15UITENLANDSCUE BEItlGTEN. Mevr. Schmier, gel). Karpesleyn, mede op de voordragi geplaatst, had om redenen van gezondheid verzocht niet in aanmerking te komen. Verder werden benoemd: lot hulponderwijzeres aan de meisjesschool2ekl. mej. C. F. Timmer, te Middelburg lot hulponderwijzers aan de school n'. 1 voor minvermogenden N. van der Walle, alhier, en A. van de Nadort, te Mookhoek; lot stads-vroedvrouw mep S. M. Veldhuizen, geb. van Iperen, thans adjunct-stads-vroedvrouwtot leden der commissie voor de bewaring van voorwerpen van waarde of oudheden werden benoemd de hh. 1'. F- C. Driessen en J. L. Cornet, altredende leden; tot leeraren aan de gemeeute- instellinsen voor hooeer en middelbaar onderwijs, in de wis-, nation- en werktuigkunde dr. J. Campert, in de natuurlijke historie dr. 1'. 1'. C. Hoek. Op het verzoek van dr. Jac. van Kaathoven. stads-chirurgijn. om belast te worden met de werkzaamheden van stads geneeskundige, werd, ingevolge de voordragt van burg. en weth.gunstig beschikt. Hij werd tot de be trekkit g van stads-doctor benoemd, en zijne bezoldiging thans vastgesteld op ƒ639. Voordat lot deze benoeming werd overgegaan deed de heer du Rien het voorstel om voorlaan de benoeming van stads genees- en heel kundigen slechts voor één jaar te doentotdat zij allen gelijktijdig aan de beurt van aftreding zonden zijn, om dan tijdig eene reorganisatie van de dienst te ontwerpen. De voorzitter meende dat men op den thans ingesla gen weg voortgaande hetzelfde doel zou bereiken, dat de heer du Rieu op het oog had. He heer van lterson achtte het beter langzamerhand ver andering in den toestand te brengenwant als al de titularissen ge lijktijdig aan de beurt van aftreding waren, gelooide hij niet dat men er toe zou overgaan om hen die slechts eene enkelvoudige bevoegdheid hadden en vele dienstjaren telden van de herbenoeming uit te sluiten. Later zou toch nog eene reorganisatie noodig zijn betreffende de verdeeling der wijken enz., waarop de vermeerdering der bezoldiging de kroon zou moeten zetten. Re heer du Rieu gaf, naar aanleiding hiervan, te kennen dat hij geen verder voorstel zou doen. De voordragt aangaande de verhuring van het raamland buiten de voor malige Mare-poort werd aangehoudende voordragt van commissarissen der gasfabriek betrekkelijk den verkoop van cokes (magliging om grootere par tijen dan van 100 heet. te verkoopen) aangenomen, en goedgekeurd een staat van af- en overschrijving op de besrooting, dienst 1878. en een sup- pletoire staat van begrooling, dienst 1878. Op het verzoek van A. L. de Sturler, tot het leggen eener waterleiding, werd gunstig beschikt en de voordregt betrekkelijk de geldleening (nieuwe inschrijving a 4% pCt.) aangenomen. Het tweede suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1878. werd goedgekeurd. Het verzoek van de firma Crans en C°. tol overdragt van de concessie tot het aanleggen en exploiteren van paardenspoorwegen alhier, werd toegestaan, en aan ntej. J. 1'. M. H. Gor don. op haar verzoek, eervol ontslag verleend als hulponderwijzeres aan de meisjesschool 2C kl. De heer dC J. E. van lterson JAz.benoemd tot hooglecraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit alhier, is belast met het onderwijs in de heelkunde, de geregleljjke geneeskunde en lijdelijk in de geneeskundige policie. In de vorige week overleed alhier de heer dr. J. de Vlaam. in der tijd docent in de wiskunde aan het stedelijk gymnasium. Als vrijwillig jager van de Leidsche hoogeschool nam hij in 1830-31 deel aan den veldtogt