heel is gedemoraliseerd. De Engelsehen vinden geen den minsten tegen stand, ofschoon liet terrein daartoe gelegenheid genoeg geven zou. De marsch gaat meerendeels door digle pijnbosschen Voor de soldalen is dit gelukkig, want de koude is zeer gestreng en nu zijn zij althans beschut voor den feilen wind. Al wat men van de dorpelingen hoort, bevestigt, dat onder de Afganen de meest radelooze schrik heeft geheerscht. Overal vindi men lijken van Afgaansche soldaten, die op de vlugt aan hunne won den zijn gestorven. Te llristol moest dezer dagen een lid voor het parlement gekozen worden. Bij eene vooraf gehouden groote meeting werden de partijen zeer spoedig handgemeen, zelfs nog voor de opening der vergadering. Toen vervolgens een liberaal aan het woord was, kwam eene bende van 50 man met de conservative kleuren in de zaal, 0111 dien spreker het zwijg n op te leggen. Deze haalde eensklaps een revolver met zes loopen voor den dag en legde op zijne belagers aan. Aanvankelijk week men terug, maar toen men in een volgend oogenblik den spreker een stoel naar het hoofd wierp, vuurde deze werkelijk, met het gevolg, dat vier aanvallers gewond werden. Toen verscheen de policie, de conservative bende werd de deur uitgedrongen, daarna de policie-ageuten op hunne beurt. De meeting liep verder vreedzaam af. F 11 A M 21 Et IJ K. Zaturdag werd in de Notre Dame te Parijs de begrafenisplegtigheid van den overleden senator en gouverneur van de bankden heer Rouland gehouden. liet 24' linieregiment bewees de militaire eer. De minister Say Pouyer-Qtiertier, Vavier en de zoon van Rothschild, de laatste als president van het Parijsche handels-geregt. droegen de slippen van het lijkkleed. De president der republiek was vertegenwoordigd door kapitein Laflours. Het geheele bureau van den senaat, vele senatoren afgevaardigden, bankiers en het gezamenlijke personeel der Fransche bank woonden de dienst bij. Dc heer Rouland heeft,zich in de verschillende betrekkingen, door hem hekleed, van eene gunstige zijde doen kennen. Vooral onder het bestuur van Thiers stond hij dezen krachtig ter zijde in het beramen van middelen om de door Duitscliland opgelegde oorlogsschatting te kwijten. Te Rouaan is in twee kazernes dc typhus uitgebroken. 111 het mili taire hospitaal aldaar zijn reeds 00 typhuslijders gebragt. Tusschen Orleans en Bordeaux en tusschen Toulouse en Marseille is, ten gevolge van de groote massa sneeuw, het spoorwegverkeer gestremd. DGIftlCHLAXD. Aan de fFeser Zeit. wordt uit Berlijn gemeld, dat de keizer zich weder met de strengste regelmatigheid bezig houdt met de behandeling der staatsaangelegenheden. Tot groote vreugde van allen die hem naderen, blijkt dat hij naar geest en ligchaam zijn vorige kracht en helderheid in de ruimste mate heelt herkregen. In antwoord op een adres van gelnkwensching van wege de onder wijzers en onderwijzeressen der gemeentescholen te Berlijn heeft de keizer in hoofdzaak het volgende geantwoord: Bij hel warm gevoel, jegens mij in het adres aan den dag gelegd, mag ik van dc onderwijzers en onderwijze ressen verwachtendat zij bij de jeugd o«k de oogen zullen openen voor onzen tjjd, waarin het verzet tegen overheden zoodanig heeft veld gewon nen, dat men zelfs tegen den troon in opstand komt. Het aantal aanhan gers dier partij is hier in de laatste jaren lol 58000 geklommen. Dat cijfer trek ik af van het millioen ingezetenen, van welke mij bij mijne terug komst zulk een hartelijke ontvangst is ten deel gevallen. Evenwel, niet alleen bij ons, maar bij alle beschaafde natiën, namelijk in Europa, waar men de beschaafdste volken en instellingen vindt, openbaart zich het ver derfelijk streven dier partij Wanneer de treurige voorvallen, die mij heb ben getroffen, er toe hebben bijgedragen om ons volk dit te doen inzien, dan zal, gelijk ik reeds bij mijne aankomst heb gezegd, het voor mij een weldadig gevoel zijn dat daarvoor mijn bloed heeft gevloeid. Naar ik hoop. zullen de nieuwe wetten veel toebrengen ter Verbetering van den tegen- woordigen toestand, dien ik sinds tien jaren heb vooruitgezien. Doch hier toe zal ook veel moeten geschieden door