ie Eciilsciie Maskerfabriek PÉR TELEGRAAF. ADVERT EJNT1EN. Boor Iersclie bladen wordt geméld, dat de lierlog van Connaiight na zijn huwelijk zal benoemd worden tot onderkoning van Ierland. Onlangs werd in een dagblad het denkbeeld geopperd om de stoom schepen aan den voorsteven van electrisch licht te voorzien een handels huis te Bremen gaf dezer dagen uitvoering daaraan. Een van zijn stoom schepen heeft, voorzien van een aan den voorsteven geplaatst electrisch licht, de reis op den Theems met vollen stoom afgelegd. Onlangs is gemeld, dat op het Australische eiland Nieuw-Brittannie vijf Wesleyaansche inlaudsche onderwijzers door de inboorlingen vermoord en opgegeten waren, 11 tevens, dat er bloedige wraak genomen is. Thans deelt de Daily News een brief mede, die door den geestelijke Brown, een Wesleyaansch missionaris, aan de zendings-comntissie te Sidney geschreven is, waarin hij den gepleegden moord bevestigt en tevens mededeelt, dat hij het is, die aan het hoofd van eene voldoende magt, die hij haastig bijeen verzameld hadeene geduchte wraak genomen heeft. Hij schat het getal der door zijn legertje omgebragte inboorlingen op vijftig a tachtig. De Daily News spreekt een woord van afkeuring over deze daad uit. De Amerikaansche predikant Henry Ward Beecher, die daar te lande zooveel opgang heeft gemaaktzal eerstdaags naar het vasteland komen om in Engeland, Schotland en Ierland en ook in Nederland en België, als hij voor de beide laatste landen uitnoodigingen ontvangt, lezingen te hou den. Voor Engeland heeft hij een contract geslotendat hem voor 50 lezingen het honorarium van 5000 M en vergoeding van alle reiskosten verzekert. FRANKRIJ K. Het Journ. Officiel bevat een besluit, waarbij eene regtsgeleerde facul teit te Montpellier en eene geneeskundige faculteit te Toulouse gevestigd wordt. De maarschalk de Mac-Mahon heeft den Italiaanschen oud-minister Cairoli het grootkruis van het Legioen van Eer geschonken, wegens zijn gedrag bij den aanslag op het leven van koning Humbert. Omtrent het ontstaan der tnsschen Frankrijk en Tunus gerezen moei- jelijkheden verneemt men het volgende: Zekere heer de Sancy, die op zich genomen had den Bey van paarden te voorzien, klaagde, dat laatstge- noemde zich niet aan de deswege gesloten overeenkomst hield en verlangde een onderzoek. De Fransche consul ondersteunde dit verlangen. De minister Waddingion drong op het onderzoek aan, maar de regering van Tunus weigerde en dreigde zelfs, de landerijen en stallen van den heer de Sancy in beslag te nemca, niettegenstaande de bepaling, welke landsambtenaren verbiedt het eigendom van Europeanen te betreden zonder de toestemming en tegenwoordigheid hunner consuls. Eene kende, uitgezonden om dm maatregel uit te voeren, trok echter terug toen zij den Franschen tolk met eenige Janitzaren op het goed vinden, gereed om zich gewapenderhand te verzetten. Hierbij is het tot dusver gebleven. Het onlangs te Parijs aangekomene Chinesche gezantschap, bestaande uit 25 personen, is naar Berlijn vertrokken. Van daar zal het zich naar St. Petersburg begeven. Ten gevolge van een geschil tnsschen den maire en den gemeenteraad te Marseille hebben aebt leden van den raad hun ontslag genomen. In een der goederenmagazijnen te Lyon van den spoorweg Parijs- Lyon-Middellandsche zee is Vrijdag II. brand ontstaan, die in korten tijd eene groole schade heeft aangerigt. Men schat die op 2 millioen fr. Voor het grootste deel bestond het verbrande uit ameublement voor de spoorweg stations. bekleedsels voor de spoorwegrijtuigen en ander materieel, alles be stemd voor de lijn Macon-Nice, die in exploitatie zou komen. De vlammen, gevoed door de opeenhooping dier goederen en door het vuur vatten van 