in België. Morgen viert de heer C. G. Nieuwveen gedachtenis van zijn vervulde 40 jarige dienst als ambtenaar ter gemeente-secretarie. Op den 2" Januarij e. k. zal de heer A. Montague Iz.ondste ambtenaar ter gemeente-secretarie, het voorregt hebben zijne 50-jarige ambtsvervulling te herdenken. Bij de op heden gehouden openbare verkooping van cokes, bij partjjen van 100 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prjjzen 28, ƒ14.00, /3.20 en ƒ1.50; de laagste 28, ƒ14.00, /2.80 en ƒ1.40. Door de firma E. J. Brill alhier zal op 20 Januarij aanst. en eenige volgende dagen eene belangrijke boekverzameling in veiling worden gebragt, bestaande uit de juridische en statistische bibliotheek van wijlen dr. M. M. von Baumhatter, de theologische en historische bibliotheek van dr. H. C. Rogge, en gedeelten van de wetenschappelijke boekerijen van wjjlen de hh. Bleeker. Cohen Stuart, van Hees en van der Willigen. In de vakken van reglsgeleerdheid en godgeleerdheid en kerkelijke geschiedenis komen in die verzameling hoogst belangrjjke en ook zeldzame werken voor en onder die betreffende oude, nieuwe en vaderlandsche letterkunde zeldzame drukken. Op het gebied van genealogie, waprn- en penningkunde vindt men mede een tal van helanarijke werken. Op den catalogus dezer verzameling vesti gen wij dientengevolge in het bijzonder de aandacht en wjj wijzen daarbij lieg ten slotte op de plaatwerken, waaronder men afbeeldingen vindt van plegtige intogten en lijkstaatsiën uit vroegeren tijd enz, die, ook in het buitenland, nog heden voor liefhebbers veel waarde hebben. Van den jaargang 1879 van Eigen Haard, hel gunstig bekende week blad. dat bij den uitgever 11. D. Tjeenk Willink, Ie Haarlem, het licht ziet, is het eerste nommer verschenen. Het bevat bijdragen van de heeren A. Weru- méns Runing («Menschen van de zee, en menschen van den wal" 1), Gerard Keller ("Waldeck in vogelvlucht" I), J. Craandijk («Het nieuwe Sociëteits gebouw in de Diergaarde te Rotterdam"), David van der Keilen Jr. («Het Nederlandse!) Museum voor geschiedenis en kunst te 's Gravenhage" I). Onder de illustraties vindt men de fraai uitgevoerde portretten van Z. M. den koning en van de aanstaande koningin, naar eene photographie. Dit eerste nommer doet vertrouwen, dat het weekblad ook in den nieuwen jaargang zijn goeden naam zal handhaven. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belangheb benden gebragt, dat de commissie belast met het examineren van hendie eene acte van bevoegdheid als arts of als tandmeester wenschen te ver krijgen, of hunne vroeger verkregene bevoegdheid wenschen verder uit te breiden, zitting zal houden op Vrijdag, 3 Januarij 1879 en volgende dagen te Leiden. Bij kon. besluit van 24 December jl. is het volgende bepaald: 1». Bij de kantoordienst der poster.;,en en der telegrafie kunnen ook vrouwen en meisjes worden aangesteld, namelijk: bij de postdienst als: directrice, com- mies, surnumerair, brievengaardster, adsistent en klerk; bij de telegraaf- 1 dienst als: directrice, onderdirectrice, telegrafistklerkadsistent en leerling. 