opvoeding en onderwijs der jeugd, Op de hoeveelheid van kennis komt het hier minder aan. Er wordt tegen woordig in de scholen veel geleerd doch daarbij mag niet achterstaan wat vooral voor dc opvoeding van belang is. Daartoe behoort vóór alles de godsdienst. Op u, mijne heeren, rust derhalve de gewigtige en zware taak, aan de jeugd de ware godsvrucht en waardering der heiligste goederen in te prenten. In den laatsten tijd hebben zich in eene wijk te Berlijn in een paar straten verscheidene gevallen van trichinen-ziekte voorgedaan. In eene fabriek aldaar werden 18 werklieden door de ziekte aangetast, waarvan er nog 5 in het ziekenhuis liggen, terwijl er buitendien nog velen in geringer mate ongesteld zijn, met het gevolg dat de werkzaamheden in de fabriek zeer er onder lijden. De policie heelt wel bjj den slagter en een kastelein, waar die personen spek hadden gekochtden nog aanwezigen voorraad in beslag genomen, maar niets verdachts gevonden, daar al het spek, aan welks verbruik de ziekte wordt toegeschreven, was uitverkocht. I'i'J! TKLEGIUAF. LONDEN, 16 December, fit het lagerhuis antwoordde sir E. Hicks Beach, uji naam der regering, op eene vraag van den heer Courteney, dat de betrekkingen met Cetawayo. den Zoeloe-koning, wel dreigend zijn; maar er is een gezant naar hem gezonden, geen ultimatum, llij hoopte dat door dezen eene vreedzame schikking zal worden verkregen. Sir F. Northcote stelde voor, aan de koningin een warm adres van rouw beklag te zenden wegens het overlijden van prinses Alice, groothertogin van Hcssen-Darmstadt. Lord Hariingjon ondersteunde het voorstel, dat zonder eenig debat wordt aangenomen. Sir F. Northcote deelde vervolgens mede, dat de regering, uit aanmer king van verschil van meening in hel land. de onderhandelingen met de mogendheden betreffende hel verleenen van hulp aan de bevolking in het Rhodope-gebergte gestaakt heeft. Zij zal geen crediet deswege aanvragen. Hij wees er verder op, dat het huis morgen uiteen zal gaan tot 14 Februarrj. Lord llartington, de heer Gladstone en anderen gispten scherp de vreemde handelwijze der regering ten aanzien van het crediet voor de bevolking in het Rhodope-gebergte. Zij verlangden nadere opheldering over deze zaak. Sir F. Northcote kwam op tegen eene nieuwe discussie over dc Oostersche quaestie, waarna Stanhope zijn voorstel betredende de bestrijding der kosten van den oorlog met Afganislan uit de Indische inkomsten ontwikkelde. Hjj verklaart dat de regerings-voordragt de vraag der verdeeling van de oorlogs kosten tusschen Engeland en Indië niets prejudiciëert. De heer Fawcett stelt het reeds vermelde amendement voor. dal ondersteund wordt door Gladstone, welke andermaal de regering aanvalt en betoogt dat niet Indië, maar degeen die den oorlog verklaard heeft, de kosten er van moet dragen. Als woord voerder der regering bestrijdt de heer Holker de argumenten van Gladstone, en nadat sir S. Northcote verklaard heeft dat hij niet voornemens is al de kosten van den oorlog ten laste van Engelands schatkist te brengenworden de beraadslagingen geschorst tot mórgen. LONDEN. 16 December. De prins van Wales en prins Leopold vertrek ken heden avond naar Darmstadt, om de begrafenis van de groothertogin bij te wonen. Het huwelijk van den hertog van Connaught is uitgesteld, minstens drie maanden. PESTH, 16 December. De Hongaarsclie delegatie is toegetreden tot de besluiten der Oostenrrjksche delegatie betreffende het schrappen van den post op de begrooting voor de kapiteins, die bereden zullen worden ge maakt, en voor den aanbouw van citadelschepen. Hierdoor zijn de beslui ten der beide delegatien met elkander in overeenstemming gekomen, zoo dat de noodzakelijkheidom tot eene gemeenschappelijke stemming over te gaan, vervalt. De regering heeft een ontwerp bij hel huis ingediend tot inlijving van de haven van Spizza bij het rijk. LONDEN, 17 December. De London Gas. bevat een besluit, waarbij een algemeene rouw voor den tijd van drie wekeningaande 15 December, gelast wordt. PARIJS, 16 December. Daar Spanje geen vreemdeling zonder pas meer over de grenzen laat, hebben ook de Fransche