bU IT KM LA N DSCl IK BLUUOTKN. lieden, welke zullen plaats hebben bij gelegenheid der aankomst en van het verblijf van 11H. MM. den koning en de koningin in de hoofdstad en in de kon. residentie. HU. MM. zullen Arolsen op Vrijdag 10 Januarij 1879 verlaten en zich, per speeialen spoor In in, over Oldenzaal begeven naar het Loo. Aan de stations te Oldenzaal en te Zutphen zullen HH MM. door verschillende autoriteiten worden gecomplimenteerd. Te Oldenzaal zal de schutterij, en te Zutphen de schutterij en het garnizoen aan het station opgesteld zijn om de militaire eer te bewijzen. Bij aankomst op het Loo zullen HH. MM. aan hel perron van den spoorweg bij hel paleis door de autoriteiten van Apeldoorn ontvangen en gecomplimenteerd worden. Maandag 20 Januarij zullen HH. MM. met een speeialen trein van den Oosler-spoorweg van het Loo vertrekken omstreeks 10 ure des morgens en aan liet station van den Rijnspoorweg te Amsterdam ongeveer ten 12 ure aankomen. Bij den doorlogt van HH. MM. te Amersfoort en te Utrecht zullen Hit. op dezelfde wijze als voren vermeld ontvangen en gecomplimen teerd worden. Te Amsterdam zullen zij insgelijks door de verschillende burgerlijke en militaire autoriteiten worden ontvangen en gecomplimenteerd. Be schutterij en het garnizoen zullen zich en haie opstellen van het sta tionsgebouw lot aan het palcis; eene compagnie der schutterij met de mu ziek zal als eerewachl aan het slation, eene compagnie van het corps mari niers als eerewaeht aan het paleis optreden. HH. MM., begeleid door de eerewacht en den verderen stoet, zullen zich begeven door de Sarphati- straat, over het Frcderiksplein, door de Utrechtsclie straat, langs de Hee rengracht. door de Gasthuis-Molensteeg en de Paleisstraat naar het paleis op den Dam. 1111. MM. zijn gezeten in eene koets bespannen mes zes paar den gaande naast elk portier drie lakeijen. Bjj aankomst in de hoofdstad zullen 1111. MM. met 101 kanonschoten worden begroet, het carillon be speeld en de klokken geluid worden, tot dat I1D. het paleis zuilen zijn ingetreden. Bij het binnentreden in het paleis zullen 1111. MM. ontvangen worden door 11H. KK. HH. prins en mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, prins Frederik der Nederlanden, H. K. H. mevrouw de prinses zu Wied en Z. D. 11. den prins zu Wied; de groot-officieren, de dames du palais, hel dienstdoende civile en militaire huis des konings, vereenigd in de van Speyk-zaal. Aldaar zullen zich mede ter ontvangst bevindenin de Mozeszaal: de voorzitters van de eerste en van de tweede kamer derslaten- generaal; de ministers, hoofden van ministeriële departementen; de minister van staat, president van de groot-hertoglijke Luxemburgsche regering enz. enz. Maandag 27 Januarij zullen HH. MM., vergezeld van de genoemde vorste lijke personen, omstreeks 11 ure met een speeialen trein van de Rijnspoor wegmaatschappij de hoofdstad verlaten en ongeveer ten 12 ure in de resi dentie aankomen. Aan het station aldaar zal het dienstdoend militaire huis des konings zich te paard bevinden en zullen HH. MM. gecomplimenteerd worden door de verschillende civile en militaire autoriteiten. Een peloton grenadiers cn een peloton jagers, met vaandel, staf en muziek, en een esca- dron van bet 3« reg. huzaren, met standaard en staf, zullen de eerewacht uitmaken aan genoemd stationsgebouw, doch geen deel nemen aan den stoet. 