Is hel streven van de Leidselie Afd. lolBcv. der Toonkunst loffelijk AUVKK I E T E ÏS. Borst-, tlasi»- eis Ingewanden verster kende Pillen. liifwcmii»- ïitifidt'l tegen Kinkhoest gelooft, no zijn woord, nan zijn onschuld. Dc verwikkelingen nemen toe. Minelle wordt door de Pont-Arcy'sche bevolking letterlijk vervolgd, totdat Fabrice's oom, die de zaak nader onderzocht heeft, de waarheid aan het licht brengt. De weduwe vergeeft aan haar overleden echtgenoot wat hij misdreef «omdat hij haar zulk een zoon geschonken heeft". Een der beoordeelaars vond het onnatuurlijk, dat een zoon zich opoffert alleen voor de nagedachtenis van een overledene. Die opmerking getuigt echter van weinig doorzicht. Fabrice oflert zich niet op voor een over ledene,maar voor eene levende: zijne moeder. Bestond deze niet, dan had zijn heldendaad weinig raison. Men moet niet vergeten, dat de oude Baron de Saint André afgodisch door zijn vrouw werd vereerd. Hij was in haar oog een man zonder vlek of rimpel, lloe ontzettend diep moest het haar dus grieven, dat diezelfde man haar bedrogen had. Dat kon Fa brice niet duldenen om dat te verhoeden spant hij zijne krachten in. De vraag rijst alleen, of de zoon zijne moeder nu niet even veel of meer verdriet aandoet, omdat zij hem door zijn gedrag voor een ellendigen licht mis gaal houden, en hier is alleen op te antwoorden, dat Fabrice eenmaal den strijd is begonnen en a tont prix volhoudt. Wjj, wat ons betreft, houden dit Tooneelspel voor een der beste stukken van Sardoti, vooral met het oog op het tragische element, dat hij hier op de treffendste wijze heeft aangewend. De aanleg en uitwerking der drie laatste bedrijven is uitmuntend. De twee eerste vormen weer het kluchtige voorspel, dal tegenwoordig de stukken van dezen Schrijver steeds vooraf schijnt te gaan. De intrige begint weer pas bij de 3e acte. Het komische element is evenwel niet minder krachtig dan het tragische, en vooral de maire Trabut, de politieke weerhaan, is allerkluchtigst geschetst; bijv. als hij wacht op het afgesproken teeken om een behoudsman of een radicaal te zijn. Wel ware het wenschelijk dal het komische gedeelte van dit stuk niet zoovele onkieschheden bevatte. Wij zijn het van Sardou niet in die mate gewoon. In de overigens goed gelukte vertaling merkten wij een «kruis-brave" vrouw op, en dat woord is ons onbekend. Met den titel kunnen wij ons niet »ercenigen, evenmin als met «Heeren en dames van Pont-Arcy", zooals het in een andere vertaling luidt. «Kleinsteedsche intriges" of iets dergelijks zou wel zoo goed zijn. Na ons uitvoerig verslag van het stuk kan er maar weinig over de artisten gezegd wordenen toch verdienden de hoofdpersonen wel een gansche kolom van dit bladw egens hun prachtig spel. Mw. Beersmans als de Barones de Saint-André, Mw. de Vries als Marcelle, de heer D. Haspels als Fabrice, gaven ons een tafercel te aanschouwen, dat ons tooneel en publiek geheel deed vergeten. Dat is wel de kunst tot het hoogste punt opgevoerd; de werkelijkheid zuiver en poëtisch teruggegeven. De waardigheid van Mw. Beersmans, de zachte edele toon, tot het einde toe volgehouden, van Mw. de Vries, die ingehouden zoo diep gevoelde smart, die ongedwongen en tevens altijd gematigde houding van den heer Haspels dat alles was onbeschrijfelijk schoon en maakie op allen een onvergelelijken indruk. Doch ook de heeren van Zttylen als Trabuten Faassen als Brochatmogen niet vergeten worden. Kortom, de uitvoering van de «Bourgeois de Pont-Arcy" is een nieuwe parel aan de kroon van het Rotterdamsche