Hoe vele geluk- en zegen wenschen worden H heden gewijd! Maar juist in het wenschen ligt de bekentenis opgesloten dat de vervulling er van niet by den zwakken mensch berust. Want de mensch heeft zyn daden niet in zijn magt; niemand vermag te bepalen hoe hij zal wandelen of hoe hij zijn gang zal rigten. Hoe zalig is daarom het blymoedig geloof, in hetwelk de zwakke mensch verklaren kan: //Mijne hulp komt van den Heer, die hemel en aarde gemaakt heeft". Tot hem rigt zich thans ook uw gemoed. In het vertrouwen op den levenden God ligt uw toeverlaat in deze heilige stonde. Vele harten zenden met U innige gebeden tot Hem omhoog, opdat hij uit de volheid Zijner liefde dit echtverbond tot een bron van zuiver en duurzaam levensgeluk moge doen gedijen. Uwe Koninklyke Majesteit verheugt zich in dezen feestelijken kring over de tegenwoordigheid van een deelnemende zuster; maar Uwe Majesteit denkt gewis ook aan de in den Heer rustende hoog geëerde ouders, aan wijlen koning Willem II, roemrijker gedachtenis, en aan de onvergetelijke moe der, koningin Anna Paulowna, die beiden, in den geest tegenwoordig, dit echtverbond zegenen. Gij, Koninklijke Bruid, geniet het voorregt dat Gij omgeven zijt door uwe vorstelijke ouders, broeder en zusters, die trouw en liefdevol U her waarts naar het altaar en ook op uw verderen levensweg met de bede bege leiden, dat Gods liefde uw deel moge zijn uw heeie leven lang, en dat Gij aan de zijde van uw Koninklijken gemaal ten zegen moogt zijn voor zijn waardig en edel volk, opdat Gij daarginds met geheel uw gemoed zeggen kunt: Uw volk is mijn volk. Opdat dit geschieden moge, roepen wij allen met U den bijstand in van den levenden Goddie hemel en aarde gemaakt heeft. Wie bij Hem alleen zijn hulpe zoekt, die is zeker dat hij vinden zal. Onze Psalm toch spreekt het troostryk uit: //Ik zal uw voet niet laten wankelen; uw bewaarder zal niet sluimeren. Zie, de bewaarder Israels zal niet sluimeren noch slapen. De Heer is uw bewaarder; de Heer is uwe schaduw aan uwe regterhand". Hij is de eenige God die den opregte doet slagen. In Zijn heilige tegenwoordigheid en in het vertrouwen op Zijn hulp sluit Gij thans uw echtverbond, in hetwelk gij voortaan met elkaar en voor elkaar leven zult, zoodat Gij vreugde en leed altijd gemeenschappelijk zult deelen en ieder uwer slechts in zooverre gelukkig zal kunnen zijn als hy het geluk van den ander beoogt. Dit is ons slechts mogelijk in de uit God geboren en in den Heiland der wereld verschenen liefde, die immers langmoedig en vriendelijk is, die niet zichzelve zoekt, die niet bitter wordt, die alles verdraagt, geloolt. hoopt, duldt, die nimmer ophoudt, en die in de stralende kroon des Christens, naast het geloof en de hoop, als de kostelijkste edelsteen schittert. De goede God beware en sterke in U deze waarachtige liefde. Tot Hem rigt gij heden uw oogen op; van Hem hebt Gij uwe hulp te wachten. Hij late het liefelijke en magtige woord der schrift, hetwelk Gij, ko ninklijke bruid, bij uw bevestiging als lidmaat der Kerk, tot levensspreuk gekozen hebtgedurende uw huwelyk in zijn volle beteekenis tot waar heid worden: //God is liefde; en die in de liefde blijft, blijft in God, en God in hem De Hemelsche Vader moge ons genadig verhooren, wanneer wij van gan- scher harte met het slotwoord van onzen Psalm instemmen: //De Heer zal u bewaren van alle kwaaduwe ziel zal Hij bewaren. De Heer zal uwe wegen bewaren van nu af tot in eeuwigheid". Amen! Na deze toespraak las de hofprediker het gebruikelijke formulier voor, waarna de eebtgenooten knielden en de wisseling der ringen plaats had. De prediker legde hun de handen op en op dat oogenblik verkondigde het kanongebulder het voltrekken der plegtigheid, die eindigde met het zingen van het //Looft den Heer!" De geheele plegtigheid maakte op al de aan wezigen diepen indruk. Nadat de stoet de slotkapel weder verlaten had, bragten in het paleis eerst de familieleden hunne gelukwenschen aan HH. MM., waarna het //Cour" werd gehoudenom al de genoodigden in de gelegenheid te stellen HH. MM. te complimenteren. Na de fclicitat-iën had het gala-diner plaats. -- Z. M. de koning heeft zijnen broeder, Z. K. H prins