1111. MM. zullen vervolgens met de leden der kon. familie en gevolg plaats nemen in de rijtuigen van den stoet, welke zich zal begeven: langs de Prinsessengracht, door het Korte Voorhout, over het Tournooiveld, den Vijverberg en de Plaats naar het paleis in het Noordeinde. HH. MM. zijn gezeten in eene koets bespannen met zes paarden, gaande naast elk portier drie lakeijen. Op het paleis zullen 1111. MM ontvangen worden door de groot-oflicierende dames du palais en het dienstdoende civile cn militaire huis des konings, alsmede door de leden der verschillende hofstaten van de prinsen van liet kon. huis. De schutterij en het gehecle garnizoen der resi dentie zullen onder de wapenen komen, en en haie worden opgesteld van hel stationsgebouw-) van de Rijnspoorweg-maatschappij af, langs den weg welken den stoet zal volgenlot aan het paleis. Het corps kon. scherp schutters van Rotterdam en de kon. scherpschutters van 'sGravenhagc zul len de eerewacht uitmaken aan hel paleis. Bij het binnenkomen in de resi dentie zullen HH. MM. met 101 kanonschoten worden begroet, het carillon bespeeld en de klokken geluid worden, totdal HD. het paleis zullen zijn ingetreden. Betreffende de feestelijkheden te Amsterdam is het volgende vastgesteld: Maandag 20 Januarij. Plegligc inlogt van HH. MM., ten 12 ure des middags Groot diner in het paleis des koning», ten 7 ure des avonds. Fakkeloptogt en serenade des avonds. Diugsdag 21 Januarij. Cantate in de Nieuwe Kerk, des morgens ten 11 ure. Groot Diner in het paleis des konings, ten 6 uur des avonds. Illuminatie des avonds. -- Woensdag 22 Januarij. Cour van voorstelling en gelukwem-ching (daaraan nemen o. a. ook deel de cu ratoren en academische senaat der rijksuniversiteit te Leiden). - Donderdag 23 Januarij. Volksfeesten. Bijwoning door IIH. MM. op 's rijks werf van het van stapel Inopen van hel stoomschip le kl. Emma Koningin der Ne derlanden leu 1 ure des namiddags. Gala-diner in het paleis des konings, ten 5 ure des avonds. Gala-voorstelling van het Nederlandsch tooneel in den schouwburg des avonds ten 8 ure. Vrijdag 24 Januarij. Volksfeesten. Groot diner in het paleis des konings, ten 5 ure des avonds. Gala-concert in Felix-Meritis, des avonds ten 8 ure. - '/.aturdag 25 Januarij. Gala-bal in het paleis des konings. des avonds ten 8 ure. Te 'sGravenhagc zijn de feestelijkheden geregeld als volgt: Maandag 27 Januarij. Plegligc inlogt van I1H. MM., ten 12 ure des middags. Illuminatie des avonds. Diugsdag 28 Januarij. Cour van voorstelling en gelnkwen- sching in het paleis, ten 1 ure des namiddags. Woensdag 29 Januarij. Gala-concert in het paleis, ten 8 ure des a-onds. Donderdag 30 Januarij. Gala-voorstelling in den kou. schouwburg door het Nederlandsch tooneel, ten 8 ure des avonds. Vrijdag 31 Januarij. Gala-bal ten paleize van 1111. MM., ten 9 ure des avonds. Zaturdag 1 Februari). Muziekalc uitvoe ring door de nationale zangschool voor handwerkslieden, in de zaal Dili gent ia ten 8 lire des avonds. De heeren. die op 22 Jan. te Amsterdam en op 28 Jan. le 's llage door IIII. MM. zullen worden ontvangen, mceten voor 28 Dec. aanst. hunne na men en qualileiten schriftelijk opgeven aan den kamerheer-ceremoniemeester. -- De lieer A. M. Venker, pred. le Koedijk, heeft het beroep naar Brou wershaven aangenomen. Te Nieuwe Wetering had eergisteren een treurig ongeluk plaats. De vrouw van zekeren C. Hulsbos, een jongentje van 7 jaar. dat door het ijs zakte, willende redden, zakte er op haar beurt door, met het gevolg dat zij het slagtoffer