gezelschap. Leiden, 17 Dec. 78. INGEZONDKBi. Het gebeurt meermalen, dat partijmannen onder de een of andere schoon klinkende leus vele eerlijke menschen verlokken met hen meètegaan, zoodat het hun niet zelden gelukt, hoe armzalig dan ook, een eigen konink rijkje te slichten, dal goed is, omdat zij er regeeren. Deze beschouwing had onlangs iemand, die buiten de muzikale partijen in Leiden slaat, doch met belangstelling den loop der zaken bad gevolgd van 1875 af, toen de Afd t. Bev. d. T. hare eerste circulaire verspreidde, waarin vvet'd medegedeeld, dat zij zich ten doel stelt alle muzikale krachten en middelen, waarover Leiden te beschikken heeft, in het belang der Isunst tot één geheel te vereenigen. Dit is waarlijk een schoone leus! Evengenoemde beschouwer heeft toen eens onderzocht, wat er eigenlijk te vereenigen was. Het resultaat van dat onderzoek was net het tegenovergestelde van den tegenwoordigen toestand in Leidenmet dit verschil dat er toen nog een muzikaal kransje was, dat persoonlijke belangen had, die men nog onlangs vruchteloos heelt trachten te verwezenlijken, voorzoover dit nog niet was geschied. Men mag derhalve vragen: Wat heeft de Leidsche Afd. gedaan; welke muzikale krachten heeft het vereenigd? Zij heeft Caecilia in twee vijandelijke helften doen splitsen en daardoor een eigen zangkoortje verworven, waarvan vele leden, volgens particuliere gesprekken, weer tamelijk vijandig tegenover de Leidsche Zangvereeniging staan, 't geen vroeger het geval niet was. Ook deed de Afd. onlangs het voorstel aan de Leidsche Zangvereeniging om tegen contributie mede te zingen met haar (til. des Afd') zangkoor; in waarheid belachelijk naief; de koninklijke weg was immers geweest de muziek aan genoemde Zang vereeniging toe te zenden met verzoek deze in te studeeren en mede te helpen zingen op den dag van het feest te Amsterdam! Derhalve alweer scheiding; of moet de berg tot Mohammed komen? Waarom sluit de Afd. met het zangkoor zich niet aan bij Toonkunst en de Leidsche Zangver eeniging? «Och", antwoordt men mij. «dan was 'i immers gedaan met het koninkrijkje!" Ik ben niet zoo pessimistisch dien heeren bestuurders der Afd. zulk een partijstreven toe te kennen en vraag daarom nogmaals: Wat hebben zij gedaan? Antwoord eerlijk met de hand op het hart! Hebben zij door muziekonderwijs en concerten, door verbetering van het volksgezang, door Steun der nederige Leidsche Koraalvereentging enz. geen treilende bewijzen gegeven, dat Toonkunst en de Leidsche Zangvereeniging het mis hebben?! Neen! De Leidsche Afd. heeft circulaires verspreid; een paar uitvoeringen gegeven van haar zangkoortje, heeft geene muziekschool; doch houdt ver gaderingen, tracht leden te winnen voor het zangkoor, al is hel soms op een vreemde wijze, strooit verdeeldheid in Leidens muzikale kringen en wacht er op, dat al wat in Leiden de kunst werkelijk waardeert zal over- loopen lot haar, die den toon moet aangeven! Geen J.eidenaar. OPGAVE VAX HRIIlVnV, w elke in de eerste helft der maand November door hel postkantoor te Leiden zijn verzonden en die niet besteld zijn, omdat de personen, jtan wie zij geadresseerd waren, op de aangewezen plaatsen onbekend waren. Geadresseerd aan: E. Gerritsen, te Amersfoort; mevr. Hollhoizen, C. J. Jonkman, Driemeijcr, J. de Beer, van den llodden, allen te Amsterdam; D. Rul.enstein, te Dijl; A. Wedert, te Feijenoord; C. G. Slotemaker, TtsGoes' Kuis, te Hazerswoude; T. Hamels, te Leiden; mej. A. Wnmans, te 'sGra- venhage; T. van Duin, te Nieuwediep; H. de Lange, ntej. S. Leeuwen, beiden te