Nederlandsche driekleur. In den loop van den dag werd liet carillon bespeeld. Z. K. H. prins Alexander is gisteren middag ten 5.27 per Hollandsche spoor uil de residentie vertrokken, om zijn vroeger aangekondigde buiten- landsche reis te aanvaarden. -- Gisteren avond werd door den dichter Hofdijk, die in //Oefening kweekt kennis" de spreekbeurt vervulde, als bijdrage een keurig gelegenheidsgedicht voorgedragen op het huwelijk van Z. M. den koning, waardoor, gelijk hij zich uitdrukte, de lente weer was aangebroken voor het huis van Oranje en dat eindigde met de hartgrondige bede dat deze echtverbindtenis tot ge luk van het hooge echtpaar en van Nederland strekken moge. Door de commissiealhier gevormd voor de ovatie bij gelegenheid van de intrede van HH. MM. den koning en de koningin werd met algemeene stemmen goedgevonden aan II. M. de koningin Emma op den 7d,° Januari] namens het llaagsche comité een bouquet aan te bieden. De vervaardiging er van werd aan den heer W. C. van der Laan opgedragen De bloemen, beslaande uit de prachtigste witte rozen, camelia's, anjelieren, lelietjes van dalen en oranjebloesems worden zaamgeval door een witsalijnen en kanten bekleedsel, waarvan twee zijden écharpes met gouden franje afhangen, waarop met gouden letters is geborduurd: //Hulde aan II. M. koningin Emma van het comité uit de Haagsche burgerij". Het geheel getuigt van den goeden smaak van den heer van der Laan en mag vorstelijk heeten. Met de aanbieding van het bouquet namens het Haagsche comité heeft zich de heer mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, grootmeester van het huis des kouings, welwillend belast. In de heden gehouden zitting van den hoogen raad werd behandeld het beroep, door den commissionair in wijnen J. D. te Amsterdam ingesteld tegen een arrest van het hof aldaar, waarbij hg tot zes weken eenzame opsluiting en eenige geldboeten veroordeeld is, wegens het desbewust ge bruik maken van nagemaakte champagnemerken. Het waren die van de firma de Vénoge en C°. te Epernay. De requirant had nl. aan een Haagsch koopman, die door den agent der firma Vénoge was uitgezonden, gezegd carte d'or te kunnen leveren, die wel niet van Vénoge afkomstigmaar van een merk dier firma voorzien was. Na de levering werd tegen hem eene vervolging ingesteld. Tegen het veroordeelend arrest werden namens den requirant door den advocaat mr. Ph. A. Haas Azn. twee cassatie-middelen voorgedragen. De conclusie van adv.-gen. Polis is op 14 dezer bepaald. 13UIT EIS LA N DSC 11E BEIUGTE.N. ËNfiELAND. LONDEN, 6 Januarij. Door den Engelschen generalen staf wordt eene beschrijving van den jongslen Turksch Russischen oorlog bewerkt, waarvan het eerste deel dezer dagen verschijnen zal. Volgens de aan de bewerkers verschafte inlichtingen bedragen de verliezen van het Russische leger, alleen op het oorlogstooneel in Europain Turkije sneuvelden of stierven aan hunne wonden of door ziekte 129,471 man, terwijl van de 120.950 man, die gewond of ziek naar Rusland gezonden werdennog 42950 man stierven. Hel aantal dooden bedraagt dus in Europa 172,400 man, terwijl omtrent de gevallenen en ge storvenen in Azië onmogelijk eenige te vertrouwen opgaven te verkrijgen waren. Hel getal deserteurs in het Engelsche leger bedroeg in het afgeloopen jaar 8060 of 300 meer dan in 1877. Zooals gewoonlijk, werd een groot gedeelte van de deserteurs weêr gevat of keerde vrijwillig onder de vanen terug. In 1878 is alleen in Engeland het getal van 15059 faillissementen voorgekomen, waarvan 2643 van financiële-, gros- en fabrieks-firma's, en 12416 van beroepen en bedrijven, bouwondernemingen, winkeliers en her bergiers. Te Liverpool zijn dezer dagen drie agenten van policie gevangengeno men beschuldigd van medepligtigheid aan diefstal in het dok. Reeds lang klaagde men over diefstallen daar gepleegd, zonder de daders te kunnen ontdekken. Het is nu