LEIDSCHE COURANT. SST». WOENSDAG S JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. - W, 6. De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad /'3.3b, franco p. p. /3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. lie prijs der Advertent icn is van 1 4 regels iedere regel aieer 25 cenls. Bij deze Courant wordt verzonden bladz. 93—96 der Handelingen van den Gemeenteraad Zitting verslag LEIDEN, 7 Januarij. Heden, den dag waarop te Arolsen de lmwelijksplegtigheid plaats heeft van Z. M. den koning met 11. D. H. prinses Emma van Waldeck-Pyrmont, wapperde alhier van de openbare gebouwen en van vele pariicnliere wonin gen de vaderlandsche vlag. Van 12 tot 1 uur liet het klokkenspel zich hooren en daarna had er eene muziekuitvoering plaats op de Korenbeurs door het muziekcorps van het 4e reg. infanterie. Men meldt ons uit 'sHage: Ook heden waren, evenals in de vorige weck, onrustbarende geruchten in omloop omtrent den gezondheidstoestand van Z. K. H. prins Frederik, ja zelfs van veel bedenkelijker aard. Tot logenstraffing dezer verzinsels dient, dat Z. K. H. zoo even, gelijk bijna dagelijks, van hel huis de Paauw is gekomen en aan zijn paleis alhier is afgestapt. Het vervoer langs den spoorweg LeidenWoerden heeft opgebragt: van 1531 October, reizigers ƒ3923, goederen 1931in November, reiz. ƒ4887, goed. /3805, in December, reiz. f 5283, goed. 2735. In het ge heel ƒ22564. In het tijdperk van 1 tot 28 December 1878 zijn blijkens bij het dep. van binnenlandsche zaken ingekomen ambtsberigtendoor longziekte aan getast: in Zuidholland 15 runderen. De overige provinciën bleven van die ziekte bevrijd. In het vorige tijdperk van vier weken waren 19 milderen door die ziekte aangetast. Gedurende het afgeloopen jaar (30 December 1877 tot 28 December 1878), werd longziekte waargenomen bij 701 runderen. In het jaar 1877 956 runderen, in 1876 1723, in 1875 2227, in 1874 2414. in 1873 2479, in 1872 4009, in 1871 6078. Het stoomschip Drenthe, van Batavia naar Rotterdam, is op 5 Jan. van Suez vertrokken. De reis van 1111. MM. den koning en de koningin der Nederlanden van Arolsen naar het Loo op Vrijdag 10 Januarij is bepaald als volsiDe extra- trein vertrekt uit Warburg ten 11 ure voorin.aankomst te Oldenzaal 3.22 namiddag, vertrek van daar 3 37. aankomst te Zutphen 4.36. vertrek van daar 5.1. aankomst op het Loo 5.27. Te Arolsen zijn gisteren de feesten aangevangen; ten 12 ure déjeuner, ten 6 ure galadiner in de Sternen zaal. Ten 4 ure zijn, naar de correspon dent van de B. C. meldt, aangekomen de presidenten der eerste en tweede kimer, de vice-president van den raad van state: baron van Heeckeren van Keil, minister van buitenlandsche zaken, de Luxembnrgsclie staatsminister, baron von Blochattsen's avonds prins August van Wurtemberg. Prins Hendrik en zijne gemalin kunnen de feesten niet bijwonen. De koning heelt den heer von Bosen en den senator Belic, afgezanten van den hertog van Nassau en van den verst van Rumanie, in audiëntie ontvangen, ten einde hunne brieven van gelukwensching in ontvangst te nemen. De dames van Arolsen hebben prinses Emma een kleed aangeboden, waarvan het fond de wapens van Nederland en van Waldeck vertoont. Z. M. de koning heeft, in plaats v3n prins Hendrik, die plotseling ver hinderd werd over te komen, den echtgenoot der oudste zuster van prinses Emma, prins Wilhelm van Wurtemberg, tot getuige gekozen. Hel terrein nabij het paleis het Loo begint een feestelijk aanzien te krijgen. Door de gemeente Apeldoorn is een groote Gothische eerepoort voor den ingang van het paleis opgerigt, die geheel geïllumineerd zal wor den.; verder wordt de bassecoitr van liet paleis versierd met vlaggen van de Oranje, Waldecksche en Nederlandsche kleuren, welke van hooge stand aards zullen wapperen; het bassecóur zal bij/ de aankomst van 1111. MM, geheel a giorno geïllumineerd wordenw aarloe liet zich met zijn fraaijen aanleg bijzonder goed leent. Tevens wordt door de directie van de Ooster- spoor, op bet perron van de particuliere lijn van Z. M.een klein fraai houten station opgerigt in rustieken stijl, dat zeer sierlijk belooft te worden. Op de binnenplaats van het postkantoor te Amsterdam werd gisteren een diefstal gepleegd, die wel brutaal ma? genoemd worden, omdat hij onder de oogen der