LEIDSCHE COURANT, KN N5LANDSyijE IfEUIGTI;]N f878. EONDERDAG 19 DECEMBER. STADS-BERICHTEN De Courant verschijnt dagelijks, Zen- en Feestdagen uitgezonderd. met liet Verslag der llari HelP/tg én van den Gemeenteraad f3.38, 'sjaars, huilen de exjiediliekostén. Afzonderlijke nomihers der Courant De prijs der Advertentién is van 1- 4 «it iei\ihtn*vi iui> Lis* \ii*« .1»»*'/ s 1 i BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 7 der Algcmeene Politieverordeningvastgesteld den 24,n October 1867 Gemeenteblad n°. 12); Doen te weten dal door hen ingevolge art. 6 dier verordening, benoemd is: lol raad der gebuurte n". 35 of n". 2 van Wijk VIII de heer F. MAAS, ter vervanging van den heer J Lagerbcrg, die deze gebuurte metterwoon heeft verlaten. Eu wordt deze door plaatsing in de Leidschc Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V n. BRANDELER, Burgemeester. Leideü, 18 December 1878. E. KIST. Secretaris. LEIDEN, 18 December. Gisteren avond hield de Leidsche afdeeling der llollandsche maatschappij van fraaije kunsten en wetenschappen hare tweede vergadering met dames gedurende dit wintersaizoen. Als spieker trad op de heer Taco II. de Beer, van Amsterdam, die, itt eene krachtige improvisatie, eene rede hield over saliristen tit hel algemeen en over Jonathan Swift -in' Het bijzonder. Hij deed uitkomen welke methode deze scherpzinnige geleerde volgde, waar bij de kwalen der kranke Eugelsche maatschappij van zijn tijd trachtte te ge nezen Hij wees achtereenvolgens de beschuldigingen af tegen den grooten denker ingebragl, voornamelijk die van liefdeloosheid, welke weêrsproken werd onder anderen met de tnededeéltng van een gedeelte van 's mans levensgeschiedenis, waaruit bleek dat bij de innigste, reinste lielde wist op te wekken; terwijl zijn dagboek voor Stella geschreven bewijst dat hij zelf even diep en fijn gevoelde. Het was eene warme pleitrede, die onze ver dienstelijke letterkundige landgenoot waagde voor ,een doode, die veelal miskenning ondervond wiens vGnlliver's reizen" als een boekje voor kin deren beschouwd werd. zonder er een karakterbeeld van des schrijvers tijd in te herkennen; wiens leven zoo dor en wiens einde zoo tragisch was; bet was 'een pleidooi, dat het hart van hem, die het uitsprak, eer aandeed en zijne kennis van het onderwerp deed bewonderen, en dat alles werd voorgedragen met eene bezieling, die het ons deed vergeten dat de spreker de perken overschreed, gewoonlijk, wat den tijd betreft, aan eene lezing gesteld. Na de pauze trad op onze bekende stadgenoot de heer It. Koop- mans van Boekeren, die «Een dag voor de vacanlie" schilderde en ons op eene kostschool binnenleidde, waar die dag was aangebroken. Dat die schildering naar hel leven geschiedde en vooral de optogt naar de kerk waar de toewijzing der eereprijzen. zou plaats hebben, een meesterstukje van luim was zullen de hoorders gaarne erkennen en dat die luim humor werd bij de vermelding van het jongste der yensionaires "wiens moeder het bosclt ingejaagd was toen de nieuwe mama kwam" bleek uil menig vochtig oog, toen de bijdrage was geëindigd. Wij liopen dat hel der llol landsche maatschappij zal gelukken op deze wijze voort te gaan met de zamensteiliug barer lees-avonden. Dan zal het haar aan gecne belangstel ling mogen ontbreken. Gisteren avond had in de stads-zaal de jaarlijksche openbare les plaats van de burgerzangschool van het departement Leiden der maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Zij werd ook uu weder, behalve door de ouders en betrekkingen der leerlingen door een zeer talrijk publiek bijgewoond. De alhier beslaande muziek-vereenigingen gaven ook nu weder door de tegenwoordig heid van