van prins Hendrik bekend was geworden, stelde de voorzitter voor. dadelijk aan Z. M. den koning en aan H. K. H. prinses Hendrik een brief van rouwbeklag te zenden met dit voor de natie en de dynastie zoo treffend onheil Drol. Beets meende, dat aan dezen brief een telegram aan Z. M. den koning en aan de ongelukkige weduwe moest voorafgaan, hou dende de uitdrukking van liet smarigevoel, dat de akademie, in vergade- j ring bijeen, door dit noodlottig berigt ondervond. Dienovereenkomstig werd besloten. H. M. de koningin deed Zondag II. te Apeldoorn haar eersten kerk gang op Nederlandschen bodem. Toen HH. MM. gezeten waren hief het gezelschap Euphonia het "Nun danket Alle Gotl" uit het //I.obgesang" van Mendelssohn, aan; daarna zong de gemeente staande Psalm 134 vs. 3, waarna d5. Jorissen sprak naar aanleiding »an Psalm 121 en aan het slot ziiner rede het welkom aan H. M. toeriep. Na het. dankgebed werd gez. 96 door de gemeente, gesteund door het koor met begeleiding van bazuingeschal, gezongen. Toen 111). MM. de kerk verlieten, werden drie coupletten van hel volkslied door /.-Euphonia" en enkele gemeenteleden aangeheven. Zaturdag is het door ingezetenen van Apeldoorn en liet Loo voor den koning en de koningin bestemde huwelijksgeschenk aan HH MM. aange boden. Dit geschenk bestaat uit eene massief zilveren corbeiile met twee m

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1