Onder de ongeluk I. ondoor het Nieuwjaarschielen veroorzaakt, be hoor! ook, da! te Leerbroek een jongeling gekscherende op zijn meisje aan legde, waarbij het geweer ongelukkiger wijze alging, ten gevolge waarvan hel meisje zeer ernstig aan het hoofd werd gewond; zij is niet builen levensgevaar. Tegen den onvoorziglige is proces-verbaal opgemaakt. Tc Arnhem wordt aan de uitvoering der plannen voor de tentoonstel ling, in den aanstaanden zomer aldaar te houden, met kracht g-werkt. Mei de omrastering der terreinen op het Willemsplein, de Gedempte Jans gracht en het Velperplein, te zamen zes hectaren groot, is reeds een aan vang gemaakt; zoomede met het wegruimen der boomen op het Willemsplein. Ite aanbesteding der twee grootste gebouwen, met een oppervlakte van 7000 vierkante meter, zal dezer dagen plaats hebben, gevolgd door die van de verschillende bijgebouwen, feestlokalen, overbrugging van straten enz. Door den advocaat-generaal bij het gcregtshof te Leeuwarden is legen K. Mulder geeisebt eene veroordeeling tot 12 jaren tuchthuisstraaf. De ver dediger, mr. T. van Hettinga Tromp, trachtte aan te toonen, dat er geen volledig wettig bewijs van schuld was, en concludeerde tot vrijspraak, sub sidiair tot eene ligtc stral. De uitspraak is bepaald op Vijjdag aanst. liet bestuur van het Sint-Anthony-gasthuiste Leeuwardenheeft be sloten op den dag van 's konings huwelijk aan de armen dier stad eene bijzondere uitdeeling te doen uitreiken. 'sGRAVÈNHAGE, 6 January. Tot directeur van het postkantoor te Leeuwarden is benoemd de heer D. van Marle, thans directeur van het postkantoor te Almelo. -- De heer mr. L. W. A. Besier, referendaris-adviseur bij het muntcolle- gie, is aangewezen om gedurende het jaar 1879, in geval van afwezigheid van een der leden van het muntcollegie en bjj de behandeling der onder werpen, bedoeld bjj de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Junij 1850, diens plaats te vervullen. De luitt. ter zee 2' kl. jh'. II. M. Speelman en L. R. Koolemans Bey- nen, behoorende tot de rol van het wachtschip te Amsterdam, worden op non-activiteit gesteld. Ter civiele teregtzitting van het geregtshof te 's Gravenhage van heden werd o. a. uitspraak gedaan in de zaak van J. J. B.tegen den officier bij de arrönd.-regtbank te Middelburg, waarbij het betreft de stuiting van een huwelijk door dien ambtenaar gedaan en waarvan de appellant bij de regt- bank ie Middelburg de opheffing had gevraagd. Het hof heeft zich met de gronden, waarop de vordering door de regtbank werd afgewezen, vereenigd en mitsdien bet vonnis bevestigd. Zoowel eergisteren als gisteren zijn in de kerken der onderscheiden gezindheden gebeden ten Hemel opgezonden ten behoeve van de echtver- bindtenis. die morgen te Arolsen zal worden gesloten tussclien Z. M. den koning en II. 11. prinses Emma van Waldcck-Pyrmont. Vele zijn de toebereidselen, die in de residentie worden gemaakt voor de luisterrijke ontvangst van HH. MM. de koning en de koningin, op 27 dezer. Aan den ingang der stad, tegenover de Boschbrug, wordt ctne kolossale eerepoort opgerigtaan beide zijden met kolonnades en doorgangen voorzien. Op het einde van het Korte Voorhout prjjkt de eerepoort, van wege de landbouw-maatschappij. Het Voorhout zal guirlandes-gewjjs geheel met gas worden verlicht. Reeds zijn daartoe de palen, zelfs in het breede Voorhoutin dubbele rijen geplaatst. Tal van ballons zijn daarvoor besteld. Men verwacht van deze gas-verlichting een uitmuntend eflect. Hier en daar zal muziek worden uitgevoerd, waartoe o. a. op de Plaats een sierlijke muziektempel is aangelegd, die met een kroon op groote schaal prijkt. Ook van de verlichting van dien tempel belooft men zich eene schoone uilwer king. Men spreekt ook van toebereidselen tot eene fraaije verlichting en versiering van bijzondere woningen. li IJ 