afgevaardigden het blijk van voortdurende belangstelling in deze instelling. De zangstukjes door de leerlingen hij deze gelegenheid uitgevoerd waren de volgende: Eerste afdeeling, 1' klasse: Oelentngen in solfèges, van J. Worp; Lied der trouw, van J. Gershaclt; In den vreemde, van G. Glliser; liet kerkje, van A. Harder; 2' klasse: De kleine koningin. Wiegeliedje, Najaarsbttjjen. De herder, Zomermorgen, allen van ,1. Worp; Oudejaars avond, van 11. Hol; 3' klasse: Vijlde scheppingslied, van R. Hol; Hymne: Lobe den Herrit, nieine Seele, van Breidenslein. Tweede aid.. le klasse: Goeden nacht, van 11. G. Nageli; Berusting, van J. Schultz; Wiegeliedje, van C. M. v. Weber; Morgenzang, van W. Becker; 2C klasse: Het moeder oog, HC? moederlooze kind, In den oogst, Zaaikoreu, allen van J. Worp; De eik. De lo'eling, beiden van R. Hol; klasse: Gliickwunsch, Der Wald, Nachtlied, allen van Max Brtich; Die schönsten nteiner Lieder, van R. Tlioma; Frühlingsmuthvan Max Brucli. De uitvoering dezer zangstukjes maakte op het publiek een hoogst gun- sligeti indruk, blijkbaar uit de toejuiching die daaraan herhaaldelijk ten deel viel. De jeugdige zangeressen en zangers kweten zich goed van hunne laak, en uit de afgelegde proeven bleek ten volle dat de school, ouder hare ver dienstelijke onderwijzers, haar goeden naam weet in eere te houden. Voor de uitvoering van hel laatste itommer van het programma door de 311 klasse werd mededeeling gedaan van de bevorderingen en de eervolle vermeldingen aan de leerlingen toegekend en geschiedde levens de uitreiking der prijzen. De voorzitter van commissarissen, de beet' W. 1'. Woliers. rigtte daarbij een kort woord tot de aanwezigen. Als hij de vergadering J prijs der Courant is per vierendeel jaurs f3.franco p. p. f 3.80, a mo p. p. f 3.85. Hét verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.80 zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p, 6 Cents, :gels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. t 't t ti l ti tv, overzag, dan was er geen tw jjlel aan of de hurgerzangschool genoot de sympa- fnie der burgerij. Hij ook had thans, op eene enkele uitzondering na, niets dan goeds te zeggen. De school mogt zich hij voortduring verheugen in de sympathie van hel bestuur der maatschappij, waarvan afgevaardigden de uitvoering bijwoonden, en werd ook hoog geacht door de verschillende hier ter stede gevestigde muziekale vereenigingen, wier vertegenwoordigers mgde hier aanwezig waren. Commissarissen stelden die blijken van sympathie op hoogen prijs en waren daarvoor dankbaar. De ouders waren naar deze plaats opgekomen met de beste verwachtingen en hadden hunne vrienden en kennissen medegebragt. De kinderen hadden (link uit de borst gezongen en de verwachting niet te leur gesteld. Met groot genoegen was het ge zang, onder bekwame leiding uitgevoerd, aangehoord. Op die leiding meende hij vooral te moeten drukken, want commissarissen mogten wel vergaderingen en toezigt houden, op de leiding kwam het ech ter aan. De bloei der sehool hing niet zoozeer af van het bestuur van com missarissenmaar in de eerste plaats van de onderwijzers, de hh. Welrens en Taylor, en de vergadering, die de jeugdige zangers zoozeer had toege juicht zon zeker gaarne voldoen aan zijne uiinoodiging om op dezelfde w ijze hel blijk te geven dat zij instemde met den lof, dien hij aan de onder wijzers moest toekennen. Naauwelijks had de spreker deze woorden geuit, ol een daverend applan- dissement barstte los in de zaal, waaraan schier geen einde scheen te komep. j De sprever dankte voor die hulde aan de onderwijzers gebragt; zij ge tuigde van' de hoogachting die zij genoten. Hjj moest nu echter nog spre