Hendrikbenoemd tot veldmaarschalk. Uit Luxemburg wordt gemeld dat Z. K. H. prins Hendrik door de i mazelen is aangetastechter tot nu toe zonder eenig onrustbarend verschijnsel. De oud-leeilingen van de inrigting voor doofstommen te Rotterdam hebben Z. M. per telegram, naar Arolsen verzonden, geluk gewenscht met de voltrekking van HD. huwelijk. Een zeer gevoelvol telegram van dank betuiging is daarop van wegê Z. M. ontvangen by den oudsten oud-leerling den heer Edward Polano te Leiden. Bij gelegenheid van het huwelijk van Z. M. den koning is aan ver schillende gevangenen vermindering van straf verleend. Dezer dagen ontving de Ned. herv. gemeente te Oegstgeestovereen komstig den wensch van wijlen jh'. mf. D. T. Gevers van Endegeesl, van mevr. de douairière J. M. M. Gevers van Endegeestgeb. Deutz van Assen delft, twee schotels en twee offerschalen, ter completering van het Avond- maalszilver der gemeente. Dit rijke geschenk, besloten in een keurig kistje, zal een blijvend aandenken zijn aan hem, die door woord en daad steeds loonde belang in de gemeente te stellen. Te Delft brak gisteren nacht brand uit in hel pand aan het Zuideinde, van ouds bekend onder den naam van //de Stads Herberg", bewoond door den eigenaar en vier andere gezinnen. De brand was dadelijk zoo hevig en breidde zich terstond zoodanig uit, dat de bewoners moeite hadden het lijf te bergen, zonder iets, althans zeer weinig, van hunnen inboedei te kun nen redden, hetwelk vooral voor drie der gezinnen, te zanten tien personen tellende, als een groote ramp mag worden aangemerkt, aangezien de be zittingen dier gezinnen niet tegen brandschade waren verzekerd. Het ge bouw was binnen twee uren tijds bijna geheel door het vuur vernield, zoodal weinig meer dan de naakte muren zijn overgebleven. Naar mei verneemt heeft de schipper van een voor het huis aan den wal liggem vaartuig, wiens aandacht werd getrokken door den dikken rook, welk uit het dak opsteeg, de bewoners, die allen te bed lagen, nog even in tijds gewekt. Het zakje met 80 rijksdaalders dat, naar men uit Amsterdam heel gemeld, aan het postkantoor aldaar zou zijn gestolen, is weder aan de regthebbende ter hand gesteld. Het was dan ook niet ontvreemd, maa men had het onvoorzigtig laten staan: de eerlijke vinder had dadelijk pi gingen in het werk gesteld om den eigenear terug te vinden. -- Tot leeraar in het Engelsch aan het gymnasium en de hoogere burgei school te Zutphen is benoemd de heer B. Dingemans op eene jaarwedde vai ƒ2200 en tot leeraar aan die beide inrigtingen in het Fransch de hee J. J. Balland, van Leiden, op eene jaarwedde van ƒ2000. De vrouw te Kampen, die door haar man met een mes in den buil werd gewondis aan de gevolgen overleden. In de Maandag te Zwolle gehouden zitting van den gemeenteraad i door den heer mr. J. H. van Royennamens het hoofdcomité voor het Thor becke-monumentaan de gemeente Zwolle, als geboorteplaats van dei minister Thorbecke, ten geschenke aangeboden eene copie van het portre van dien staatsman, indertijd door //Israëls" geschilderd, hetwelk in danl werd aangenomenom het eene waardige plaats in de raadszaal te geven - Te Koevorden is Maandag avond een kleedermakersgezel op ongeluk kige wijze om het leven gekomen. Toen hij zich tegen 10 uur van di bovenzaal van den koffijhuishouder Abels huiswaarts wilde begeven, vie hij achterover van de trap, met het gevolg, dat hij weinige minuten latei een lijk was. Naar men uit Grave meldt zijn drie bovenlandsche schepen, vooi de schipbrug te Iledel liggende, van hunne ankers geslagen, de helft dei schipbrug medevoerende. Twee schepen zijn gezonken. Onder voorzitterschap van den heer J. T. Buys werd gisteren avond in hel Nut eene vergadering van de Leidsche afd. van het anti-dienstvervangings bond gehouden. Nadat de vergadering geopend was, werd er een brie voorgelezen van de leden der vereeniging van het Metalen Kruis, die,-zeivet vergaderende, hun leedwezen uitdrukten niet aanwezig te kunnen zijn, Hierop nam de heer Buys het woord en wees er op dat hij hier niet ge komen was om eene redevoering te houden of om militarisme, noch mindet om losweg stellingen te verdedigen. In zijne rede ten gunste van het anti dienstvervangingsbond werden inzonderheid door hem drie argumenten ge bruikt: 1°. Afschaffing van dienstvervanging kan nooit nadeelig zijn, ge tuigen de verschillende lauden waar die alschaffing achtereenvolgens heeft plaats gehad. 