Parijs; 11. Wolf, te Rotterdam; J. van Groeneweg'en, wed. L. Jj Rodenburg, beiden te Soeterwoude; A. Piena, te Vlaardingen; H. van Tuil, te Wassenaar; W. Verploeg, Ie Wouw; J. Slengerland, te WoubruggC; mej. Schollen van Aschal, te Zalt-Bommel; P. Nersel, ntej. van der Veer] beiden niet vermeld. Zitting van hel Kantongerecht te Leiden van 16 December 1878. Kantonrechter mr. \V. v. d. Kaay, Ambtenaar van het openbaar ministerie Griffier mr. F. G. van Binsbergen. mr. P. A. van Buttingha Wichers. Uitspraak in strafzaken. Naam en woonplaats der beklaagden. Aard van het misdrijf. Gevallen uitspraak. W. v. 0. te Noord- verboden poging om wild 20 of 5 dagen verbeurte en wijk, te bemachtigen, vernietiging van de klemmen. P. M. te Noordwij- idem, A 10 of 3 dagen, verbeurte en kerhout jagen binnen den kring van vernietiging van de klemmen. F. v. H. te Warmond vrijspraak. een eendenkooi, P. v. N. te Alkemade, idem idem. W. B. te Leiden hebben van een bergplaats 2 of I dag. van stroo te Leiden G. B.idem idem idem. H. N. W. M.idem, hardrijden door de Donker- ƒ3 of 1 dag. steeg te Leiden, N. D.idem idem door de Maarsraan- idem. steeg te Leiden, E. P. te Noordwijk, rijden in verboden rich ƒ1 of 1 dag. ting te Leiden H. B. te Leiden idem idem. A. v. K., idem, rijden op de klinkerstra.it, idem, twee keer. te Leiden J. v. d. V.idem baggeren 10 of 3 dagen. G. d. B.idem, idem bij herhaling, 20 of 6 dagen. A. M.M.K., idem, niet verschijnen bij het t dag. geneeskundig onderzoek te Leiden C. v. L., idem, idem idem. C. v. K.idem idem idem. W. K. te Sassen- op een plaats, besterad tot tien boeten van ƒ10 of t dag. heim het afleveren van waren, voorhanden hebben van 3 maten en 4 gewichten voorzien van het af keu- ringsrnerk en van 2 ma ten en 4 gewichten niet i voorzien van het ver- eischte stempelmerk NB. In de laatste zaak werd uitspraak gedaan door mr. H. L. A. Obreen als plaatsvervangend kantonrechter. Heden overleed, tot diepe droelheid van mij en mijne kinderen, mjjne geliefde Echlgenooie AL1DA MARIA FOKKES, na voorzien te zijn van de H. Sacramenten der Stervendenin den ouderdom van ruim 83 jaren. Leidschendam, 16 December 1878. G. A. HUEBER. Eenige en algemeene kennisgeving. Heden overleed, in den ouderdom van ruim 83 jaren, mijn hartelijk ge liefde Echtgenoot de Heer CASPER BLAETTLER, na eene gelukkige echt verbintenis van ruim 42 jaren. Wed. R. BLAETTLER, Geukens. Bezoeken kunnen niet worden afgewacht. Leiden, 17 December 1878. Deze Pillen hebben in alle ziektegevallen waarvoor men dezelve aanwendde altijd zeer gunstig gewerkt, het is het onschadelijkste en voorlrefleljjksle ziekteslof oplossende middel, dal dc oorzaak van elke ziekte en verouderde kwalen spoedig wegneemt; en bjj een duurzaam gebruik, waarborgt het den lijder een volkomen herstel. De verschillende preparaten dezer gelukkige zamenslelling ondergaan ieder op zich zelve een naauwkeurig scheikundig onderzoek, omdat er met deze zeer fijne ingrediènlen veel bedrog gepleegd wordt, waarom men wordt gewaarschuwd voor namaaksels. Lijders aan asthma, borst, maag, zenuwen, koorts, graveel en rliumatlek gevoelen zich door hel gebruik dezer Pillen zeer gelukkig, die in verzegelde doozen, a ƒ1.20 met gebruiksaanwijzing, verkrijgbaar zijn te Leiden, bij YIKKOIW I\ STOKHUYZEX, Gouda, M. PALMEN: 'sJlage, SINGELS, Kleine Groenmarkt; Alwaar tevens verkrijgbaar is gesteld het alom beroemde en mede zeer voortreffelijk aanbevolen tegen verouderde kramp, maag en slijmhoest, korte ademhaling en vastzittende *erkoudheid.

Leydse Courant | 1878 | | pagina 3