ken over iets dat niet zoo bijzonder mooi was. Een groot kwaad vertoonjde zich ook hier nu en dan, namelijk het. schoolverzuim. Er waren ouders die de zangkunst beschouwden slechts als eene lielhebberrjdie in geen ver band stond met de toekomst hunner kinderen. Dit was verkeerd. Het ge trouw bijwonen der lessen was hoogst noodzakeljjk en hjj drong er bjj (de ouders op aan daartoe mede te werken. Bij de uitdeelfng der prijzen zcide de voorzitter nog dat commissarissen gemeend hadden het getal dier prijzen ditmaal niet te hoog te moeten qp- voeren; zij wilden zien of de uiinoodiging tot getrouw schoolbezoek in de toekomst vrucht zou dragen. Hij hoopte dat dit het geval mogt zijn en dat men dan in een volgend jaar meerdere en fraajjere prijzen mogt kuniten uitreiken. De volgende leerlingen werden bevorderd: Van de 1' na r de 2e klasse, (meisjes) C. Roodenburg, M. J. Scheller, C. H. Scheller, M. v. d. Grift, P. de Gaay Fortman, A. Doornberg, M. Has- selbach, A. Dnyverman, H. Poelman, M. Blöte, M. Bremmer, M. Jollie,.U. de Cocq, C. W. Simonis, S J. F. Oudshoorn, (jongensj S. W. v. Leeu wen, W. F. Privé, .1. T. Terburgh, K. A. Felix, A. F. Oosldijk B. H. J. v. Linden, C. Wood, W. A. Couvée. F. W. G. Veldhnyzen, M. Fles, M. J. de Haan. Van de 2e naar de 3e klasse, (meisjes) J. M. Oudshoorn, G. Vlaanderen, M. P. Oudshoorn, E. J. Plemp, G. Schretlen, E. M. J. Krulder, W. F. v. Benten, C. 11. llolswilder. G. Hessels. F. G. v. Dijk, A. Florijn, J. M. Proot, (jongens) J. D. G. üirkse, J. Veldhnyzen, H. W. Blöte, W. J. Bur- gersdijk, C. Roodenburg, J. Felix. De volgende leerlingen werden eervol vermeld: 1' klasse, (meisjes) Halderiet, C. 11. Scheller, C. van den Berg, A. E. Stcenhauer. G. Filippo, M. Florijn, C. Bruggeman. M. Blöte, M. Jollie, (jongens) C. A. Kres. J. de Graal, K. A. Felix, N. Brummelkamp, B. 11. J. van Linden, J. Hasselbach. 2e klas.-e. (meisjes) A. Florijn, J. M. Proot, C. A. M. Bernard, J. A. Renatil. A. S C Simonis, H. L. J. Westdijk. M. A. J. Schretlen, M. Ja- pikseM. M. den Mouter, 11. S. Schmier, F. M. Meerburg, H. W. Schlöman, (jongens) H. ,1. Lindeman, A. W. 11. Vlaanderen, J. P. J. van Ewijk. 3C klasse, (meisjes) L. C. II. Springer, ,1. M. Boekwijt, J. P. de Jongh, M M. SchlömanJ. C. van Ewijk, S. M. Hasselbach, C. P. Brutel de la Bivière, (jongens) ,1. A. M Rijk. Aan de volgende leerlingen werden prijzen uitgereikt: le klasse, (meisjes) C. Roodenburg, M. J. Scheller, M. van der Grift, P. de Gaay Fortman, A. Doornberg, M. Hasselbach, H. Hasselbach, A. Uuy- verman, D. Oosldijk, C. Rijk, H. Poelman. M. Bremmer, C. de Cocq* C. W. Simonis, J. Meerburg, (jongens) J. D. Filippo, J. T. TerbttrghA. F. Oostdijk, H. L. de Haas, J. Monde, C. Wood, M. Fles, M. .1. de Haan. 2' klasse, (meisjes) G Vlaanderen. M. P. Oudshoorn, E. J. Plemp, G. Schretlen, E. M. J. Krulder, W. F. van Benten, C. H. Holswilder, F. G. van Dijk, M. Papöt. J. E. Westdijk. G. J. E. Visser, A. C. Tleinp, E. 11. J. Oudshoorn, (jongens) J. D.-G. Üirkse, J. Veldhuyzen, H. W. Blöte, W. J. Bnrgersdijk, C. Roodenburg, J. Felix. 3e klasse, (meisjes) H. J. Bremmer, M. M. Dnyverman, J. J. de Haas, A. S. Smulders, A. 11. Pander, 11. H. E. van Linden, C. H. Holswilder, A. F. de Haas, M. J. J. van Eldik, A. C. van Loghem, C. Bremmer, (jongens) J. H. Meerburg, M de Haas, J. C. Quant, H. J. Couvée, P. Hasselbach. De Staatscourant bevat: 1". het programma van het ceremonieel, het welk zal worden in acht genomen bij de aankomst van HH MM. den koning en de koningin binnen het koningrijk, in de hoofdstad'Amsterdam en in de kon. residentie te- 's Gravenhage; 2". het programma van de feestelijk-

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1