2°. Door hel leger te verbeteren, dat is door toevoer van nieuw bloed zal het geheel niet slechter worden. 3°. Onder de tegenstan ders is er geen. die zegt dat de afschaffing nadeelig werkt. Na den heet Buys sprak de lieer Montagne, die vooral uit een oogpunt der zedelijkheid op de afschaffing aandrong en die eindigde met zich bekend te maken ah schrijver van een niet bekroond antwoord over eene prijsvraag, dit onder werp betreffende. De heer Goudsmit meende dal militaire discipline zou leiden tot militair despotisme en haalde tot staving van zijn stelling het voorbeeld van Duitschland aan. Verder vroeg hij of niet de remplaganten het slechtste gedeelte van het leger waren Hierop antwoordde de ex-minister van oor log, graaf van Limburg Stirum, wiens meening hierop nederkwam, dat wjj niet moesten hebben een leger dat voldoende, maar het beste, dat te krij gen was. Verder werd nog het woord gevoerd door verscheidene heeren, o. a. den kolonel Westenberg, de hh. de Bas, van Geer en Kuenen. De heer van Geer was de eenige. die direct tegen de afschaffing sprak; hij trok de partij voor de kinderen, die als het ware nog in de wieg lagen en over wie het later beschoren zou zijn hel beroep van militair te moeien kiezen, waarop de heer Kuenen antwoordde dat men beroep en pligt niet met elkander mogt verwarren. Nadat al deze heeren gesproken hadden ging men uiteen. 'sGRAVENHAGE, 8 Januarij. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer von SommerfeldPruissisch gouverneur van Waldeck, en den heer von Hadeln. hofmaarschalk van den vorst van Waldeck, tot grootofficieren in de orde van de Eikenkroon benoemd. Door Z. M. is, als blijk van goedkeuring en tevredenheid, wegens het redden van menschenlevens, toegekend de zilveren medaille, ingesteld bij besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift aan M. C. Teves, te llarlingenen de bronzen medaille, alsmede een loflelijk getuig schrift aan K F. van Eek, 2t0 stuurman aan boord van het stoomschip Graaf van Bijlandt, toebehoorende aan de Ned. Indische sloi mvaartmaat- schappij, den slaaf Isidro, te Rio Grande do Sul, en W. Heeren, te Breda. Bij het departement van finantiën zijn benoemd: lol hoofddirecteur der directe belastingen enz. de heer mr. W. A. P. Verkerk Pistoriusthans raad-adviseur voor de handels- en consulaire zaken aan liet department van boiteniandsche zaken; tot hoofdinspecteur der directe belastingen enz. de heer W. van Konijnenburg, thans relerendaris; tol adjunct-commies, de eerste klerken J. A. de Bergh en C. E. Lans. Tot burgemeester zijn benoemd: te Oudenboscli de heer .1. J. B. de Klijn; te Oirschot de heer J. N. 11. M. van Baar; te Klundert de heer C. W. Mans Jr en te Avereest de heer II. van Barneveld. met toekenning van eervol ontslag aan laatstgenoemde als burgemeester van Vriezenveeii. De 2' luit. G. J. G. VerkUyl, van het '2' reg. infanterie, is voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij liet wapen der infanterie van hel leger in Nederl. indië, en bij het personeel van de geneeskundige dienst der land- magt is benoemd lot officier van gezondheid 3* kl. de student voor de ge noemde dienst (arts) J. E. L. Kraft. De luit. ter zee l"e kl. H. van Broekhuyzen, de scheepsklerken D. G. Krol van der Hoek en J. Langereis en de officier van administratie 3,le kl. W. A. Le Rutte, respectivelijk dienende aan booid van de opleidingschepen Admiraal van If assenaer en Anna Paulownaen het wachtschip te Willemsoord, worden op non-activiteit gesteld en wat betreft de drie eerst- genoemden, vervangen, respectivelijk door den luit. ter zee Is" kl. G. Hofl- man, en de scheepsklerk)n S. Hummelinck en W. S. van der Noordaa. De koning he/ ft goedgevonden de ovatie te aanvaarden, die het comité, namens de llaagsche burgerij, aan Z. M heelt aangeboden en waar toe door H. D. den avond van den 7e" February a. s. is bepaald. Dit leest

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2