kelijk eu wel in 875 voor de Leidsche regtbank ingesteld door den tim merman VV. van Cappellen te 'silage tegen <|fn liontkooper Boele le Leiden. Deze vordering strekte tot ontbinding van een koopcontract eener aanzien lijke pariij bont, door den eischer benoodigd voor het in aanbouw zijnde j oude mannen- en vrouwenhuis der herv. gemeente le 's llage. De vordering was door de Leidsche regihank toegewezen en de beer Boele veroordeeld tot schadevergoeding op te maken bij slaat. Inmiddels werd de eischer in j staat van laillissement verklaard en de Leidsche regtbank opgeheven. De zaak werd overgebragt naar de Haagsche regtbank en door den curator des gel'aillecrden eischers jhr. m'. E. N. de Brauw voortgezet. Voor hare ophefling echter had de Leidsche regtbank nog één nader vonnis in deze zaak gewezen nl. omtrent de door den eischer ingeleverde schade rekening. welke aanvankelijk bijna ƒ2000 beliep, doch later met ƒ450 verminderd werd wegens kwijtschelding van een gedeelte der boelen door de hervormde gemeente. De gedeclareerde had slechts ƒ590 aangeboden en de regtbank besliste dat de declarant zijne schaderekening nog nader zou moeten juslificeren door een berigt van deskundigen omtrent den prijs van het houtdat hij bij anderen had gekocht en door getuigen. Nadat dit berigt voor de Haagsche regtbank was uitgebragt en deze een aantal getuigen had gehoordzou de zaak heden bepleit worden. Dit had echter alleen plaats van de zijde des eischers en declarant, namens wien de advocaat mr. J. J. Bergsma optrad. Pleiter bepaalde zich er toe om, na eene korte medcdeeling der feilen, aan le lootten dat thans alle posten der schaderekening als genoegzaam gejustificeerd waren le beschouwen. De ge daagde eu gedeclareerde had er zich toe bepaald slechts voor enkele posten vergoeding aan te bieden, tegen de overige echter geene gegronde bedenkin gen aanvoerend. Pleiter vertrouwde dat de regtbank dit sinds zoo langen lijd hangende geding eindelijk ten gunste van den declarant beslissen zou. De conclusie van het openb. ministerie en de uitspraak worden later mede gedeeld. Gisteren had op hel buitengoed Baaphorst, onder Wassenaar, be- hoorende aan Z. K. II. prins Frederik. een groote jagtpartij plaats, die door een aantal aanzienlijke genoodigden werd bijgewoond. Na de jagt partij werd door den prins een groot diner gegeven op hel huis de Paauw. RUITENLANDSCIIE BERIGTEiN. BELGIS. Te- Gent zijn dezer dagen twee kerels op klompen, met zwart ge maakte aangezigten, in het huis gedrongen van Clemencia de Paepe, in de Kerkstraat. Deze vrouw was alleen tehuis. De kwaaddoeners sleepten haar op de binnenplaats, stopten haar den mond en bonden haar met een touw aan een schrijnwerkersbank. Een hunner hield haren mond gesloten, ter wijl de andere het huis en de meubelen doorzocht. De dieven vonden slechts 55 fr. Het geblaf van een hond heelt hen op de vlugt gedreven. Men meldt uit Coruesse een verschrikkelijk ongeluk. Mej. L. R. aldaar, had Maandag avond de twee naast elkander liggende slaapkamers harer woning verwarmd, en zich daarvoor van houtskolen bediend. Den volgenden morgen vond men zes personen der familie R. gesliktnl. vijf kinderen en eene oude tante. Van eene familie van tien personen blijven er nog slechts vier over: de ouders en twee kindereu, welke op eene derde kamer sliepen. ENGELAND. LONDEN, 23 December. De Daily Telegr. zal door generaal Pardo. den president der Peruaansche republiek, in regten worden vervolgd, omdat het blad beweerd heeft, dat hij 100 dollars in den zak steekt van eiken ton guano, die wordt uitgevoerd. Te Langport, in Somerset, stierf den 20en dezer de weduwe Davis in den ouderdam van 104 jaar. Het meteorologisch instituut van de New-York Herald berigt: Een storm van groote kracht verlaat thans de Amerikaansche kusten, tusschen 45 en 50 gr. N. B. en zal vermoedelijk in den morgen van 27 Dec. de Engelsche en Fransche kusten bereiken, vergezeld van regen, sneeuw en koude. FRAKKKIJK. In het manifest van de linkerzijde wordt aan de kiezers voor den senaat de keus gelaten tusschen twee wegen. Zij kunnen openlijk de grond- i wettige staatkunde der republikeinen ondersteunen, of zich aansluiten bij eene onopregte politiek zonder naam, die haar karakter en haar vaandel i omhuld heeft, omdat deze staatkunde alleen