1T E L A N DSC HE BMKIGT K ESOESiASTO. LONDEN, 5 Januarij. Lord Derby heeft bij gelegenheid van het jaarlijksch feestmaal van de Rochdaler werklieden-club een redevoering gehouden, hoofdzakelijk gewijd aan den gedrnklen toestand van den handel. Ofschoon hij de berigten omtrent den toestand voor overdreven hield, beschouwde hij de crisis toch ernstiger dan sedert den katoennood het geval wasook waren de oorzaken van de tegenwoordige crisis van meer permanenten aard en de ellende verder en algemeener verspreid. Als oorzaken van den noodtoestand noemde spreker vooral de overproductie, de dwaze leeningen ten behoeve van insolvente stalen en hel steeds wankelend vertrouwen op het behoud van den Euro- peschen vrede. Tot de weldadigste middelen van herstel rekende lord Derby de landverhuizing en de matigheid, vooral deze laatste, omdat haar invloed niet alleen het individu, maar ook de maatschappij ten goede komt. Hit Calcutta wordt als officieel gemeld dat de Emir Shere Ali, met het oog op het verlies van vertrouwde troepen te Ali-Mushid en Peisnar, verderen tegenstand vruchteloos oordeelende, besloot de bescherming der Russen in te roepen en de zaak aan een Europeesch congres te onderwer pen. Jacob Khan werd dienzelfden dag in vrijheid gesteld en hem werd een eed afgenomen, dat hij volgens de inzigten van den Emir zou hande len. Shere Ali verliet Kabul den 13'ln> December. Vooraf had hij zijne familie en zijn geld naar hel buitenland gezonden. Voorts wordt uit Cal cutta gemeld, dat ren inlandse!) hoofd, Wali Mahomed, aan generaal Ro berts zijne diensten heelt aangeboden. Hij schrijft, dat Jacob Khan be waakt wordt, omdat hij zoekt te ontkomen, en dat Shere Ali naarSt. Pe ei burg verirokken is. Ten gevolge van koortsenongemakken en onvoldoende kleeding is een van de beste regimenten inlandsche troepen, het 14" der Sikhs, van de strijdmagt te velde afgevoerd. Naauwelijks de helft der manschappen was in staat te lonpen; de overigen moesten vervoerd worden. Er waren 64 dooden. liet 81" regiment is uit Ali-Musjid teruggeroepen, wegens den slechten gezondheidsloesland. Omtrent het springen van het 38-tons kanon aan boord van het En- gelsche gepantserde oorlogschip Thunderer wordt aan de admiraliteit be rigt. dat 8 man gedood en 32 gekwetst zijn. De toren is niet vernield, doch slechts beschadigd en kan te Malta hersteld worden. Het kanon hal eene volle|lading buskruid, doch de bom was niet gevuld. De luitt. Coket en Daniel zijn ouder de gedooden. De Globe meldt het faillissement van R. Hudson C°.uit Leeds et Hull, handelaars in zaden. Het passief moet 105,000 bedragen. Men verzekert, dat de Cornish Bank te Truro mede hare betalingen heeft geslaakt. De Cornish Bank te Truro heeft reeds 110 jaren bestaan. Zij had agent schappen te Falmouth, Penryn en Redruth, en had een zeer winstgevenden werkkring. De directeuren waren zeer gezien. Sir Frederick Williams, die voor een derde aandeelhouder was, stierf eenigen tijd geleden. Het gerucht verspreidde zich, dat het vermogen van sir Frederick Williams grootendeels was belegd in aandeelen van mijnen en in zaken, die niet te best stonden. Dientengevolge werden de deposiio's opgevraagd en de bank kon daaraan niet voldoen. Men verwacht, dat verscheidene andere banken in dien val zullen worden medegesleept. FRANKRIJK. Het Jour. Off. meldt, dat 98 personen, veroordeeld ter zake van de Commune, kwijtschelding ol verlichting van straf hebben gekregen. Boven dien is aan 24 gedeporteerden in Caledonië. wegens de diensten, die zij bjj den opstand der Canaks bewezen hebben, volledige kwjjtscheldiug van straf verleend. Een vreesselijke misdaad is te Frevent (dep. Pas-de-Calais) bedreven. Zekere Collin, verwersknecht, was zich omstreeks een jaar geleden in dit dorp komen vestigen en spoedig daarna huwde hij een jong meisje, dat