LEIDSCHE COURANT. I «78. $n. 290. STA OS-BE RICH TEN. MAANDAG 16 DECEMBER. De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd, be prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p. p. f 3.50 met het Verslag der llendeinigen van den Gemeenteraad fX.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 's jaars, huilen de erpeditiekosleti. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. He prijs der Advertcntiën is van 1—4 regels ƒ1.iedere regel meer 25 cents. apt—ggviv.t,-» gica.ii oiyt Sif deze Courant behoort een Bijvoegsel. De BURGEMEESTER der Gemeente Leiden, Gelet op art. 21 der wet van 4 December 1872 [Staatsblad n". 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afgeloopen week zijn aangegeven ais door roodvonk aangetast 21 personen, en aan die ziekte overleden 4. En geschiedt hiervan openbare afkondiging door plaatsing in de Leidsche Courant. De Bnrgcmcesler voornoemd, Leides, 14 December 1878. v. d. BRaNDELER. BliN.NENLANDSCHE BERIGTEN LEIDEN, 14 December. Door hh. commissarissen van het muziekgezelschap Sempre Crescendo is aan den burgemeester dezer gemeente overhandigd de belangrijke som van 177.75, zijnde de zuivere opbrengst van liet op 26 November 11. ge geven concert ten voordeeie van de algemeene armen alhier. Met genoegen vernemen wij dat aanstaanden Woensdag in de deparle- mentsvergadering van de Maatschappij van Nijverheid zal optreden de heer prol'. mr. B. Pekelharing, uit Delft; de zoo begaalde spreker zal eene voor- dragt houden over een hoofdstuk uit de sociale beweging in Engeland, een onderwerp dat zeer zeker ieder belang zal inboezemen. Men mag van de leden dan ook eene getrouwe opkomst ter vergadering verwachten. De jaarlijksche openbare uitvoeringen, van de leerlingen der muziek school van de Maatschappij voor toonkunst alhier, die gisteren in de stads- zaal plaats hadden en waarvan wij reeds gisteren melding maakten, wer den des namiddags en ook des avonds, in weerwil van liet ongelukkig zamen treffen van eene opera-opvoering, door een talrijk publiek bijgewoond. Over het algemeen was men zeer voldaan niet de proeven, door de leerlin gen omtrent hunne vorderingen in hel afgeloopen jaar gegeven. Een gelijk «corps d'élite" van leerlingen, als voorleden jaar de soli uitvoerde, trad ook thans weer voor ons op; en het was merkbaar dat èn onderwijzers èn leer lingen dit jaar niet ongebruikt hadden laten voorbijgaan. Natuurlijk zou een uitvoerig critisch verslag hier niet op zijne plaats zijn en wij onthouden ons daarvan. Alleen willen wij een warm woord van waardering brengen aan de solisten der tweede afdeeling. De dames hebben zich uitstekend ge kweten bij het zingen der allerliefste aria's, terwijl de bespeling der instru menten door de leerlingen, die soli speelden, zoo was dat ouders en leer meesters met genoegen op den avond kunnen terugzien. Na den afloop der uitvoering, zoowel des namiddags als des avonds, wer den door den voorzitter, den hier mr. Kist, en den s-crelaris, den heer van Leeuwen, de toegekende prijzen uitgereikt en tevens opgave gedaan van de eervolle vermeldingen en bevorderingen. Ongetwijfeld heeft ook nu weder deze openbare uitvoering er toe bijse- dragen om de ingenomenheid met deze instelling, waarin onze stad zich mag verheugen, op nieuw te bevestigen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 60 tot 90 volwassen personen en 10 tot 16 kinderen. Er bestaat gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Nederl Indië door middel van het stoomschip Torrington, waarvan het vertrek uit Rotterdam op den 18,ltD December aanst. is bepaald. Met het genoemde stoomschip wordt, behalve naar Batavia, mede eene brievenmaal naar Pa- dang verzonden. De gedrukte stukken en monsters van koopwaren bchoo- ren uiterlijk in den avond van den l?"1'" December aanst., en de brieven den volgenden dag, 'smorgens vóór 10 ure, le Rotterdam aangekomen te zijn. Het stoomschip Prinses Amelia, op weg naar Batavia, is op 12 Dec. van Aden vertrokken. Te Utrecht is overleden de heer dr. M. Cohen Stuart, vroeger predi kant bij de remonstrantsche gemeente te Utrecht. Te Charleroi heeft gisteren nacht een hevige brand gewoed bjj een bakker in de Gouwestraat. Niettegenstaande twee brandspuiten spoedig on liet terrein waren, kon men den brand niet bedwingen vóór de bakkerij en het woonhuis en eene aangrenzende woning in de asch lagen. De bak ker was voor meubelen enz. geassureerd. De bakkerij had hij in huur. De bewoners van de andere woning, man, vrouw en zes kinderen, hebben bijna niets kunnen redden. Er schijnt vermoeden van brandstichting te bestaan. Te Utrecht is gisteren morgen de werkman A. v. L., rangeerder aan den Rijnspoorweg, door een noodlottig toeval onder den trein geraakt met tiet gevolg dat het regterbeen bjjna geheel verbrijzeld was. Te Wageningen is eergisteren een jongmensch, bij het vullen van een ijskelder door het schichtig worden van een paard, overreden, met het ge volg dat hij terstond dood was. 