Coypers, zinnebeeldige voorstellingen ontworpen, die fraai geschilderd, op groote schaal uitgevoerd en van binnen schitterend verlicht, een prachtig karakteristiek schouwspel zttllen opleveren. Terwijl bij de geheele rang schikking van den stoet het beginsel tot rigtsnoer is genomenom eene voor het oog behatrelijke afwisseling te vormen en tevens een harmonisch geheel van kleuren en lijnenis ook aan het ontwerpen van het einde bij zondere zorg besteeden de climax niet uit het oog verloren. Het laatste nummer van hel programma der zamenslelling van den optogt is een ge nealogische groep, als zinrijk huldeblijk aan het vorstelijk huis. Het Arn- sterdamsche studentencorps neemt aan de manifestatie deel, cn de leden zullen, elk een fakkel dragende, aan het hoofd van den optogt gaan. lie vereeniging //Nederland en Oranje" te Amsterdam, bestaande uit eu l-gedienden van de jaren 1813 en 1815, allen versierd met het zilveren kruis, telde bij haré vestiging in 1865 honderd leden. Van dat honderdtal zjjn nog negen in leven, de oudste 94, de jongste 85 jaren, die bij den aanstaanden intogt van 1111. MM. den koning en de koningin van den stoet, in rijtuigen gezeten, deel zullen uitmaken. Aan de policic te Utrecht is het gelukt, de hand te leggen op eene bende valsche munters Verscheidene personen zijn aangehouden. De vor men en vele valsche muntstukken zijn mede in handen der policie gevallen. Te Utrecht kwamen eergisteren avond bij de aankomst van den trein uil Breda twee kinderen te voorschijn van onder een bank in een der rij tuigen 3C kl.het eene kind was 11 het andere 9 jaren oud. Zij zijn den volgenden morgen naar hunne ouders teruggezonden. Door wijlen W. R. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, te Zuylen onlangs overledenis aan het Oranje-weeshuis te Huizen ƒ4000 gelegateerd. Te Zwolle hebben eergisteren avond, terwijl de timmerman J Schip pers en zijn vrouw aldaar van huis waren, twee knapen van 14 enl5jaar, zich door een raampje, dat zij hadden opengebroken, den toegang tot de woning weten te verschatten en uit een kast ƒ4.50 ontvreemd. De laatste is door het raampje geklommen, terwijl zijn makker op post bleef staan. Na het geld zamen te hebben gedeeld, hebben zij er onderscheiden snoepe rijen en sigaren voor gekocht en hetgeen zij overhielden óf in hun bed óf onder hun goed geborgen, waar het echter bij onderzoek der policie, die de daders al spoedig op het spoor wasgevonden werd. Te Middelburg is ook het vierde kind, dat dezer dagen nog levend van onder het ijs werd opgehaald, aan de gevolgen overleden. Berigten uit Curasao van 7 Dec. melden o. a. het volgende: Na de buitengewone hitte, welke wij gedurende de laatste week alhier hadden, brak in den nacht van 11. Zaturdag een donderstorm boven het eiland los, die tol den vroegen morgen van den volgenden dag voortduurde; de blik semstralen en hel gerommel van den donder hielden zonder tusschenpoozen aan en gingen vergezeld van sterke regenbuijen, nu en dan ook van hevige windvlagen. De bliksem sloeg in in twee woningen, de eene in de Prin senstraat en de Scharlo, en op den schoener Midas, waarvan de steng werd afgeslagen', de voormelde woningen en de meubelen in de vertrekken, waar de bliksem insloeg, bekwamen belangrijke schade. De kunstenaars tent van de heeren Loyal en Bertz, voor het raadhuis opgerigt, werd door den wind omvergehaald. Geene persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad- De matroos 3e kl. Willem Zwaan, die, wegens moord op den korporaal der mariniers cn verscheidene andere misdrijven op den 4e° October jl. aan boord van Zr. M». stoomschip Cornelis Dirks gepleegd, voor den zeekrijgs raad te regt stond, is schuldig verklaard aan: 1°. moord, 2". kwetsen van zijne meerderen in rang (gepleegd in tijd van vrede cn niet voor den vijand): 3\ moedwillige verwonding, waardoor een beletsel om te werken is ontstaan van meer dan twintig dagen en 4". dreigen van zijne meerderen in rang met woorden en gebarenen veroordeeld lot levenslange tuchthuisstraf met al de gevolgen van dien en derhalve met vervallertVerklaring van het regt om geweer of wapenen te dragen en van in de legers van het rijk te mogen dienen. Na de uitspraak is de verooVdeelde naar de gevangenis overgebragt, j om aldaar te verblijven tot dat er eene gelegenheid zal zijn om hem naar Nederland op te zenden. 