overheden op de grenzen bevel gekregen eiken Spanjaard, die niet van een pas voorzien, af te wijzen. Generaal Salignac-Fénélonbevelhebber van het legercorps te Toulouse, is plotseling overleden. KONSTANTINOPEL, 16 December. Abdul-Kerim. Redil en andere naar Lemnos 'verbannen generaals hebben vergunning gekregen op het eiland Rhodus verblijf te honden. Naar men verneemt heelt de ministerraad gisteren besloten de Grieksche quaestie en de zaak van het Russische vredesverdrag ten spoedigste tot op lossing te brengen. KONSTANTINOPEL, 16 December. Het gebruiken van Engelsche officieren op de lijnen van Schatnldechn beeft den naijver van de Turkschc officieren opgewekten deze heleedigden Engelsche kolonels. EILAND KRETA, 16 December. De Engelschman Anderson, directeur van hel telegraafkantoor, is vermoord. i, e i n s c 11 e sc 1101 w 1: t it c „Sic ingezetenen van Ponl-Arey", Tooneelspel in 5 bedrijven, door V iet. Surdou. Vertaling van Pierre L. Cocheret. Het gebeurt soms dal na den dood van algemeen geachte personen bijzon derheden aan het licht komen, die hen niet tot eer verstrekken en men nooit van hen vermoed had. Een zoodanig voorval heelt aan Sardou de stof geleverd voor zijne "Bourgeois de Pont-Arcy". Uit oude papieren is hem gebleken, dat een zoon de schuld van zijn overleden vader op zich nam, om diens nagedachtenis te redden. Die zoon is hier de Baron Fabrice de Saint-André, wiens vader, eenigen tijd geleden gestorven, door de zijnen als een voorbeeld van deugd werd vereerd. Het kleine stadje Pont-Arcy houdt er, gelijk de meeste kleine stadjes, verschillende coterieën op na, die elkander benijden en bestrijden. De geniale Sardou heeft het door hem gekozen onderwerp zeer kunstig vereenigd met de intriges dier klein- steedsche diplomaten. De voornaamste grootheid in die plaats is Clarisse, de vrouw van den maire Trabut. Zij geeft bij alles den toon aan. Wat zij zegt is evangelie; hare toiletten worden tot model gekozen. Hare macht begint echter te wankelen. De oorzaak daarvan is het huwelijk van den jongen Baron de Saint-André. Op dezen begint men de aandacht te vestigen. Zjjne bruid, Bérangère, wordt door de dames van Pont-Arcy gefêteerd en hijzelf wordt regeeringscandidaat, bij de aanslaande verki.zing, in plaats van den maire Trabut. Clarisse is wanhopig en peinst op middelen om haar man, of liever zichzelve, staande te houden Daar verneemt men plot seling dat een modiste uit Parijs den jongen Baron wil spreken. Hier moet natuurlijk een lieldeshistorie achter zitten, en het is van groot belang die uit te vorschen. Kan men het zoover brengen dal Fabrice's huwelijk onmo gelijk wordt, dan is de macht van Mevrouw Trabut en haar man weêr voor goed gevestigd. Marcelle, de Parijsche modiste, is in de laatste jaren de minnares geweest van den ouden Baron. Die verhouding was begonnen toen zij nog als onderwijzeres in haar onderhoud voorzag, llij ontmoette haar toevallig; zij vatte liefde voor hem op en hij verborg voor liaar, dat hij gehuwd was. Toen zij de waarheid vernam was het te laat. Haar komst te Pont-Arcy had niet de bedoeling schandaal te maken. Zij had alles geheim willen houden voor de familie van den ouden Baron, maar deze had voor haar een mode zaak gekocht en zich met zijne handteekening verbondendie op een bepaalden lijd te betalen. Voordal hij zijn woord kon gestand doen sliert bij en Marcelle bevindt zich nu in de grootste verlegenheid. Zij komt daarom Fabrice spreken, die haar 's avonds in het geheim bij zich ontvangt, eu, na hare bekentenis vernomen te hebben, haar de noodige gelden •verschaft eu met haar overeenkomt alles voor zijne moeder geheim te houden. Dit zou ook gelukt zijn, wanneer niet de maire met zijn aanhang op den loer had gelegen en een publiek schandaal had verwekt. Nadat nu Fabrice in het bijzijn der saamgezworenen verklaard heeft, dat Marcelle zijne minnares is. wil zijne moeder hem dwingen haar te huwen en zijn kind te erkennen, hetgeen hij natuurlijk weigert. Hij houdt den strijd kloekmoedig vol, al moest liet hem zijn bruid kosten. Deze wil echter niet van hem afzien en

Leydse Courant | 1878 | | pagina 2