slechts op aandringen van haar ouders in dit huwelijk toestemde. Het jeugdig gezin was niet lang gelukkig en binnen weinige weken was het een onophoudelijk twisten, waarvan het einde was. dat men met gemeen overleg van elkander ging. Na deze scheiding werd Collin treurig gestemd, kocht een sabel, die hij onder zijn kleederen verborg, en begaf zich nu op zekeren dag naar het huis van zijn schoonvader. Zjjn jonge vrouw was aan het werken met haar zuster, een meisje van zeventien jaar, haar broeder en een arbeider, toen zij haar echtgenoot zag binnentreden. Daar is Collin! riep zij verschrikt uit en vlugtte. Deze wilde haar achterhalen, doch werd daarin door de zuster en den broeder verhinderd. Daarop trok Collin zijn sabel en vermoordde den arbeider en zijn schoonzuster. De broeder ontving slechts een ligte verwonding. In hechtenis genomen en bij zijn slagtoffers gebragt, betuigde hij, dat het Item leed deed, zijne vrouw niet te hebben getroffen. Men meldt uit Madrid dat Moncasi Zaturdag ochtend is ter dood ge bragt. Hij beklom het schavot zonder steun, luisterend naar de gebeden der priesters. Eene ontzaglijke menigte woonde de leregtslelling bjj; de orde was volkomen. DVIT1CHLAN». De keizer Wilhelm herdacht op 4 Januarij zijn 72-jarige dienstvervul ling bij het Prttissisch leger. Van zulk een langdurigen diensttijd van eenig vorst bij het actief leger was nog geen voorbeeld. Prins Ferdinand van Prnissen, de jongste broeder van Frederik den Groote, welke prins in 1813 overleed, heeft bjjna even lang als keizer Wilhelm bij hel leger gediend. De vader van den keizer, koning Frederik Wilhelm III, telde63 dienstjaren. Van Berlijn meldt men aan de Köln. Zeil: De zitting der commissie voor de herziening van het tarief werd Vrjjdag met eene rede van den minister Hofmann geopend. Er werd een nieuwe brief van Bismarck voor gelezen, die in meer dan één opzigt merkwaardig is; vooreerst omdat Bis marck, in weerwil van het resultaat der tabaksenquête, niet van zijne zienswijze is afgebragt, maar hem nog altijd een tabaksmonopolie als ideaal voorzweeft; vervolgens betoogt hij de noodzakelijkheid, door eene herziening van het tarief de financiën van het rijk te hulp te komen, zoodal, naar het schijnt, de economische overwegingen voor de financiële behoeften moeten onderdoen. Te Berlijn gaat de policie voort met het in beslag nemen van alle zedclooze geschriften, prenten, enz. Zij heeft tevens ten opzigte der café- chantanis uiterst strenge maatregelen genomen, zelfs zoo dat niets kan wor den voorgedragen zonder dat zij het vooraf heelt goedgekeurd, terwijl er dan bovendien nog streng toezigt wordt gehouden tot op de gesticulatie toe. In een aantal andere steden is op die inrigtingen zulk een hooge plaatse lijke belasting gelegd, dat zij de eene na de andere verdwjjnen. OOITËNK IJ K. Door de Servische regering is, naar gemeld wordt, eene strafregte- lijke vervolging ingesteld tegen prins Peter Karageorgevic, den Servi- schen kroonpretendent, die beschuldigd wordt van in het afgeloopen jaar een moordaanslag op vorst Milan van Servië beraamd te hebben. Prins Peter bevindt zich op zijne Ilongaarsche bezittingen in de Bacska en ver- moedeljjk zal zijne uitlevering van de Hongaarsche regering gevraagd worden. Volgens de Pester lion heeft de horlogiemaker Johann Wirtz te Waitz een geweer uitgevonden, waarmede in 1 minuut 45- 50 schoten gedaan 'kunnen worden. Wirtz heeft zijn uitvinding ter kennis gebragt van den linngaarschrn minister van oorlog en van dezen de opdragt ontvangen een geweer volgens zijn systeem te vervaardigen. Dit is den minister reeds aan- geboden. De inrigting berust op het beginsel van het slaguurwerk: de patronen zijn door schakels niet elkander verbonden. Het geweer is zeer eenvoudig te behandelen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2