tot revolutie leiden kan. Maar i de rcpublikeinsche senatoren twijfelen niet of de stemming van 5 Januarjj a. s. zal eene schitterende bevestiging worden van de vorige kamerverkiezingen. In een vergadering in Chateau-d'Eau voerde Gambetta eergisteren het woord. Hij zeide o. a.In hel nieuwe jaar begroet ik een jaar van con- siitutionele overeenstemming, van wettelijkheid en eerlijkheid vereenigd in - de openbare magten. Telken keere dat Frankrijk geraadpleegd werd, is het nooit afgeweken van den weg, dien het gekozen beeft om de gevolgen te doen verdwijnen van de rampen, ons door den inval berokkend. Het standbeeld van Berryer in het paleis van justitie le Parijs zal in de tweede helft der maand Januarij plegtig onthuld worden. Bij die gele genheid zullen drie personen bet woord voeren: de senator de Larcy, uit j naam der commissie, van wie het denkbeeld is uitgegaan om een gedenk- teeken voor den beroemden regtsgeleerde op te rigten; de hertog de Noail- j les, uit naam der Fransche akademie, en Nicolet, deken der orde van advocaten te Parijs. De gérant van het Journ. des Déb., de heer Francois le Normant. zoon van een der stichters van dat blad. is in 89-jarigen ouderdom over leden. Hij ging nog eiken dag eenige uren doorbrengen in het huis, waar de bureaux van de Débais nu nog gevestigd zijn en waar hij in 1789 geboren was. Te Parijs was aangekomen een gezelschap van 50 kinderen, van 8 tot 1 14 jaar oud, die voorstellingen van zang en dans zouden geven, doch de prefect van policie heeft dit verboden en de troep is naar Londen vertrok ken, alwaar de jeugdige artisten in hel Criterion-Theatre zullen optreden. DIIITHCIILASO. De eerstvolgende zitting van het huis van afgevaardigden is op 8 Ja nuarij e. k. bepaald. Te Frii'drichsruhe, bet buitenverblijf van prins Bismarck, heerscht thans een buitengewone drukte. Onder de gasten, die zich aldaar bevin den, lelt men den heer llobrecht, minister van financiën, en den heer Gamphausen, den voorganger van den heer Hobrecht. De beide genoemde bezoekers hebben zich derwaarts begeven ter behandeling van zeer belang rijke quaestiën. De Brunswijkschc volksvertegenwoordiging beeft, in overleg met de regering, eene commissie van zeven leden benoemd om voorstellen te doen tot regeling der erfopvolging, voor het geval dat de tegenwoordige, onge huwde eu 72-jarige groothertog komt te overlijden. In den laatsten tijd zijn langs de Poolschc grens een groot aantal boeren in hechtenis genomen wegens het binnensmokkelen van Russisch vee uit besmette plaatsen. Thans is ook een dorps-burgemeester met een zijner schepenen op die smokkelarij betrapt. Daar de eerstgenoemde op den loop ging, loste een der militairen een schot op hem en trof hem in den voet, met het gevolg dat hij zijn loop moest opgeven en met zijn mcdepligtige ia hechtenis werd genomen. Uit Kopenhagen meldt men dat het huwelijk van den hertog van Cum berland met prinses Thyra Zaturdag avond is voltrokken. De inzegening werd verrigt door bisschop Marte'nscn. Behalve de kon. familie waren ver scheidene leden van het corps diplomatique en van den rjjdsdag. benevens de hoofden van burgerlijke en militaire autoriteiten, er bjj tegenwoordig. OOSTENRIJ H. Door het huis van afgevaardigden is in zijne zitting van 18 December de voorloopige begrooting goedgekeurd en aan de regering de inning der belas tingen over het eerste kwartaal van 1879 toegestaan, benevens de uitgifte van 30 millioen papier-rente. Daarentegen is de uitgilte van 20 millioen goud-rente geweigerd. In die zitting heeft het lid Schönerer zich op eene wijze uitgelaten, die zoowel in het huis als daar buiten de grootste afkeuring heeft ondervonden. Ik zal, zeide hij, tegen het ontwerp stemmen. Herhaaldelijk heb ik tegen de begrooting gestemd en daarvoor goede redenen aangevoerd, omdat deze regering ons van trap tot trap in het financiële verderf gestort heeft. Ik behoef ten dezen slechts enkele punten harer handelingen te releverende troonrede, het vergelijk met Hongarjje, de staatsvoorschotbanken, de ver lenging der legerwet, Bosnië. De aan het bewind zjjnde mannen hebben als slechte beheerders beheerd en blijven dat hardnekkig doen. Al dringen- ger hoort men in Oostenrijks Duitsche gewesten den kreet: behoorden wij tot het Duitsche rijk! Steeds luider, zeg