'sGRAVENHAGE, 31 December. Door Z. M. is vergunning verleend aan den gepens. Oost-Indischen hoofdambtenaar C. de Groot, gewezen hoofdingenieur, chef der afdeeling mijnwezen bij de directie der burgerlijke openbare werken in Nederl. Indië, tot het aannemen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, en aan den gepens. luit.-kolonel der genie en sappeurs van het leger in Nederl. Indie, L. C. van Kerkwijk, tot het aannemen der onderschei dingsteekenen van officier der orde van het Legioen van Eer, hun door den president der Fransche republiek geschonken. Z. M. de koning heeft benoemd tot HD. buitengewoon kamerheer jh'. W. L. de Casembroot, alhier. Door Z. M. is benoemd lot lid van den hoogen raad van adel de heer mr. M. W. baron du Tour van Bellinchave. Bij het departement van oorlog zijn benoemd: tot commies de adjunct commies H. van Damen tot adjunct-commies de beer J. H. Scheltema te 's llage. Tot 2" klerk bij de algemcene landsdrukkerij is benoemd J. F. C. Behre. De lijdelijke adspirant ingenieur voor het stoomwezen II. W. E. Struve is benoemd lot adspirant-ingenieur voor het stoomwezen. Aan de navolgende vreemdelingen, mits zij overigens aan de daartoe bij de wet gevorderde vereischten voldoen, is vergunning verleend lot het geven van lager onderwijs hier te lande, als aan de hh. A. J. A. Volkaerts en J. Baetens; cn aan mejufvrotiwen A. W. Doherly, A. J. li. F. Blum M. J. S Weinstock, A. M. P. Frings. M. F. Holzschneidcr, E. M. Th. Bro- sius, M. A. 0. Plum, M. Th. Benning, A. Ph. Claessens. C. J. Hauck, C. G. A. Dahmen, F. A. Howard, M. E. Schepers, Ch. II. Schmitz, M. A. W. Kan, M. A, If. Geulen, K. Bregenzer, C. E. Peper, M. L. II. Liiders, A. C. E. Krumm, M. H. C. Taphorn, D. i. Th. G. Heis, E. N. Friedrich, C. Adams, G. M. S. llye, M. P. H. Hye, A. S. E. von Druffel, M. Codd, M. E. van Lil, Th. A. J. Grosman, M. J. L. Monheim, M. A. M. J. Th. von Loe, P. J. A. Mittweg, II. V. Raftauf, H. E. H. Schefer, A. C. Thinnes, M. Th. Ch. F. von Kleist, Th. Geibel, A. C. Appelrath, M. B Rest, N. H. A. Giesen, M. Th. Tewes, D. E Wiedebusch, A. M. L. Miiller, J. Fendel, G. Linden, E. Mümesheim, M. C. Hack, C. Thoenissen, R. Conner, L. A. Plönnis, E. Dah men, II. Krausen, M. Ch. Zumgahr, M. A. Dupuis, M. Roache, A. F. Klei- ren en M. Lange. Z. K. H. prins Alexander zal aanstaanden Maandag 6 Januarij de resi dentie verlatenten einde onder den naam van graaf van Buren een reis te maken door België, Frankrijk en Spanje. De ongunstige berigten, die men vooral in de jongste weken vernam, nopens den toestand van den heer de Roo van Alderwerelt, minister van oorlog, lieten geen anderen uitslag verwachten, dan die thans te vermelden valt; gisteren avond is hij bezweken aan de kwaal, waaraan hij maanden lang zoo hevig geleden heeft. Hij was den 6dfn Augustus 1832 te Harder wijk geboren. Hij koos met veel voorliefde de militaire loopbaan, werd den 8steD Julij 1851 tot 2e° luitenant, in 1855 tot leD luit., in 1864 tot kapitein, en in 1874 tot majoor bij het wapen der infanterie benoemd. Theoretisch en praktisch wijdde hij zich aan zijn vaken hoe men ook over zijne meeningen en stelsels denken moge, zelfstandigheid van oor deel, zucht naar kennis, bij bondigheid en gespierdheid van stijl zal niemand hem ontzeggen. Daarvan