COURANT. LE1DSCHE Sf°. 5. DINGSDAG 7 JANUARIJ. De Courant ver schijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgesonderd. met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f'A.35, sjaarsbuiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant He prijs der AdvertentiCn is van 1- 4 r STADS - BERICHTEN. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 23»<«0 December 1878, n°. 3/1 Provinciaalblad n». 95), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en gewichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1879: Herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. o, der wet van den 71" April 1869 Staatsblad n°. 57), tot het doen her-ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten en gewichtenonder mede- deeling dat daartoe door den ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den ijk, op de Aalmarkt, naast de Gemeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strijkers, voor wijk I, op den 7 en 8 Januari, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; Vervolgens wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besloit van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheidvan den 4den December 1878 de letter IV, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, bestemd is tot goedkeu- ringsmerk zoowel bij den ijk als bij den her-ijk der maten en gewichten, de Koninklijke kroon, bij den ijk van weegwerktuigen voor gewoon gebruik en van gasmeters; en eene wijfstralige ster, bij den ijk van weegwerktuigen voor fijner» wegingenterwijl het kantoormerk voor de gemeente Leiden is het cijfer 7 Eindelijk dat aangezien bij sommige, vooral ijzeren weegwerktuigendoor roest en andere oorzaken de indruk van den ovcrgangsstempel spoedig wordt uitgewischl lp de dagen waarop de herijk plaats heeft, gelegenheid wordt gegeven, die halan- sen, waarvan bedoeld stempel onduidelijk is en dreigt te verdwijnen, ter overstem- peling aan te bieden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, 3 Januari 1879. y. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEIDEN. 6 Januarij. Door de kamer van koophandel en fabrieken alhier is aan Z. Exc. den minister van financiën het volgende adres ingediend: //De Kamer van Koophandel en Fabrieken te Leiden heeft de eer. Uwe Excellentie mede te deelen. dat zij betreurt het weigerend antwoord dat door Uwe Excellentie is gegeven op het verzoek der Rijnspoorweg-maat schappij. tol ingebruikneming eener door haar te Leiden in te rigten douaneloods met bureaux. De kamer gelooft, dal het toestaan van dit verzoek voor onzen handel en fabriekwezen vootdeelen zou opleveren, die meer dan opwegen teeeu de door de regering te maken kosten, liet is ons. ook na van vele zijden bekomen inlichtingen, niet mogelijk, eene gedetailleerde opaave te doen van den invoer, die aan het nieuwe kantoor zou te wachten zijn. Wol, verwstoflen, machineriên en papier zouden behooren tot de belangrijkste artikelen. In elk gevat levert de aan het kantoor van invoerreglen en accijnsen alhier bekende invoer daarvoor geen maatstaf op, daar nu de meeste goederen door re-expediteurs van binnenslands worden gezonden Bij directen invoer zouden door handelaars en fabriekanten 1". veel tijd worden bespaard; 2°. vele kosten van tusschenpersonen worden vermeden en 3°. konden, met hoop op gunstigen uitslag, pogingen gedaan worden tot verkrijging van speciaal-tarieven. Wjj spreken uaarom met vertrouwen de verwachting uit, dat, wat bjj kon. besluit van 1 Mei 1870 aan'sGravenhagc verleend is, door Uwe Excel lentie niet aan Leiden zal worden geweigerd, en dat zij de Rijnspoorweg maatschappij zal in de gelegenheid stellen, hare verpligtingen jegens de concessionarissen van den spoorweg LeidenWoerden gestand ledoen. door Leiden te erkennen als kantoor van betaling bij invoer van goederen langs den Rijnspoorweg en den spoorweg AlmeloSalzbergen." -- Wij vestigen de aandacht op de vergadering van de afdeeling Leiden van het anti-dienstvervangingsbond, welke morgen Dingsdag avond len acht ure in het Nut gehouden wordt en die ook voor niel-leden toegankelijk is. De voor- en nadeden van de afschaffing der plaatsvervangina zullen bij die gelegenheid besproken worden. De voorzitter van de afdeeling zal de dis cussie inleiden. Bij de op lieden gehouden npepbare verkooping van cokes, bij partijen ')e prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p. p. f 3.50, avco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 zijn verkrijgbaar voor ti Cents, franco p. p. 6 Cents. gels ƒ!.