policie, die aldaar post houdt, geschied is. Een heer, die een zakje met 80 rijksdaalders naast zich op den daar staandeh lesse naar had geplaatst en bezig was een adres te schrijven, miste, toen hij iels later opkeek, zijn geld. Alle nasporingen bleven vruchteloos. In de jongste zitting van den gemeenteraad te Hoorn is, op verzoek van de commissarissen en notabelen der Herv. gemeente, in beginsel beslo ten tot den wederopbouw der afgebrande kerk en toren en het dagclijksch bestuur gemagtigd, in overleg te treden met commissarissen, leii einde door bouwmeesters plannen te doen ontwerpen, tot opbouw van den toren in verbinding met de kerk. De stukrijder v. d. V.van het 1' reg. veldartillerie te Utrecht in gar nizoen, die sedert 6 December in arrest was, verdacht van in een vecht partij den mineur K. zoodanig te hebben verwonddat hij aan de gevolgen bezweken is, is weder ontslagen, als zijnde de schuld van den beklaagde geheel onbewezen. Eergisteren avond heeft een schoenmaker te Kampen, beschonken tehuis komende, zijne vrouw met een schoenmakersmes in den buik zoo hevig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd; de on verlaat werd onmiddellijk aangehouden. De rekening en verantwoording van de ontvangsten en uitgaven der in 1878 te Leeuwarden gehouden tentoonstelling van voorwerpen van kunst en nijverheid door vrouwen vervaardigd, heeft doen zien, dat er een klein tekort bestond dat echter door de welwillendheid van eenige belangstel- l'iide voorstanders der zaak is gedektzoodat geen gebruik behoefde te worden gemaakt van de door velen betoonde bereidvaardigheid, om door deelneming in het waarborgfonds het welgelnkken der genoemde tentoon stelling mogelijk te maken. Te Onderdendam is een jongmensch, zekere Klaas Balk, dienstknecht bij den landbouwer Woldringh, bezig zijnde op den zolder te werken, naar beneden getuimeld, waarbij hij met het hoofd op de steenen in den koestal teregt kwam. Toen men hem opnam, was hij reeds een lijk. Men meldt uit Guggenum: De uitgestrekte weilanden, die hier het Maasdal voruienzijn geheel door de voortdurend aangrocijende wateren overstroomd. Voor de spoorwegbrug (lijn Antwerpen—Gladbach)die al de hevigheid van een kunstmatig zamengepresten stroom moet verdurenvreest men het ergste. De kolossalemaar nog onvoltooide dijken staan reeds ge deeltelijk onder water, ten gevolge waarvan de werkzaamheden zijn gestaakt en de vele werklieden, meestal Walen, tot een gedwongen rusttijd ge doemd zijn. 's GRAVEN 11 AGE7 Januarij. Door Z. M. is de Is luitenant der infanterie van het leger in NederL Indië A. II W. Scheuer, wegens zijn gedrag op het oorlogstooneel in Atjeh den 1211"1 Januarij 1874, alsnog benoemd tot ridder 4« klasse van de Mili taire Willemsorde. Z. M. de koning-groothertog heeft Hüs. adjudanten C. ÏI. F. graaf Otïmoiïceau en W. H. baron van Heerdt benoemd tóf commandeur, en den ordomiance-officier S. M. de Ranitz tot ridder der Orde van den Gouden Leeuw van Nassau, voorts den groot-officier van Zr. M". huis L. E. graaf van Bylandt tot commandeur dor Orde Vatl de Eikenkroon. Door Z. M. is aan den vice admiraal P. A. van Rees, directeuren kommanifant der marine te Willemsoord, en den inspecteur van de genees kundige dienst bij de zeertiagt II. L. Oudenhoven vergunning verleend tot het dragen der versierselen, respectively van grootkruis van de Zwaard orde en commandeur 2e kl. der Wasa orde, hun door den koning van Zwe den en Noorwegen geschonken. Bij het wapen der artillerie is benoemd bij de 1' afdeeling vesting artillerie, tot luitenant, de 2' luit. J. Hora Adema, van die afdeeling". De luit. ter zee 2' kl. L. A. T. J. E. van Oijen, uit 0. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. Aan mej. J. A. E. Ilesse, geb. le Emden (Pruissen), mits zij overigens aan de daarloe bij de wet gevorderde vereisehten voldoet, is vergunning verleend om in Nederland lager onderwijs te geven. Het schroefstoomschip Padangonder bevel van den luit. ter zee le kl. D. M. G. de Swart, is den 611''0 dezer naar zee vertrokken, ter opvol ging zijner bestemming naar Oost-lndiê. Heden, den huwelijksdag van Z. M. den koning, wappert van den Ilaagschen toren, het stadhuis en vele openbare en bijzondere gebouwen de

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1