ik, hoort men in de Duitsche Kroonlanden den kreet: behoorden wij maar tot het Duitsche rijk! Ik her haal, dat deze kreet zich luide doet vernemen, opdat wij eindelijk van Bos nië en zijnen nasleep worden verlost! Mijn standpunt is derhalve dit: zoo lang deze regering staal behoort de bevolking geene belastingen te betalen en wanneer het huis die toestaat, dan, ik spnek dit voor hen, die mjj daarbuiten hooréh, dan moet de bevtlking slechts onder dwangmaatregelen betalen. In Denemarken is veel, in Oostenrijk echter is alles verrot! Te Weenen is de "Duitsche leesvereeniging" op last der regering gesloten. Men wil intusschen deze sluiting in verband brengen met het bovenstaande. In sommige plaatsen van Hongarije woedt sedert 2 jaren de diphthe- ritis of keelziekte Thans verneemt de Pul. Corr.. dat de noodlottige epidemie zeer onlangs te Kun-Telegyhaza verschenen is. Deze stad telt 20000 inwoners, waarvan 2135 aangetast en 927 overleden zijn. Ook te Weenen heerscht de ziekte. RUSLAND. De Golds bevat een brief uit Kabul van 13 October, waarin de har telijke ontvangst van het Russische gezantschap aldaar wordt beschreven. In den brief wordt verder mededeeling gedaan van den vooruitgang der onderhandelingen met den Emir; deze onderhandelingen zouden zijn geëin digd met het sluiten eener overeenkomst tusschen Rusland en Afganistan. De overeenkomst betrof het algemeen bestuur van Afganistan, het vraagstuk der troonopvolging en de erkenning van het tegenwoordig stelsel door Rus land. Er is, naar verder gemeld wordt, geen of- en defensief verbond ge sloten, maar Rusland heeft zich verbonden om de handhaving der onschend baarheid en onafhankelijkheid van Afganistan zedelijk te steunen. Volgens den briefschrijver zou de Emir den generaal Stoketofï om raad gevraagd hebben ten opzigte van de ontvangst van hel Engelsche gezantschap. De Russische gezant zou ontwijkend hebben geantwoord, doch aan den Emir te verstaan hebben gegevendat de gelijktijdige aanwezigheid van gezant schappen van twee natiën, die bijna vijandig tegenover elkander stonden, bezwaren had. De Emir zou daarop tot het afwijzen van het gezantschap besloten hebben. De Golos zegt verder, dat de generaal StolitoH 22 dagen noodig heeft gehad om naar Taschkera (op 1300 wersten van Kabul) terug te keeren. Vijf leden van het gezantschap, met 11 kozakken, waren te Kabul gebleven. PER TELEGRAAF. LONDEN, 23 December. Officieel wordt uit Djellalabad gemeld, dat die plaats den 20" dezer is bezet. De bevolking toonde zich vriendschappelijk. Het was er rustig. Daar buiten en in Kabul heerscht regeringloosheid. Blijkens officieel berigt uil Calcutta van 21 dezer is Roberts den 20" naar Kuram teruggekeerd. BELGRADO, 23 December. Rusland wil zich verbinden tot het verleenen eener jaarlijksche toelage van 60000 roebels voor de vestiging van Russi sche leerstoelen en scholen in Servië. De minister van financiën zal een voorstel doen tot het sluiten eener leening van 24 millioen fr. BERLIJN, 23 December. De rijkskanselier heeft op het einde der vorige week aan den bondsraad eene belangrijke mededeeling gezonden, waarin hij de grondslagen van de tol- en belastingpolitiek uiteenzet, welke hem voor het Duitsche rijk geschikt toeschijnen. Hij gaat hierbij uit van hel leidend grondbeginsel, dal alle artikelen van invoer onderworpen moeten zijn aan een regt tot 5pCt. als maximum, uitgezonderd die grondstoffen, welke voor de Duitsche nijverheid onontbeerlijk zijn. KONSTANTINOPEL 28 December. De onderhandeling tusschen de Porte en graaf Zichy, gezant van Oostenrijk-Hongarije en die tot grondslag heeft de iradé. waarbjj Kheredin pacha gemagtigd wordt een schikking te maken, zal onverwijld een aanvang nemen, en het sluiten van een overeenkomst is weldra te verwachten. LONDEN, 24 December. Uit Lahore van 23 dezer wordt aan de Times gemeld, dat de hoofden van den Chilais-slam Jakoeb-Khan tot Emir hebben uitgeroepen. Aan Daily News wordt uit Djellalabad van 20 dezer gemeld: De majoor Cavagnari heeft een belangrijken briel van den Emir ontvangen. De inhoud van dit schrijven is nog niet bekend. De stam der Zukkur Khels is opgcëischt om in onderwerping te komen. Twee nachten geleden deden zij nog een aanval op Ali-Mnshid en roofden 25 katneeleu.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2