barer menschlievendheid werd. Zij laat drie jeugdige kinderen achter. Te Nieuwerkerk a. d. IJssel heeft een dcrgeljjk geval plaatsgehad, dat echter gelukkiger afliep. Een 8-jarige knaap viel door het ijs; een arbeider, zekere de Groot, waagde zich daarop om hem te redden, maar hij zakte er mede door. Het gelukte echter beiden te redden. -- Op de veemarkt le Amsterdam is door een veekooper uil Woerden eene portefeuille verloren, die ongeveer ƒ10000 aan bankpapier bevatte. Te Nijmegen is eergisteren een spoorwegarbeider, die op een zand- wagen wilde klimmen, misgestapthij viel onder den wagen, en een zijner beeneu werd afgereden. 'sGRAVENHAGE, 18 December. Tot substituut-griffier bij het geregtshof te Amsterdam is benoemd de heer mr. I. Meerburg, thans substituut-griflier bij de arroiid.-regibank al daar, en tot notaris te Goes de heer I. J. Paardenkooper, cand.-notaris aldaar, Tot betaalmeester te Roermond is benoemd jhr. G. J. M. Bowier, thans betaalmeester te Sneek. Aan den Oost-Indischen militairen ambtenaar 2' kl. G. J. de Haan is, op zijn verzoekeervol ontslag verleend uit 's lands dienst. De luitenant ter zee 2e kl. D. J. W. A. G. Coopsdienende aan boord van het ramschip Guinea, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee 2e kl. L. C. Koster. Voorts wordt de luit. ter zee 2' kl. R. C. van der Meulen, dienende aan boord van het wachtschip te Amsterdam overgeplaatst in de rol van hel wachtschip te Willemsoord. In de zitting van de tweede kamer van heden is ingekomen een ont werp tot bepaling van een nieuwen termijn voor de voltooijing van het Noordzeekanaal. De behandeling van het hoofdstuk Waterstaat is voortge zet. Een lal van artikelen zijn besproken. Met verwerping van een amen dement van den heer Roëll is de post voor den Uudelandschen zeedijk toe gestaan. Voorts is verworpen het amendement van den heer Patijn betref fende een subsidie voor de droogmaking der plassen bij Reeuwijk. Door den minister van justitie werd gisteren persoonlijk bij den amb tenaar van den burgerlijken stand alhier de aangifte gedaan van de door Z. M. den koning met H. D. 11. prinses Emma van Waldeck-Pyrtnont te sluiten echtverbindtenis. Tengevolge daarvan zullen de door de wet gevor derde afkondigingen op de twee eerstvolgende Zondagen plaats hebben. Van wege het gemeentebestuur is men sedert een paar dagen in liet Voothoul aangevangen met hel plaatsen van lantaarnpalen voor de electri- sche illuminatie, ter gelegenheid van den intogt van HH. MM. den koning en de koningin. ENGELAND. LONDEN, 17 December. Blijkens de berigten uit Indië heeft generaal Browne zijn marsch op Djellalabad begonnen. Indien het waar is, dat de bevolking den vijand met open armen lot zich roept, dan zullen de troepen in die stad veilig den winter kunnen sljjten Generaal Biddulph dacht den Khojuck-pas te zullen bezetten, op weg naar Candahar, waar zijne kolonne misschien een even goed winterkwartier treden zal, als die van Browne te Djellalabad. Generaal Roberts heeft den Peiwar-pas in staat van tegenweer gesteld en vervolgens zich weder zuidelijk gewend, om bjj het Koerum-fort te over winteren. Bij een besluit van het gouvernement van Bomway is gelast, alle uit gaven zooveel mogelijktot het volgende jaar uit te stellen. Geen nieuwe werken mogen worden begonnen, tenzij in geval van dringende noodzake lijkheid. Alles moet tot het hoog noodige worden beperkt. - De secretaris van het Brilsch-Indisch genootschap