2". De aanstelling van vrouwen en meisjes geschiedt op dezelfde wijze en onder gelijke voorwaarden en bepalingen als voor de beambten der beide diensten in het algemeen zijn vastgesteld, met de beperkingdat geene vrouwelijke beambten op eene hoogerc bezoldiging dan van duizend gulden 'sjaars zullen werden benoemd, en dat haar aantal beneden het een derde van het aantal mannelijke beambten van gelijke rangen zal blijven. Van wel onderrigle zijde vernemen wij eenige bijzonderheden omtrent den inhoud der voordragt van een belasting op de kapitalen in portefeuille, die eerlang aan de staten-generaal zal worden voorgelegd. Met den lcn j Maart van elk jaar zal men een opgave moeten doeti van deze bezittingen, hetzij door een opgave van het kapitaal in een geldsom uitgedrukt, hetzij in een gespecificeerde vennelding van ellecteu. actiën, obligation, enz. zeiven in welk laatste geval de ontvanger de kapitaalbereketiing opmaakt. Hiervan zal aanvankelijk één percent worden geheven; maar dewijl het bedrag dezer belasting als een sluitpost van de begrooting van middelen kan worden be schouwd, is de percentage telken jare voor verhooging vatbaar. Vrijgesteld zullen alleen zijn de kapitalen van ƒ100 en daar beneden. Men doet zijn aangifte onder aanbod van een eed: telkens zullen eenige personen uit hen, die aangifte hebben gedaan, worden aangewezen om den eed af te leggen. Verzuimde aangiften worden gestraft met opklimmende geldboeten en eindelijk met gevangenis. (D. v. 's Gr.) Gedurende het jaar 1878 werden 1982 militairen naar Oost-Indië uit gezonden. Daaronder bevouden zich 668 Nederlanders. 666 Belgen (Vlamin gen), 403 Duitschers, 20 Oostenrijkers, 132 Zwitsers, 59 Luxemburgers, 10 Franschen, 9 Zweden, 9 Elzassers, 4 Denen, 1 Pool, 1 Rus en 1 Alrikaan. Uit Amsterdam meldt men aan het U. D.: Zekere G. werd nu ruim 3 jaren geleden in slaat van faillissement verklaard; het scheen, dat zijne zaken in zeer verwarden toestand waren en dat er voor de srhnldeischers niets zou overschieten. Eene strafvervolging werd ingesteld en G. vertrok naar het buitenland. Inmiddels werd hjj door een erfenis in staat gesteld zijne schulden ten volle te kwijlen. Dezer dagen, zjjn familie alhier willende bezoeken, werd hij echter in hechtenis genomen, zoodat hij, ofschoon 100 pGt. hebbende betaald, waarschijnlijk nog ter zake van bedriegelijke bank breuk zal moeten teregt staan. Het geregtshof te 's Hertogenbosch heeft de Duitsche bedevaartgangers, die bij gelegenheid eener processie te Roermond zich legen de openbare magt verzet hebben, schuldig verklaard. Vier hunner zijn veroordeeld lot een jaar, twee tot drie maanden en twee tot ééne maand celstraf Zaturdag namiddag zijn te Middelburg vjjf knaapjes door hel ijs in de Buitenvest gezakt. Drie zijn verdronken en daaronder ééndie het eenige kind zijner ouders was; hel vierde werd nog levend opgehaald, doch men vreest dat ook dit er het leven niet zal afbrengen. Te Domburg hebben Donderdag avond II. eenige ongeregeldheden plaats gehad, tengevolge van de toepassing der verordening op hel sluiten der herbergen. Ilct huis van den burgemeester werd door een dertig of veer tigtal personen omsingeld en hijzelf uitgejouwd en gescholden. Een per soon, die in dronken toestand verkeerde, werd uit eene herberg verwijderd en door de policie in arrest genomen, doch door het volk, meestal werk lieden, ontzet. Daar voor eeue herhaling der wanordelijkheden werd ge vreesd, werd namens den burgemeester de hulp der justitie te Middelburg ingeroepen. Daarop vertrokken van daar een drietal rijksveldwachters en vier maréchaussees te paard. De burgemeester deed na hunne aankomst de herbergen onruimen en toen tengevolge daarvan zamenscholingen plaats hadden, werd het volk gesommeerd uiteen te gaan. Na eenig dralen, en nadat de maréchaussees stapvoets door het dorp gereden hadden, werd daaraan voldaan. Er blijft echter eene zekere spanning bestaan. 