geblekendat de bewakers het met de dieven eens waren. Men vermoedtdat het aantal medepligligen onder de policie nog grooler is en dat nog meer aanhoudingen onder dat corps zullen volgen. Een der gevangenen, Jones genaamd, vroeger lid van de policiemagt, verklaarde voor den regter, dat hij afspraak had gemaakt met zekeren Cronan om te middernacht een bezoek te brengen aan het dok, waar de agenten Flood en Hough op wacht waren. Zij vroegen dezen of er iets te doen was, waarop Flood naar het schip de Xntiope ging en den wachter aldaar aan wezig uitnoodigde aan wal te komen. Toen gingen de twee genoemde personen aan boord, waar zij weg namen wat van hun gading was. De agenten icrwisselden nu van rol en hielden voor de dieven de wacht. Dezen bragten het gestolcne in een rijtuig en deelden later broederlijk de op brengst. Volgens berigten van de Kaap wordt in de boodschap der regering van de Kaap aan den Zoeloe-koning geeischt de uitlevering van Umbeline en van de zoons en broeders van Swayo, eene schadevergoeding van 600 stuks hoornvee, de ontbinding van het Zoeloe-leger, de vrijheid van huwe lijk voor alle jonge lieden, de vergunning tot terugkeer der zendelingen, en de toelating van een resident. Alle twisten met Europeanen zullen voor den resident gebragt en met zijne medewerking door den koning beslecht worden, terwijl zonder toestemming van den resident niemand uit het land gebannen kan worden. De toebereidselen voor een oorlog worden voortge zet, daar hei resultaat dezer boodschap twijfelachtig is. F Kt A X K U IJ H. De minister van justitie heeft last gegeven een manifest, dat door den Ie Saint-Clond verschijnende» socialistische»! Prolétaire is openbaar gemaakt en waarin de misdaden der Commune verdedigd worden, in beslag te nemen en schrijver en uitgever voor het geregt te vervolgen. De dagbladen achtenin hunne beoordeeling van den uitslag der ge houden verkiezingen, het voorname punt de vernietiging van hel Bonapar- tisroe. Volgens de Débats is het wourd van Thiers op schitterende wijze bevestigddat de toekomst aan de wijsten behoorde. De XIX Siècle meent, dat de republikeinen bewezen, dat zij alleen de conservative partij vormen. Volgens de Evenement, de Marseillaise en de Lanlerne is het oogenblik voor hervormingen aangebroken. De Soleil en de Figaro hopen dat de nieuwe meerderheid in den senaat conservatiel zal zijn. De Consti- tutionnel noemt den uitslag eene nederlaag voor het radicalisme. De Phare de la Loire bevat een schrijven betreffende den opstand in Nieuw-Caledoniëwelke zich nog steeds zou uitbreiden, daar de moeijelijk- heden van hel terrein de bestrijding er van zeer belemmeren. Eiken dag hoort men van de alzrijselijkste moordenarijen en verwoestingen, zoodat men tot het besluit komt, dat de inboorlingen de iiitroeijing der kolonisten gezworen hebben en dat dezen niets overschiet dan hunnerzijds de inboor lingen te verdelgen ol althans magteloos te maken. Intussehen achten de Engelsche bladen in Australië den opstand verklaarbaar. De inboorlingen, zeggen zij, die zich met landbouw bezig houden, heeft men van hunne akkers beroofd; de kommandanten en hunne ondergeschikten hebben met hen als regie despoten omgesprongen; evenmin als hunne eigendommen hebben de kolonisten de gezinnen der Kanaken geëerbiedigd; hunne zeden en eebruiken zijn verkracht geworden; men heeft hun buitensporige diensten afgepersthet voor hen bestemde loon verduisterdenz. De admiraal Touchard, afgevaardigde voor Parijs, is overleden. De regtbank te Perpignan heeft uitspraak gedaan in de zaak van de République des Pyrenées-Orient., die op aanklagt van den Spaanschen ge zant vervolgd is wegens een voor koning Alphonsus hoogst beleedigend artikel. De hoofdredacteur, schrijver van het artikel, is veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf en 2000 fr. boete en de verantwoordelijke uitgever tot eene