800 kilo petroleum, die den vorigen dag waren ontvangen, grepen in een oogwenk om zich heen. De brand had bij dag plaats, anders zou de schade nog veel grooler geweest zijn. Uit een onlangs opgemaakten inventaris was geblekendat de waarde van het aldaar aanwezige materiel 7 millioen fr. bedroeg. Binnen een half uur stond het geheele gebouw in vlam. -- Door een Parijsch blad wordt eene statistiek medegedeeld van de op brengst van den St. Pieterspenning gedurende de acht eerste jaren; dat is van 1861, het jaar, waarin met de inzameling een aanvang is gemaakt, tot en met 1868. Bij optelling komt men tot het cijfer van 71,161,000 fr. Wat na 1868 ontvangen is, wordt niet vermeld. BUITSCHUAMD. Er bestaat te Berlijn een comité, hetwelk beoogt, als dank-monument voor de redding en herstelling des keizers een kerk te bouwen. Aan vrij willige bijdragen ontving het 78000 mark, terwijl het 22000 subsidie van de verecniging voor den bouw van kerken werd toegezegd. Met die som er bij komt het comité evenwel nog 200,000 mark te kort. De inzamelin gen worden voortgezet. -- ln Duitschland zijn sedert de afkondiging der socialistenwet van 21 October tot 21 December, dus gedurende 2 maanden, 144 vereenigingen ontbonden, 44 dagbladen opgeheven'en 157 boekwerken in beslaggenomen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat aldaar in hechtenis is genomen de bankier baron Gedaliah, beschuldigd van bedriegelgke bankbreuk en ver schillende opligterijen. CALCUTTA, 30 December. (Officieel.) Majoor Cavagnari berigt dat te ellalabad alles wel gaat. Den 27£° is uit Kunar een vriendschappelijke »ef van Syad-Mohammed ontvangen, waarin hij mededeelt dat hij naar ,'Ilalabad komt. Omtrent den Emir of Jakob-Khan zijn geen nadere be ten ontvangen. De Khan van Khalet wenscht zich aan te sluiten bij den rscli naar Candahar. ,ONDEN31 December. Aan den Standard, wordt uit Bombay gemeld: gouverneur van Candahar heeft krachtige verdedigingsmiddelen voorbereid aan de inwoners gelast zich te wapenen. ONDEN, 30 December. Uit Lahore wordt als gerucht gemeld, dat rc-Ali zich naar St. Petersburg zou begeven oin uit die stad een beroep ioen op de Europesehe mogendheden. 1/F.11)8Cli E SCnill WBI RC. 1 rl)e Kifectenki aiiu'r of zoo gewonnen zoo geronnen", Blijspel in 3 afdeeliugeti eu 6 bedrijven, naar bet Hoogduilsch van D. Kaliscli. Effecten spelen in onze hedendaagsche maal schappij een grootc rol. Er wordt veel geld ingewonnen, doch ook niet minder in verloren. Ze leveren gedurig een onderwerp van discours op, en zullen dat zeker eerstdaags bij vernieuwing doen, wanneer het wets-ontwerp betreffende het kapitaal in porte feuille in behandeling komt. Geen wonder dus dat het woord effecten de aandacht trekt en het publiek naar den schouwburg lokt. Jammer is het echter, dal rijke onderwerpen zoo menigmaal in onbevoegde handen vallen en op zulk een middelmatige manier worden uitgewerkt. Dal is ook met bovengenoemd stuk het geval. Klinkt het woord kramer vrij leelijk, eigen lijk commun, het blijspel zelf beantwoordt er volkomen aan. Het Rotter- damsche tooueelgezclschap staat waarlijk te hoog om zulke prullen op te voeren. Vergelijk bij de opvoering van den //Effectenkramer" eens die van «Maria Stuart" of «de Ingezetenen van Pont-Arcy", euMaar ik be hoef er stellig niets meer bij te voegen, mijne lezers zullen de conclusie zeiven wel maken! We kunnen ons dus ontslagen rekenen van de moeite veel van dit blij spel of kluchtspel te zeggen. Voor een Berlijusch publiek is zoo'n Posse misschien aantrekkelijk, in het Hollandsch moest men ze maar voor de kermisvoorstellingen bewaren. We hebben ze dan ook vroeger door het gezelschap van den heer Judels zien spelen en het is waar dat deze, iu