gaf hij vroeger en later als schrijver blijko. a. in menige levensschets van krijgsoversten en bewindvoerders in eene te 's Hage uitgekomen verzameling; maar vooral in zijne doorwrochte beschrij ving van den Fransch-Duitschen oorlog van 1870 - 71. Sedert November 1866 trad hij ook op het staatkundigtooneel op; hij was toch in den loop van dat jaar in het hooldkiesdistrict Leeuwarden verkozen tot lid van de tweede kamer der staten-generaal en werd bij herhaling als zoodanig ingekozen. Groot was de aandachtdie voor- en tegenstanders aan zijpe adviezen schonken, groot de invloed, dien zij uitoefenden. Helder, zakelijk waren zijenergiek vaak 's mans optreden voor hetgeen hij goed achtte in het belang van meer regel en stelsel bij het departement van oorlog. Menige minister van dat departement bezweek voor zijne critiek. In November 1877 werd hij zelf aan het hoofd van hel departement van oorlog geroepen. Door den gemeenteraad zijn heden benoemd tot leeraren aan het gym nasium alhier, in Latijn en Grieksch, dr. N. J. M. van Benten, tijdelijk leeraar aan genoemde instelling; in de Nederlandsche taal- en letterkunde!, de heer Th. Nolen, candidaat in de letteren enz., leeraar aan de hoogcre burgerschool te Haarlem. De gemeenteraad heeft eene uitnoodiging ontvangen om HH. MM den koning en de koningin bij HD. aankomst in de residentie aan het Rijnspoor station te verwelkomen. BUITENLANDSCilE BERIGTEN. BELGIË Door den voorzitter van het hof van assises van Brabant is verzonden eene oproeping aan den voortvlugtigen A. Landgrand-Dumonceau, geb. te Versem, nabij Leuven, en thans vermoedelijk verblijf houdende te New-York, waarbij deze beruchte financier uitgenoodigd wordt zich, volgens de door hem schriftelijk gedane beloftete komen verantwoorden over de op hem rustende beschuldiging, van in de jaren 1862 tot 1869 te hebben begaan talrijke valschheden in geschriften met gebruikmaking daarvan, frauduleus bankroet en misbruik van vertrouwenen tevens van door frauduleuze mid delen het rijzen der aandeelen van door hem beheerde maatschappijen te hebben bewerkt. Een treurig ongeluk heeft Donderdag te Rukkelingen plaats gehad. Zekere Legris had 'savonds het telegraafbureau dier gemeente verlaten, om eene depêche naar Sichen te brengen. Toen hij naar Rukkelingen terug keerde, verdwaalde hij en des anderen daags vond men het lijk van den ongelukkige onder de sneeuw begraven. EKGELASrU. LONDEN, 30 December. Aan den Standard wordt uit Hazarpir gemeld: Generaal Roberts heeft 4 de voornaamste bewoners van het Kurum-dal bijeengeroepen en hun ver klaard dat het gezag van den Emir in dit district voor altijd is opgeheven. De bevolking behoorde van nu af aan de keizerin van Indië als heerscheres te erkennen. Men heeft op het slagveld te Peiwar een afschrift gevonden, in het Perzisch, van Shcre Ali's proclamatie aan zijne troepen. Er wordt in ge zegd, dat de Emir, na jarenlange inspanning, thans de noodige oorlogs behoeften verzameld beeft, en dus gereed is tot den strijd; dat alle geloo- vigendie in het gevecht snevenregelregt naar het Paradijs gaanen dat eene zelfde belooning is weggelegd voor de rijken, die geld of wapenen afstaan ten behoeve van den heiligen oorlog. Honderdmaal, zegt de Emir, honderdmaal kunt gij u stellen vóór den mond van een kanon, en indien uwe ure niet geslagen heeft, zal u geen letsel geschieden. Is daarentegen uw oogenblik daar, zoo weel de dood u overal te vinden. Wat zoudt gij .1 dan vreezen? De Kmir verklaart dat hij zijn soldalen beschouwt als zijn S kinderen, en dat liet daarom hun pligt is, voor hem te vechten. Met bij- 55. 1 zonderen nadruk waarschuwt hij tegen het aannemen van omkoopgeld uit up, de handen der ongeloovigcn. Talrijke Koran-lekslen worden aangehaald 5 om dit te staven.

Leydse Courant | 1879 | | pagina 2