's GRAVENllAGE14 December. Tot directeur van hel postkantoor le Haarlem is benoemd de heer II. J. Vinckers, thans directeur van het postkantoor te Leeuwarden, en tot directeur van het postkantoor le Scheemda de heer A. J. Ramanbrieven- gaarder aldaar. De heer dr. F. W. Stammeshans, practiserend geneesheer te Dulir bij Wiilfrath (Pruissen), is voor den tijd van vijl jaren benoemd tol officier van gezondheid 2' ld. bij het leger in Nederl. Indië. Door Z. M. zijn benoemd: bij den provincialen staf: tol majoor en pi'ov. adjudant in Friesland, de kapitein J. G. Strootma», van het le reg. infanterie; bij het wapen der infanterie, tot le» luit., de 2e luiit. J. W. de Groot, B. G. de Gouberville en P. A. H. F. Tergauallen van liet wapen, gedetacheerd bij het leger in Nederl. Indië; bij het le reg., tot kapitein 2' kl., de le luit. C. T. Verkerk, van het 8e reg.; tot ltn luit., de 2e luit. W. G. L. van Tengnagell de Raad, mede van het 8' reg.; bjj het 3« reg., tot lt0 luit., de 2e luitt. R K. de Jong en L. A. de Jong van Lier, beiden van het corps; bij het 4e reg., tol majoor, de kapitein W. C. D. van Rijen, van het corps; tot kapitein 2' kl., de le luit. A. Jonquière, van het reg. grenadiers en jagers; bij liet 5e reg., tot kapitein 2kl., de 1« luit. L. W. Maller, van het 7e reg tot l'D luit de 2e luit. H. H. E. baron van Voorst tot Voorst, mede van het 7' reg.; bij het 7e reg., tot kapitein 2e kl., de le luit.-adjudant L. P. van der Wal. van het 2' reg.; bij het 8» reg., tot leD luit., de 2e luitt. H. Vreede en C. F. Ouwerling, beiden van het corps; bij het inslructie-bataillon, tot 1" luit., de 2' luit. C. A. Engelbregt, van het corps. Naar men thans als zeker verneemt zal Z. M. de koning op Donder dag aanst., des namiddags ten 3 ure, in de residentie aankomen. In de zitting van de eerste kamer der stalen-generaal van heden zjjn de beraadslagingen gehouden over de vier wetsontwerpen tot vaststelling der begrooting van Ned. Indie. Zy werden met algemeene stemmen aangeno men. Daarop heeft de voorzitter voorgesteld, om, in afwachting van de ontvangst van al de begrootingsontwerpen van de tweede kamer, de verga dering te verdagen tot Maandag 23 December aanst. en om op dien dag de beraadslaging te honden over het ontwerp der artsenwet. Dat voorstel is na eenige woordenwisseling aangenomen. In de zitting van de tweede kamer van heden zijn de hoofdstukken Nationale schuld en Financiën met algemeene stemmen onveranderd aange nomen. na discussie, ook over den post voor nieuwe tractementen van j godsdienstleeraars, die aangenomen is met 30 tegen 21 stemmen. De be- j handeling van het hoofdstuk Oorlog is aangevangen. Voor den aanvang der openbare zitting van de tweede kamer van heden, zijn in de afdeelingen onderzocht de wets-ontwerpen tot: 1» wijziging der begrooting van Ned. Indië over 1877 en 2" bekrachtiging van provinciale belastingen in Friesland. De heer Patijn heeft een amendement voorgesteld op de begrooling van het ministerie van waterstaat enz. strekkende om art. 71, nieuw te verleenen subsidien, te verhoogen met ƒ1000 en alzoo te brengen op 34400. Het amendement strekt om aan de droogmaking van de plassen onder de gemeente Reeuwijk en de voormalige gemeente Sluipwijk te verleenen eene bijdrage uil 's rijks kas tot gelijk bedrag als reeds door de provincie Zuid- holland is toegestaan. Voor het geregtshol te 's Gravenliage werd gisteren behandeld het straf geding tegen den koopman G. N. le 's Hage. Hem werd ten laste gelegd I in de eerste helft van het jaar 1878 een aantal wissels en acten van borg- togt te hebben vervaardigd, die hij allen valschelijk onderteekende, hetzij 1 als trekker, acceptant ef borg met de namen van personen, die hem niets

Leydse Courant | 1878 | | pagina 1