te Calcutta heeft aan de lords Lawrence en Norihbrook (lloogerhuis) en aan de hh. Gladstone en Fawcett (Lagerhuis) het volgend telegram gezonden: /'Calcutta, 13 Dec. De bevolking heelt met groote verslagenheid vernomen, dat de kosten va» den oorlog in Afganistan ten laste van fndiê zullen komen. Zij smeekt Engeland om geregtiglieid. Later zal een petitie overhandigd worden. -- De voorloopige proeven met de eleclrische verlichting hebben het be stuur der city van Londen aangemoedigd de geheele Theemskade op die wjjze te verlichten; nog deze week zal het besluit in werking komen. Een groot handelshuis in Sheffield heeft gratis de machine geleverd. De Amerikaansche regering is voornemens, eene expeditie naar de Westkust van Afrika te zenden, om geschikte punten op te sporen voor het vestigen van handelsstations en er de Amerikaansche vlag te planten. FRANKRIJK. Aan 101 veroordeelden der Commune is weder verandering of kwijt schelding van straf verleend. In den senaat heeft de heer Bardoux medegedeeld, dat de rector der Lyonsche universiteit, de heer Dareste, op wachtgeld gesteld is. IIjj zeide dat die maatregel genomen was, omdat het handhaven van Dareste als rector het werk der verzoening bemoeijelijken zou. De minister wees het verwijl van zich af, als zou Dareste zijn afgezet, omdat hij clericaal is. Dij ver klaarde dat hij alle godsdienstig geloof eerbiedigt, en voor de eerbiediging daarvan aan de universiteit ook steeds waken zal. De senaat heeft met 159 tegen 112 stemmen aangenomen hel amende ment van den heer Bclcastel tol herstel van den door de kamer van afge vaardigden geschraptcn post van 200,000 (r. voor de bezoldiging van ka pelaans. DITITÜCRLAND. De voorlezer dis keizers, de geheim-hofraad L. Schneider, is overleden. De keizer stelde gewoonlijk in overleg met Schneider den tekst der toespra ken vast, die hij bij plegligc gelegenheden hield, liet laatst heeft de over ledene deze dienst bij 's keizers intogt te Berlijn op den 5'1'» December en bij de ontvangst der stedelijke overheid bewezen. Uit Rome meldt men: Naar aanleiding van het antwoord van den keizer van Duilschland aan den burgemeester van Berlijn, waarin hij zich verklaarde ten gunste eencr godsdienstige opvoeding der jeugd, heeft de Paus hem een brief geschreven, inhoudende de verklaring dat de katholieke kerk insgelijks zoodanige opvoeding beoogt. De Paus geeft voorts voor de kerk den wensch le kennen naar vrede. Het lijk der overleden groothertogin van Hessen-Darmstadt zal Woensdag in de slotkerk te Darmstadt bijgezet worden. De prins van Wales, prins Leopold, de Duitsche kroonprins en andere familieleden der overledene zullen de plegtigheid bijwonen. RUSLAND. Te Si. Petersburg heeft eene demonstralie plaats gehad van studenten der universiteit en van het technologisch instituut. Ten getale van 600 hebben zij zich naar den grootvorst-troonopvolger begeven, ten einde Item een adres aan le bieden, waarin zijne tusschenkomst werd ingeroepen ter- verkrijging eencr met den geest des tijds overeenstemmende wijziging van staatsinstellingen. De grootvorst heeft hun niet te woord gestaan, maar den minister van politie met de aanneming van bet adres belast. De stu denten zijn daarop zingende uiteengegaan. Daar velen hunner met revolvers waren gewapend, wordt ter voorkoming van ongeregeldheden het paleis door militairen bewaakt en loopen er in de slad patrouilles.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2