sommige rollen nooit geëvenaarde komiek, aan het karakter van den kommenijsmaii Knotschke zooveel eigenaardigheid wist bij te zetten, dal het geheele stuk er door bezield werd. Judels is voor een rol als die van August Knotschke, die op eens door een erfenis schatrijk wordt en zich dan met een speculant associeert, als geschapen. Hij schroomt gewoonlijk niet om er maar wat van te maken, en er wat bij te voegen als het hem gelegen komt. B(j den heer Faassen is dat anders en we mogen dat niet voorbijzien, hoe hoog hij overigens bij ons staat aangeschreven. De heer Faassen vervulde de rol van Knotschke als tooneelspelermaar de heer Judels deed het als komiek, en releveerde het stuk, evenals in vroegere jaren een goede Arlequin de Arlequinades bezielde en genietbaar maakte. Wij herinneren ons nog de scène bij den speculant Poppenhagen, als de rijk geworden komenijsman hem de papieren komt vertoonen. Daar werd Faassen in zijn spel verre door Judels overtroffen. Doch genoeg hiervan, om aan te tooneu welken indruk wij gisterenavond ontvingen. üc 4= acte, in den publieken tuin, doet het stuk geheel tot een spec- takelsluk afdalen. Het daar vergaderde gezelschap is van geen gedistin- gueerd gehalte, en wat er gesproken en gezongeu wordt evenmin. Mw. v. Oflèl-Kley speelde de keukenmeid Caroline, die door August Knotschke verlaten wordt als hij rijk is, heel aardig. Ook de heeren Le Gras, J. Has pels en Spoor, als IJzerschild, Horncck en Poppenhagen, vervulden hunne rollen uitmuntend. Overigens maakt de wanhopige Horneck, die zich dood wil schieten, in zoo'n kluchtspel een nogal vreemd figuur. Die deftige mijn heer IJzerschild is eigenlijk geen haar beter dan de speculant Poppenhagen, want als de groote beursmannen niet voorgingen met intrigeereu, dan zouden de kleine niet volgen! Mw. Faassen-v. Velzen verwekte groote vroolijkheid door haar spel in het onmogelijke karakter van Poppenhagen's zuster. Leiden, 31 Dec. 1878. Zitting van het Kantongerecht te Leiden van 30 December 1878. Kantonrechter mr. W. v. d. KaayAmbtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. A. W. B. te Leiden J. H. M. te Val kenburg J. A. te Katwijk, H. v. d. M., idem, J. S. te Leiden N. Z.te Katwijk, C. v. D.idem, J. v. d. M.idem, C. P. Cz.idem A. v. D., idem, A. Z.te Rijnsburg, J. R. te Leiden, L. S.idem Aard van het misdrijf. rustverstorend nachtgerucht, doorrijden met een ezel wagen bij het tegenko men van paard en rijtuig, weiden van vee op den openbaren weg, laten loopen van een paard op eens anders in den oogst staanden grond, het hebben van bezoeken in eèh tapperij na ge- zetten tijdte Leiden houden van een mesthoop zonder vergunningte Katwijk idem, werpen met een steen naar voorbijgangerste Kat wijk, een hond niet gemuilkorfd hebben te Katwijk idem en zitten op een hon denkar, te Katwijk, twee honden niet gemuil korfd hebben, te Katwijk, baggeren kaartspel op straat, te Leiden Gevallen uitspraak. 5.50 of 2 dagen. f 3 of l dag. idem, vrijspraak. ontslag van rechtsvervolging. f 5 of 2 dagen. idem. 3 of 1 dag. 1 of 1 dag. 3 of 1 dag en 5 of 1 dag. tweemaal ƒ5 of tweemaal 1 dag. ƒ10 of 3 dagen. 3 of 1 dag. De ündergeteekendeop heden het Koffiehuis en de Restauratie van den Heer N.. RINS, Haarlemmer straat N". 54, overgenomen hebbende, neemt de vrij heid zijne zaak door deze aan te bevelen; belovende niets onbeproefd le zullen laten om het zijne bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Tevens beveelt hij zijne lokaliteit aan Corporatiën aan lot hel houden van UergaderingcnUitvoeringen, enz. Leiden, 1 Januari 1879. A. EPIIRAIM. van BERNHARD RICHTER, te Keulen, verzendt franco de Prijs courant voor 1879.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 3