'sGRAVENHAGE, 30 December. Tot luit. ter zee 1' kl. is bevorderd de luit. ter zee 2' kl. W. J. Derx voorts is de officier van administratie 1' kl. J. 11. C. ten Hove, op zijn verzoek, op pensioen gesteld en zijn bevorderd: tot officier van administratie le kl.de officier van administratie 2' kl. F. A. Frederiks, en tot officier van administratie 2' kl.de officier van administratie 3e kl. P. Gallas. Door Z. M. is: 1°. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den majoor der infanterie, kommandant der troepen en van het garnizoen in Suriname. M. Romer Price; 2". als zoodanig benoemd de kapitein der infan terie J. W. O. van üijck, en lot kapitein der infanterie, de le luit. van dat wapen G. J. du Gloux. De ministers van oorlog en van waterstaat enz. zullen Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. Met toestemming van Z. M. den koning hebben zich 24 ingezetenen tot eene burger-eerewacht te paard vereenigd ter begeleiding van HH. MM. den koning en de koningin op HD. inlogt in de residentie. Als kommandant van de eerewacht zal optreden de heer Waldeck oud-burgemeester van Loosduinen, als onder-kommandant de heer W Schroot. H. K. H. prinses Marianne is heden voormiddag ten 11% ure uit Duitschland te Voorburg teruggekeerd. ENGELAND. LONDEN, 29 December. Het officiële blad bevat een schrjjven van II. M. de koninginwaarin zij aan al hare onderdanen haren hartgrondigen dank betuigt voor de blijken van algemeen en hoogst tredende deelneming bij het overljjden van hare dochter Alice, een dierbaar kind, dal een schitterend toonbeeld was van teedere liefde, moedige toewijding en zelfopodering aan pligt. De onderkoning van Britsch-Indië meldt onder dagteekening van 26 dezer: Volgens berigt van generaal Roberts is de telegraphische gemeenschap met Kurum tot stand gekomen. Eenige hooiden der Mongolen en van andere onafhankelijke stammen zijn aangekomen en toonen zich ingenomen met de ontvangst, hun ten deel gevallen. Generaal Tyller, bevel voerende te Dakka, meldt den terugkeer zijner colonne uit Bazar. De vijand volgde de troepen van nabij, maar werd telkens teruggeslagen. Onze verliezen be droegen 2 man gesneuveld eu 7 gewond. De correspondent van de Daily Netcs te Berlijn meldt dat er een geschil ontstaan is tusschen de Britsche overheid op Gyprns en den heer Magni, consul voor Duitschland eu Italië op dit eiland. De heer Magni heeft namelijk geweigerd een Engclsch exequatur aan te vragen, en, uaar het heet. wordt hij bij die weigering in hel regt gesteld èn door Duitsch land èn door Italië, die beiden met hem volhouden, dat Engeland onder de Anglo-Turksche overeenkomst geen souverciniteils-regten over Cyprus ver kregen heeft. De prinses van Wales heeft 1600 gezonden aan den burgemeester van Sheffield, hem tevens in hartelijke woorden mcdedeelende. welk innig mede lijden zij gevoelde voor de armenvan wier lijden door gebrek aan arbeid zijigehoord heeft. De hertog van Norfolk zond den burgemeester van Sheffield /6000, de hertogin ƒ1200. en van alle oorden des lands heeft hij aanbie dingen van geld en levensmiddelen ontvangen. Ongeregeldheden hebben hier en daar reeds plaats gehad. Te Wolstanston werd het huis van den president van het armbestuur door 200 daglooners, die geen werk konden vinden, des morgens omsingeld, die hem niet toe stonden het huis ie verlaten vóór hij hun onderstand gegeven had. Vijftig maal meer lieden waren er in de werkhuizen van het district dan verleden Kersmis. Eene groole nationale collecte wordt voorbereid.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2