maand gevangenisstraf en insgelijks tot eene boete van 2000 fr. In den laatsten tijd is het water der Seine steeds wassende gebleven. Op het eiland St. (luen staat liet water in de kelders van verscheiden huizen. Het huis van zekeren visscherBrasscur genaamd, is geheel door water omringd; het huis is nog niet verlaten, daar het nog door geen ernstig gevaar bedreigd wordt. Het verkeer op de jaagpaden van St. Denis en St. Onen is gestoord, de scheepvaart gestremd en de werkzaamheden aan de haven van Epinay en St. Ouen gestaakt. De Liberie meldt dat een krtiideniersknecht van Vincennes des avonds in den wagen vermoord gevonden is. waarmede hij bestellingen uitvoerde. Des ochtends had zijn patroon hem naar Parijs gezonden om rekeningen te incasseren. Daar paard en wagen voor de deur van den kruidenier waren stil blijven staanzonder dat iets van de aanwezigheid van den knecht blijk gaf, was de patroon in den wagen geklommen, in de meening dat zijn knecht ingeslapen was. Toen vond hij het lijk, dat in bloed baadde. Door de dagbladen in het noorden des lands wordt het volgende zon derlinge geval medegedeeld, dat het gevolg was van schrik en te Rijssel is voorgekomen. Op Kerstdag kwam een meisje van 18 jaar naar huis en zeide, dat zij zeer verschrikt was door het geblaf van een hond. Op dat oogenblik gevoelde zij zich echter niet ongesteld en lachte zelfs over het geval. Den volgenden morgen echter was het onmogelijk haar te wekken, en dit duurde zoo nog 3 dagen. Zondag-morgen werd zij eenige minuten wakker en zeide tot haar vader, dat zij nog meer slapen moest, en des avonds konden dc geneesheerendoor de beangste familie ter hulp geroepen, niets anders doen, dan de verklaring afleggen, dat het meisje opgehouden had te leven. ITALIË. De Italië meldt dat aan vrijwillige inschrijvingen voor het gedenk- teeken ter eere van Victor Emmanuel zijn ontvangen 1,220,000 lire. De uitvoerende commissie stelt voor, liet gedenkteeken te doen bestaan in een zegeboog op het plein Termini. De wedstrijd voor het leveren van een model zal in dit jaar uitgeschreven worden. De kunstenaars van de ge ilede wereld zullen er aan kunnen deelnemen. Men meent dat het gedenk teeken eene som van 10 millioen zal vercischen. -- Naar men verneemt heeft de Paus geweigerd den heer Uruzoff, die den keizer van Rusland officieus bij den H. Stoel vertegenwoordigt, te ont vangen. De Paus zeide, dat hij geen betrekkingen met Rusland wenscht te onderhouden, zoolang de regering van dat land voortgaat de katholieke kerk in Polen te vervolgen. Dezer dagen begaven zich eenige personen naar het dorp Thttile, dat aan den voet van den Sint-Bernardsberg gelegen is. Zij waren aan de engte, genaamd Pont-Baillantgekomen, toen zij door eene sneeuw lawine overvallen en in de diepte meegesleept werden. Een hunner werd gespaard eii snelde naar Thuile om hulp. Aanstonds werd de klok geluid en een derde van de bevolking kwamvan allerhande reddingstuig voorziennaar de plaats van het ongeluk. Na twee uren werkens ontdekte men een arm, en weldra smaakte men de vreugde zekeren Anselme Paris ongedeerd uit zijn graf te zien komen. De geredde stelde zich nu aan het hoofd der red ders; men werkte met verdubbelden ijver, en nog denzelfden dag werden twee andere personen gevonden, welke het bewustzijn verloren hadden, doch weldra tot het leven werden teruggeroepen. Ongelukkig kwam de nacht de werkzaamheden onderbreken en den volgenden dag, na een lang- durigen en koorlsachtigen arbeid, ontdekte men nog een man, doch die reeds gestorven was. De redders werden ontmoedigd en slaakten alle ver dere opsporingen, in het sneeuwgraf een 20-jarigen jongeling achterlatende. DI ITKC 31 5. V IP. De commissie tot herziening van het toltarief zal niet spoedig met hare werkzaamheden gereed zijn. De hein. Zeil. meldt dat men rekenen

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2