-—, iedere regel meer 25 cents. van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen ƒ28, /14.00. 3.00 en ƒ1.50; de laagste ƒ28, ƒ14.00, 2.80 en ƒ1.40. -- Heden, Driekoningen-dag, is in de R. K. kerken van Nederland, na de hoogmis, het Te Deum gezongen wegens het huwelijk van Z. M. den koning. De minister van binnenlandsche zaken, óverwegende dat door het over lijden van den heer J. K. 11. de Roo van Alderwerelt de verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Leeuwarden moet plaats hebbenheeft bepaald dat die verkiezing zal plaats hebben op Dingsdag 28 Januarij aanst. en dat. zoo herstemming noodzakelijk is, die zal geschieden op Dingsdag 11 Februarij. Het vertrek der pakketbooten van Liverpool naar de westkust van Alrika heeft tot ultimo Junij a. s. eiken Zaturdag plaats. De verzending der brievenmalen uit Londen geschiedt eiken Vrijdag avond. -- Het stoomschip Prinses Amalia is op 29 December te Batavia aan gekomen. Gedurende het jaar 1878 zijn 2689 vreemdelingen, die zonder geld of middel van bestaan waren, over de Nederlandscbe grenzen gebragt. -- Door HH. DU. Hoogw. den aartsbisschop en de bisschoppen van Neder land is, ter gelegenheid vnn Z'. M". huwelijk, een adres van geluk wen- selling aan Z. M. den koning gerigt. Ook de hoofdcommissie voor de zaken van het Porlugeesch-lsraëlitisch kerkgenootschap heelt een adres gerigt aan Z. M. den koning, om Hü. ge- Iiik te wenschen met zijn voorgenomen huwelijk. Het Ubl. verneemt, dat het burgerlijk huwelijk van Z. M. den koning zal worden voltrokken len overstaan van den landsdirecteur, den heer von Sommerfeld. Als getuigen van Z. M. treden op prins Hendrik der Neder landen en de groothertog van Saksen-Weimaren van prinses Emma de prins zu Wied en graaf Alfred van Stolberg-Stolbergzwager van den vorst van Waldeck-Pyrmoni. Gisteren is uit Luxemburg aan het Hbl. gemeld dal Z. K. H. prins Hendrik, wegens ongesteldheid, niet bij de luiwelgksplegtigheid tegenwoor dig zal kuuneii zijn. Volgens genoemd blad is er sprake van een maatregelwaardoor het drankverbruiU welligt althans eenisermate zal worden tegengegaan. De bepalingen der patentwet op de tapperijen zouden namelijk strenger dan tot dusver worden toegepast, en daardoor versclieidenen tappers de verdere uitoefening van bon bedrijf worden onmogelijk gemaakt. De koopman, die onlangs op de Gorinchemsche markt twee paarden van landbouwers te Maurik zonder te betalen heeft medegenomen, is ver oordeeld tot een half jaar cellulaire gevangennisstraf. De bewoners der Vondelstraat te Amsterdam zullen, bij gelegenheid van het bezoek van fill. MM. den koning en de koningin, aan den ingang van die straat een monumentale dtcoralie opriglen, welke bestaan zal in een getrouwe afbeelding van de hooldpoort van het kasteel Ie Arolsen, waarin prinses Emma is geboren en opgevoed. (lp een der voornaamste bankierskantoren te Amsterdam, meldt de rl. C.. is dezer dagen aan een bediende van een andere bank instelling eene som uitbetaald van 19000 in baukbilletlen van ƒ1000, terwijl hij slechts f 9000 moest ontvangen. De bediende beweert echter, dat hem slechts 9 baukbilletlen zjjn toegcleld. Zaturdag avond stond de korenmolen »de Rok", in de Rarendszstraat te Amsterdam, bijna plotseling in vlam, en verspreidde een tooverachtigen rossen gloed over de witbesneeuwde omgeving. Op zoo bedriegelrjke wijza teekenden de vurige tongen zich af tegen den loodkleurigen hemel, dat zich op verschillende punten der stad het gerucht van een brand verspreidde, dien men, op den weerschijn af, op de meest uiteenloopende punten ver moedde. Intusschen hadden duizenden toeschouwers zich in den omtrek van het werkelijk tooneel verzameld. Omstreeks 8 uur bereikten de vlammen haar toppunt. De vang was losgeraakt, de met vuur overgoten roeden wen telden een paar maal om, en stortten vervolgens niet dof gekraak naar beneden, het hooge gevaarte zelve in hun val medesleepende. Nog eenmaal verhief zich de golvende vuurzee om in een langzaam verdwijnende wolk. van vonken te eindigen. De brandweer kon de belendende percelen beveiligen. Te Amsterdam is tegen een jongen proces-verbaal opgemaakt, omdat hij gevaar voor een spoortrein heeft doen ontstaan. Aan hel nieuwe station heeft hij een wissel overgetrokken, waardoor, indien niet een spoorweg beambte dit had opgemerkt, twee treinen tegen elkander waren ingeloopen.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 1